1. Ana Sayfa
 2. Android
 3. Android Yazı Tiplerinizi Değiştirmenin 4 Yolu

Android Yazı Tiplerinizi Değiştirmenin 4 Yolu

android-yazi-tipi-degistirme

Android cihazınızda yazı tipini değiştirmek mi istiyorsunuz? İşte bunu yapmanın birkaç yolu ve bu süreçte güzel yazı tiplerini nasıl bulacağınızı göstereceğiz.

Telefonunuzun görünümünü tazelemek mi istiyorsunuz? Yeni bir yazı tipi yardımcı olabilir. Kişiselleştirmenin yanı sıra, yazı tiplerini değiştirmek hem okunabilirliği hem de kullanılabilirliği artırabilir.

 

Android’de yazı tipi stilinizi değiştirmenin birkaç yolu vardır. Android’de yazı tiplerini nasıl değiştireceğinizi öğrenmenize yardımcı olmak için, bunu dört yönteme ayırdık. Hadi bir bakalım.

1. Android Ayarlarında Yazı Tipi Stilinizi Değiştirin

Yerleşik bir seçenek arayanlar için, yazı tipinizi cihazınızın ayarlarından değiştirmeyi deneyin.

Tüm telefonlar bunu yapamaz ve tam yol modele ve Android işletim sistemine göre değişir, ancak genel kural, Ayarlar> Ekran’a gidip yazı tipi stilinden veya türünden bahsetmektir.

Örnek olarak, Samsung Galaxy cihazlarında varsayılan yol Ayarlar> Ekran> Yazı tipi ve ekran yakınlaştırma> Yazı Tipi Stili’dir . Daha sonra, bir yazı tipi seçmek için dokunabilir, anında değişikliği görebilir ve yeni seçiminizi onaylamak için Uygula’yı seçebilirsiniz .

Samsung Galaxy App Store’u ziyaret etmek için Yazı tiplerini indir’e de dokunabilirsiniz . Buradayken, hem ücretsiz hem de ücretli yazı tipleri arasında gezinebilirsiniz. Kurulduktan sonra hemen kullanıma hazırdırlar.

Buna karşılık, bir Google Pixel 3 XL’de Ayarlar> Ekran’a gidersiniz , ancak ardından normal yazı tipi seçeneği yerine Stiller ve duvar kağıtları’nı tıklayın . Buradan önceden ayarlanmış stiller ve ilgili yazı tipleri arasında geçiş yapabilirsiniz.

Cihazınız ve işletim sisteminiz ne olursa olsun, genel yolu aklınızda bulundurun.

2. Başlatıcı Uygulamaları İle Yazı Tiplerini Değiştirin

Varsayılan sistem yazı tiplerinin hayranı değilseniz, yazı tipinizi yine de değiştirebilirsiniz. Farklı Android başlatıcı uygulamalarını indirip deneyerek yazı tipi havuzunuzu ücretsiz olarak genişleteceksiniz.

Android ince ayarları yalnızca teknoloji meraklıları için değildir. Köklü olmayan Android telefon veya tabletinizden en iyi şekilde nasıl yararlanacağınız aşağıda açıklanmıştır!

Launcher

Başlatıcılar kadarıyla, Action Launcher, başlangıç ​​için en basit deneyimlerden birini sunuyor. Ayarlara erişmek için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanın:

 1. Alfabetik bir uygulama listesi getirmek için sola kaydırın ve İşlem Ayarları’nı seçin .
 2. Yukarı kaydırın ve listeden Eylem Ayarları’nı seçin.
 3. Uygulama listesi düğmesine basın ve ardından Eylem Ayarları’nı seçin .

Eylem Ayarlarına girdikten sonra Görünüm’e gidin , ardından aşağı kaydırın ve Yazı Tipi’ni seçin . Action Launcher, beş Roboto yazı tipi varyasyonunun dahil olduğu sekiz yazı tipi sunar.

İndir: Action Launcher (Ücretsiz ve premium sürüm mevcuttur)

Nova Launcher

Action Launcher’da olduğu gibi, Nova Launcher neredeyse anında başlatıcı ayarlarına atlamanıza izin verir.

Nova Launcher’ı açtığınızda, Nova Ayarları başka türlü boş bir ana ekranda durur. Oradan simgeye basmak kadar basit. Veya başlatıcınızı zaten özelleştirdiyseniz, üstten Nova Ayarları’nı seçmek için uygulama listesi düğmesine dokunun.

Ancak, Action Launcher’dan farklı olarak, yazı tiplerinizi değiştirmenin kesin yolu o kadar net değildir. Önce Uygulama çekmecesini ve ardından Simge düzeni’ni seçin .

