1. Ana Sayfa
 2. Ne? Nedir? Nasıl Yapılır?
 3. Android’de Pop-up Reklamları Engelleme

Android’de Pop-up Reklamları Engelleme

Pop-up reklamlar masaüstünde yeterince sinir bozucu, ancak sınırlı ekran boyutuna sahip bir mobil cihazda daha da kötü. Telefon deneyiminizi bozan pop-up’lardan bıktıysanız, Android telefonunuzda pop-up reklamları nasıl durduracağınızı açıklayacağız.

Pop-up reklamlar genellikle üç formdan birinde gelir:

 1. Web’e göz atarken
 2. Uygulamalarda tam ekran reklamlar
 3. Bildirim alanı reklamları

Android pop-up reklamlarını yenmenize yardımcı olmak için bunların her birini tartışalım.

1. Tarayıcınızda Android Pop-up’ları Durdurma

Ziyaret ettiğiniz siteler pop-up reklamları düzenli olarak sunuyorsa, bunları birkaç yöntemle kapatabilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

Chrome’un Yerleşik Açılır Pencere Engelleyicisi Seçenekleri

Chrome varsayılan Android tarayıcısı olduğundan ve muhtemelen sık kullandığınızdan, öncelikle orada açılan pencereleri devre dışı bırakmak mantıklıdır. Hızlı bir ayarın yapılması açılır pencereleri tamamen devre dışı bırakır. 

Pop-up’ları açma veya kapatma

 1. Android telefonunuzda veya tabletinizde Chrome uygulamasını Chrome açın.
 2. Adres çubuğunun sağında Diğer Diğer ardından Ayarlar‘a dokunun.
 3. Site ayarları ardından Pop-uplar ve yönlendirmeler‘e dokunun.
 4. Pop-up’lar ve yönlendirmeler seçeneğini İzin veriliyor veya Engelle olarak ayarlayın.

Belirli bir sitedeki pop-up’lara izin verme

Tüm pop-up’lar reklam veya spam değildir. Kurallara uygun çalışan web siteleri pop-up pencerelerde web içeriği görüntüler.

 1. Android telefonunuzda veya tabletinizde Chrome uygulamasını Chrome açın.
 2. Pop-up’ların engellendiği bir sayfaya gidin.
 3. Altta Her zaman göster‘e dokunun.

Başka Bir Android Tarayıcıyı Deneyin

Chrome’daki pop-up’lardan kurtulamıyorsanız, başka bir tarayıcı kullanmayı düşünebilirsiniz. Play Store’da kötü niyetli pop-up’ları engellemek ve sıkıntıdan uzak bir arayüz sağlamak için tasarlanmış birçok seçenek bulacaksınız.

2. Android’de Tam Ekran Açılır Reklamları Engelleme

Pop-up’ların tarayıcınızda görünmesini nasıl durduracağımızı anladık. Peki, başka uygulamaları kullanırken veya yalnızca ana ekranınızda gezinirken telefonunuzda açılan reklamlar ne olacak?

Belirli Bir Uygulamadaki Pop-up’lar

 

Belirli bir oyunu veya uygulamayı kullanırken pop-up’lar görürseniz, mevcut uygulamanın suçlu olması ihtimali vardır. Bu gibi durumlarda, reklamlara rağmen uygulamanın hala kullanmaya değer olup olmadığına karar vermeniz gerekir. 

Reklamlar, geliştiricilerin ücretsiz uygulamalardan para kazanmalarına yardımcı olur, ancak müdahaleci pop-up’lara katlanmak istemeyebilirsiniz.

Bir uygulamanın içindeki pop-up reklamları durdurmak için genellikle uygulamanın Profesyonel veya reklamsız sürümlerini satın alabilirsiniz. 

Bunları genellikle uygulama içi satın alma olarak görürsünüz, ancak bunlar Google Play’de bazen ayrı bir indirme işlemidir. Ne yazık ki, her geliştirici bunları sunmuyor.

Cihazınızı rootlamanın yanı sıra, bir uygulama içindeki pop-up’ları engellemenin tek yolu onu kullanmayı bırakmaktır. Herhangi bir uygulama veya oyunda reklamları durdurmak için telefonunuzu uçak moduna alabilirsiniz, ancak oynamak için internet erişimi gerektiriyorsa bu çalışmaz.

Bilinmeyen Kaynaklardan Gelen Pop-up’lar

Farklı bir uygulama kullanıyor olsanız bile görünen pop-up’lar korkunçtur.

Başlamak için, pop-up’lar yeni bir geliştirme ise, yeni yüklediğiniz uygulamaları inceleyin. Belki bunlardan biri kötü niyetli ve pop-up’lara neden oluyor.

Sistem temizleyicileri, duvar kağıdı koleksiyonları ve el fenerleri gibi bazı uygulama kategorileri genellikle reklamlarla doludur ve sorun olabilir. Emin olmadığınız uygulamalar için son incelemelere bakın ve diğer kullanıcıların pop-up’lardan şikayet edip etmediğini görün. Sorunlu uygulamaları kaldırın ve pop-up’ların devam edip etmediğine bakın.

Bu sorunu çözmezse, bir sonraki adım, hangi uygulamaların diğer uygulamalarda görünme iznine sahip olduğunu kontrol etmektir. Ayarlar> Uygulamalar ve bildirimler> Gelişmiş> Özel uygulama erişimi> Diğer uygulamaların üzerinde görüntüle’yi ziyaret edin . Burada, kullanmadığınız zamanlarda bile gösterilmesine izin verdiğiniz tüm yüklü uygulamaları göreceksiniz.

Buradaki listeye bakın ve şüpheli bir şey olup olmadığını görün. Bazı uygulamaların diğerlerini çizmek için geçerli bir nedeni vardır. Örneğin, SMS uygulamanızda Hızlı Yanıt kutusu olabilir veya diğer uygulamaları dolduran bir şifre yöneticisi kullanabilirsiniz. Ancak burada izne sahip olmaması gereken bir şey görürseniz, ona dokunun ve Diğer uygulamalar üzerinde görüntülemeye izin ver seçeneğini Kapalı olarak ayarlayın .

Android Kötü Amaçlı Yazılım için tarama

Gölgeli uygulamaları kaldırdıktan ve diğer uygulamalar üzerinden görüntüleme iznini aldıktan sonra pop-up’larla ilgili bir sorununuz varsa, bulaşma taraması yapmanız gerekir. Bu, özellikle Google Play dışından uygulamalar yüklediyseniz önemlidir. Şüpheli kaynaklardan uygulama indirmek sorunlara daha kolay yol açabilir.

Telefonunuzda kalıcı olarak yüklü bir virüsten koruma uygulamasına ihtiyacınız yoktur. Ancak bu noktaya ulaştıysanız ve hala pop-up’lardan muzdaripseniz, sadece tarama yapmak için bir tane yüklemeye değer. Android için Malwarebytes saygın bir seçimdir; bir indirme yapın ve enfeksiyonu kontrol etmek için bir tarama yapın. Premium hizmet için ödeme yapmanız gerekmez.

 

3. Bildirim Pop-up Açılır Pencere Nasıl Durdurulur

Teknik olarak pop-up pencereler olmasa da, bildirim reklamları hâlâ sorunlu ve sinir bozucu. Bildirim alanınızda spam bildirimleri görürseniz, bir anahtarın hızlıca çevrilmesi onları iyi bir şekilde kapatabilir. Bu talimatlar, kullandığınız Android sürümüne bağlı olarak biraz farklılık gösterir.

Bildirim alanınızı açmak için ekranınızın üst tarafından aşağı çekin ve söz konusu bildirime uzun basın. Bundan sorumlu uygulamanın adını görmelisiniz. Uygulamanın bilgilerini görüntülemek için daire simgesindeki i simgesine dokunun .

Android’in herhangi bir yeni sürümünde ayrıca Ayarlar> Uygulamalar ve bildirimler> Tüm X uygulamalarını görün ve bu ayarları açmak için uygulamanın adına hafifçe vurabilirsiniz.

Bir kez , uygulamanın bildirimlerine ilişkin ayarları değiştirmek için Bildirimler girişine dokunun . Android Oreo ve sonraki sürümlerde belirli bildirim türlerini devre dışı bırakabilirsiniz. Her Android sürümünde, kaydırıcıyı kapatarak bir uygulama için tüm bildirimleri devre dışı bırakabilirsiniz.

Bir uygulamadaki her bildirimi gizlemek istemiyorsanız, ancak Ayarlar’da ayrıntılı seçeneklere sahip değilseniz, uygulamanın özel ayarlarına dalmanız gerekir. Ayarlar girişine sahip bir dişli çark simgesi veya üç noktalı bir menü arayın . Bir Bildirimler üstbilgisinde bazı bildirimleri devre dışı bırakma seçeneği bulunabilir, ancak bazı bildirimleri devre dışı bırakabilirsiniz.

Örneğin, IMDb uygulamasının can sıkıcı fragman bildirimlerini devre dışı bırakmak için sağ üst köşedeki kişi simgesine, ardından üç noktalı menüye ve ardından Ayarlar’a dokunmanız gerekir . Seç Bildirimler Ayarlar ve reklamları devre dışı bırakabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap