1. Ana Sayfa
  2. Webmaster
  3. 2016 Yılının En İyi WordPress SEO Teması: Schema!

2016 Yılının En İyi WordPress SEO Teması: Schema!

Schema-590x295

İnternette “En İyi WordPress SEO temaları” diye arama yaptığınızda karşınıza yüzlerce web sitesi çıkar ve her biri onlarca temayı size tanıtır. Binlerce SEO teması arasında hangisini kullanacağınıza karar veremezsiniz. Ben bu makalemde sizlere, başka bir bloğumda aktif olarak kullandığım ve dolayısıyla tecrübe edindiğim temayı tanıtacağım. MyThemeShop firmasının yaptığı, bugüne kadar gördüğüm en iyi arama motoru (özellikle de Google) dostu Schema temasının detaylarına değiniyorum.

Schema’yı İnceleyin ve Satın Alın

DEMO

Satın Alma Sayfası

Giriş: Neden Schema?

WordPress için en iyi SEO temasını arayan herkes gibi bende zamanında bu yönde çok vakit harcadım. Bazı temaları bulsam da çok detaylı ayarları yüzünden vazgeçtim. Çok detaylı ayarlar mantıklı olabilir, zira temaları dilediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz. Ancak bu özelleştirmeler arasında kaybolup gitmek benim hoşuma gitmedi açıkçası.

Zamanında Newsmag, Newspaper, Nexus, Divi gibi temaları denedim. Ancak ben bir blog işletiyordum, haber sitesi değil. O yüzden yanlış alanda arama yaptığımı farkettim. Aramalarımı blog temaları üzerinde yoğunlaştırdım. En sonunda kullanışı da oldukça kolay olan Schema temasını keşfettim.

Bu temayı keşfetmek yetmedi tabi, araştırmalarıma bu tema üzerinden devam ettim ve piyasada bu temadan daha üstün bir tema aradım. Ancak bulamadım. Schema temasının en önemli özelliği kullandığı “snippet” kodları sayesinde arama motorlarına sitenin içeriklerinin ne olduğunu gayet iyi anlatmasıydı. Bir arama motoru bloğunuza uğradığında neyin makale başlığı, neyin alt başlık, neyin kenar çubuğu, neyin özet, neyin makale resmi olduğunu zorlanmadan anlayabiliyor.

Tüm bunların yanında tema o kadar sade kodlanmış ve hızı üzerinde o kadar çok durulmuş ki, neredeyse ışık hızında sayfa arası geçiş yapılabiliyor. Hiçbir cache eklentisi olmadan bu hızı elde eden tema, yine eklentisiz özel bir ayarla, web tarayıcıların kendi önbellekleme sistemini kullanarak sizi gerçekten hayrete düşürecek hıza kavuşuyor.

İşte tüm bu nedenlerden sonra bu temayı satın aldım ve önem verdiğim bir web sitemde kullandım. Gerçekten faydalı oldu, ziyaretçilerim de bu değişiklikten çok memnun kaldılar. Tabiri caizse sitem seviye atladı.

Schema’yı İnceleyin ve Satın Alın

DEMO

Satın Alma Sayfası

En İyi WordPress SEO için Schema Temasının Öne Çıkan Özellikleri

En Hızlı WordPress Teması olarak Schema

Schema teması multifonksiyon barındırmasıyla asla hız kaybetmemiş. Özel olarak kodlandığından tema sitenizi bırakın yavaşlatmayı, aksine hızlandırıyor. Hani WordPress bloğunuz yavaşladığında ilk önerilen varsayılan temaya dönmenizdir, ki bu sayede varsa temanın etkileri ortadan kaldırılmış olunur ve yavaşlayan bloğunuz biraz hızlanır. İşte Schema teması varsayılan WordPress temasından bile hızlı çalışmaktadır. Temanın sahip olduğu fonksiyonları olduğu gibi, yani değiştirmeden varsayılan temaya (örneğin yirmi onaltı temasına) aktarırsanız temanın oldukça yavaşladığını farkedeceksiniz.

Temanın hızı ne durumda? Temanın saf halinde sadece 6 veritabanı isteği yapılmaktadır. GTMetrix’den 96’nın üzerinde puan alabilmektedir. Tüm bunlar temanın ne derecede hızlı olduğunun kanıtıdır. Düşük veritabanı isteği sayesinde sitenizde daha fazla eklenti kullanabiliyorsunuz. Düşünün ki bir tema 100 veritabanı sorgusu yapıyor. Siz bu temanın üzerine sadece bir adet basit eklenti yüklerseniz, sorgu sayınız 101 olacaktır. Schema sayesinde 101 sayısına ulaşmak için dünya kadar eklenti kurmanız gerekiyor. Bu da sitenizde artık ne derecede rahat eklenti kullanabildiğinizi gösteriyor.

En İyi WordPress Rich Snippet Teması olarak Schema

Bir temada sadece makale başlığı ve yazı mı vardır yoksa logo, kenar çubuğu widgetler, makale resimleri, özet, alt başlıklar, menü vesaire gibi başka alanlarda mı vardır? Kaç tane blog sadece makale başlığı ve yazı kullanıyor? Sanırım bu soruların cevabı Rich Snippet kodlarının ne kadar gerekli olduğunu açıklıyor.

En basit bir WordPress bloğunda bile birçok bileşen vardır. Arama motorları bu bloğa uğradığında kaynak kodlarını okurlar, bir kullanıcı giri “bu makale başlığına benziyor” demez. Kaynak kodlarında neye “makale başlığı” niteliği atanmışsa onu baz alırlar. Geri kalan kısımlar içinde bu yönde okuma yapıp siteden ayrılırlar. Eğer siz sitenizi arama motorlarına düzgün anlatamamışsanız, en mükemmel makale düzenlerinde bile arama sonuçları saçma sapan çıkabilir. Bu da sizin için büyük kayıp demektir.

İşte Schema’da adındaki gibi şemalama yapılmış ve neyin ne olduğu arama motorlarına en pürüzsüz şekilde açıklanmış. Buradaki Rich Snippet işleminin hiçbir SEO eklentisiyle yapılamayacağının altını çizmem gerekiyor. Bu tamamen tema içi bir düzenlemedir ve tema yapımcısının mutlaka temayı tasarlarken neyin ne olduğunu arama motorlarına anlatacak kodları hatasız girmesi gerekmektedir.

Peki Schema’da Arama Motorlarına Anlatılanlar Neler?

Aşağıdaki resimler İngilizce’de olsa güzelce bu olayı açıklıyor:

Rich Snippet’ler sayesinde bir kullanıcı arama motorunda arama yaptığında, arama motoru sitenizi çok iyi bildiğinden, tam kullanıcının istediği içeriği gösterecektir. Bu da arama motorunun anlam veremediği siteleri sıralamalarda geriye itip, sitenizi öne çıkarması demektir. Artık SEO savaşları arasına yerinizi en önde almış oluyorsunuz!

En İyi WordPress SEO Teması olarak Schema

Şimdi geldi Schema’nın diğer özelliklerine… Bu temanın neden en iyi SEO teması olduğunu size detaylı bir şekilde açıklıyorum.

%100 Duyarlı (Responsive)

19-features-responsive

Schema teması her ekran boyutuna güzelliği bozmadan uyum sağlayan dinamik yapıya sahiptir. En geniş ekranlı monitörde de siteniz güzel görünür, en küçük ekranlı telefonda da. Geniş ekranlı monitörde tüm özellikler aktifken, ekran boyutu küçüldükçe sadelikten ödün vermemek için bazı özellikler gizlenir veya küçük ekrana uyumlu olanlarıyla değiştirilir. Böylece tüm ekran boyutlarındaki ziyaretçiler sitenizi çekici bulur.

Reklam Yönetimi

20-ad-manager

Reklam yönetiminin çok iyi olduğunu söylemeyeceğim. Reklam eklentileri ile daha iyi çalışırsınız. Benim reklam yerleşimindeki önerim ise, eğer kodlarla aranız iyiyse temanın dosyalarını kendiniz düzenleyip reklamları istediğiniz yerlere yerleştirin.

Temanın yönetici panelinde 3 farklı reklam kodu alanı mevcuttur. Üst kısım, makale başlığı altı ve makale sonu… Üst kısma eklenen reklam, tüm sayfalarda görünür. Makale reklamları da sadece makale sayfalarında yayınlanır. Makale içeriğinin ortasına reklam ekleme fonksiyonu yok. Ancak tek eksik bu da değil, alt kısım, anasayfada makaleler arasına, arşiv sayfalarının alt kısmına veya başka bir alana yönetici panelinden reklam ekleyemiyorsunuz.

