1. Ana Sayfa
 2. Mobil Uygulama
 3. Acil Durumlarda İnternetsiz Çalışan Mesajlaşma Programları
Trendlerdeki Yazı

Acil Durumlarda İnternetsiz Çalışan Mesajlaşma Programları

Deprem, sel, toprak kayması, yangın gibi doğal afetlerden veyahut nükleer sızıntı, patlama, yapı çökmesi gibi insan kaynaklı afetlerden sonra şebekelerin aşırı yoğunluğu sebebiyle kullanılamamasının önüne geçmek için internet gerektirmeyen, çevirim dışı mesajlaşmayı sağlayan ve acil durumlarda yardıma muhtaç kişinin başka insanlara ulaşmasını sağlayan programları derledik. Umarız faydasını görürsünüz.

acil-durumlarda-internetsiz-calisan-mesajlasma-programlari

1. Bridgefy (Android & iOS / Ücretsiz)

Bridgefy 128x128 1Bridgefy, internete erişiminiz olmadığında, sadece Bluetooth anteninizi açarak arkadaşlarınız ve ailenizle iletişim kurmanızı sağlayan çevrimdışı bir mesajlaşma uygulamasıdır. Müzik festivalleri, spor stadyumları, kırsal topluluklar, doğal afetler, yurtdışına seyahatler ve çok daha fazlası için idealdir.

İnternet bağlantısının yoğun olduğu zor zamanlarda 100 metre içindeki diğer tüm Bridgefy kullanıcılarıyla mesajlaşabilmek için uygulamanın Yayın sekmesini kullanın. Bridgefy iletişimlerinin uçatan uca şifrelenmediğini belirtelim.

Uygulama nasıl kullanılır:
[Bu aşama internet gerektirse de tek seferliktir] Uygulamayı indirdikten sonra, internete bağlıyken açın ve bir profil oluşturun. Bunu yalnızca uygulamayı ilk kullandığınızda yapmanız yeterlidir.
Bridgefy uygulamasına kaydolduktan sonra, telefonunuzdaki mobil veriyi ve Wi-Fi’yi kapatabilir ve yakındaki diğer kullanıcılara bağlanmaya başlamak için Bluetooth’u açabilirsiniz. Bunu, uygulamadaki Yayın sekmesine girerek yapabilirsiniz.

Bridgefy’e kişi eklemenize gerek yoktur. Uygulama, çevrenizdeki diğer Bridgefy kullanıcılarını otomatik olarak algılar ve Yayın bölümünü kullanarak grup halinde mesajlaşmanızı sağlar. Özellikle afetler sırasında, telefonunuzda kayıtlı olmayan ancak size yardım etmek isteyen kişiler sizi görebilir ve mesajlaşarak durumunuzu bildirebilirsiniz.

İndirin ve yükleyin:

 

2. Briar (Android / Ücretsiz)

Briar 128x128 1 Briar, aktivistler, gazeteciler ve güvenli, kolay ve sağlam bir iletişim yoluna ihtiyaç duyan herkes için tasarlanmış bir mesajlaşma uygulamasıdır.

Geleneksel mesajlaşma uygulamalarının aksine Briar, merkezi bir sunucuya dayanmaz – mesajlar doğrudan kullanıcıların cihazları arasında senkronize edilir.

İnternet kesintiye uğrarsa, Briar Bluetooth veya Wi-Fi ile senkronizasyon yaparak bilgilerin bir kriz anında akmasını sağlayabilir. İnternet açıksa (şart değil), Briar, Tor ağı üzerinden senkronizasyon yaparak kullanıcıları ve onların ilişkilerini gözetimden koruyabilir.

İndirin ve yükleyin:

 

3. Signal Offline Messenger

Signal Offline Messenger 128x128 1 Signal, Wifi Direct tabanlı bir çevrimdışı mesajlaşma uygulamasıdır. Signal, 100 metreye kadar menzil içinde internet veya yerel ağ olmadan iletişim kurmanıza olanak tanır. Mesajlaşma, bire bir veya grup halinde olabilir. Signal uygulaması aracılığıyla gönderilen mesajlar güvenli bir şekilde teslim edilir. Kısacası Signal, çevrenizdeki kullanıcılara doğrudan wifi üzerinden ses, metin, fotoğraf ve video mesajları göndermenizi sağlar.

Veri planınızı boşa harcamadan arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınızla sohbet edin. Yolcu gemisi, yaban hayatı safarisi, ailenizle yurt dışı seyahatleri veya veri paketinizin tükenmesi gibi internetin erişilemediği her durumda Signal Offline Messenger kullanılabilir.

Büyük dosyalar Signal ile kolaylıkla paylaşılabilir. Signal, Wifi Direct veri aktarımlarını 250 mbps hızında kullandığından video, duvar kağıtları gibi büyük dosyalar widi teknolojisi kullanılarak en hızlı şekilde paylaşılabilir. İnanılmaz aktarım hızı sayesinde tüm görüntü ve video dosyaları herhangi bir değişiklik yapılmadan aktarılır.

Signal, mobil şebeke bağlantısına ihtiyaç duymuyor. Ücretsizdir, kayıt çevrimdışıdır ve herhangi bir internet türü aracılığıyla bilgi akışı olmaz, yani tamamen çevirim dışı iletişim sağlar.

Özellikleri:

 • Doğrudan wifi üzerinden çevrenizdeki herkese anında mesaj, ses ve fotoğraf gönderin
 • Mesajları bire bir veya tüm gruba gönderin.
 • Herhangi bir internet veya yerel ağ olmadan çalışır, tek ihtiyacı olan başka bir Signal kullanıcısıdır.
 • Resimler ve videolar gibi dosyaları olduğu gibi paylaşın. [Fotoğraf makinesi tarafından çekildiği ve yeniden boyutlandırma veya yeniden ölçeklendirme uygulanmadığı şekliyle]
 • Eski sohbetler veritabanında saklanır ve her zaman erişilebilir.
 • Farklı tasarım desteği sunar. Signal farklı renklere bürünebilir.
 • Signal, internet olmadan çalışan telsiz uygulamasıdır.
 • Signal yoluyla iletişim güvenlidir.

Nasıl Çalışıyor?

Signal uygulaması, android cihazların (Android 4.0 ve üzeri) herhangi bir ara erişim noktası olmadan WiFi üzerinden doğrudan birbirine bağlanmasını sağlayan Wi-Fi eşler arası teknolojisine dayanmaktadır. Wi-Fi eşler arası teknolojisi, Wi-Fi Direct olarak da bilinir.

Signal uygulaması başlangıçta yakındaki cihazları keşfetmek için bir sinyal gönderir. Kullanıcı, mevcut listeyi kaydırarak ek sinyaller gönderebilir. Cihazlar bulunduktan sonra mevcut kullanıcı listesinde görünürler. Gri renk bağlantı olmadığını gösterirken renkli bloke bağlı aygıtın göstergesidir. Cihazlar bulunduğunda sinyal uygulaması cihazlar arasındaki bağlantıları kurabilir ve iletişime geçebilirsiniz.

İndirin ve yükleyin:

 

4. Vojer (iOS / Ücretli)

Vojer 128x128 1 iPhone/iPad kullanıcıları için ücretli ancak yetenekli uygulama olan Vojer ile tanışın.

Vojer, mobil verinin ve şebekenin olmadığı çalışmadığı yerde çalışır! Vojer, arkadaşlarınız, yabancılarınız veya başka herhangi bir insanla anonim p2p mikro etkileşimleri için çevrenizde kendi güvenli ve güvenilir örgü ağını oluşturur. Tamamen internetsiz çalışır.

Vojer ile dağlarda, konserde, konferanslarda, kesintili veya kapsama alanı olmayan yerlerde, telefonunuzun yanınızda olduğunu hayal edebileceğiniz yerlere bağlanırsınız.

Vojer sizi aşağıdakiler gibi (ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere) birçok durumda kurtarır:

 • Yurtdışına seyahat – Vojer sizi birbirine bağlar ve dolaşım ücretlerinden kaçınarak $ $$$ kazandırır. Vojer şebeke dışında çalışır ve bir mobil operatör tarafından sağlanan İnternet’i kullanmaz.
 • Derin ormanda, yüksek dağlarda veya hiç insan tarafından yürümeyen yerlerde kamp yapmak – Vojer, ekibinizin iletişim halinde kalmasına izin verecek. Ve bu ayrı 2 yönlü telsizlere ihtiyacınız yok. iPhone’unuzda Vojer bulundurmanız yeterli. Vojer, konuşabilmeniz, sohbet edebilmeniz, mesaj gönderebilmeniz ve fotoğraf gönderebilmeniz için telefonlarınızla geçici bir ağ oluşturur.
 • Bir konferansta, ticaret fuarında, müzik konserinde veya başka herhangi bir kalabalıkta – Vojer işinizi devam ettirecek. Vojer, kendi güvenli anonim eşler arası (p2p) ağını başlatır ve akranlarınızla sohbet etmenize, PTT kullanmanıza, fotoğraf, sesli ve kısa mesaj alışverişinde bulunmanıza olanak tanır.
 • Metroda, alışveriş merkezinde, ofis merkezinde veya sahilde – Voyer, özellikle çevrimdışı ve İnternet kapsama alanı zayıf olan veya hiç olmayan yerler için tasarlanmıştır. Vojer, sohbet, mesajlaşma, fotoğraf paylaşımı, sesli mesajlaşma veya PTT gibi olağan şeyleri yapmaya devam edebilmeniz için özel bir yerel ağı çalıştırır.
 • Voyer, zayıf, sıkışık veya mobil ağ veya Wi-Fi kapsama alanı olmayan diğer yerlerde size yardımcı olacaktır.
 • Vojer’ın sizi nasıl kurtardığı veya zor durumlarda nasıl yardımcı olduğu kendi davanız mı var? Bilmemize izin ver!

Vojer nasıl öne çıkıyor? Vojer:

 • Hızlı – Vojer bir uçtan uca (p2p) mesajlaşma programıdır, kendi geçici ağ ağını oluşturur ve mesajları doğrudan diğer eşin telefonuna iletir. Yolda ara sunucular, web siteleri veya darboğazlar yok.
 • Güvenli – Vojer, gönderilen ve alınan tüm mesajları şifreler. Mesajlarınızın hiçbirini sunucularında saklamaz.
 • Güvenilir – Voyer, her mesajın teslim edildiğini onaylar. Diğer akran çevrimdışı olsa bile, mesaj yakınlarda olduklarında teslim edilecektir.
 • Özel – Voyer, adres defterinize erişmez veya çalışması için gerekli olanlar dışında ek izinler istemez – WiFi, Bluetooth, Mikrofon (ses veya PTT paylaşmayı seçerseniz) ve Fotoğraflar (fotoğrafları paylaşmayı seçerseniz).
 • Anonim – Vojer, durumsal konuşmalar için oluşturulan adhoc ağ içinde eşler arası (p2p) bir mesajlaşma aracıdır. Herhangi bir kayıt, hesap kaydı gerektirmez – sadece başkalarının sizi görmesini istediğiniz bir takma ad seçin ve başlamaya hazırsınız. Takma adınızı ihtiyacınız olduğunda değiştirin.
 • Şebeke Dışı – Vojer, eşleri birbirine bağlamak için Wi-Fi yönlendiricilerine, erişim noktalarına veya diğer altyapı veya aracılara güvenmez. Kendi örgü ağını oluşturur ve eşleri doğrudan bağlar. Bu, Vojer’ı çok güvenli kılar, çünkü ara akranların sohbet mesajlarını kesmesi veya kaydetmesi imkansızdır.
 • Çevrimdışı – Vojer, mobil 3G / 4G veya başka türde bir İnternet bağlantısı gerektirmez. Böylece, diğer tüm akıllı telefonların işe yaramaz hale geldiği her yerde kullanabilirsiniz. Ve özellikle dolaşımdaysanız, veri planından da tasarruf edebilirsiniz.
 • Yerel – Voyer, belirli bir durum ve konuma bağlı iletişime odaklanmanıza olanak tanır. Hareket halindeyken hayatınızı yönetmenize yardımcı olur.
 • Adhoc – İhtiyaç duyduğunuzda ve ihtiyaç duyduğunuz yerde Vojer’ı başlatın. Voyer’ın her zaman çevrimiçi olması ve geleneksel olanlar gibi her zaman bağlı olması gerekmez.

Not:

 • iPhone 4S’deki Voyer, Bluetooth’un açık olmasını gerektirir
 • iPhone 5 ve sonraki sürümlerde Voyer, Wi-Fi’nin açık olmasını gerektirir

İndirin ve yükleyin (19,99$):

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap