1. Homepage
 2. Editoryal, İnceleme, Analiz & Tavsiye
 3. Asus Rog Phone detaylı incelemesi
Trending Post

Asus Rog Phone detaylı incelemesi


8.7
Asus Rog Phone İnceleme

Asus Rog Phone , oyuncu telefonu ile mobil oyun dünyasını bir sonraki seviyeye taşımış durumda. Bundan sonra çok büyük şeyler olacaktır.

 • Tasarım 9.5
 • Ekran 9
 • Kamera 7.5
 • Pil 9
 • İşletim Sistemi 9
 • Fiyat 8

Asus Rog Phone , oyuncu telefonu ile mobil oyun dünyasını bir sonraki seviyeye taşımış durumda. Bundan sonra çok büyük şeyler olacaktır.

Asus Rog Phone
Asus Rog Phone

Mobil donanım ve yazılım sürekli gelişerek ilerlemeye devam ediyor. Akıllı telefonlarımız daha da güçlü hale gelmeye başlıyor. Bu yüzden bilgisayarda oynadığımız oyunları artık telefonlarımızda da yüksek grafik kalitesinde oynar olduk.  Asus Rog Phone bu anlamda bize neler yaşattı. Bir haftalık kullanım süresinden sonra bilmeniz gerekenleri siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz. Ve kişisel görüşüm, gerçek bir oyun telefonu olduğuna dair bir his yaşattırdı.

Asus ROG Phone Kutu Açma Deneyimi

Rog Phone , kutu tasarımı açısından diğer telefonlarla kıyaslanmayacak kadar gurur verici bir ambalaja sahip.

Asus Rog Phone

Kutu içeriği

 • Rog Phone
 • AeroActive Soğutucu Aparat
 • Hızlı şarj aleti
 • Çift taraflı USB-C kablosu
 • USB-C portu için 2x yedek başlık
 • Belgeler
 • Rog Phone kılıfı (resimde yok)

USB-C kablosu örgülü ve sağlam hissettiriyor. Bunun yanında USB-C’nin çift taraflı USB-C kablosu olduğunu düşünürsek artık USB-A kullanımının azaltılacağı görünüyor.

Termal Performans Odaklı Bir Asus Rog Phone

Asus Rog Phone

Tasarımı tuhaf mı? Yoksa bir sebep mi var?

Telefon tasarım açısından çok keskin hatları olan ve bir Lamborghini tasarımını içinde bulabileceğiniz bir yapıya sahip.

Asus Rog Phone

Bunu okuduğunuzda tasarımın ne denli bir işlevselliğe sahip olacağını göreceksisiniz. Bu siyah metal parça nikelden yapılmıştır ve turuncu delikli olan ise bakırdan, Qualcomm Snapdragon 845 @ 2.96GHz tarafından üretilen ısıyı dağıtmak için özel olarak tasarlanmıştır.

Asus Rog Phone

Isıyı çipten uzaklaştırmak için çeşitli termal malzeme türleri arasında sıkıştırılır. Sonuç, ısı bölgesinin özellikle tüm cam sırt yerine nikel plaka üzerinde yoğunlaştığı yerler mükemmel.

Asus Rog Phone ‘nin Şık Tasarımı

Asus Rog Phone

 Tüm bileşenleri bir araya getirmek, hem estetik hem de fonksiyonel olan bu harika cihazı oluşturuyor. Aslına bakılırsa ASUS, ROG Phone  uyumlu olan en iyi tasarımı seçmek için pek çok değerlendirme aşamasından geçmiştir. Arkadaki parmak izi tarayıcısı yatay olarak ve biraz dışarıya doğru yerleştirilmiş.

Asus Rog Phone
Asus Rog Phone

Başlangıçta, telefonu dikey olarak kullanacak olursak, bu tür bir yerleşimin ideal olmayacağından şüphe duydum. Telefonu bir hafta kullandıktan sonra, telefonun kilidini açarken herhangi bir gecikme ile karşılaşmadım.