Dahili İnceleme Sistemi

21-review

WP Review adlı MyThemeShop eklentisini yükleyip aktifleştirdiğinizde, makalelerinizde hem siz hem de ziyaretçileriniz inceleme puanı verebiliyor. Verilen puanlar arama motorlarının sonuçlarında gösteriliyor. Dolayısıyla siteniz arama sonuçlarında göze çarparak ön plana çıkıyor.

Kolay İçe Aktarma

22-easy-export

Schema temasını yükledikten sonra DEMO sitesindeki görünümün birebir aynısını kendi sitenize kazandırabilirsiniz. Bunu yapmak ise çok kolay. Herhangi bir üçüncü parti eklentiye ihtiyaç duyulmadan, bizzat WordPress’in kendi içe aktarma sihirbazını kullanarak temanın ilgili içe aktarma ile uyumlu dosyasını yüklüyorsunuz. Saniyeler içerisinde siteniz şen şakrak hal alıyor. Hiçbir şeye dokunmadan her şey hazır! Bundan sonra, var olan içerikleri kendi içeriklerinizle değiştiriyorsunuz. Resmen hiçbir şey bilmeden yüksek kaliteli web sitesi hazırlıyorsunuz.

Tema Özellikleri Paneli

23-options-panel

Neredeyse her kaliteli temanın bir “Tema Özellikleri” paneli mevcuttur. Makalenin daha başında bahsettiğim “çok fazla detaylı tema ayarları” içerenlerden değil bu Schema. Az ama öz bir şekilde donatmışlar paneli. Sekmeler arasındaki geçişler için sayfanın yenilenmesini beklemiyorsunuz. Henüz benim kullanmadığım birçok güzel özellik var. Temanızı istediğiniz şekillere sokabiliyorsunuz. Hele kod bilginiz varsa, özel CSS kısmından temanızı baştan aşağı değiştirebilirsiniz. Sınırsız arkaplan ve renk desteği ile neredeyse tüm Google yazı tiplerini desteklemesi gerçekten harika. Panelin bir de yaptığınız ayarları dışa ve içe aktarma fonksiyonu var. Bence gayet yeterli.

Rich Snippet Desteği

24-snippet-support

Bundan daha önce detaylıca bahsettim. Schema üzerinde, özellikle Rich Snippet için ayrıca durulmuş. Çok detaylı snippet desteği mevcut. Diyebilirim ki, sitenizdeki virgülün bile ne anlama geldiğini arama motorları anlıyor.

Özel CSS

25-custom-css

Yönetici paneli > Tema Özellikleri > Arayüz > Özel CSS yolundan ulaşabileceğiniz bu alan, sitenizi CSS yönüyle istediğiniz gibi düzenlemenize izin veriyor. Yeter ki kullanmayı bilin.

Limitsiz Arkaplanlar

26-unlimited-backgrounds

Yönetici paneli > Tema Özellikleri > Arayüz > Arkaplan yolundan ulaşabileceğiniz bu alanda da arkaplanda istediğiniz değişikliği gerçekleştirebiliyorsunuz.

SEO Destekli

27-seo-ready

Eğer satın almak istediğiniz bir temanın özelliklerinde “SEO Ready” nitelemesi mevcutsa, o temayı alabilirsiniz. Schema’da o temalardan biri. SEO öyle sadece hız ve Rich Snippet anlamına gelmez. Yüzlerce SEO etkeni mevcuttur ve bu faktörlerden temaların üzerine düşen yük ise oldukça büyüktür. O yüzden günümüzde SEO yarışlarında rakiplerinizden geride başlamak istemiyorsanız, onlar gibi sizde SEO özellikleriyle ön plana çıkan bir tema almalısınız.

Güvenli, Sade Kodlama

28-light-weight-code

Schema teması oldukça sade kodlanmıştır ve güvenlik açığına neden olabilecek kodlardan kaçınılmıştır. Bu sayede siteniz web tarayıcıları tarafından da kolayca yüklenir ve haberiniz olmayan tehlikelerden de uzak kalmış olursunuz.

Çeviri Destekli

29-translation-ready

MyThemeShop’un temaları genellikle istenilen dile kolayca çevirilebilmektedir. Bunun için WP Translate adındaki eklentiyi yüklemeniz gerekiyor. Daha sonra herhangi bir kodlama bilmenize gerek kalmadan temayı kendi dilinize çevirebiliyorsunuz.

Benzer Makaleler

31-related-posts

Ziyaretçileri sitenizde daha fazla tutmanızı sağlayan “Benzer Makaleler” fonksiyonu olmazsa olmazlardan. Schema’da da bu özellik var. Makalenizin bittiği yerde benzer makaleler sayesinde ziyaretçi sitede daha fazla geziniyor ve dolayısıyla Hemen Çıkma Oranı düşüyor. Bunun da yararı, sitenizin arama motorlarında üst sıralamalara çıkmak oluyor.

Hız için Optimize Edildi

32-speed

Schema, gerçekten çok hızlı bir temadır. Sadece tema bazlı testlerde rakiplerine büyük üstünlük sağlamaktadır. Bunu bizzat kendim kullandığım için söylüyorum. Hızı avantajınıza çeviren sadece bu değil; makalenin başlarında da değindiğim gibi, bu yüksek hız size ekstra eklenti kullanmanızda bir rahatlama sağlıyor. İsterseniz eklenti kullanmadan en son hızın keyfini yaşayabilirsiniz. Dilerseniz kullanışlı eklentileri yükleyerek sitenizi daha cezbedici hale getirebilirsiniz.

Yeri gelmişken söyleyeyim; eğer bir WordPress sitede CPU sorunu varsa bunun nedenlerinden biri de tema olabilir. Kötü kodlanmış tema siteye yük getirir. Ancak Schema, tema yönünden var olan CPU sorununu da kendisi çözmüş. Bu yönde bir sıkıntınız olmayacaktır.

Kullanıma Hazır Yazı Tipi İkonları

33-font-icons

“Font Awesome Icons” diye bilinen ve ekstra bir resim kullanmadan, sadece yazı tipindeki ikon desteği sayesinde, temanın belirli kısımlarını güzelleştirebilirsiniz. Yazı Tipi üzerinden alınan bu ikonları siteyi asla yavaşlatmamaktadır, sayıları yüzleri bulsa bile! Halbuki aynı ikonların resim formatları kullanılsa, sadece 2 tanesini bir sayfada kullanmak bile 2 farklı komut isteği ve KiloByte’larca ek veri demektir ki bu siteyi sanılandan çok yavaşlatır. Schema’yı hızlı kılan özelliklerden biri de bu ikon desteğidir.

Tüm Google Yazı Tipleri

34-google-fonts

Sanırım Schema temasının paneli, yazı tiplerinin listesini bizzat Google veritabanından almaktadır. Bu yüzden Google veritabanına eklenen en yeni yazı tipini bile kolayca iki tıkla kendi sitenizde kullanabiliyorsunuz. Bu özellik gerçekten muhteşem.

Özel Widget’ler

35-custom-widgets

Schema ile birlikte, Bileşenler arasında gelen ve kenar çubuklarında kullanabileceğiniz (çubuklarında dedim çünkü temada istediğiniz sayfalar için özel kenar çubukları oluşturabiliyorsunuz) kendi özel widget’leri de var. Gerçekten sitenizi yormayan güzel widget’ler, tavsiye ederim. Bu widgetler temaya özel olduğundan üçüncü parti olarak başka hiçbir yerde bulamazsınız, ancak muadilleri veya daha iyilerini bulabilirsiniz. Temayla birlikte gelip, temayla uyumlu olup ayrıca Schema gibi sade ve hızlı olan eklentileri bir arada bulmak daha iyidir tabii ki.

DEMO Verisi Mevcut

36-demo-data

Önceden bahsettiğim içe aktarma özelliğinde, içe aktarılabilecek bir demo içerikte mevcuttur. Tek tıkla siteniz profesyonel görünüme kavuşmaktadır.

Entegre Edilmiş Sosyal Medya

37-social-media

Sosya medyanın gücü artık herkes tarafından kabul ediliyor. Hatta arama motorları bunu artık şart koşuyor. Her sitenin içeriklerinin paylaşılmasını sağlayan sosyal medya butonları, sitenizi hem arama motorlarında hem de soyal medya da daha yaygın hale getiriyor. Schema’da sosyal medya butonları hızı yavaşlatmaksızın aktifleştirilebiliyor.

Schema Tanıtım Videosu

Schema’yı İnceleyin ve Satın Alın

DEMO

Satın Alma Sayfası

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. rambo_ft_avatar

    Hocam WordPress yeni başladım. Kodlama bilgim yok. Mevcut temalarda menü düzenleme yada sayfa oluşturmakta zorlanıyorum. Bu schema temasını satın alsam wix teki gibi sürükle bırak şeklinde bir özellik var mıdır tasarımı kolayca yapmamızı saglayacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.