32-Bit ve 64-Bit Windows Arasındaki Fark Nedir? - SiberKalem.com
  1. Ana Sayfa
  2. Windows 10
  3. 32-Bit ve 64-Bit Windows Arasındaki Fark Nedir?

32-Bit ve 64-Bit Windows Arasındaki Fark Nedir?

32 bit ve 64 bit windows arasındaki fark
1

32 bit ve 64 bit Windows arasındaki fark nedir? İşte basit bir açıklama ve hangi sürüme sahip olduğunuzu nasıl kontrol edeceğiniz.

Windows sürümlerini düşündüğünüzde, Home veya Pro sürümlerini düşünebilirsiniz. Bunlar gerçekten farklı olsa da, Windows sürümlerini ayıran başka bir faktör daha var: Sistem 32 bit mi yoksa 64 bit mi?

32-bit ve 64-bit terimlerinin etrafta dolaştığını duymuş olabilirsiniz, ancak onları hiçbir zaman gerçekten anlamadınız. Gelin bu tanımların nereden geldiğine ve bilgisayar deneyiminiz için ne anlama geldiğine bir göz atalım.

Bir Bilgisayarı 32 Veya 64-Bit Yapan Şey Nedir?

Bilgisayar mimarinizin 32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğu , bilgisayarınızın içindeki işlemciye (CPU) bağlıdır . Bilgisayar işlemcilerinin çoğu, bu iki kategoriden birine giriyor ve 64-bit, son birkaç yılda 32-bitin yerini alıyor. 64-bit işlemciler, çok daha fazla bilgiyi tutup işleyebildikleri için 32-bit muadillerinden katlanarak daha güçlüdür.

cpu nedir ne ise yarar

Kısaltmaları hesaplamak kafa karıştırıcıdır. Yine de CPU nedir? Ve dört çekirdekli veya çift çekirdekli bir işlemciye ihtiyacım var mı? Peki ya AMD veya Intel? Farkı açıklamaya yardımcı olmak için buradayız!

CPU Nedir ve Ne İşe Yarar?  yazısına bakınız.

32-bit ve 64-bit arasındaki farkların büyüklüğünü anlamak için, ikili sayım hakkında biraz bilgi sahibi olmalısınız. Basamakta on basamağı olan ondalık sistemimizin aksine, ikili yalnızca iki tane vardır: 0 veya 1.

Bu nedenle, 32 bitlik bir sayı 2 ^ 32 olası adrese veya 4,294,967,296’ya sahiptir. Tersine, 64 bitlik bir sayının kapasitesi 2 ^ 64 veya 18,446,744,073,709,551,616’dır. ~ 4 milyar bayt (yaklaşık 4 gigabayt) ile ~ 18 kentilyon bayta (yaklaşık 18 milyar gigabayt veya 16 eksabayt) karşılaştırmak büyük farkı gözler önüne seriyor.

Windows 32-Bit Ve 64-Bit Arasında Nasıl Fark Yaratır?

64 bit işlemci kullanıyorsanız, bundan yararlanmak için Windows’un 64 bit sürümünü de kullanmanız gerekir. Windows’un 32 bit sürümleri 64 bit işlemcilerde çalışır, ancak fazladan gücü kullanamaz.

32 bit işlemcilere Windows’un 64 bit sürümünü yükleyemezsiniz. Bununla birlikte, 64-bit Windows, tartışacağımız gibi 32-bit yazılımla geriye dönük olarak uyumludur.

Windows’ta 32 bit ile 64 bit arasındaki farkı fark edeceğiniz iki önemli yer vardır. Birincisi, Windows’un 32 bit sürümünün yalnızca 4 GB’a kadar (veya daha az) RAM kullanabilmesidir. Bu nedenle, bilgisayarınızda 16 GB RAM varsa, ancak 32 bit Windows çalıştırıyorsa, aslında 4 GB’tan fazlasını kullanmaz.

Fark bulacağınız diğer yer  Program Dosyaları klasörüdür. Windows’un 32 bit sürümünde, uygulamalar tek Program Dosyaları klasörüne yüklenecektir . 64 bit sistemlerde 32 bit yazılım için ek bir Program Dosyaları (x86) klasörü bulunur. Bunun nedeni, 32 bitlik bir mimari için yazılım yazmak, onu 64 bitlik bir sistem için yazmaktan büyük ölçüde farklıdır.

32 bit ve 64 bit windows arasindaki fark nedir

 

Programlar, DLL’ler gibi bazı paylaşılan bilgileri almak istediklerinde, doğru Program Dosyaları dizinine bakmaları gerekir . Windows’un onları ayrı tutmasının nedeni budur. 32 bitlik bir programın 64 bit DLL ile ne yapılacağı konusunda hiçbir fikri yoktur.

Windows’ta 32 bit’in x86 ve 64 bitin x64 olarak adlandırıldığını unutmayın .

Windows’un eski sürümleri, Windows 3.1 gibi, 16 bit yazılım çalıştırıyordu. Windows’un 32 bit sürümleri bu eski programlarla geriye dönük olarak uyumludur. Ancak 64 bit makineniz varsa, arkaik 16 bit yazılımı çalıştıramazsınız . 32 bit işletim sistemini taklit etmeye başlamanız gerekecek.

Ayrıca 64 bit Windows, 64 bit aygıt sürücüleri gerektirir. Eski bir yazıcınız veya yalnızca 32 bit sürücüler sunan bir şeyiniz varsa, modern 64 bit sisteminizde çalışmayacaktır.

32 Bit Ve 64 Bit Programlar Arasındaki Farklar

Yazılım yüklediğinizde, 32 bit veya 64 bit sürümü alıp almadığınız satıcıya göre değişir. Bazı geliştiriciler yalnızca 32 bit sürüm sağlar, bazen seçmenize izin verir ve yine de diğerleri sizin için doğru sürümü otomatik olarak yükler.

Windows’un 64 bit sürümünü çalıştırıyorsanız, mümkün olduğunca yazılımın 64 bit sürümlerini yüklemelisiniz. Ancak bir satıcı 64 bit sürüm sunmazsa endişelenmeyin, çünkü 32 bit sürüm gayet iyi çalışacaktır.

32 bit ve 64 bit windows arasindaki fark nedir1

 

Programların 64 bit sürümleri muhtemelen sizi artan hızda uçurmayacaktır. Bununla birlikte, 64 bit mimarinin artırılmış güvenliğinden yararlanırlar ve bir seferde 4 GB’den fazla RAM kullanabilirler. Bu nedenle, genellikle 32 bitlik muadillerine göre daha kararlı ve verimlidirler.

64 bit sürüm sunup sunmadıklarını görmek için , satıcıların indirme sayfalarındaki Sürümler veya Sürümler gibi bağlantılara dikkat edin . 32 bit yazılım her sistemde çalıştığı için, bazı satıcılar için anlaşılabilir bir şekilde varsayılan değerdir.

Tabii ki, 32 bitlik bir sistemdeyseniz, yalnızca 32 bit yazılım sizin için çalışacaktır.

64-Bit Veya 32-Bit Windows Çalıştırıyor Muyum?

Artık Windows’un 32 ve 64 bit sürümleri arasındaki farkları tartıştığımıza göre, hangi sürümü kullandığınızı öğrenebiliriz.

Windows 10’da, Başlat Düğmesine sağ tıklayın ve Sistem’i seçin . Ayrıca Ayarlar> Sistem> Hakkında’ya da göz atabilirsiniz  . Burada bir Cihaz özellikleri başlığı göreceksiniz  .

Sonraki  Sistem Tipi , Yükleme 32 veya 64 bit, artı işlemci mimarisi, Windows listeleri belirler.

32 bit ve 64 bit windows arasindaki fark nedir2

 

Windows 7 ve önceki sürümlerde,  Başlat Menüsünde Bilgisayar’a sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin . Bu menüyü herhangi bir Windows sürümünde açmak için Win + Pause kısayolunu kullanın. İşletim sisteminiz ve CPU mimarinizle birlikte Sistem türü girişini göreceksiniz .

 
32 bit ve 64 bit windows arasindaki fark nedir3

 

Her iki panel de Yüklü RAM’inizi burada listeler . 32 bitlik bir sistemde, 4GB’tan fazla yüklediyseniz bu, 4GB gibi bir şeyin kullanılabileceğini not edecektir .

 

32-Bit Windows’u 64-Bit Windows’a Yükseltebilir Miyim?

İşlemciniz ve işletim sistemi bit boyutlarınız eşleşmelidir. Ancak yapmazlarsa, yükseltmeniz mümkün olabilir. 

32 bit işlemcide Windows’un 32 bit sürümünü çalıştıranlar yükseltme yapamaz. 64 bitten yararlanmak için yeni bir makine satın almanız gerekecek. Son birkaç yılda üretilen herhangi bir düzgün bilgisayar 64 bit işlemci ve 64 bit Windows içermelidir.

Artık 32-Bit Ve 64-Bit Farklarını Biliyorsunuz

64 bit bilgi işlem yeni standarttır, ancak her zaman bu şekilde olmamıştır. Windows XP 64 bitlik bir sürüm sunsa da, uyumluluk sorunlarına neden oldu, bu yüzden çok az kişi onu kullandı. 64-bit sistemlerin kullanımı Windows 7’ye kadar çok popüler hale gelmedi ve 64-bit bugün Windows 10 için standarttır.

CPU’lar ilk tasarlandığında akıl almaz bir miktar olan 4GB RAM, hafif kullanım için hala uygulanabilir bir bellek miktarıdır. Bununla birlikte, bileşen fiyatları düşmeye devam ettikçe, düşük kaliteli makineler daha fazla RAM ile gönderilmeye devam ediyor. Sonunda, bu 32 bit sistemleri tamamen geçersiz kılacaktır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Yorum Yap

Adblock Kullanıyorsunuz

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün.

Kapattım