 6 inç 90Hz AMOLED HDR Ekranı

6 inç 90Hz AMOLED HDR Ekranı

 Gerçek bir akıllı oyun telefonu olarak görmem için birkaç sebep var. Öncelikle 90Hz AMOLED bir ekrana sahip.  Evet, Razer Phone’nin 120Hz ekrana sahip olduğu biliyoruz. Kağıt üzerinde 120Hz, 90Hz’den daha iyi ve daha hızlı olabilir ve daha iyi bir deneyim sunuyor. Fakat, ROG Phone, 1ms ultra hızlı tepki süresi ile bu hızın üstesinden geliyor.

ROG Phone’nin 120Hz panelini kullanmama gerekçesi, daha hızlı yanıt süresi, daha canlı renkler ve HDR desteği konusunda iyi bir deneyim sunmasından dolayı. Ve de GPU’nun sınırlamaları nedeniyle 120Hz panelini iyi kullanabilecek pek fazla oyun yok.

Bunu şöyle anlatmak gerekirse, en yüksek ayarlarda Asfalt 9 gibi birçok modern oyun,% 99 GPU kullanımında sürekli olarak> 70 fps’ye ulaşamaz.

İnanılmaz Stereo Hoparlörler

Rog Phone Stereo Hoparlörler
Rog Phone Stereo Hoparlörler

Genelde akıllı telefon hoparlörleri ile oyun oynanamamakla beraber, şu andaki akıllı telefonların çoğu kötü bir hoparlör yerleşimine sahip. Diğer yandan Asus ROG Phone , kişisel oyunlar için net ve gerçek bir ses deneyimi sunuyor.

Geniş Bağlantı Seçimleri

Telefonun alt tarafındaki USB-C bağlantı noktası, hoparlör yerleşimi nedeniyle merkez dışıdır.
Telefonun alt tarafındaki USB-C bağlantı noktası, hoparlör yerleşimi nedeniyle merkez dışıdır. 

ROG Phone birçok performans ve özelliğe sahip olmasına rağmen hala 3,5 mm ses girişine sahip. Alt USB-C portu USB 2.0 dosya aktarımını destekler ve telefonu Quick Charge 3.0 veya PD3.0 (20W) / Direct Charge üzerinden şarj eder.

Rog Phone USB-C + Özel bağlantı noktası
Rog Phone USB-C + Özel bağlantı noktası

Rog phone yan bağlantı noktası oldukça eşsizdir. Standart bir USB-C ve özel bir konnektörün birleşimidir. Herhangi bir normal USB-C kablosunu da bağlayabilirsiniz. Yan bağlantı noktası, USB 3.1 Gen 1 ve DisplayPort 1.4’ü (4K çözünürlük) destekleyen alt bağlantı noktasından daha yüksek özelliktedir.

Şarj etmek, Quick Charge 4.0 ve PD3.0 (15W) / Direct Charge’a kadar destekler.

Özel yan bağlantı noktasını sık sık kullanmadığınız takdirde bunun için bir kauçuğa sahip.

Özel konektör, örneğin, telefonla birlikte verilen AeroActive Soğutucu eki gibi ROG aksesuarları ile çalışmak üzere tasarlanmıştır. Ayrıca şunu da hatırlatmakta fayda var, ROG Telefon yeni nesil WiFi teknolojisi olan 801.11ad WiFi standartlarını benimser. 60GHz bandını kullanır ve teorik olarak 7Gbps, 801.11ac WiFi’den en az 2 kat daha hızlı. 

AirTriggers

AirTriggers
AirTriggers

 ROG Telefonunu diğer akıllı telefonlardan ayıran şey, telefonun yanlarındaki yerleşik AirTrigger’ları olmasıdır. layman’in deyimiyle, ekrana parmak dokunuşunu eşlemek üzere yapılandırılabilen, basınca duyarlı omuz tetikleyicileridir. Yani şimdi PUBG mobilde koşabilir, nişan alabilir ve aynı anda vurabilirsiniz. Bazıları bunu hile olarak adlandırabilir ama ne olursa olsun, eklenmiş donanım yetenekleri nedeniyle buna haksız bir avantaj diyeceğiz.

AirTriggers
AirTriggers

Asus ROG Phone Aksesuarları

Asus ROG Phone Aksesuarları

Asus ROG Phone aksesuarları ayrıca satılır. ROG Telefonunu rekabetten kurtaran şey, çok çeşitli oyun aksesuarlarıdır . Bu yazıda sadece kutuda gelen AeroActive Soğutucuyu anlatacağım.

