İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Hata & Sorun Giderme
 3. Android Yetersiz Depolama Alanı Sorunu Çözüldü-2020

Android Yetersiz Depolama Alanı Sorunu Çözüldü-2020

android-yetersiz-depolama-alani-sorunu-nasil-giderilir

32 GB depolama alanına sahip bir cihaz, gerekli uygulamaları ve yazılımı indirebilmeniz için asla bu kadar boş alana sahip olmayacaktır. Bunun nedeni, işletim sistemi tarafından depolanan, depolama kalıntısının büyük bir kısmı , önceden yüklenmiş uygulamalardır. Yetersiz Depolama Alanı sorunu ile karşı karşıya kalmışızdır birçoğumuz.Bu hatanın nasıl giderileceğini bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Yetersiz depolama ne demektir?

android-yetersiz-depolama-alani-sorunu-nasil-giderilir

Android cihazınızda bu hatayı gördüğünüzde , cihazınızın uygulamayı yüklemek ve yürütmek için yeterli depolama alanına sahip olmadığı anlamına gelir. Bunun gibi bir hata genellikle, yüklediğiniz uygulama için daha fazla alan oluşturabilmeniz için, biraz yer açmak veya cihazınızdaki verileri silmek için diğer uygulamaları kaldırmanız için sizi uyarır. Bu hatanın nedenini ve nasıl düzeltebileceğimizi öğrenelim.

“Yetersiz depolama alanı” nasıl düzeltilir?

Çözüm 1: Önbellek dosyalarını silin

Önbelleği temizlemek, başlıca çözümlerin ilk basamağıdır her zaman.Başarıyla gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Ana ekran>Tüm Uygulamalar Menüsü>Ayarlar Uygulamalar
 2. Uygulama Yöneticisi’ne dokunun.
 3. Boyutu yüksek uygulamaları bulun ve tıklayın
 4. Depolamaya tıklayın
 5. Önbelleği Temizle öğesine tıklayın
 6. Veriyi sil öğesine ve ardından Tamam’a dokunun.

Çözüm 2: Bir Üçüncü Taraf Uygulama Kullanın

“Yetersiz depolama alanı” hatasını düzeltmek için yapmanız gereken başka bir şey, Google Play Store’dan 2MB’lik bir uygulama indirmek olacak.

 • Google Play Store’ye gidin.
 • App Cache Cleaner İndirin.
 • Yükleyin ve uygulamayı açın.
 • Büyük önbellek verilerinin depolandığı bireysel uygulamaları gösterecektir. Önbelleğe alınan bu verileri, alttaki ‘tümünü temizle‘ düğmesini tıklayarak manuel olarak silebilir ve tüm uygulamalar için önbelleği silebilirsiniz. Bu işlem bittiğinde, artık Android cihazınızda ‘Yeterli Alan Yok‘ veya ‘yetersiz depolama alanı‘ sorununu görmezsiniz artık.

Çözüm 3: Uygulamaları SD kartınıza taşıyın

SD kart destekli bir Android cihazda, 10 MB’den fazla uygulama taşınmasını sağlıyor . Bu, geliştiriciler için tercih edilen bir seçenek olsa da, uygulama listenizde SD karta taşınabilecek belirli uygulamalarınız olabilir. Taşınan uygulamalar telefonun dahili belleğini boşaltacaktır.

 • Cihazınızın Ayarlar menüsüne gidin
 • Uygulamalar‘a dokunun
 • En büyük uygulamaları en üste getirecek boyuta göre sıralayın. Şimdi uygulamanın yanındaki “SD karta taşı” seçeneğini işaretleyin. Uygulamaya izin verirse, bu düğmenin vurgulandığını ve harekete izin vermeyen uygulamalar için düğmenin grileşeceğini görürsünüz.

Telefonunuzun dahili belleğinde bir miktar boş alan kalmasını sağlayacak olanları taşıma seçeneğine sahipsiniz.

Telefonunuz SD kartlarını desteklemiyorsa, bunu yapamazsınız.

Çözüm 4: Bulut Depolama’yı kullanın

Akıllı telefonunuzun hevesli bir kullanıcısıysanız ve çok fazla şey indirip çok fazla uygulama yüklediyseniz, bulut depolama alanını kullanmayı düşünmelisiniz. Tüm medya dosyalarınızı bulutta güvenli bir şekilde saklamanıza yardımcı olacak ve kullanmak istediğiniz uygulamalar için daha fazla alana sahip olacaksınız. Bulut depolama için One Drive, Google Drive, Yandex Disk gibi bir çok seçenek var.Seçmek için bunu size bırakıyorum.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Yorum Yap