1. Ana Sayfa
  2. Android
  3. Android’de Uçak Modu | Bilmeniz Gereken Her Şey

Android’de Uçak Modu | Bilmeniz Gereken Her Şey

android-ucak-modu

Uçak modu nedir? Android’de Uçak Modu Nasıl Değiştirilir. Hızlı Ayarlar panelini açmak için ekranın üstünden iki kez aşağı kaydırın. Bu önemli Android özelliği ile ilgili tüm sorularınızı yanıtlıyoruz.

Bir Android telefon, iPhone, iPad veya hatta bir Windows 10 PC alın ve kısayol menüsünde bir uçak modu geçişi göreceksiniz . Ama uçak modu nedir ve aslında ne anlama geliyor? Telefonunuzda veya PC’nizde bunu kendi yararınıza nasıl kullanabilirsiniz?

Uçak modu ve daha fazlası hakkındaki tüm sorularınızı cevaplayacağız.

Uçak Modu Nedir?

Uçak modu, neredeyse tüm akıllı telefonlarda, dizüstü bilgisayarlarda ve benzer cihazlarda kullanılabilen bir ayardır. Uçak modunu etkinleştirdiğinizde, cihazınızdan tüm sinyal aktarımını durdurur. Telefonunuz açıkken durum çubuğunda bir uçak simgesi göreceksiniz.

Bu özellik uçak modu olarak bilinir çünkü birçok havayolu, özellikle kalkış ve iniş sırasında uçaklarında kablosuz cihazları yasaklamaktadır. Telefonların uçaklardaki radyo ekipmanına müdahale edip edemeyeceği konusunda bazı tartışmalar var, ancak çoğu, dikkatli olmak adına yanılmanın en iyisi olduğunu düşünüyor.

Uçak Modu Ne Yapar?

Uçak modu, telefonunuzun veya dizüstü bilgisayarınızın aşağıdakiler dahil tüm kablosuz işlevlerini devre dışı bırakır:

  • Hücresel bağlantı: İnternete erişmek için arama yapamaz, kısa mesaj gönderemez veya mobil veri kullanamazsınız.
  • Wi-Fi: Cihazınız mevcut Wi-Fi bağlantılarından kesilecek ve yeni bağlantılara bağlanmayacaktır.
  • Bluetooth: Bluetooth, telefonunuzu hoparlörlere, kulaklıklara ve daha fazlasına bağlamanızı sağlayan kısa menzilli bir bağlantıdır. Uçak modu devre dışı bırakır.
 

GPS biraz farklı. Herhangi bir radyo dalgası iletmez, bu nedenle telefonunuza bağlı olarak, uçak modu GPS’i kapatabilir veya kapatmayabilir. Çevrimdışı harita uygulamaları internet bağlantısı olmadan çalışırken, canlı trafik gibi özellikler uçak modunda çalışmaz.

Android’de Uçak Modu Açma ve Kapatma

Android cihazınızda uçak modunu etkinleştirmek için şu adımları izleyin:

  1. Hızlı Ayarlar panelini açmak için ekranın üstünden iki kez aşağı kaydırın . Alternatif olarak, iki parmağınızı kullanarak bir kez aşağı kaydırabilirsiniz.
  2. Izgarada Uçak modu geçişini arayın . Göremiyorsanız, daha fazla simgeye erişmek için yana kaydırmanız gerekebilir.
  3. Ona dokunduğunuzda telefonunuz uçak moduna girer.

Uçak modunu devre dışı bırakmak için bu adımları tekrarlayın. Uçak modundan çıktıktan sonra telefonunuzun Wi-Fi ve hücresel verilere yeniden bağlanmasının biraz zaman alabileceğini unutmayın. Telefonunuzda herhangi bir nedenle bu kısayol yoksa, Ayarlar> Ağ ve İnternet> Uçak modu’ndan uçak modunu değiştirebilirsiniz .

İPhone Veya İPad’de Uçak Modu Nasıl Değiştirilir

İPhone veya iPad kullanıcısıysanız, iPhone ve iPad’de uçak modu kılavuzumuza bakın .

Windows Uçak Modu Nasıl Değiştirilir

Windows 10’da, Uçak modunu Eylem Merkezi’nden değiştirebilirsiniz. Açmak için Win + A tuşlarına basın  veya ekranınızın sağ alt köşesindeki bildirim balonu simgesini tıklayın, ardından alttaki Uçak modu geçişini bulun  .

Uçak Modu Pil Tasarrufu Sağlar Mı?

Evet, uçak modu kesinlikle cihazınızın pil ömründen tasarruf etmesine yardımcı olur. Telefonunuzdaki çeşitli radyolar çok fazla güç kullanır. Düzenli olarak uygulama bildirimlerini Wi-Fi üzerinden aktarırlar, Bluetooth cihazları ve baz istasyonları ile iletişim kurarlar ve konumunuzu kontrol ederler.

Bunların hepsi çok fazla güç tüketir, bu nedenle hepsini aynı anda devre dışı bırakmak, telefonunuzu daha uzun süre hayatta tutmanın harika bir yoludur. Telefonunuz uçak modunda fazla çalışmadığı için daha hızlı şarj olması gerekir.

Uçak Modunda Wi-Fi Kullanabilir Misiniz?

Bu, cihazınıza bağlıdır, ancak modern telefonların çoğu, uçak modundayken bile Wi-Fi kullanmanıza izin verir. Uçak modunu etkinleştirdiğinizde Wi-Fi kapanır, ancak bunu manuel olarak yeniden etkinleştirebilirsiniz.

Android cihazınızda, Hızlı Ayarlar’ı tekrar açmak için ekranın üstünden iki kez aşağı kaydırın , ardından Wi-Fi’ye dokunun . Birkaç saniye verin ve Wi-Fi’nin açıldığını ve bağlandığını göreceksiniz (telefonunuz buna izin veriyorsa). İPhone’da, Kontrol Merkezi’ni açın ve aynı şekilde Wi-Fi geçişine dokunun  .

Pek çok havayolu artık uçak içi Wi-Fi sunuyor , böylece bu özelliği etkinleştirerek mümkünse keyfini çıkarabilirsiniz. Emin değilseniz, bağlanmayı denemeden önce bir havayolu çalışanıyla görüşmelisiniz. Uçaklar yalnızca 10.000 fit’in üzerinde Wi-Fi’ye izin verir, bu nedenle kalkış ve iniş sırasında Wi-Fi’yi kapalı tutmaya özen gösterin.

Bluetooth Uçak Modunda Çalışıyor Mu?

Bu, yukarıdakine benzer bir senaryodur. Uçak modunu etkinleştirmek Bluetooth’u devre dışı bırakır, ancak çoğu telefonda ve dizüstü bilgisayarda kısayol geçişiyle tekrar açabilirsiniz. Havayolları Bluetooth’u pek umursamıyor çünkü menzili çok kısa.

Bluetooth’u etkinleştirmek, Bluetooth kulaklıklarınızı, klavyenizi veya benzer cihazlarınızı eşleştirmenizi sağlar. Uçakta olmasanız bile, Bluetooth kulaklıklarla çevrimdışı müzik dinlerken pilden tasarruf etmek için bunu yapabilirsiniz.

Uçak Modu Veri Kullanır Mı?

Hayır, çünkü uçak modunu etkinleştirmek telefonunuzun sağlayıcınızın hücre ağına bağlanmasını engeller. Uçak modunda herhangi bir veri kullanmayacaksınız.

Uçak Modu Oyunlar İçin Ne Yapar?

Telefonunuzda oyun oynamayı seviyor ancak reklamlardan nefret ediyorsanız, uçak modu yardımcı olabilir. Tüm internet bağlantılarını devre dışı bıraktığı için, uçak modunu etkinleştirmek mobil oyunlarda reklamları gizleyecektir .

Ancak, bu her zaman çevrimiçi olan oyunlar için işe yaramayacağından, favorilerinizle denemeniz gerekecek.

Alarmlar Uçak Modunda Çalışıyor Mu?

Evet, alarmlar uçak modunda bile normal şekilde çalar. Herhangi bir internet bağlantısına güvenmiyorlar. Cihazınızdaki Saat uygulamasını açın ve alarmınızı normal şekilde ayarlamak için Alarmlar sekmesine geçin.

Snapchat Uçak Modunda Çalışıyor Mu?

Hayır. Snapchat internet bağlantısına dayandığından, uçak modunda hiç çalışmayacaktır.

Uçak Modunda Çağrı Ve Metin Alabiliyor Musunuz?

Hayır, çünkü telefonunuzun hücresel servisle bağlantısı yok. Biri sizi ararsa ve telefonunuz uçak modundaysa, telefonunuz kapalıymış gibi sesli postanıza ulaşır. Devre dışı bıraktığınızda, uçak modundayken aldığınız metinleri göreceksiniz.

Uçak Modunda Müzik Nasıl Dinlenir

Uçak modunda internet bağlantınız olmadığından Spotify, Google Play Müzik ve benzeri gibi müzik akışı uygulamaları çalışmayacaktır. Bu, uçak modunda müzik dinlemek için iki seçeneğiniz olduğu anlamına gelir.

Öncelikle, Spotify Premium veya YouTube Music Premium gibi bu hizmetlerin ücretli sürümlerine abone olursanız, mobil cihazınıza müzik indirebilirsiniz. Bu, onu uçak modunda bile dinlemenizi sağlar.

Premium bir akış aboneliği için ödeme yapmak istemiyorsanız, yine de sahip olduğunuz yerel müziği dinleyebilirsiniz. Bunu yapmak için müziğinizi telefonunuzla senkronize etmeniz gerekir .

Uçak Modu ile Yüksekten Uçmak

Telefonunuzda veya dizüstü bilgisayarınızda uçak modu ile ilgili en yaygın soruların bazılarını yanıtladık. Kısacası, bazı uçuşlarda gerekli ve yerde bile kullanışlı olan cihazınızdaki tüm kablosuz etkinlikleri kapatmanıza olanak tanır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Yorum Yap