 AeroActive Soğutucu

 Adından da anlaşılacağı gibi, bu aparatın bir tek amacı var o da ROG Telefonunu soğutmak.

Rog phone AeroActive Soğutucu
Rog phone AeroActive Soğutucu

Özel aksesuar portuna bağlanılır ve telefon cihazı hemen tanıyacaktır.

 Tasarımı yapan her şeyi ince düşünmüş olmalı. Yatay oynatırken USB-C kablosunu ve 3,5 mm’lik kulaklığı telefona rahatlıkla bağlayayıp kullanabilirsiniz.

 

Oyun Merkezi ve Oyun Genie

 

 Oyun Merkezi telefon performansını izlemek için bir yardımcı programdır. AeroActive Soğutucunun fanını ve Aura aydınlatma senkronizasyonunu ayarlamak için bir yapıya sahiptir. Kullanışlı oyun profili ayarları, kullanıcının telefonun performansını belirli bir oyun için özelleştirmesine de olanak tanır.

Rog Phone oyun merkezi

Bu, oyunun gereksinimlerine bağlı olarak telefon donanımından en iyi şekilde yararlanabileceğiniz anlamına gelir.

Oyun Merkezi ile tanışın,

ASUS ROG’nin genel performansı iyileştirmek için oyunun donanımına öncelik vereceğini iddia ettiği “X Modu”. Temel olarak, ASUS’un ZenFone 5 – AI Boost’dan beri sahip olduğu teknolojiyle aynı.

 

 Öte yandan, Oyun Genie de ROG Telefonunda bulunur. Genie, ASUS ZenUI ile beraber gelen oyun yardımcı programıdır. Bu telefondan kayıt yapan mobil oyuncular için kullanışlı bir araçtır. Hatta makro kaydı destekliyor ve ASUS herhangi bir premium aboneliğe ihtiyaç duymadan kullanıcılarına ücretsiz bir destek sağlıyor. ROG Phone, Android platformunda çalışır ve ROG UI, daha önce bahsi geçen Oyun Merkezi ve Oyun Genie’nin yanı sıra, yeniden ciltlenmiş bir ZenUI’dur, estetik haricinde bir öncekinden çok farklı değildir.

Performans ve Pil Ömrü

 Telefonun özelliklerinde tekrarlamak için:

 • Qualcomm Snapdragon 845
 • 4x 2.96GHz Kryo 385 Altın
 • 4x 1.7GHz Kryo 385
 • Gümüş Adreno 630 grafikleri
 • 8 GB LPDDR4 RAM
 • 128GB / 512GB UFS 2.1 dahili depolama

Rog telefonundaki Snapdragon 845, 2.8GHz’den 2.96GHz’ye kadar hızda çalışıyor.

Daha hızlı bir çip, işleri daha hızlı yapmak anlamına gelir. Fakat gerçek hayatta kullanımda, kimsenin milisaniyenin iyileşmesini gerçekten hissedeceğini sanmıyorum. 8GB RAM kesinlikle çok görev için açısından çok fazla yardımcı olur. Pokemon GO ile Asfalt 9’un arasında oyun oynamaya çalıştım ve deneyim yine harika oldu. 

Aldığı Skorlar

 

Şüphesiz, benchmark skoru muhteşem, ancak kıyaslama için AeroActive soğutucusu takılı olmadığında, telefon daha yüksek skor alacaktır. Muhtemelen soğutucunun kendisi telefonun performansını düşüren oldukça büyük bir güç çekiyor olmasındandır.

Oyun Performansı

Gerçek hayattaki oyun performansına ne dersin?

 • PUBG Mobile (Maksimum Ayarlar)
 •  avg 40fps
 • 39 ° C

 

 • Asfalt 9 (Maksimum Ayarlar)
 • avg 70fps
 • 42 ° C

 

 • Honkai Impact 3 (Maksimum Ayarlar)
 • 60 fps
 • 41 ° C

 

 • Pokemon GO
 • 30 fps
 • 36 ° C

 

Önce PUBG Mobile hakkında konuşalım. Dürüst olmak gerekirse, oyunun kendisi, hem CPU hem de GPU’nun oyun içinde uygun şekilde kullanılmadığı bir noktaya kadar iyi bir şekilde optimize edilmiştir. Oyun 40 fps’de bir yerde dururken sürekli olarak% 30 CPU ve% 80 GPU kullanımı elde ediyorum. Diğer taraftan asfalt 9, telefonu sınırlarına zorluyor. Bu muhtemelen 90 fps’ye gittiği için. Zorlu oyun grafikleri ve sınırlı GPU yetenekleri nedeniyle, maksimum grafik ayarlarında elde edebileceğim ortalama bu oyunda yaklaşık 70 fps’dir. GPU% 99 kullanımda iken, CPU’nun ortalama% 40 civarında olduğunu unutmayın.

Pil Doldurma Performansı

Rog Phone pil performansı
Rog Phone pil performansı

 ROG Telefonun 4000mAh dahili batarya testinde:

 • 90Hz ekran, 60Hz ekrandan yaklaşık% 15 daha fazla pil tüketir
 • RGB yaklaşık% 15 daha fazla pil tüketir
 • AeroActive Cooler% 100 hızda yaklaşık% 75 daha fazla pil tüketir

Şarj eden ASUS HyperCharge adaptörü, çoklu güç dağıtım seçeneklerini desteklemektedir – QC 4.0 ve PD 3.0. Şarj cihazının telefonu % 10’dan% 90’a kadar doldurması sadece 70 dakika sürer .

Kamera

Rog Phone kamera
Rog Phone kamera

Kamera bu telefonun ana odağı olmadığı için, bu konuya çok fazla girmeyeceğim. Arkadaki çift kamera şunları içeriyor:

 • Ana kamera:
 • Sony IMX363 12MP sensörü
 • f / 1.7 26mm lens
 • PDAF
 • 4 eksenli OIS ve EIS
 • Ultra geniş kamera
 • 8MP sensör
 • f / 2.0 12mm lens
 • sabit odak
 • Ön kamera:
 • 8MP sensör
 • f / 2.0 24mm lens
 • sabit odak

Kamera konfigürasyonu, ZenFone 5 ve ZenFone 5z modellerinde bulunan modellerle aynıdır, ancak ana kameranın biraz daha hızlı ve daha sıkı bir FOV lensi (ZenFone 5’in f / 1.8 24mm) objektife sahip olması istisnadır.

Normal kamera
Normal kamera
Geniş açılı kamera
Geniş açılı kamera

 

 

 

 

 

 

 

 

Geniş açılı objektif, özellikle dar alanlarda veya yaratıcı zihninizi genişleterek fotoğraf çekerken çok daha eğlenceli ve çok yönlülük sunar.

Arayüz, ZenUI’nin kamerasıyla tamamen aynı. ZenFone 5’ten gelen görüntü kalitesi, amiral gemisi modelleriyle tam olarak karşılaştırılabilir olmasa da oldukça iyi.

HDR Kapalı
HDR Kapalı
HDR Açık
HDR Açık

 

 

 

 

 

 

 

 

Özellikle kamera uygulaması tarafından yapılan HDR efekti güzel.

Her şey göz önünde bulundurulduğunda, ASUS’un ZenFone 5’in kamera modülünü yeniden kullanmayı seçtiğine ve objektifte bazı değişiklikler yaptığına sevindim.

Standart kamera örneği:

 Geniş açılı kamera örneği:

 Son sözler

ROG Phone, bir oyun telefonunun, telefonun kendisinden ve ROG aksesuarlarından oluşan yenilikçi bir ekosistemle nasıl olması gerektiği konusunda gerçekten yüksek bir kriter belirledi. 

Artıları:

 • Şık tasarım
 • Harika performans
 • Termal performans
 • 90Hz AMOLED ekran
 • AirTriggers
 • ROG aksesuarları
 • Hızlı şarj ile uzun pil ömrü (4000mAh)

Eksileri:

 • GPU ile sınırlı performans
 • Yazılım, yeni bir güncelleme ile daha iyi hale getirilebilir.
 • Pahalı
Write a Comment

About Author

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Write a Comment