1. Ana Sayfa
  2. ASUS
  3. ZenFone 6’nın Kıyaslamalı Pil Testi | Sonuca Şaşırdık!

ZenFone 6’nın Kıyaslamalı Pil Testi | Sonuca Şaşırdık!

samsung-galaxy-tab-s5e-wifi-sm-t720-stock-rom-indir-339x240
1

ASUS ZenFone 6‘nın OnePlus 7, OnePlus 7 Pro, Google Pixel 3a XL ve Xiaomi Mi 9 ile birlikte girdiği pil testinin sonucuna değindik. Bu bizi gerçekten şaşırttı!

ASUS ZenFone 6 (2019) Pili Hakkında

Bu yıl ki ZenFone 6 modelini rakip amiral gemilerinden ayıran büyük farklardan birinin 5000 mAh kapasiteli pilinin olduğu bariz ortada. ASUS‘un “Kesintisiz bir yaşam tarzı için canavar pil” sloganıyla tanıttığı cihaz için aşağıdaki açıklamayı uygun görmüş:

ZenFone 6, kesintisiz bir mobil yaşam tarzının keyfini çıkarmanıza izin veren bir canavar 5000mAh yüksek kapasiteli pil içerir. Tüm gün dışarıda olsanız bile, büyük hacimli şarj cihazlarına veya powerbank’lere ihtiyacınız olmaz.

Ayrıca ASUS, ZenFone 6’nın 2 tam gün hiç şarj etmeden kullanabileceğimizi de iddia ediyor. Yalnız bunun için küçük bir notta düşmüş:

Bekleme süresi ve kullanım süresi, günlük kullanım ile tipik pil kapasitesinden hesaplanan ve ASUS laboratuvar testlerinden elde edilen sonuçlara dayanır. Gerçek pil ömrü performansı kullanım koşullarına göre değişebilir.

Firma, cihazın ayrıca 4G‘de 25 gün, 3G‘de 33 gün 3 saat, Wi-Fi aracılığıyla web’de gezinmeye 21 saat dayandığını ve pilin Quick Charge 4.0 (18W) ile hızlı bir şekilde şarj olduğunu belirtmiş (ne kadar sürede yüzde kaç şarj olduğunu belirtmemiş).

Bu veriler ışığında Mrwhosetheboss isimli YouTube kanalı, içerisinde ASUS ZenFone 6 ile birlikte OnePlus 7, OnePlus 7 Pro, Google Pixel 3a XL ve Xiaomi Mi 9 gibi cihazların da bulunduğu kıyaslamalı bir pil testi gerçekleştirmiş:

ASUS ZenFone 6 (2019) ve 4 Telefon ile Birlikte Yapılan Pil Testi ve Sonucu

Videoyu izlediyseniz sizler de en az bizim kadar şaşırmış olmalısınız. Evet, kıyaslamalı test videosunda da görüldüğü üzere ASUS ZenFone 6, pil testini 7 saat 32 dakika ile 3700 mAh kapasiteli Google Pixel 3a XL‘nin hemen ardında, yani ikinci sırada tamamlıyor.

Öncelikle belirtmeliyiz ki bu sonuç bizler için bir hayal kırıklığı oldu. Normalde 5000 mAh kapasiteli pile sahip telefonların pil ömrünün, amiral gemilerine oranla çok daha fazla kullanım süresi sağlaması gerekmekte. Kağıt üzerinde böyle ancak iş uygulamaya geldiğinde, işte orda -bizzat gördüğümüz üzere- durum değişebiliyor.

Test sisteminde kullanılan ZenFone 6’da yazılımsal veya donanımsal sorun olabilir. Eğer yazılımsal bir sorun ise, ASUS’un bunu ilerde sağlayacağı pile yönelik iyileştirmeli güncellemelerle bu sorunun üstesinden gelinebilir. Ancak eğer donanımsal verimlilik sorunu var ise; ancak bir sonraki jenerasyon ZenFone 6’ları beklemek gerekebilir. Buradaki sonuç; pil kapasitesi ne olursa olsun, firmanın sağladığı yazılımsal ve donanımsal verimliliğin ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkmış oluyor.

Kendi fikrimizi belirttikten sonra cihazların pil performansının genel analizine değinmeye sıra geldi:

Pil testini 8 saat ile lider tamamlayan Google Pixel 3a XL‘in 1080×2160 piksel çözünürülüğünde 6.0 inç ekranı, Qualcomm Snapdragon 670 işlemciyi 3700 mAh kapasiteli pili ile beslemektedir.

Pil testini 7 saat 32 dakika ile ikinci sırada tamamlayan ASUS ZenFone 6 ise 5000 mAh kapasiteli piliyle 1080×2340 piksel çözünürlüğünde 6.4 inçlik ekranı ve Snapdragon 855 işlemcisini beslemektedir. Daha büyük ekran ve daha hızlı çalışan işlemci telefonun pilini Google Pixel 3a XL’e göre doğal olarak daha fazla yorduğunu görüyoruz.

Pil testinin üçüncüsü ise 6 saat 42 dakika ile OnePlus 7 olmuş. ZenFone 6 ile aynı işlemciye (SD855) ve Google Pixel 3a XL ile aynı pil kapasitesine (3700 mAh) sahip olmasına rağmen daha 1080×2340 piksel çözünürlüğündeki 6.41 inçlik daha büyük ekranı cihazın pil performansını kötü etkilediğini söyleyebiliriz.

Pil testini dördüncü sırada tamamlayan 6 saat 8 dakika ile OnePlus 7 Pro olmuş. Bu cihazda tabiri caizse her şeyin büyük ve güçlü olmasının pil ömrü için pek de iyi bir fikir olmadığını söyleyebiliriz. Zira OnePlus 7’den daha büyük pil kapasitesine (4000 mAh) ve saniyede 90 kare yenileme hızıyla çalışan 1080×2340 piksel çözünürlüğündeki 6.67 inçlik daha büyük ekrana sahip olması cihazın pil ömrünün daha iyi değil daha kötü olmasına neden olmuş. Pek tabii böylesine yüksek donanımların çok daha yüksek pil kapasitesi gerektirdiği su götürmez bir gerçek.

Pil testinin sonuncusu ise 5 saat 47 dakika ile Xiaomi Mi 9 olmuş. Bu cihaz için söylenecek pek bir şey yok. Zira testteki diğer tüm cihazlardan daha düşük pil kapasitesi (3300 mAh) ile hızlı işlemciyi (SD855) ve 1080×2340 piksel çözünürlüğündeki 6.39 inçlik dev ekranı beslemeye çalışmaktadır. Tek söyleyebileceğimiz; daha düşük pil ömrü beklerken Xiaomi Mi 9’un her ne kadar testin sonuncusu bile olsa, bize du donanımlara oranla daha iyisini sunduğuna şahit olduk.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap