1. Ana Sayfa
  2. ZenFone
  3. ZenFone 5Z Bekleyenlere Kötü Haber!

ZenFone 5Z Bekleyenlere Kötü Haber!

En güçlü telefon olarak tabir ettiğimiz ASUS ZenFone 5Z, yabancı bir forum sitesinde, bir kullanıcının ASUS yetkilileriyle iletişime geçmesi sonucu bir hayli geç çıkacağını öğrenmiş bulunuyoruz. İddia ne kadar doğru bilemeyiz ama ASUS’un böyle bir hamle yapmaya niyetli olması, takipçilerini üzebilir.

ASUS ZenFone 5Z Çıkış Tarihi

Hepimizin heyecanla beklediği bu ZenFone modelinin geçen günlerde bir rekora imza attığını duyurmuştuk. Sadece ASUS’un değil, piyasanın en güçlü telefonu olarak ön plana çıkan ZenFone 5Z, uygun fiyatla çıkacağı iddialarından sonra heyecanımızı iyice artırmış durumda. Özellikle Dünya Mobil Kongresi 2018 fuarında “5’e Dönüş” sloganıyla eski günlerine geri dönmek istediğini belirten ASUS, uygun fiyat politikasınada mı geri dönüyor dedirtmişti.
asus zenfone 5z cikis tarihi
Qualcomm firmasının amiral gemisi olan Snapdragon 845 çipsetini en verimli kullanan telefon olarak gördüğümüz ZenFone 5Z‘nin premium sürümünde 8GB RAM ve 256GB ROM gibi gerçekten hayret ettirici özelliklerle piyasaya çıkmasını bekliyoruz. Yapay zeka ile güçlendirilmiş çift arka kamera, %90 ekran-gövde oranına sahip çentikli geniş IPS-LCD ekran, yine yapay zeka ile donatılmış ekran renk sensörü ve ses sistemiyle rakiplerinden sıyrılıyor.
Daha önce incelemesini yaptığımız ZenFone 5 incelemesine bakarak diğer özelliklerin detaylarına ulaşabilirsiniz.
İşte bu denli güçlü bir telefon olan ZenFone 5Z için bizleri üzecek haberlerden birini aldık. Android dünyasının uluslararası geliştirici forumu olan XDA üzerinde bir kullanıcı, ASUS İngiltere müşteri hizmetleriyle yaptığı görüşmede ZenFone 5Z için herhangi bir çıkış tarihi bilgisi alamadığını söylemiş. Devamında ise ASUS yetkililerinin “Ancak 2018’in üçüncü çeyreği” diye bir tabir kullandıklarını belirten kullanıcı, durumdan üzülmüşe benziyor. Üçüncü çeyrek, yani Temmuz ayı ve sonrasını beklememiz gerekiyor bu durumda. Bu da en güçlü telefona henüz aylar var demektir.
Kullanıcının yazdıkları aynen şu şekilde:

I spoke to Asus CS rep on the phone today in England. They cannot give an exact release date yet. All they can say is the 3rd quarter of 2018. Blows.
Anyway I checked on Google Play. There are 29 ZenUI apps and obviously they use their own launcher, theme and have tweaked the notifications tray. Why? Why? Sadly although the 5Z hardware and price is near perfect in my eyes they have butchered it with rubbish bloatware. HTC sense is the only decent third party Android customisation that has ever existed. Asus should copy Lenovo/Motorola and use stock Android with only a handful of hardware specific apps.

Bu iddia ne kadar doğrudur bilemeyiz. Kullanıcının üzüldüğü diğer bir durum ise ASUS’un, telefonlarının gerçek performansı sergilemesini engelleyecek sürüyle programı telefonda önyüklü olarak sunmalarıdır. Bilindiği üzere en performanslı Android, saf Android’dir. ASUS’un gereksiz onlarca programı, telefonlarında önceden yüklü olarak kullanıcılarına sunması, telefonun gerçek performansından uzaklaşmasına sebep oluyor. Rakip firmalardan örnek veren kullanıcı “ASUS’ta rakip firmalar gibi saf Android’li telefon üretmelidir” diyor. Bizce de bu konuda gayet haklı.
Kaynak: https://goo.gl/2dw1SE

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap