1. Ana Sayfa
 2. Nasıl Yapılır?
 3. Android ve iPhone’de QR Kodu Nasıl Taranır?

Android ve iPhone’de QR Kodu Nasıl Taranır?

android-ve-iphone-qr-kod-okutma

Android ve iPhone’de QR kodu nasıl taranır. QR kodu okutmak için size yardımcı olacak bir rehber hazırladık.

Hem Android hem de iPhone’da önceden yüklenmiş bir QR kodu tarayıcısı var. İşte nasıl kullanılacağına bakalım.

Bir QR koduna rastladınız ama nasıl tarayacağınızdan emin değil misiniz? Aslında yapmak oldukça kolay ve bunun için üçüncü taraf bir uygulamaya bile ihtiyacınız yok.

İster bir iPhone, ister bir Android cihaz kullanıyor olun, birkaç yıllık olmadığı sürece, kodlarınızı taramanıza yardımcı olmaya hazır yerleşik bir QR kod tarayıcıya sahiptir. Burada, telefonunuzda bir QR kodunu nasıl tarayacağınızı gösteriyoruz.

QR Kodu Nedir?

QR, Hızlı Yanıt anlamına gelir ve bir barkodla aynı şekilde çalışır. QR kodu, uyumlu cihazınızla erişebileceğiniz web adresleri veya iletişim bilgileri gibi belirli bilgileri içeren kare şeklinde siyah beyaz bir ızgaradır.

Bu QR kodlarını hemen hemen her yerde bulabilirsiniz: barlar, spor salonları, marketler, sinema salonları vb.

Bir QR kodunun üzerinde yazılı belirli talimatlar vardır. Bu kodu taradığınızda, telefonunuz kodun içerdiği bilgileri görüntüler. Kodun üzerinde bir işlem olması durumunda, bunun bir Wi-Fi girişinin ayrıntıları olduğunu söyleyin, ardından telefonunuz bu talimatları izleyecek ve sizi belirtilen Wi-Fi ağına bağlayacaktır.

Ne Tür QR Kodlar Var?

Akıllı telefonunuzda tarayabileceğiniz gibi oluşturabileceğiniz birçok QR kodu türü vardır. Her kodun üzerinde yazılı benzersiz bir eylem vardır.

İşte karşılaşacağınız popüler QR kod türlerinden bazıları:

 • Web sitesi URL’leri
 • İletişim bilgileri
 • Wi-Fi ağ ayrıntıları
 • Takvim etkinlikleri
 • Düz metin
 • Sosyal medya hesaplarınız
 • Ve daha fazlası

Bildiğiniz gibi, QR kodu türü ne olursa olsun aynı görünür. Bir QR kodunun ne tür olduğunu yalnızca cihazınızı kullanarak gerçekten taradığınızda bilirsiniz.

Android’de QR Kodu Nasıl Taranır

Çoğu modern Android telefonda bu kodları taramak için yerleşik bir QR tarayıcı bulunur. Telefonunuzun türüne bağlı olarak, kameranız kodu otomatik olarak algılar veya kamera uygulamasında bir seçeneğe dokunmanız gerekir.

İşte Android’de bir QR kodunu taramanın iki ana yolu.

1. Yerleşik QR Kod Tarayıcıyı Kullanarak QR Kodu Tarayın

 1. Kamera uygulamasını başlatın .
 2. Kameranızı taramak istediğiniz QR koduna doğru tutun.
 3. Telefonunuz kodu tanıyacak ve ilgili bilgileri gösterecektir.

2. Google Lens’i Kullanarak QR Kodu Tarayın

Bazı Android telefonlar bir QR kodunu doğrudan tanıyamaz. Bunun yerine, telefonunuzun kodu okumasını sağlamak için dokunmanız gereken bir Google Lens simgesi göstereceklerdir.

Bunu şu şekilde yaparsınız:

 1. Kamera uygulamasını açın
 2. Google Lens’i açmak için mercek simgesine dokunun.
 3. Kameranızı QR koduna doğru çevirdiğinizde telefonunuz kod içeriğini gösterecektir.

Bunların hiçbirini desteklemeyen eski bir telefonunuz varsa, çeşitli kod türlerini taramak için QR kod okuyucu ve QR kod Tarayıcı gibi ücretsiz bir uygulama yükleyebilirsiniz .

İPhone’da QR Kodu Nasıl Taranır

Android telefonlar gibi, iPhone da QR kodlarını doğrudan kamera uygulamasından taramanıza izin verir. Yerleşik iPhone QR kod tarayıcısını kullanmak çok basit:

 1. Kamera uygulamasını açın.
 2. Kameranızı QR koduna doğru çevirin.
 3. İPhone’unuz kodu tanıyacaktır.
 

İPhone’unuzdaki QR kodu tanıma seçeneğini gerçekten etkinleştirebilir ve devre dışı bırakabilirsiniz. İPhone’unuz bu kodları taramıyorsa veya sadece QR kodu tarama özelliğini devre dışı bırakmak istiyorsanız, bunu yapmak için iPhone’unuzdaki Ayarlar> Kamera’ya gidebilirsiniz .

Varsayılan QR kod tarayıcı iPhone’unuzda çalışmıyorsa veya daha eski bir cihazınız varsa kodları taramak için iPhone için QR Kod Okuyucu uygulaması gibi ücretsiz bir uygulama kullanın .

İPhone Ve Android QR Tarayıcıyı Kullanma

Bir yerde bir QR kodu görürseniz ve bunun ne işe yaradığını merak ediyorsanız, sadece telefonunuzu cebinizden çıkarın ve taramak için koda işaret edin. Telefonunuz daha sonra bu kodun içindeki tüm içeriği görüntüler.

İnstagram gibi bazı popüler sosyal platformlar bile, insanların profilinizi takip etmesine izin vermek için QR kodları sunuyor. 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Yorum Yap