1. Homepage
  2. Telefon & Tablet
  3. Asus ZenFone Akıllı Telefonlarda Saat Nasıl İleri Alınır?

Asus ZenFone Akıllı Telefonlarda Saat Nasıl İleri Alınır?

Türkiye diğer ülkelerle aynı zamanda yaz saati uygulamasına geçiyor. Asus ZenFone’larda saatin nasıl ileri alındığını sizlere resimli anlatımla açıklıyorum.

Türkiye’de yaz saati uygulaması ne zaman geçilecek? Ne zaman saat’ler ileri alınacak?

Yaz saati uygulamına geçmek için gün sayılıyor. Türkiye pek çok dünya ülkesiyle beraber yaz saati uygulamasına geçiyor. Saatler, bu gece 03.00 olduğunda 1 saat ileri alınacak. Gün ışığından daha fazla yararlanmak için geçilecek olan yaz saati uygulaması memurların mesai saatlerinde de değişime neden olacak. Uygulama gün ışığından daha fazla faydalanmak amacıyla gerçekleştiriliyor.
Yaz saati uygulaması, geçen yıl 25 Ekim’de sona ermesi gerekirken, 1 Kasım Genel Seçimleri nedeniyle 8 Kasım’a ertelenmişti. 8 Kasım’da başlayan ve yaklaşık 4,5 ay süren kış saati uygulaması, bu gece yaz saati uygulamasına geçilmesiyle beraber sona erecek. Kış saati uygulamasına ise 30 Ekim 2016 Pazar günü 04.00’ten itibaren bir saat geri alınarak geçilecek.
Geçen yıl, kış saati uygulaması, 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi nedeniyle iki hafta gecikmeli olarak 8 Kasım’da başlamıştı. 8 Kasım’da saatler 04.00’ten itibaren bir saat geri alınmıştı.

MEMURLARIN MESAİ SAATLERİ DE DEĞİŞİYOR!

Yeni uygulama ile birlikte memurların çalışma saatleri 28 Mart Pazartesi’den itibaren 08:30 – 12:00 ile 13:00 – 17:00 olarak yeniden değişecek.
Yaz saati uygulamasına geçilmesiyle birlikte Türkiye’deki memurların mesai saatleri de değişiyor. İstanbul Valiliği Kış saati uygulamasından sonra memurların mesai saatlerini 08:00 – 12:00 ile 12:30 – 16:30 olarak güncellemişti.

YAZ – KIŞ SAATİ UYGULAMASI NEDİR?

Geçmişi birkaç asır öncesine dayanan yaz ve kış saati uygulaması fikri, Amerikalı politikacı ve fizikçi Benjamin Franklin’e aittir. Benjamin, pek çok konunun yanı sıra elektrikle de uğraşmış ve çeşitli icatlarıyla tanınmıştır. Yaz ve kış saati uygulaması da onun bu parlak fikirlerinden biridir. Yazın saatlerin bir saat ileri, kışın ise saatlerin bir saat geri alınmasının tek nedeni gün ışığından daha fazla yararlanarak elektrikten tasarruf etmektir.
Yaz ve kış saati uygulaması fikrinin farklı sahipleri olduğu öne sürülsede bilinen en sağlam bilgi Benjamin Franklin’nin düşüncesini bir gazetede dile getirdiğidir. Benjamin’in bu fikrinden sonra 1910 yılında yasalaşan yaz ve kış saati uygulaması, 1916 yılında 20 dakikadan bir saate çıkarılmıştır.
Milyonlarca kişinin 1 saatliğine de olsa elektriği kullanmaması çok büyük tasarruf sağlar. Bu yüzden her yıl düzenli olarak bahar başlangıcında yaz saat uygulamasına, sonbaharda ise kış saat uygulamasına geçilir.
Kaynak: Yaz saati uygulaması ne zaman başlıyor?


Asus ZenFone Akıllı Telefonlarda Saat Nasıl İleri Alınır?

zenfone-saat-ileri-almak-1
ZenFone’unuzun menüsünden Ayarlara girin
zenfone-saat-ileri-almak-2
Ayarlardan en aşağı inip Tarih ve saate dokunun
zenfone-saat-ileri-almak-3
Saati ayarlayına dokunun.
zenfone-saat-ileri-almak-4
Telefonunuzun o anki saati neyse bir saat ilerisine dokunun (görüntüde saatin 03:00 olduğu varsayılıp 4 üzeri işaretlendi)
zenfone-saat-ileri-almak-5
Saati seçtikten sonra dakikaya dokunmadan Bittiye dokunun.
Bu kadar. ZenFone’unuzu yaz saatine göre ayarlamış oldunuz. Bu kadar uğraşmak istemiyorsanız veya ayarları karıştırdıysanız otomatik ayarlara geçerek bu dertten kurtulabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın:
zenfone-saat-ileri-almak-6
Otomatik tarih ve saat ile Otomatik saat dilimi seçeneklerinin karşılarındaki kutucukları işaretleyin
Write a Comment

About Author

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Write a Comment

Comments (1)

  1. Marsmalow dan hâlâ bir haber yokmu zenfone2

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *