1. Ana Sayfa
  2. Galaxy
  3. Always On Display Hakkında Bilinen 5 Sorun ve Çözümleri

Always On Display Hakkında Bilinen 5 Sorun ve Çözümleri

samsung-always-on-display
1

Samsung‘un Galaxy model akıllı telefonlarda sunduğu bir özellik olan Always On Display sorunlarına ve bunların çözümlerine değiniyoruz.

Samsung, Galaxy S7 ile birlikte always on display adında bir özelliği hayata geçirdi. Günümüzde, Galaxy 10‘da bile hâlâ bu özellik aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

Always on display (AOD) denilen özelliğin sırrı, AMOLED teknolojisinin avantajını kullanmaktan geçiyor. AMOLED ekranlarda, tamamen siyah renkli led paneller aslında, ledlerin söndürülmesiyle oluşturuluyor. Diğer bir deyişle; AMOLED ekranlarda siyah renkli alanlarda ekran çalışmıyor. Yani ilgili kısımda ekran kapalı oluyor. Ne zaman ki siyah dışında bir renge geçilirse, o zaman led paneller yanmaya, çalışmaya başlıyor.

İşte Samsung, AOD özelliğinde aslında ekranı açık tutuyor ancak ekranın büyük bölümü siyah renkle kaplandığından çalışmıyor. Sadece tarih, saat ve başka görmek istediğiniz birkaç bilgilendirme yazılarına ait bölgedeki ekran bölümü çalışıyor. Böylece düşük enerji tüketimiyle, kullanıcılar bir bakışla, hiç telefonlarını açmadan istedikleri bilgiyi hemen öğreniyorlar.

Always on display’in kusursuz olması beklenemez. Bazı sorunlar yaşanabilmektedir. Ancak her sorunun bir çözümü olduğunu unutmayalım. Bu yazımızda sizlere always on display sorunlarının çözümlerini sunduk. Umarız faydasını görürsünüz 😉 

ALWAYS ON DİSPLAY ARA SIRA VEYA SÜREKLİ KAPANMA SORUNU

Bazı kullanıcılar Android 9.0 Pie ve Samsung One UI tabanlı sistem güncellemesini yükledikten sonra AOD’nin kendiliğinden kapanma sorunu yaşadığını bildirdi. Bu sorun AOD’nin sürekli açık kalması şeklinde ayarlandığı halde devam ediyormuş.

Neyse ki bu durum Samsung’un yeni ve akıcı One UI arayüzü için büyük bir sorun teşkil etmiyor. Zira, yeni sistemin pil tasarrufu adına aldığı yeni bir önlem olarak karşımıza çıkıyor. Yani, Samsung yeni One UI güncellemesi ile birlikte, AOD’ye pil tasarrufu özelliği eklemiş. Bu özelliği kapatarak sorunu düzeltebilirsiniz.

Sorunu gidermek için yapmanız gereken:

Ayarlar > Kilit ekranı > Always on display (üzerine dokunun) > Gösterim modu > Her zaman göster’i işaretleyin.

Aşağıda bu işlemin benzerinin İngilizce ekran görüntüsünü mevcut (görüntüyü büyütmek için üzerine tıklayın):

AOD Display mode

 

ALWAYS ON DİSPLAY’DE KİŞİ BİLGİLERİ GÖRÜNTÜLENEMİYOR SORUNU

Android 9.0 Pie güncellemesinden önce kullanıcılar AOD’ye iletişim bilgilerini ekleyebiliyorlardı. Güncelleme sonrası bazı kullanıcılar, AOD’ye kişi bilgilerini ekleyemediklerinden şikayet etmeye başladılar.

Öyle görünüyor ki Samsung, Pie güncellemesi sonrası bu özelliğin AOD’ye eklenebildiği kısmı kaldırmış. İletişim bilgileri kilit ekranına eklenebiliyor ancak AOD’ye ekleyecek bir seçenek bulunmuyor.

Android 8.0 Oreo’da kişi bilgileri aşağıdaki yoldan ayarlanabiliyordu:

Ayarlar > Kilit ekranı ve güvenlik > Saat ve FaceWidget > Kişi bilgileri > Gösterileceği yer > Kilit ekranı ve Always On Display

Android 9.0 Pie güncellemesiyle artık sadece bu konumda “Kilit ekranı” mevcut.

Gelecekte bir güncelleme ile Samsung’un AOD’ye tekrar iletişim bilgilerini ekleyebileceğimiz seçeneği geri yerine koyar mı bilmiyoruz. Şimdilik sadece kilit ekranına iletişim bilgilerini eklemekle yetineceğiz.

EKRAN YANMASI SORUNU

Bazı kullanıcılar, bir yıldan uzun süre AOD kullandıktan sonra telefonların ekranlarında yanma sorunundan bahsetmektedir. Ekran yanması sorunu AMOLED panellerde bilinen bir sorundur. Ancak Samsung, bu sorunun üstesinden gelebilecek önlemler konusunda oldukça mesafe katetti.

Eğer ekran yanması sorunu yaşarsanız, bu sorunun donanımsal bir arızadan kaynaklandığını bilmeniz gerekir. Bunun çözümü ise ekranın değişmesinden geçiyor.

Samsung, ekran yanığını garantiye dahil ettiğinden, böyle bir sorun yaşarsanız ve telefonunuzun garantisi mevcutsa, teknik servisinize başvurarak, ekranın ücretsiz  değişmesini talep edebilirsiniz.

 

AŞIRI PİL TÜKETİMİ

Bir takım kullanıcılar, AOD’yi aktif olarak kullandıklarında, Samsung Galaxy akıllı telefonların pilinin, kullanmadıkları zamana oranla çok daha hızlı tükendiğinden bahsetmektedir. 

Eğer sizde, AOD’nin pil tüketiminden muzdaripseniz aşağıdaki bazı adımları takip etmenizi öneririz:

Muhtemel Çözümler:

  1.  Sizler için hazırladığımız pil tasarrufu makalelerimize bakabilirsiniz:

Samsung Galaxy’nizde Pil Kalibrasyonu Yapın!

Samsung Galaxy’ler için Pil Tasarrufu Önerileri

Samsung Galaxy’lerde En İyi Pil Ömrü Uzatma Optimizasyonları

  2.  Eğer sürekli aydınlık ve karanlık ortamlar arasında geçiş yapıyorsanız ve bu esnada telefonunuzda ortamdan etkileniyorsa, AOD’nin otomatik parlaklık özelliği, sık sık çalışarak gereksiz pil tüketimine neden olabilir.

Sorunun üstesinden gelmek için telefonunuzdan aşağıdaki konuma ilerleyin:

Ayarlar > Kilit ekranı ve güvenlik > Always On Display

Bu konuma ulaştıktan sonra otomatik parlaklığı devre dışı bırakın ve parlaklığı hem karanlık hem de aydınlık ortamlarda gözünüzü yormayacak dereceye getirin. Parlaklık ayarının orta seviye veya altı, pil için iyi olacaktır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Yorum Yap