1. Homepage
  2. Android
  3. Arka planda çalışan Android uygulamaları nasıl durdurulur?

Arka planda çalışan Android uygulamaları nasıl durdurulur?


Herhangi bir akıllı telefondaki sinir bozucu bir problem, beklediğinizden daha hızlı boşalan bir bataryadır. Tam şarjın ardından gün boyunca şarj olmak zorunda kalmak her zaman üzücü bir duygudur. Belki cihazınızın da yavaşladığını fark ettiniz. Sorunlar genellikle aynı nedene sahiptir.

Arka plan uygulamaları pilinizi ve kaynaklarınızı kullanabilir. Bazı uygulamalar iyi optimize edilmemiş olabilir, bazıları kötü amaçlı yazılım olabilir veya bazılarında hata olabilir.

Korkma! Bu haydut arka plan uygulamaları kapatılıyor sadece biraz know-how alır. Yetkili bir kullanıcıysanız bu adımların bir kısmı çok tanıdık gelecektir, ancak herkes için öğrenecek bir şeyler olduğunu umuyoruz. 

Durum ne olursa olsun, ilk adım herhangi bir sorunu tanımlamak ve bu istenmeyen arka plan uygulamalarını durdurmaktır.

Seni neyin boğduğunu kontrol et

Pil: Pil ömrü çok önemli olduğu için Android işletim sisteminiz tarafından iyi izlenir. Uygulamalardaki şaşırtıcı güce bir göz atmak için, sadece Ayarlar> Batarya> Batarya Kullanımı bölümüne gidin   Bataryanızı boşaltan şeyin iki ondalık noktasına doğru bir liste alırsınız. Cihazınıza ve yazılımınıza bağlı olarak, uygulamalar sistem veya sistem dışı uygulamalara donanım ve yazılımlara bölünür:

Belirli uygulamaları ne kadar çok kullanırsanız, oturacakları listede o kadar yüksek olur. Pilinizin küçük bir yüzdesinden daha fazlasını kullanarak tanımadığınız uygulamaları arayın. Yüzde birkaçtan fazla kullanan herhangi bir uygulama araştırılmaya değer – burada yüzde beş tasarruf ya da yüzde dördü ilave edecek. Bir Google uygulaması veya hizmeti olan herhangi bir şey muhtemelen endişelenecek bir şey değildir ve Android ile Google Mobil Hizmetlerini kullanmanın doğal bir parçasıdır.

RAM: Geliştirici seçeneklerini kullanarak, hangi uygulamaların telefonunuzun sınırlı hafızasına ya da RAM’inde bulunduğunu da kontrol edebilirsiniz. Bir uygulama çok fazla pil kullanmıyor olabilir, ancak yalnızca 2GB RAM ile çalışırken ve kullanmadığınız bir uygulama birkaç yüz MB alıyorsa, bu da sizi boş hafızaya aldırmaz.

Bunu birkaç farklı yolla kontrol edebilirsiniz, ancak işte Android Pastası, Oreo ve altında çalışan kesin kazananı:

  • Gidin Ayarlar>  Telefon hakkında Sistem> .
  • Aşağı kaydırın ve “Yapı numarası” nı bulun ve ardından yedi kez dokunun. Bu, cihazınızda “Geliştirici seçeneklerini” etkinleştirecek ve bunun olduğuna dair bir bildirim göreceksiniz.

Şimdi Ayarlar> Sistem’e geri dönün  , oradan “Geliştirici seçenekleri” ni seçebileceksiniz.

Sonra Ayarlar> Geliştirici Seçenekleri> İşlemler (veya Ayarlar> Sistem> Geliştirici Seçenekleri> Çalışan servisler. ) Gidin .

Burada, hangi işlemlerin çalıştığını, kullanılmış ve kullanılabilir RAM’inizi ve hangi uygulamaları kullandığını görebilirsiniz. Yine, bu servislerden bazıları, telefonunuzu çalışır durumda tutmak için çok önemlidir. Öncelikle kişisel olarak indirdiğiniz zorlu uygulamaları arıyor olmalısınız.

Bu yöntem geliştirici seçeneklerinin kilidini açmak için işe yaramazsa, telefon modelinizi Google’da arayın ve “geliştirici seçeneklerinin kilidini açın”.

Uygulamayı durdur ya da kaldır

Bu işlemleri birkaç şekilde kontrol edebilirsiniz.

Uygulamayı Geliştirici Seçeneklerinde bulun ve durdurun

Bataryanızı boşaltan veya boş RAM’inizi boşaltan bir uygulamayı tanımladıktan sonra, ölmesini durdurmanın ve sonra onu sınırlamayı veya kaldırmayı düşünmenin birkaç yolu vardır.

Bunlardan ilki yukarıda tanımladığımız Geliştirici Seçenekleri> Çalışan servisleri yöntemini içerir .

Messenger’ın RAM’i üç ayrı hizmetle nasıl kullandığına dikkat edin. Herhangi bir uygulamaya dokunup Durdur düğmesine basmak, uygulamanın çalışmasını durduracak ve RAM’inizi serbest bırakacaktır. Dikkatli olun, yalnızca herhangi bir testte veya yanlışlıkla herhangi bir hizmeti durdurursanız, telefonunuzun çökmesine neden olabilirsiniz. Yeniden başlatılması gerekecek, ancak biraz acı verici.

Uygulamayı bul, Zorla Durdur / Kaldır

Uygulamalarınızı belirledikten sonra, yüklediğiniz tüm uygulamaları kontrol edip bir kez daha kullanmaya değer olabilir.

Gidin Ayarlar> Uygulamalar ve Bildirimler> Uygulamalar .

Uygulamalarınızın alfabetik sırayla yüklendiğini göreceksiniz ve buradan herhangi bir uygulamaya tıklayıp Zorla Durdur veya Kaldır’a karar verebilirsiniz. Daha önce olduğu gibi, Zorla Durdurma bir çökmeye neden olabilir, ancak yeniden başlatmayı izleyerek tamam olacaksınız.

Write a Comment

About Author

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Write a Comment