1. Ana Sayfa
  2. Editoryal, İnceleme, Analiz & Tavsiye
  3. ASUS ROG Phone İnceleme (ZS600KL) – Oyuncular Kralına Yol Verin
Trendlerdeki Yazı

ASUS ROG Phone İnceleme (ZS600KL) – Oyuncular Kralına Yol Verin


8.7110
8.7
ASUS ROG Phone İnceleme (ZS600KL)

ASUS ROG Phone kesinlikle yenilikçi bir cihaz. ASUS kendi ekseninde ‘oyun telefonunu“ yapmaya yönelik en büyük adımı atmış olabilir.

  • Tasarım 9.5
  • Ekran 9
  • Kamera 7.5
  • Pil 9
  • İşletim Sistemi 9
  • Fiyat 8

ASUS ROG Phone incelemesiyle karşınızdayız. Mobil oyuncular için tasarlanmış en iyi oyun telefonu olmaya aday bu cihazı mercek altına alıyoruz.

ASUS ROG Phone

ASUS ROG Phone - Artıları Eksileri

ASUS ROG Phone kesinlikle yenilikçi bir cihaz. ASUS kendi ekseninde ‘oyun telefonunu“ yapmaya yönelik en büyük adımı atmış olabilir.

Artıları
+ Izgaralı soğutma sistemi oldukça etkili
+ Yüksek sesli ekran tarafına monte edilmiş çift hoparlör
+ 1 ms tepkime süreli 1080p HDR 90Hz AMOLED ekran
+ Üç adet USB Type-C giriş portu

Eksileri
– Ağır (200 gram)
– Pahalı (999 Euro)

ASUS ROG Phone - Satın Al
(Henüz ülkemizde satışı yoktur)

Daha önce duyurduğumuz telefon için, ASUS bize bu yıl Computex 2018‘de birkaç sürpriz sözü verdi ve şirket sözlerine sadık kaldı. Tayvanlı PC ve akıllı telefon şirketi, ROG markası altında piyasaya duyurduğu ilk oyun odaklı akıllı telefonu ile bu yılki etkinliğe uygun hareket etti.

Şirket oyun telefonunu ROG Phone (model numarası ZS600KL) olarak adlandırıyor ve bu Xiaomi Black Shark ve Razer Phone‘un ardından son zamanlarda gördüğümüz üçüncü oyun merkezli akıllı telefon.

ASUS’un ZenFone serisinden farklı olarak bu cihazı oyunculara hitap edecek şekilde tasarlanmış ve birkaç zarif detay ile kendi ROG tasarım yolunu izliyor.

ASUS ROG Phone – Fiyat ve Çıkış Tarihi

ASUS ROG Phone ne zaman gelecek? dediğinizi biliyoruz. Söz konusu ülkemiz olunca ASUS’un bu konuda ne kadar geç kaldığını hepimiz biliyoruz. O yüzden kısa zamanda ülkemize gelmesini ummaktan başka çaremiz yok.

Dünyada, özellikle ROG Phone‘un Amerika‘da çıkış tarihi olarak 2018’in üçüncü çeyreğini yani Temmuz-Eylül arasını gösteren ASUS, henüz telefonu piyasaya sunmadı. Üçüncü çeyreğin sonlarına yaklaştığımız şu günlerde ASUS’un neden geciktiğini bilemiyoruz.

Ülkemizde de Ekim-Kasım aylarında satışına başlayacağını düşünüyoruz.

ASUS ROG Phone’un henüz tek varyasyona ait fiyatını biliyoruz, o da 8GB RAM ve 512GB hafıza ile 999 Euro‘ya satılacağıdır.

Ülkemizin kur oranlarını düşündüğümüzde çok pahalı bir telefon olarak göze çarpmaktadır. En az 7000 TL fiyat etiketiyle karşılaşacağız gibi, tabii bu varyasyon ülkemize giriş yaparsa…

ASUS ROG Phone – Performans’ta Zirve

ASUS ROG Phone Oyun

3.0 Ghz’e çok yakın işlemci hızına, eşsiz soğutma sistemine, 1 ms tepkime süresine sahip 90Hz’lik ekrana ve oyuncular için geliştirilmiş konforlu tasarımı göze çarpan ilk özellikleri olurken, sınıfının en iyisi olmaya aday ASUS ROG Phone, kesinlikle mükemmel bir oyun deneyimi vaadediyor.

ROG Nedir?

ASUS firmasının oyuncu teknolojilerini sınıflandırdığı bir bölüm olan ROG bir kısaltmadır ve açılımı ise Republic Of Gamers olan kelimelerin Türkçe karşılığı Oyuncular Cumhuriyeti‘dir.

Kısaca ASUS’un oyunculukla alakalı tüm ürünleri ROG adı altında satılmaktadır.

ASUS ROG Phone – Tasarım

Ekran ve kapak camları Gorilla Glass ile desteklenen telefonun tutuş konforunu artırmak için ön tarafında 2.5D eğime sahip ekranı mevcutken arka kısmında 3D eğim kullanılmıştır.

Premium görünüşe kavuşması için metal çerçeve kullanılmıştır. Oyuncuların oyun oynarken tutuş konforundan ödün vermemesi için telefonun giriş-çıkış portları telefonun sol yan kısmına konumlandırılmıştır.

ROG Phone‘un arka kısmı kesinlikle özgün bir tasarıma sahip. RGB led aydınlatmasına sahip ROG logosu, hava soğutma ızgaraları, farklı kamera dizaynı ve özel lazer işlemeler telefonun özgünlüğüne tavan yaptırıyor.

Telefonun sağ yan kısmında ses tuşları ile güç tuşu mevcut. Ayrıca sim ve hafıza kartı hazneside bu bölümde yer almaktadır.

Ekranın alt ve üst kısmında birer hoparlör olmak üzere toplam iki hoparlör bulunmaktadır. Bu yönüyle ASUS oyunculara en iyi stereo ses deneyimini sunuyor.

Ekranda bir çentiğin olmaması tasarıma olumlu yansımış.

Telefonun sol yan kısmında iki adet USB Type-C portu bulunmaktadır.

Telefonun alt kısmında ise 3.5mm jack (kulaklık) girişi ve bir adet USB Type-C portu bulunmaktadır. Böylece cihazdaki toplam USB Type-C port sayısı üçe tamamlanmış oluyor.

Tüm bunları göz önüne aldığımızda ASUS ROG Phone, tasarım açısından tam oyuncu odaklı bir akıllı telefon olarak kendini ortaya koymaktadır.

ASUS ROG Phone RGB Led AuraSync

ASUS ROG Phone – Teknik Özellikler ve Performans

ASUS ROG Phone, Qualcomm‘un bu yılki amiral gemisi çipseti olan Snapdragon 845‘i barındırıyor ancak piyasadaki diğer tüm SD845’lerden 100 Mhz daha yüksek işlemci hızına sahip. 2,96 Ghz işlemci hızı ile rakiplerini kağıt üzerinde solluyor.

Ekran yönünde ise 1 milisaniye tepkime süresine ve AMOLED teknolojisiyle üretilen, 90 Hz ekran yenileme hızına ve HDR özelliğine sahip olmasıyla, sıradan bir akıllı telefondan sıyrılıyor, bir oyuncu telefonu olduğunu kanıtlıyor.

Razer Phone‘un ekran yenileme hızından (120 Hz) biraz daha düşük yenileme oranına sahip olsada günümüzdeki oyunların bu yeni teknolojileri henüz desteklemediğini düşünürsek çok büyük bir eksiklik olmadığını söyleyebiliriz.

ASUS ROG Phone‘u asıl diğer oyuncu telefonlarından farklı kılan, içerdiği ızgaralı hava soğutma sistemi.

ASUS ROG Phone

Bu soğutma sayesinde, farklı telefon inceleme kanallarının yaptığı incelemelere göre yarım saatlik Asphalt 8 (en yüksek grafik ayarında) oynanmasına rağmen, telefon ciddi bir ısınma veya herhangi bir düşük performansa neden olmuyor.

ASUS’un bu telefona özel ürettiği yazılım olan ROG Oyun Merkezi sayesinde merkezi ve grafik işlemcilerin frekanslarını, cihazın ısı değerini ve daha fazlasını görüntüleyebiliyorsunuz.

Ancak tabii ki bilgisayarlardaki gibi işlemciler üzerinde bir hakimiyete sahip olmuyorsunuz – sadece görüntüleme ve izin verilen ölçülerde işlemci frekansında oynama yapabiliyorsunuz. Gönül isterdi ki, ısınmayan bu telefona biraz overclock yapıp işlemciyi 3,00 Ghz’e çıkarmayı…

Ancak böyle bir şey şimdilik mümkün değil, ilerde ise geliştiricilerin bizlere overclock destekli “kernel“ler (cihaz-arayüz arası iletişimi sağlayan birim) sunması ile bu durum değişebilir.

Overclock olmasa da uygulamadaki X-Mode adı altında işlemciyi mümkün olan maksimum frekansa çekebiliyorsunuz.

Ses

ASUS ROG Phone bugüne kadar ki en yüksek sesi verebilen akıllı telefon olarak karşımıza çıktı. Telefonun hoparlörleri orta boyutlu bir odayı, eğer çevre gürültüleri yoksa tamamen doldurabiliyor.

Telefonun hoparlörleri oldukça kaliteli ses çıkışı sağlıyor. Bass ve tiz sesleri oldukça iyi dışarı veriyor. Bunlara rağmen cihazı, eğer müzik cihazınız varsa onun yerine kullanmamanızı öneriyoruz. Çünkü bu telefon en iyi deneyimi müzikte değil oyunların ses efektlerinde veriyor.

Aksesuarlar

ASUS ROG Phone Aksesuarları Gamepad Gamevice Controller

ASUS ROG Phone‘u eşsiz kılan etmenlerden biri de kuşkusuz aksesuarlarıdır. Ekstra soğutma sisteminden, ikinci ekrana kadar aksesuarlar oyunculuk deneyimini zirvelere taşıyor.

Fan aksesuarı sayesinde cihazın soğutma ızgaralarına denk gelen fanlar, telefonun USB Type-C portuna bağlanabiliyor. Bu sayede telefon uzun süreli oyun deneyimlerinde çok fazla ısınmasının önüne geçiliyor.

Isınmanın önüne geçmek performansa katkı sunsa da pile olumsuz etki ediyor.

ASUS’un TwinView Dock adını verdiği telefona takılan bu aksesuarın özelliği ise telefona ikinci bir ekran eklemesi. İkinci ekran ile film izleyebilir veya destekleyen oyunlarda örneğin PubG gibi bir oyunda telefonun ekranında oyununuzu oynarken ikinci ekranda ise istatistiklerinizi anlık görebilirsiniz.

ASUS ROG Phone WiGig Dock Klavye Fare Monitör Bağlama

Gamevice Controller adlı aksesuar ise telefonu bir gamepad‘e dönüştürüyor. Buna ek WiGig Dock aksesuarı ise telefonu bir monitör, klavye ve fareye bağlamanıza imkan tanıyor.

ASUS ROG Phone akıllı telefonu ayrıca ASUS’un ROG cephesi için geliştirdiği tüm RGB aydınlatma sistemine ve AuraSync fonksiyonuna tam uyumluluk sağlıyor. Böylece örneğin bilgisayarınızda kullandığınız RGB aydınlatma sistemi varsa telefonunuzu bağladığınızda, oyunlar ile uyumlu olarak tüm RGB led sistemi çalışıyor.

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
Asus ROG Phone review | TechRadar

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap