1. Ana Sayfa
  2. Android
  3. Android’de Uçak Modu: Bilmeniz Gereken İpuçları ve Püf Noktaları
Trendlerdeki Yazı

Android’de Uçak Modu: Bilmeniz Gereken İpuçları ve Püf Noktaları

Bir Android telefon  veya Windows 10 bilgisayarda kısayol menüsünde bir uçak modu geçişi göreceksiniz . Ancak uçak modu nedir ve aslında ne anlama gelir? Telefonunuzda veya PC’nizde avantajınız için nasıl kullanabilirsiniz?

Uçak modu ve diğer tüm sorularınızı cevaplayacağız.

Uçak Modu Nedir?

Uçak modu, neredeyse tüm akıllı telefonlarda, dizüstü bilgisayarlarda ve benzer cihazlarda kullanılabilen bir ayardır. Uçak modunu etkinleştirdiğinizde, cihazınızdan tüm sinyal iletimini durdurur. Telefonunuz açıkken durum çubuğunda bir uçak simgesi görürsünüz.

Bu özellik uçak modu olarak bilinir, çünkü birçok havayolu özellikle kalkış ve iniş sırasında uçaklarında kablosuz cihazları yasaklar. Telefonların uçaklardaki radyo ekipmanına müdahale edip edemeyeceği konusunda bazı tartışmalar var ancak çoğu, dikkatli olmanın en iyisi olduğunu düşünüyor.

Uçak Modu Ne Yapar?

Uçak modu, telefonunuz veya dizüstü bilgisayarınızın aşağıdakiler dahil tüm kablosuz işlevlerini devre dışı bırakır:

  • Hücresel bağlantı: İnternete erişmek için arama yapamaz, kısa mesaj gönderemez veya mobil veri kullanamazsınız.
  • Kablosuz: Cihazınız mevcut kablosuz bağlantılarla olan bağlantısını kesecek ve yeni bağlantılara bağlanmayacaktır.
  • Bluetooth: Bluetooth, telefonunuzu hoparlörlere, kulaklıklara ve daha fazlasına bağlamanızı sağlayan kısa mesafeli bir bağlantıdır. Uçak modu devre dışı bırakır.

GPS biraz farklı. Herhangi bir radyo dalgası iletmez, bu nedenle telefonunuza bağlı olarak uçak modu GPS’i kapatabilir veya kapatmayabilir. Çevrimdışı harita uygulamaları internet bağlantısı olmadan çalışırken, canlı trafik gibi özellikler uçak modunda çalışmaz.

 

Android’de Uçak Modu Nasıl Değiştirilir

Android cihazınızda uçak modunu etkinleştirmek için şu adımları izleyin:

  1. Hızlı Ayarlar panelini açmak için ekranın üstünden iki kez aşağı kaydırın . Alternatif olarak, iki parmağınızı kullanarak bir kez hızlıca aşağı kaydırabilirsiniz.
  2. Izgarada Uçak modu geçişini arayın . Görmüyorsanız, daha fazla simgeye erişmek için yana kaydırmanız gerekebilir.
  3. Dokunduğunuzda telefonunuz uçak moduna girer.

Uçak modunu devre dışı bırakmak için bu adımları tekrarlayın. Uçak modundan çıktıktan sonra telefonunuzun Wi-Fi ve hücresel verilere yeniden bağlanması biraz zaman alabilir. Telefonunuzda herhangi bir nedenle bu kısayol yoksa, Ayarlar> Ağ ve İnternet> Uçak modunda uçak modunu değiştirebilirsiniz .

Windows ve Mac’te Uçak Modu Nasıl Değiştirilir

Windows 10’da, Eylem Merkezi’nden uçak modunu değiştirebilirsiniz. Win + A tuşlarına basın  veya açmak için ekranınızın sağ alt köşesindeki bildirim balonu simgesini tıklayın, ardından altta Uçak modu geçişini arayın  .

 

Görünüşe göre, macOS’un özel bir uçak modu seçeneği yok. 

Uçak Modu Pil Tasarrufu Sağlar mı?

Evet, uçak modu kesinlikle cihazınızın pil ömründen tasarruf etmesine yardımcı olur. Telefonunuzdaki çeşitli radyolar çok fazla güç tüketir. Uygulama bildirimlerini Wi-Fi üzerinden düzenli olarak gönderiyor, Bluetooth cihazları ve baz istasyonları ile iletişim kuruyor ve konumunuzu kontrol ediyorlar.

Hepsi çok fazla güç tüketiyor, bu yüzden hepsini bir kerede devre dışı bırakmak telefonunuzu daha uzun süre hayatta tutmanın harika bir yoludur. Telefonunuz uçak modunda çok fazla çalışmadığından, daha hızlı şarj edilir.

Uçak Modunda Wi-Fi Kullanabilir misiniz?

Bu, cihazınıza bağlıdır, ancak modern telefonların çoğu uçak modundayken bile Wi-Fi kullanmanızı sağlar. Uçak modunu etkinleştirdiğinizde Wi-Fi kapanır, ancak manuel olarak tekrar etkinleştirebilirsiniz.

Android cihazınızda, Hızlı Ayarlar’ı tekrar açmak için ekranın üst tarafından iki kez aşağı kaydırın ve ardından Kablosuz’a dokunun . Birkaç saniye sonra Wi-Fi’nin açıldığını ve bağlandığını göreceksiniz (telefonunuz buna izin veriyorsa). İPhone’da Kontrol Merkezi’ni açın ve Wi-Fi geçişine aynı şekilde dokunun  .

Birçok havayolu şirketi artık uçuşta Wi-Fi sunuyor , böylece varsa bu özelliğin tadını çıkarabilirsiniz. Emin değilseniz, bağlanmayı denemeden önce bir havayolu çalışanıyla görüşmelisiniz. Uçaklar yalnızca 10.000 fitin üzerinde Kablosuz ağlara izin verir, bu nedenle kalkış ve iniş sırasında Kablosuz’un kapalı kalmasına dikkat edin.

Bluetooth Uçak Modunda Çalışıyor mu?

Bu yukarıdakine benzer bir senaryodur. Uçak modunun etkinleştirilmesi Bluetooth’u devre dışı bırakır, ancak çoğu telefonda ve dizüstü bilgisayarda kısayol geçişiyle tekrar açabilirsiniz. Havayolları Bluetooth’u çok önemsemiyor, çünkü menzili çok kısa.

Bluetooth’u etkinleştirmek, Bluetooth kulaklıklarınızı, klavyenizi veya benzer cihazlarınızı eşleştirmenizi sağlar. Düzlemde olmasanız bile, Bluetooth kulaklıklarla çevrimdışı müzik dinlerken pil tasarrufu yapmak için bunu yapabilirsiniz.

Uçak Modu Veri Kullanıyor mu?

Hayır, çünkü uçak modunun etkinleştirilmesi telefonunuzun sağlayıcınızın hücre ağına bağlanmasını önler. Uçak modunda herhangi bir veri kullanamayacaksınız.

Uçak Modu Oyunlar için Ne Yapar?

Telefonunuzda oyun oynamayı seviyor ancak reklamlardan nefret ediyorsanız uçak modu size yardımcı olabilir. Tüm internet bağlantılarını devre dışı bıraktığı için, uçak modunun etkinleştirilmesi mobil oyunlarda reklamları gizler .

Ancak, bu her zaman Online olan oyunlar için çalışmaz, bu yüzden denemeniz gerekir.

Alarmlar Uçak Modunda Çalışıyor mu?

Evet, uçak modunda bile alarmlar normal şekilde çalar. Herhangi bir internet bağlantısına güvenmezler. Cihazınızda Saat uygulamasını açın ve alarmınızı normal olarak ayarlamak için Alarmlar sekmesine geçin.

Snapchat Uçak Modunda Çalışıyor mu?

Hayır. Snapchat bir internet bağlantısına dayandığından, uçak modunda çalışmaz.

Uçak Modunda Çağrı ve Mesaj Alabilir misiniz?

Hayır, çünkü telefonunuzun hücresel servise bağlantısı yoktur. Birisi sizi arar ve telefonunuz uçak modundaysa, sesli mesajınıza telefonunuz kapalıymış gibi ulaşır. Uçak modunu devre dışı bıraktığınızda uçak modundayken aldığınız mesajları görürsünüz.

Uçak Modunda Müzik Dinleme

Uçak modunda internet bağlantınız olmadığından Spotify, Google Play Müzik ve benzeri müzik akışı uygulamaları çalışmaz. Bu, uçak modunda müzik dinlemek için iki seçeneğiniz olduğu anlamına gelir.

İlk olarak, bu hizmetlerin Spotify Premium veya YouTube Music Premium gibi ücretli sürümlerine abone olursanız, mobil cihazınıza müzik indirebilirsiniz. Bu, uçak modunda bile dinlemenizi sağlar.

Premium akış aboneliği için ödeme yapmak istemezseniz, yine de sahip olduğunuz yerel müziği dinleyebilirsiniz. Bunu yapmak için müziğinizi telefonunuza atmanız gerekir .

Uçak Moduyla Uçmak

Telefonunuzda veya dizüstü bilgisayarınızda uçak modu hakkında en sık sorulan soruların bazılarını yanıtladık. Kısacası, bazı uçuşlarda gerekli olan ve yerde bile kullanışlı olan, cihazınızdaki tüm kablosuz etkinlikleri kapatmanızı sağlar.

Uzun bir uçuşunuz varsa, internet bağlantınıza güvenmemeniz için medyanızı telefonunuza indirmenizi öneririz. Ve bu konuyla ilgili biraz bilim ile ilgileniyorsanız, uçak modunun uykunuzu nasıl etkilediğini kontrol edin.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Yorum Yap