Orada, Etiketi etkinleştirmek için kaydırıcıya basın . Son olarak, Yazı Tipi altındaki açılır menüden seçim yapabilirsiniz . Nova Launcher yalnızca dört yazı tipiyle birlikte gelir, ancak yazı tipi boyutunu, rengini, gölge efektini değiştirmenize veya metni tek bir menü altında tek satırla sınırlı tutmanıza olanak tanır.

İndir: Nova Launcher (Ücretsiz ve premium sürüm mevcut)

GO Launcher

GO Launcher’ın ayarlarına erişmek için dört yöntem vardır:

 1. Yukarı kaydırın ve GO Ayarları’nı seçin .
 2. Ana ekranda aşağı kaydırın ve GİT Ayarları öğesini seçin .
 3. Uygulama listesi düğmesine dokunun ve Tercihler’i seçin .
 4. Kısayol çubuğuna gitmek için sola kaydırın. Üç nokta simgesine dokunun ve ardından GO Ayarları’nı seçin .

İçeri girdikten sonra Yazı Tipi’ne dokunun ve Yazı Tipi Seç’i seçin . GO Launcher varsayılan olarak beş yazı tipiyle gelir, ancak cihazınızdaki yazı tiplerini taramanıza da izin verir. Bu, indirilen yazı tiplerini arayacak ve bunları yüklediğiniz diğer uygulamalardan çekecektir.

İndir: GO Launcher (Ücretsiz ve abonelik mevcuttur)

3. Özel Yazı Tipi Uygulamalarını Kullanın

Farklı bir başlatıcı kullanmak istemiyorsanız, Android kullanıcıları ayrıca yazı tipine özel uygulamaları kullanma seçeneğine de sahiptir. Belirli yazı tipi kullanım durumları arıyorsanız, bunlar çok değerli olabilir.

Embiggen

Normalde yazı tipi boyutunu ayarlayabilseniz de, Embiggen’in satış noktası, kelime sayısından bağımsız olarak metnin tam boyutudur. Uzaktan birine metin göstermek istiyorsanız, Embiggen’i yenemezsiniz. Reklam içermediği ve minimalist olduğu için görülmesi inanılmaz derecede kolay bir yol.

İndir: Embiggen (Ücretsiz ve premium sürüm mevcuttur)

İnstagram İçin Harika Yazı Tipleri

Reklamları taşıyabiliyorsanız, Cool Fonts for Instagram, sosyal medya uygulamaları için hepsi bir arada bir yazı tipi değiştirici sunar. Yüzün üzerinde yazı tipine sahiptir ve farklı uygulamalardaki yazı tiplerini kolayca değiştirmek için bir açılır pencere kaplaması oluşturabilirsiniz.

Uygulamanın adından da anlaşılacağı gibi, Instagram’a özel bir vurgu yapıyor. Yazılarınız için yazı tiplerini kopyalamanıza izin vermenin yanı sıra, Instagram biyografinizi özelleştirmek için şablonlar oluşturmanıza veya seçmenize olanak tanıyan ayrı bir işlevi de içerir.

İndir: Instagram için Harika Yazı Tipleri (Ücretsiz ve premium sürüm mevcuttur)

 

4. Cihazınızı Rootladıktan Sonra Yazı Tiplerini Değiştirin

Yazı tipi seçeneklerini gerçekten açmak isteyenler için, Android cihazınızı rootlayarak yazı tiplerinizi değiştirmek de mümkündür. Root ile, cihazınızın kontrolünü açtığından, yazı tiplerini indirmek ve yüklemek kolaydır.

IFont

Bir kök uygulama söz konusu olduğunda, iFont, aralarından seçim yapabileceğiniz sağlam bir yazı tipi kitaplığı sağlar. İFont on üç farklı dil kategorisi içerdiğinden bunlar İngilizceyle de sınırlı değildir.

Cihazınızı köklendirmeye hazır değilseniz, uygulamayı indirebilir ve mevcut tüm yazı tiplerini önizleyebilirsiniz. iFont ayrıca bunları köklü bir cihaz olmadan yüklemeye çalışacak, ancak uyumsuz görünecekler.

Ancak aslında köklü bir Android cihazı kullanırken, iFont kurulum sürecini ağrısız hale getirir. Ekrandaki talimatları izlemeniz yeterlidir:

 1. İlgilendiğiniz bir yazı tipini indirin.
 2. Yazı tipini yüklemek için yazı tipi önizleme sayfasında Ayarla’ya dokunun .
 3. İstem ekranında Tamam’a basın .
 4. Seçin yükleyin işlemini bitirmek için.
 5. Tercih ettiğiniz yazı tipine geçin.

İndir: iFont (Ücretsiz)

Android’de Yazı Tipleri Nasıl Değiştirilir

İhtiyacınıza bağlı olarak, Android’de yazı tipi değişiklikleri söz konusu olduğunda farklı özelleştirme dereceleri vardır. Şimdi neye ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüzden bağımsız olarak, her yöntem zamanla faydalı olabilir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Yorum Yap