1. Ana Sayfa
 2. Editoryal, İnceleme, Analiz & Tavsiye
 3. ASUS ZenFone 5Z (ZS620KL) İnceleme
Trendlerdeki Yazı

ASUS ZenFone 5Z (ZS620KL) İnceleme


8.6110
8.6
ASUS ZenFone 5Z (ZS620KL) İnceleme

ASUS'un bu ASUS ZenFone 5Z'i tanıdık gelmesiyle bizlere tanıtıldı. Zira fuardaki sloganı #BackTo5 yani Türkçe açılımı "5'e dönüş" şeklindeydi. Buradan da anlaşılacağı üzere firma, ilk nesil ZenFone 5'e benzer bir telefon bizlere sunuyor.

 • Tasarım 8.5
 • Ekran 9
 • Kamera 8.5
 • Pil 8
 • İşletim Sistemi 9
 • Fiyat 8.5

ASUS ZenFone 5Z (ZS620KL) en güçlü akıllı telefonun baştan aşağı incelemesini yaptık. Fiyatı, ne zaman gelecek ve özellikler gibi noktalara değindik. Bizleri epey bekleten telefon neymiş ne değilmiş bakıyoruz.

ASUS ZenFone 5Z Fiyat

Telefon Türkiye piyasasına çıkana dek fiyattan bahsetmek mümkün değil. ASUS ZenFone 5Z Henüz satışa çıkmadığı için fiyatı hakkında sadece tahminde bulunabiliyorum.

Lansmanda 480$ gibi bir fiyat belirlenmişti. Bu fiyatın direkt TL kuru karşılığı 11 Haziran 2018 kurlarına göre 2.160 Türk Lirası yapıyor. KDV, firma kâr politikası, ÖTV, TRT payı gibi eklemeler fiyata ortalama 1.000 TL’lik artış kaydedebilir. Yani demem o ki bu ASUS ZenFone 5Z 3.000 TL bandına çok yakın fiyattan satılabilir.

ASUS ZenFone 5Z Ne Zaman Gelecek

Telefonun ne zaman geleceğiyle ilgili malesef hiçbir bilgi sızdırılmadı. Şuan için bizler de sizler gibi beklemedeyiz.

ASUS ZenFone 5Z (ZS620KL) İnceleme

ASUS’un bu ASUS ZenFone 5Z‘i tanıdık gelmesiyle bizlere tanıtıldı. Zira fuardaki sloganı #BackTo5 yani Türkçe açılımı “5’e dönüş” şeklindeydi. Buradan da anlaşılacağı üzere firma, ilk nesil ZenFone 5’e benzer bir telefon bizlere sunuyor. Ancak tabii ki eski donanımla değil; yeni donanım ve tasarımla beraber. Peki neden ASUS, bu sloganı kullandı? Bana öyle geliyor ki firma, eski başarısına geri dönmek için bu sloganı kullandı. Eğer fiyat avantajı da sağlarsa belki eski günlerine geri dönebilir.

ASUS ZenFone 5Z Tasarım ve Yapı

Eğer ASUS’un dediği gibi ASUS ZenFone 5Z tanıdık gelecekse, çok az şeyin değişmiş olması gerekir.

ASUS ZenFone 5Z Görünüşü

Hayır, öyle değil; tasarımda büyük değişiklikler var. Özellikle iPhone X benzeri çentik ile eski ZenFone 5’ten tamamen sıyrılıyor ancak bize yine de tanıdık geliyor. Çünkü iPhone X görünümünde. ASUS, ekranda çentik kullanan Apple’dan sonra ilk büyük akıllı telefon üreticisi olmayı başarmış (ne büyük bir başarı).

Ekran-Gövde Oranı ve Çerçeve Hakkında

ASUS ZenFone 5Z‘in üst çerçevesi nerdeyse yok hükmündeyken malesef alt kısmında bir miktar çerçeve uzunluğu bulunmakta. ASUS, MWC 2018 fuarında %90 ekran-gövde oranından bahsetse de bu çerçeve görüntü olarak bu durumu gölgeliyor. Ancak yine de dert etmenize gerek olmayacak kadar minik bir çerçeve olduğunu da belirteyim. Ekranın 2.5D eğimli olması, kullanışlılık açısından yeterli.

ASUS ZenFone 5Z, metalik çerçeveyle kaplanmış durumda. Arka tarafı ise cam ile donatılmış. Bu haliyle tasarım olarak rakipleriyle yarışır duruma gelebilmiş.

Arka Tasarımı Önemli

ASUS ZenFone 5Z‘in arkasında dikey hizalandırılmış çift kameranın yanına parmak izi sensörü de yerleştirilmiş. ASUS, bu sensörün 0.3 saniyede parmağınızı okuyup ekran kilidini açtığını iddia ediyor. Ayrıca rakiplerin kullanmaktan neden vazgeçtiğini anlamadığımız kulaklık için 3.5mm jack girişini ASUS ZenFone 5Z‘in alt kısmında barındırması gerçekten övgüye layık!

ASUS ZenFone 5Z Arka Kapak Renkleri

ASUS, telefon ücretini yükseltmemek için tabii ki bazı tavizler vermiş. Cam arka tasarıma rağmen kablosuz şarj ve suya dayanıklılık malesef yok. Peki neden cam arka kapak diye sormadan edemiyorum. Sonuçta tasarım bu, belki de canları öyle istedi 🙂

Fuarda bizlere bildirilen iki renk ile piyasaya çıkacağını öğrendik: Biri gece yarısı mavisi diğeri ise meteor gümüşü.

ASUS ZenFone 5Z Renk Seçenekleri
Soldaki meteor gümüşü, sağdaki gece yarısı mavisi

Özetle, tabii ki iPhone X ile birebir yarışmasını beklemiyorum, zira sadece fiyat olarak bile dörtte biri olan yeni ZenFone 5’in yine de ilgili fiyat aralığında güçlü bir rakip olduğunu söyleyebilirim.

ASUS ZenFone 5Z Teknik Altyapı ve Fonksiyonlar

Cep telefonunu akıllı telefon yapan fonksiyonlar ve ASUS ZenFone 5Z‘i güçlü kılan teknik altyapıya yakından değiniyorum. Yeni ASUS ZenFone 5, gerçekten güçlü donanımları içerisinde barındıran ve bu donanımları kolayca kullanmanızı sağlayan yazılımlarla takdiri hak ediyor.

Öncelikle, 6.2 inçlik FullHD+ denilen yani 1080 x 2246 çözünürlüğüne, Super-IPS LCD paneline ve 19:9 oranına sahip olan ekran, bazı rakiplerine oranla daha ince ekranı bizlerin beğenisine sundu. İçerdiği teknolojiler sayesinde harika renk üretimiyle birlikte ekran daha parlak ve canlı görünüyor. OLED olmamasına rağmen fiyatına göre harika bir ekran deneyimi yaşatıyor (ekrandaki çentiği severseniz eğer).

ASUS ZenFone 5Z Tutuş Konforu

Telefona Güç Katan Donanımlar

Ayrıca yeni ZenFone 5‘in ZE620KL modeli, Qualcomm‘un en yüksek seviyeli cihazlarda FHD+ ekranı desteklemesini sağlayan Snapdragon 845 çipsetini kullanan ilk akıllı telefon olma özelliğini taşıdığını belirteyim. Bu çipsetin izin verdiği ölçülerde bu telefonda 2.8 Ghz‘e kadar çıkabilen sekiz çekirdekli Kryo 385 işlemci, LPDDR4X mimarili 8GB bellek ve  2TB’a kadar MicroSD hafıza kartı desteğiyle birlikte UFS 2.1 mimarili 64GB dahili hafızanın bulunduğunu görüyorum. Pil ise 3300 mAh kapasitesine sahip ki bunun tipik kullanım senaryolarına göre 1.5-2 günlük kullanım sunması bekleniyor.

Çipset ve Tabii ki ZenFone 5Z

Qualcomm’un amiral gemisi niteliğindeki Snapdragon 845 çipsetini içeren ZenFone 5Z‘nin, bu ZenFone modelinden daha sonra piyasaya sürüleceğini de öğrendim. Eğer güçlü bir ZenFone 5 hedefliyorsanız normalden biraz daha fazla beklemeniz gerekecek.

Kameraya Gelirsek

Kamera konusuna gelecek olursak; ASUS ZenFone 5Z‘in arkasında çift kameranın olduğunu görüyorum: Birincil kamera Sony‘nin amiral gemisi IMX363 sensörüne, 1.8f odak aralığına, 12 megapiksel çözünürlüğüne sahipken ikincil kamera 2.2f odak aralığına ve geniş açılı 8 megapiksel çözünürlüğüne sahip. Bu sayede geniş açılı fotoğraflara erişirken düşük ışıkta daha iyi portre fotoğrafları çekilebilmekte. ASUS ZenFone 5Z‘in ön tarafında ise 2.2f odak aralığındaki 8 megapiksellik özçekim kamerası bulunmakta.

Bu kameralar yeni AI (artificial intelligence – yapay zeka) güdümlü yazılımlarla desteklenerek, kameralardan daha etkin faydalanabilmenizi sağlamaktadır.

ASUS ZenFone 5Z Elde Duruşu

Ses Yönü Nasıl?

Ses konusunda da gelişmeler var. Dahili hoparlörler gerçekten güçlü – yeni ZenFone 5’i test edenler şimdiye kadar ki en yüksek sese sahip akıllı telefonu tecrübe ettiklerini söylüyor. Ayrıca sanal 7.1 surround ses için DTS Headphone:X desteği getirilmiş. Bluetooth 5.0 ve aptX HD ise ASUS ZenFone 5Z‘e güç katan diğer özellikler.

Çift aktif gürültü engelleyici özelliğe sahip mikrofon sayesinde ASUS ZenFone 5Z, daha net ses iletimi yapabiliyor.

ASUS ZenFone 5Z Yazılım

Çentikli ekranın ötesinde bizleri asıl heyecanlandıran özellikler yeni ZenFone 5’in yazılımlarında yer almakta.

Android 8.0 Oreo, şuan ki piyasanın en güncel işletim sistemi ve ASUS ZenUI 5 ise yeni sürümün adı olmakla birlikte bizlere gerçekten birçok yeniliğin yapıldığını söylüyor.

Yeniliklerden bir tanesi, henüz Google’ın resmi destek vermediği çentiğe uygun arayüz için ASUS kendi çözümünü yeni ZenUI 5 ile bulmuş. Bu sayede çentiğin ekranla uyum içinde kalması sağlanmış ve tasarımın zarar görmesinin önüne geçilmiş oluyor.

Kullanıcı Arayüzü

İşletim sistemi baştan sona sadeleştirilmiş, bu da onu saf Android deneyimine oldukça yaklaştırmış. Bunlara örnekler verecek olursak: Google’ın saf Android’indeki GBoard klavyesi, yeni ZenFone 5’in varsayılan klavyesi olarak gelmektedir. Bunun yanında web tarayıcı, email ve mesajlaşma gibi temel uygulamalar ait programlardan sadece birer adet mevcut ve Facebook, Twitter, Instagram gibi programlar ise ASUS ZenFone 5Z‘de kaldırılabilen üçüncü taraf programı olarak önyüklü gelmektedir.

ASUS ZenFone 5Z Kıyaslaması - Önden

ASUS ZenFone 5Z‘in ekran kilidini yüzünüzle açabilme olanağına kavuşuyorsunuz – her ne kadar iPhone X’deki kızılötesi TrueDepth kamera teknolojisi ve aynı düzeydeki güvenliği olmasa da -, ayrıca telefon siz ona baktıkça ekran açık kalmakta, bakmadığınızı tespit edip otomatik olarak ekran kilitlenebilmekte.

Çalıntı mı Var Ne? 🙂

ASUS ayrıca Animoji benzeri olan ve ZeniMoji diye isimlendirdiği özelliği de ASUS ZenFone 5Z‘e katmış. Yalnız Apple’ın TrueDepth kamera teknolojisi gibi bir teknolojisi olmadığından daha düşük bir performans sergileyeceği belli. Bu özelliği sohbetlerde ve canlı yayınlarda kullanabileceksiniz.

Geri kalan yazılımsal özellikler, 2018 trendine uyum sağlayacak şekilde AI (yapay zeka) hakkında. Kameradan şarja, bildirimlerden zil tonlarınıza kadar her şey yapay zekaya emanet edilmiş. ASUS, deneyiminizi geliştirmek için yapay zekanın nasıl uyum içinde çalışması gerektiğini bulduğunu düşünüyor. Bunu ancak ASUS ZenFone 5Z‘i kullananlar anlayabilecek. Bakalım yapay zeka önceki ZenFone’lardan farklı olarak bizlere neler gösterecek?

Kameranın Yazılım Yönü Güçlü

ASUS kamera konusunda Huawei Honor View 10‘u takip ediyormuş gibi geldi. Zira ilk defa Honor View 10 ile gördüğümüz yapay zeka sayesinde objeleri ve sahneleri otomatik tanıyarak optimum ayarları sağlayan özelliği yeni ZenFone 5’te de yer aldığını fark ettim. Galeri uygulaması da çektiğiniz fotoğrafların benzer olanlarını gruplayarak örneğin evcil hayvanınızın fotoğraflarına daha kolay ulaşmanızı sağlıyor.

ASUS ZenFone 5Z Arkadan Görünüşü

Dahası, ASUS ZenFone 5Z davranışlarınızdan da bir şeyler öğrenecekmiş. Mesela, sıklıkla fotoğraf çektikten sonra çektiğiniz fotoğrafı düzenleyip ışık ayarı yapıp, filtre ekliyorsanız; telefon bu seçimlerinizi hatırlayarak siz fotoğrafı çektiğinizde otomatik olarak düzenleme moduna girecektir. Orjinal fotoğrafınızın ayrı tutulduğunu ve bu otomatik işlemlerin sizin onayınıza bırakıldığını söyleyeyim.

Kamera alanında son söyleyeceğim ise; ASUS PixelMaster‘ın yenilenmiş sürümü ASUS ZenFone 5Z‘de yer alacak. Kamerayı oldukça geliştiren bu önemli yazılımdan bahsetmesem olmazdı. Zira bu yazılım sayesinde 48 megapiksel süper çözünürlük, GIF animasyon, düşük ışıkta daha iyi görüntü alabilme gibi ek özellikler gelmektedir.

Yapay Zeka Her Yerde

Ayrıca ASUS ZenFone 5Z, zil sesi yüksekliğini ortam gürültüsüne uygun olarak yükseltecektir. Gürültülü iş yerindeyken ses seviyesi en yükseğe çıkacak, sessiz bir ofisteyken daha uygun seviyeye düşecek; bunların dışında ortam aydınlığına göre renk sıcaklığı seviyesi değişecek, telefon duvar kağıdına göre bildirim ve diğer yazıların daha iyi okunması için gereken optimizasyonlar otomatik gerçekleşecek.

Bunların yanında bir de AI Boost denen bir özellik de mevcut. Bu özelliğin getirisi ise ASUS ZenFone 5Z yoğun kullanımda işlemci frekansını daha yüksek seviyelere çıkaracaktır. Bu durumda pil daha hızlı azalacaktır.

ASUS ZenFone 5Z Arkadan ve Yandan Görünüşü

Son olarak ASUS’un AI Charging adını verdiği yapay zeka tarafından yönetilen şarj sistemi mevcut. ASUS ZenFone 5Z, şarj davranışınızı öğrenerek pili uzun süreçli kullanımda korumayı hedefliyor. Örnek verecek olursam; eğer geceleri telefonunuzu şarjda bırakıyorsanız, yapay zeka telefonunuzu gece boyu en fazla %80 seviyesine kadar dolmasına izin verecek, sabahın erken saatlerinde geri kalan %20’lik kısmın dolmasını sağlayacaktır. ASUS, bu şekilde pil ömrününün ikiye katlanacağını düşünmekte.

ASUS ZenFone 5Z Kutu İçinden Çıkacaklar

ASUS, ZenFone 5 ZE620KL (2018)’in kutusunda neler çıkacağını da bizlere söylemiş. İşte, yeni ASUS ZenFone 5Z‘i satın aldığınızda karşılaşacaklarımız:

 • Android 8.0 Oreo yüklü, yeni ASUS ZenUI 5 ile ZenFone 5 akıllı telefon
 • ASUS ZenEar S Mikrofonlu yüksek çözünürlüklü kulaklık
 • Type-C USB kablosu
 • İtici pim (SIM tepsisi iğnesi)
 • USB Güç Adaptörü (10W) (ZenFone 5)
 • Belgeler (kullanım kılavuzu, garanti kartı)

ASUS ZenFone 5Z Özellikler Tablosu

Bir telefon incelemesinde olmazsa olmazımız, özellikler tablomuzda ASUS ZenFone 5Z‘in tüm özelliklerini görebilirsiniz.

ASUS ZenFone 5Z Özellikleri

 • Çıkış Tarihi: Piyasaya Nisan ayında, Türkiye’ye Haziran ayında çıkmasını bekliyorum
 • Fiyatı: En az 1400, en fazla 1800 lira olacağını düşünüyorum
 • Şebeke: 2G, 3G, 3.5G, 4G, 4.5G desteği mevcut
 • Modem: 600 Mbps download, 100 Mbps upload sağlayan Cat12 nitelikli modem çipi mevcut
 • Gövde dizaynı:
  – Boyutları: 153 x 75.65 x 7.85 mm (dikey uzunluk x yatay uzunluk x kalınlık)
  – Ağırlığı: 155 gr
  – Yapısı: Ön ve arka kısım cam, çerçeve ise alimünyum metalinden
  – SIM kart desteği: Çift Nano SIM destekliyor
 • Ekran:
  – Tipi: Super-IPS LCD kapasitif dokunmatik ekran
  – Parlaklık değeri: 500nit
  – Büyüklük: 6.2 inç – 83.6% ekran-gövde oranı
  – Çözünürlük: 1080 x 2246 – 19:9 boy-en oranı
  – Ekran koruması: Corning Gorilla Glass’ın henüz bilinmeyen modeli kullanılmış
  – Ek bilgi:  DCI-P3 renk uzayında yüzde 95 oranında renk yoğunluğunu destekliyor
  – Arayüz: ASUS ZenUI 5.0
 • Platform:
  – İşletim Sistemi: Android 8.0 (Oreo)
  – Çipset: Qualcomm Snapdragon 845
  – Merkezi İşlemci (CPU): Sekiz çekirdekli Kryo 260
  – Grafik İşlemci (GPU): Adreno 630
 • Bellek:
  – Hafıza kartı desteği: 2 TB’a kadar olan microSD kartları destekler, (SIM 2 slotunu kullanır)
  – Dahili hafıza (rom): UFS2.1 ile birlikte toplam 64 GB
  – Sistem belleği (ram): LPDDR4X 4 GB veya LPDDR4X 6 GB veya LPDDR4X 8 GB
 • Kamera:
  – Arka Kamera:
  Çift kamera: 12 MP (f/1.8, 24 mm, 1/2.55″, 1.4 µm, PDAF) + 8 MP (f/2.0, 12 mm, 1/4″, 1.12 µm), faz algılayıcı otofokus, EIS-OIS (dijital-optik görüntü sabitleyiciler), çift-Flash LED (çift tonlu)
  Özellikleri: PixelMaster, Coğrafi etiketleme, dokunmayla odaklanma, yüz tanıma, HDR, panorama
  Video Çekim Özellikleri: 2160p@30fps, 1080p@30/60fps, ağır çekim için; 1080p@120fps, 720p@240fps
  – Ön Kamera: 8 MP (f/2.0, 24 mm, 1/4″, 1.12 µm), dört yönlü EIS (dijital görüntü sabitleyici), 1080p video çekimi
 • Ses:
  – Hoparlör: Çift hoparlör mevcut
  – 3.5mm jack girişi: Mevcut.
  – Ek bilgiler:
  Örnek hız/bit derinliği 24-bit/192kHz
  İki adet gürültü engelleyicili özel mikrofon
  DTS Headphone X teknolojisi
 • Bağlantı:
  – Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, WiFi Direct, hotspot
  – Bluetooth: v5.0, A2DP, LE
  – GPS: Mevcut, A-GPS, GLONASS, BDS
  – NFC: Mevcut
  – Kızılötesi: Mevcut değil
  – Radyo: FM Radyo mevcut (Türkiye’de fiyattan kısmak için varsayılan olarak kapalı gelebilir)
  – USB: 2.0, Type-C 1.0
 • Diğer Fonksiyonlar:
  – Sensörler: Parmak izi okuyucu (arkaya monte edilmiş), ivmeölçer, jiroskop, yakınlık sensörü, pusula
  – Hızlı şarj: Mevcut, 5V/2A 10W (hangi sürede ne kadarlık bölümü doldurduğu hakkında bilgi bulamadım)
 • Pil: Çıkarılamayan 3300 mAh kapasiteli pil
 • Kapak renkleri: Gece yarısı mavisi, meteor gümüşü

ASUS ZenFone 5Z’i Satın Almalı Mıyım?

Henüz çok yeni olan ASUS ZenFone 5Z‘i birebir test imkanım olmadı. O yüzden medyadan edindiğim bilgilere dayanarak satın alın veya almayın diye yönlendirme yapamam. Kaldı ki, ASUS ZenFone 5Z‘in  barındırdığı yapay zeka, belli bir süre kullanımdan sonra ancak derecelendirilebilir olacak, ki bu da kişiden kişiye tecrübenin değişmesine neden oluyor. Bunun sonucunda ise karar verme süreci oldukça işimizi zorlaştırıyor.

Acele Etmeyin

Yine de şimdiye kadar ki bilgilere göre bir karar vermek durumundaysanız, özellikle Türkiye’ye geliş fiyatını gördükten sonra karar verin derim. Yani yine de beklemenizi öneriyorum. İddialı fiyatla giriş yaparsa gözü kapalı alın derim de, ortlama bir fiyatla gireceğini düşünüyorum.

Servis kalitesi ve yaygınlığı, telefondaki işçilik, malzeme kalitesi, bozulma sıklığı, yaygın şikayetler karar verme sürecini etkileyen diğer etkenler.

Özetle; şimdilik bekleyin; telefon piyasaya çıksa bile bekleyin. Acele edecekseniz de, zaten Türkiye’ye geç geliyor; diğer ülkelerdeki kullanıcıların tecrübelerine bakıp öyle karar verin.

ASUS ZenFone 5Z Epey

Telefonu epey.com üzerinden görüp kıyaslamak ve piyasası hakkında bilgi almak için: https://goo.gl/iXkSJW


Kaynaklar:
91mobiles.com/asus-zenfone-5-2018-price-in-india
techadvisor.co.uk/review/android-smartphones/asus-zenfone-5-2018-review-3672579
asus.com/Phone/ZenFone-5-ZE620KL
qualcomm.com/products/qualcomm-snapdragon-636-mobile-platform
gsmarena.com/asus_zenfone_5_ze620kl-9061.php

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
Asus Zenfone 5 2018 Price in India, Full Specifications, Reviews, Comparison & Features | 91mobiles.com
Asus ZenFone 5 (2018) Review: Big Screen, Small Price - Tech Advisor
ZenFone 5 (ZE620KL) | Phone | ASUS Global
Overview | Snapdragon 636 Mobile Platform | Qualcomm
Asus Zenfone 5 ZE620KL - Full phone specifications

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap