İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Custom ROM
 3. Asus ZenFone Max Pro M1 için ilk Android 9.0 Pie ROM'u Çıktı! İndirin, Yükleyin!

Asus ZenFone Max Pro M1 için ilk Android 9.0 Pie ROM'u Çıktı! İndirin, Yükleyin!

samsung-galaxy-s10-inceleme-4

ASUS ZenFone Max Pro M1 Android 9.0 güncellemesini resmi olmasa da aldı diyebiliriz. Bir grup geliştirici özel ROM ile ZenFone’a ilk büyük atılımı yaptılar!

zenfone max pro m1 icin ilk android 9 0 pie romu cikti

Android 9.0 Pie resmi olarak yayımlanmıştı ve telefonlara güncelleme olarak dağıtılmaya başlanmıştı.

Bu güncellemeden ilk yararlanan telefon tabii ki Google’ın akıllı cep telefonları Pixel ve Pixel 2 modelleri oldu. Hemen ardından ise Google’dan ayrılan grubun telefonu olan Essential Phone güncellemeyi aldı.

ASUS‘un yeni Android 9 güncellemesini akıllı cep telefonlarına ne zaman dağıtacağı henüz kesinlik kazanmamışken bu konuda en büyük atılım bir grup ZenFone Max Pro M1 geliştiricisinden geldi.

Android 9’un saf halini (AOSP ROM‘u diyoruz buna kısaca) ASUS ZenFone Max Pro M1 akıllı cep telefonuna portlamayı başardılar. Başarıyla çalıştırdıkları işletim sistemini dünyaca ünlü akıllı cep telefonu geliştirici forumu olan XDA-Forum üzerinden duyurdular.

zenfone max pro m1 icin ilk android 9 0 pie romu cikti 1

Android 9’un bu kadar çabuk portlanabilmesinin sebebi ise Google’ın yeni uygulamaya başladığı bir proje olan Project Treble sayesindedir. Bu projeye dair detaylar için Webtekno’nun Google, Project Treble ile Bir ROM Devrimi Başlatacak! başlıklı makalesini okuyabilirsiniz.

Bu noktadan sonra ROM yükleme bölümüne geçiyorsunuz. Dikkatli olmanızı ve talimatlara eksiksiz uymanızı tavsiye ediyoruz.

ZenFone Max Pro M1’e AOSP Pie ROM’u Yükleme Rehberi

Lütfen Dikkat!
 • Root, bootloader kilidi açma, özel rom yükleme, özel recovery yükleme, modifiyeli dosya flaşlama, modifikasyon yükleme gibi sistem dosyalarına direkt etki eden tüm işlemler cihazınızı garanti dışı bırakır. Garantinizi geri kazanmak istiyorsanız orjinal rom’a geri dönmelisiniz.
 • Bu anlatımı kullanarak cihazınıza vereceğiniz zararlardan ötürü tüm mesuliyet size aittir!
 • Bu makalede anlatılanları uygulamadan önce mutlaka yedek alın. Nasıl yedek alacağınızı bilmiyorsanız bu linkteki anlatıma bakabilirsiniz.
 • Cihazınız herhangi bir sebeple bozulursa bu linkteki yöntemlere başvurabilirsiniz.
Gereksinimler
 • ASUS PC Link (edinmek için tıklayın, içerisindeki sürücüler için gereklidir)
 • ASUS Android USB Sürücüsü (edinmek için tıklayın)
 • ADB Fastboot için platform-tools arşivi (edinmek için tıklayın, telefona komut göndermek için gereklidir)
 • Sürücü imzalamasını devre dışı bırakmalıdır (nasıl yapıldığını öğrenmek için buraya tıklayın)
 • USB kablosu (Telefonunuza bilgisayardan komut göndermek için gereklidir)
 • En az %50 şarjı olan Zenfone (Düşük şarjda işlemlerin yarıda kesilmesi tehlikesi vardır)
 • Antivirüsünüzü ve antivirüs programınızda varsa güvenlik duvarınızı devre dışı bırakın (komutları yarıda keserek telefonunuzun tamamen çökmesine neden olabilir)
Aşağıdakiler Telefonunuzda Olmalıdır
 • Bootloader kilidi açık olmalıdır (buradan yapabilirsiniz)
 • Root’lanmış olmalıdır (buradan yapabilirsiniz)
 • TWRP yüklü olmalıdır (buradan yapabilirsiniz)

ZenFone Max Pro M1 için AOSP Pie ROM’da Neler Çalışıyor?

Aşağıda listelenenler telefonda test edilerek çalıştığı onaylanan fonksiyonlardır:

 • İşletim sistemi önyükleme (boot)
 • Çağrı görüşmeleri, SMS ve mobil veri gibi şebekesel özellikle
 • Parmak izi sensörü
 • Wi-Fi
 • Bluetooth
 • Kamera (footej kamera kullanın)
 • Camcorder (ekran video kaydı)
 • Video yürütme
 • Ses
 • Sensörler
 • Kamera flaşı
 • Bildirim ışığı
 • GPS

ZenFone Max Pro M1 için AOSP Pie ROM’da Neler Çalışmıyor?

Aşağıda listelenenler telefonda test edilerek çalmadığı onaylanan fonksiyonlardır:

 • NFC
 • SeLinux permissive
 • Henüz tespit edilmeyen fonksiyonlar olabilir

İndirilecek Dosyalar

ZenFone Max Pro M1 için AOSP Pie ROM yüklemek istiyorsanız aşağıdaki dosyaları indirip telefonunuzun hafıza kartına atın (hafıza kartınız yoksa rom yükleme talimatlarından devam edin):

ZenFone Max Pro M1 için AOSP Pie ROM Nasıl Yüklenir?

1. Telefonunuzdan TWRP Recovery‘ye ulaşın. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bu linkteki yazımı okuyabilirsiniz.

2. TWRP açıldıktan sonra eğer “Unmodified System Partition” başlıklı ekran sizi karşıladıysa ekrandaki sürükleme çubuğunu sağa sürükleyerek bu ekranı geçin.

TWRP ana ekranındayken Mount üzerine dokunun ve sonraki ekranda System önündeki kutucuğa işaret koymak için üzerine dokunun. Bunu yaptıktan sonra ekranın altındaki sanal tuşlardan ortadakine (sanal ev tuşu) üzerine dokunun. Bu bizim TWRP ana ekran tuşumuz, her bastığımızda ana ekrana döneriz.

3. TWRP ana ekranındayken Wipe > Advanced Wipe konumuna uğrayın. Bu konumda Select Partitions to Wipe: başlığının altından System, Dalvik / ART Cache, Cache, Data, Vendor bölümlerinin üzerine dokunarak işaret koyun ve ekrandaki sürükleme çubuğunu sağa sürükleyerek formatlama işlemini başlatın.

4. Formatlama işlemi bitince TWRP ana ekranına geri dönün. Buradan Install butonuna dokunun. Açılan ekranın alt kısmındaki Install Image sonra Select Storage butonuna dokunarak Micro SD card‘ı seçin ve OK üzerine dokunarak onaylayın.

Karşınıza klasörler ve sizin hafıza kartınıza attığınız dosyalar çıkacaktır.

Hafıza kartınız yoksa

Bu yazının üstünde İndirilecek Dosyalar başlığından indirdiğiniz dosyaları telefonunuza şimdi atabilirsiniz. Bunun için telefonunuzu USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın. Bilgisayarınız telefonunuzu görecektir. Dosyaları telefonunuzun dahili hafızasına atın. 4. adımın başında dediğimiz Micro SD card‘ı seçmek yerine aynı ekranda Internal Storage‘i seçip devam edin. Diğer işlemleri aynen gerçekleştirin ve dosyaları gördükten sonra aşağıdaki talimattan devam edin.

Dosyalar arasından AOSP_X00TD-9.0-20180811-ALPHA-system.img dosyasının üzerine dokunun (eğer dosya ve klasörleriniz çoksa dosya aşağı konumlara kaymıştır, listeyi yukarı kaydırarak dosyanızı bulabilirsiniz).

Açılan ekrandan Partition başlığı altından System‘i seçin ve sürükleme çubuğunu sağa sürükleyerek yükleme işlemini başlatın.

5. İşlem bitince TWRP ana ekranına dönüp aynı işlemi (4. adımı) vendor.img dosyası için de yapın. Yalnız bu sefer dosya seçimi yaptıktan sonra Partition olarak Vendor‘u seçip öyle yükleme işlemini başlatın.

Vendor dosyasından sonra AOSP_X00TD-9.0-20180811-ALPHA-boot.img dosyasını da aynı şekilde yükleyin ve yüklemeden önce Partition olarak Boot‘u seçip öyle yükleyin.

6. Son yükleme işlemi de bitince TWRP ana ekranına dönüp Reboot > System yolunu izleyin. Önünüze bir ekran daha gelirse (bu ekran TWRP uygulamasının telefona yüklenmesiyle alakalıdır) Do not install butonuna dokunarak geçin.

Telefonunuz yeniden başlayacak ve yeni işletim sistemi olan Android 9.0 Pie’yi yükleyecektir. Telefonun ilk açılışı 10-30 dakika arası sürebilmektedir.

7. Telefonunuz açıldıktan sonra yani işletim sistemi yüklenmesi bittikten sonra telefonun güç düğmesini basılı tutup ekrana gelen seçeneklerden Telefonu Kapat‘ı seçerek telefonu tamamen kapatın (telefonunuz İngilizce olmuşsa Power off seçeneğini seçin). Ardından telefonunuzdan TWRP Recovery‘yi tekrar açın.

8. TWRP açılınca sürükleme çubuğu çıkarsa bu çubuğu sağa sürükleyip ekranı geçtikten sonra TWRP ana ekranından Install butonuna dokunun. Select Storage üzerine dokunup eğer dosyaları telefonunuzun dahili hafızasına atmışsanız Internal Storage‘i, eğer hafıza kartına atmışsanız Micro SD card‘ı seçip OK üzerine dokunun.

Dosyalarınız arasından gapps-arm64-9.0-micro.zip üzerine dokunduktan sonra sürükleme çubuğuyla karşılaşacaksınız. Bu çubuğu sağa sürükleyerek yükleme işlemini başlatın.

9. Yükleme işlemi bitince TWRP ana ekranına dönüp Reboot > System yolunu izleyin. Önünüze bir ekran daha gelirse (bu ekran TWRP uygulamasının telefona yüklenmesiyle alakalıdır) Do not install butonuna dokunarak geçin.

10. Telefonunuz son kez yeniden başlatılacaktır. Bu sefer daha hızlı açılacaktır. Eğer telefonun dili İngilizce olmuşsa bildirim çubuğunu aşağı indirip çark ikonuna veya telefonun menüsünden Settings simgesine dokunun.

Language” terimine göz gezdirin. Gördüğünüz seçeneğe girin ve Language seçeneğine tekrar giriş yaparak diller arasından Türkçe‘yi bulup üzerine dokunun.

Bu kadar telefonunuz Türkçe olmuştur.

Not: Buradaki anlatımın Türkçeleştirilip düzenli bir şekilde anlatım haline getirilme işlemi tamamen bana (Furkan Güneş – Rambo_FT / SiberKalem.com) aittir. Hiçbir şekilde anlatım benden izinsiz başka bir kaynakta yayımlanamaz.

Makaleyi hazırlarken yararlandığım kaynaklar:
https://forum.xda-developers.com/asus-zenfone-max-pro-m1/development/rom-aosp-pie-t3828350
https://forum.xda-developers.com/asus-zenfone-max-pro-m1/development/rom-android-p-gsi-asus-zenfone-max-pro-t3821921
https://www.webtekno.com/google-project-treble-ile-bir-rom-devrimi-baslatacak-h37014.html
https://android.stackexchange.com/questions/139672/is-it-possible-to-flash-a-boot-img-kernel-with-twrp

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. rambo_ft_avatar

  merhaba,
  en son güncellemeden sonra mail yada başka bir bildirim geldiğin ekranda siyah beyaz gösteriyordu, hoşuma gitmişti,
  geçen gün uygulama ayarlarını sıfırladım ama artık ekran kapalıyken bildirimleri göremiyorum, anca güç düğmesine basmam gerekiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.