1. Ana Sayfa
 2. ZenFone
 3. ASUS ZenFone Model Listesi – Doğru Modeli Seçin!

ASUS ZenFone Model Listesi – Doğru Modeli Seçin!

Burada ASUS ZenFone akıllı telefonlarını çıkış tarihlerine ve diğer birkaç özelliğine göre listeledim. Merak edenler veya araştırma yapanlar için güzel bir kaynak olacağını düşündüm. Hangi ZenFone modeli ihtiyaçlarınıza uygun, bu yolla tespit edebilir, nokta atışı ile fazla masrafa girmeden uygun fiyata bir ZenFone sahibi olabilirsiniz!

Giriş

ASUS, ZenFone akıllı telefonlarını ilk piyasaya sürdüğünde aklında sadece orta halli kullanıcılar ve bütçe dostu telefonlar vardı. O yüzden çok sınırlı çeşitlilikte akıllı telefon satışa çıkardı. Tüketicilerin iştahını gören ve buna karşılık vermeye karar veren ASUS, sadece ZenFone’larının çıkışının ikinci senesinde oldukça çeşitli ZenFone’ları piyasaya sürmeye başladı. Kameradan pil ömrüne, performanstan özçekime, üst seviyeden, alt seviyeye kadar geniş alanlara hitap eden akıllı telefonlarla her alanda bende varım demeye çalıştı. Ancak bu hamlesiyle tüketicilerin kafasını karıştırdı. Birçok kullanıcı, istediği ZenFone modelini satın aldığını sandı ancak bir süre sonra aslında istediği telefonu alamadığını farketti. Örneğin; aynı model adıne ve koduna sahip ZenFone’un biri 2GB belleğe, diğeri 3GB belleğe sahipti. Müşteri, reklamlara ve fiyat ucuzluğuna ve karşılığında özelliklerini bildiği model adına kanarak bu 2GB bellekli telefonu satın aldı ve bir süre sonra 3GB’lık olanı istediğini ve bilmeyerek 2GB’lık olanı aldığını farketti. İşte bu tüketicileri oldukça kızdırdı. Çeşitler o kadar bollaştı ki, tüketiciler ASUS’un kendilerini kandırdığını bile düşünmeye başladı. ASUS’un görmezden geldiği bu durum, kullanıcılarını kendisinden soğutmaya yetti.

Buradaki yazıda ise sizlere tüm ASUS ZenFone serisini, bütün çıplaklığıyla gösteriyorum. Bu sayede yanlış ZenFone modelini almaktan kurtuluyorsunuz. Yalnızca bununla kalmayarak, tam ihtiyacınıza göre bir ZenFone satın alabileceksiniz. Bunun bir diğer anlamı da şu: Size göre gereksiz özellikleri barındırmayan ve doğal olarak daha uygun bir ZenFone’u alarak ayrıca maddi anlamda da tasarruf etmiş oluyorsunuz.

Giriş yaptıktan sonra, şimdi de ZenFone model kod isimlerinin ne anlama geldiğini öğrenelim:

ZenFone Model Kodları Ne Anlama Geliyor?

zenfone 5z ze620kl

ASUS, tüm ZenFone modellerini, birbirinden ayırmak için kısa kod isimleri de kullanıyor. Şimdi bu kodların açıklamasına bakalım:

Model Kodu Formatı:

ZenFone 5’in A501CG model kodunu baz alırsak (A-5-0-0-C-G):

A: 1. nesil ZenFone olduğunu gösteriyor.
50: Telefonun 5.0 inç ekrana sahip olduğunu gösteriyor.
1: Telefonun ilk üretimden sonraki 1. üretim serisi olduğunu gösteriyor. Bu rakamın “0” (sıfır) olduğu model kodları ilk üretimdir ve sayılmaz. İkinci ve sonraki üretimlerde, ilk üretilen telefona göre özelliklerinde farklılıklar olabiliyor.
C: Telefonun çipsetinin Intel Clovertrail mimarisinde olduğunu gösteriyor.
G: Telefonun en fazla 3G şebekelerini desteklediğini gösteriyor.

Şimdi gelelim detaylı açıklamaya:

İlk hane: Birinci nesil ZenFone’larda “A” ile başlarken diğer tüm ZenFone’larda “Z” ile başlar. İkisi arasındaki fark bundan başkası değildir. Henüz ASUS, başka bir kodlama kullanmadı.
İkinci nesilden itibaren “Z” ile başlayan kodların yanına bir harf daha eklenmeye başlandı. Bu ikinci harf ZenFone’ları sınıflandırmada kullanılıyor. Şimdiye dek kullanılan harfler ve sınıflandırması şu şekildedir:

ZS = En Yüksek Özelliklere Sahip – Premium (Örnek: Zenfone 3 Deluxe ZS570KL)
ZU = Multimedya Ağırlıklı (Örnek: Zenfone Ultra ZU680KL)
ZE = Orta Seviye veya Temel Model (Örnek: Zenfone 3 [Temel Model] ZE552KL)
ZC = Batarya Ağırlıklı (çoğunlukla Zenfone Max serisi)
ZD = Selfie-Özçekim Ağırlıklı (Örnek: Zenfone 4 Selfie ZD552KL)
ZB = Giriş Seviyesi veya Temel Modele Göre Kırpılmış Model (Örnek: Zenfone GO ZB551KL)
ZX = Kamera Ağırlıklı (Örnek: ASUS Zenfone Zoom ZX550KL)

Üçüncü hane ve dördüncü hane: Telefonun ekranının boyutunu inç türünden ifade eder. 50 ise 5.0 inç, 51 ise 5.1 inç, 60 ise 6.0 inç boyutundadır.

Beşinci hane: Telefonun kaçıncı üretim serisine ait olduğunu gösterir. Fabrikadan ilk üretilen modellerde bu rakam “0” (sıfır) dır. Sonraki üretimlerin özelliklerinde (bellek, işlemci, işletim sistemi gibi) bazı farklılıklar olabilir. Bunları ayırmak için ise, sonraki üretimler “1” (bir) ve devamında “2”, “3”, … diye rakamlandırılır. Mesela A502CG modelinde “2”, ilk üretimden sonraki ikinci seriyi gösteriyor.

Altıncı hane: Telefonun çipset mimarisini gösteriyor. Şimdiye dek kullanılan mimarilerin kısaltmaları ve açılımları şu şekildedir:

K – Snapdragon
T – MediaTek
C – Intel Clovertrail
M – Intel Moorefield

Altıncı hane: Telefonun hangi şebekeye kadar destek verdiğini gösterir. Şimdiye dek kullanılan harfler ve sınıflandırması şu şekildedir:

L – LTE (Yani 4G veya 4.5G)
G – 3G

Şimdi bu açıklamadan sonra Zenfone 3 Deluxe ZS570KL model koduna bakarak şunları anlayabiliyoruz:

Z: İkinci nesil veya sonrasına ait bir ZenFone modeli
S: Temel modele oranla en yüksek özelliklere sahip – premium sürümü
57: 5.7 inç ekran boyutuna sahip
0: İlk üretim serisinden olduğunu anlıyoruz
K: Snapdragon çipsetine sahip
L: 4G destekliyor

Not: Her ne kadar kodlama sistemini açıkladıysam; gördüğüm kadarıyla ASUS, bu kodlamanın dışına çıkabiliyor. Örneğin ZenFone 2 Laser ZE550KL ile ZenFone 3 ZE552KL arasında sadece üretim serisi farkı var gibi duruyorken, öyle olmadığı telefonların isimlerinden belli oluyor. Bu yüzden siz sadece model koduna değil, aynı zamanda modelin bizzat kendisine ve özelliklerine de bakın. Birebir aynı modellerin bile özellikleri arasında farklar olabiliyor. Satın alacağınız zaman mutlaka özellikleri iyice irdeleyin.

Model kodlarının ne anlama geldiğini öğrendiğimize göre, ZenFone’ların modellerinin nasıl kategorize edildiğine bakabiliriz:

A. ANA SERİ

ASUS, akıllı telefon üretimine ZenFone serisiyle başladı. İlk akıllı telefonlarıyla piyasaya çok sınırlı çeşitlilikte giriş yapmıştı. Daha sonra bu akıllı telefonlarını çeşitlendirdi, dallandırdı. Ancak çeşitlerin içerisinde ASUS’un akıllı telefon vizyonunu ortaya koyan amiral gemileriyle ana seriyi devam ettirdi. Bu serideki telefonlar, piyasadaki en yeni teknolojilerin hemen hepsini dengeli düzeyde barındırma kapasitesine sahip oluyor.

Fiyat/Performans açısından neredeyse eşsiz olan bu telefonların hemen her kesime hitap ettiğini belirtmeliyim. En üst düzey özelliklerden alt düzeye kadar çeşitlilik gösteriyor.

B. YAN SERİLER

ASUS, ilk akıllı telefonları ürettiği dönemden sonra farklı ihtiyaçlara cevap verebilecek ürünleri piyasaya sürmeye başladı. Buradaki amaç şuydu: Örneğin; kameraya önem verenler için telefonun işlem yapma kapasitesinden fedakarlık yaparak, uygun fiyata nerdeyse DSLR benzeri cihaza erişilebiliyordu. Veyahut, pil ömrüne önem verenler için daha yüksek kapasiteli pile sahip telefonlar ihtiyacı karşılayabiliyordu. Yan seriden bir ZenFone alacaksanız, ihtiyacınıza en uygun olanı seçerseniz, gerçekten fiyatta ciddi oranda tasarruf ederek ihtiyacınızı büyük ölçüde karşılayabileceksiniz.

Bu yan seriler, ağırlıklı olduğu yönün dışındaki fonksiyonlarda, ana seriye oranla kırpılmış oluyorlar. Amaç fiyatı dengelemek olduğundan, seçim yaparken bunu göz önünde bulundurmanızı öneririm.

B.1. Zoom Serisi

Özellikle fotoğrafçılık ihtiyacına yönelik üretilmiş ZenFone’lardır. Büyük lensleriyle ve yüksek kamera potansiyeliyle ihtiyacınıza cevap vereceği düşünülüyor.

B.2. ZenFone C ve Go Serisi

Döneminin en yeni ve en düşük özelliklerini barındıran telefonlardır. Sanırım üretim amacı, fakir ülkelerde veya çok kısıtlı bütçesi olanlara ZenFone’u ulaştırabilmektir. Reklam amaçlı olduğunu düşünüyorum. Çünkü telefonun tasarımı, döneminin ZenFone tasarımı oluyor. Böylece başkaları görünce reklam yapılmış oluyor. Ancak o kadar düşük özelliklere sahiptirler ki, normal kullanımda bile çok zayıf kalmaktadırlar.

B.3. ZenFone Max Serisi

Max denince akla tabii ki Maximum gelir. Bu ise en yüksek kapasite manasına gelir. ASUS, Max nitelemesini “En yüksek pil ömrüne sahip telefonlar” için kullanmakta. Ben, ilk Max serisini duyduğumda “Tüm özelliklerin döneminin en yüksek teknolojileriyle donatılmış ZenFone’u mu?” diye sormuştum kendime. Böyle bir hataya düşmeyin. Max serisi, diğer özellikleri giriş-orta seviyeli ZenFone’lara benzer olan ama pil yönünde gerçekten yüksek kapasiteye sahip telefonlar demektir.

Dağcılar, maceracılar, safariciler gibi uzun zaman telefonu şarj etmekten mahrum kalanlar için biçilmiş kaftandır bu seri.

B.4. ZenFone Selfie Serisi

Adından anlaşılacağı üzere özçekim (selfie) özelliğiyle ön plana çıkar. Geri kalan özellikleri giriş-orta seviyeli ZenFone’lara eşdeğerdir.

Ön kamerasında ciddi gelişmeler içeren bu modelleri, özçekim hayranlarına fazlasıyla yeteceğini düşünüyorum.

B.5. ZenFone Laser Serisi

Lazer odaklama ile neredeyse anında odaklanabilen kamera teknolojisini barındıran ZenFone’lar bu seride yer almaktadır. Anı yakalamanın ötesinde, anı kaçırmadan en net bir şekilde yakalamak isteyenler için üretilmiş seridir.

Çok kısa süren, anlık olayları düzgün bir şekilde fotoğraflamak isteyenlerin alabileceğini düşünüyorum. Diğer özellikleri giriş-orta seviye aralığındadır.

B.6. Diğer ZenFone Modelleri

B.6.a. ZenFone Pegasus Serisi

Bu modellerin üretim amacını bilemedim. Ortalama özelliklere sahip olan bu modellere baktığımda sanki bir “deneme tahtası” sezdim. Piyasada Pegasus akıllı telefon bulmak da oldukça zordur.

B.6.b. ZenFone AR

Bu model için üretilen bir akıllı telefon mevcut. Döneminin trend akımı olan sanal gerçeklikle uyumlu çalışan bir ZenFone AR modelini üretmişti ASUS. Ardı gelir mi bilinmez ancak bu modelin üst seviye ZenFone’lara eş değer olduğunu söylemem gerek. Yalnız fiyat olarak daha pahalıdırlar.

B.6.c. ZenFone Live

Videolu canlı yayın yapmak isteyenler için özel üretilmiş model. Şimdiye dek bir tane böyle telefon yapıldı. Devamı gelir mi bilmiyorum. Sık sık sosyal medyada canlı yayın yapanların ihtiyacına cevap verebilecek telefondur. Diğer özellikleri giriş-orta seviye aralığındadır.

B.6.ç. ZenFone V

Yurtdışındaki Verizon operatörü için özel üretilmiş modeldir. Üst seviye ZenFone özelliklerini barındırmaktadır.

B.6.d. ZenFone 2E

Yurtdışındaki AT&T operatörü için özel üretilmiş modeldir. İlk seriden olan ZenFone 5’in temel modelinin özelliklerini barındırır.

A. ASUS ZENFONE ANA SERİ

ZenFone’un temelini oluşturan bu seri, ASUS’un akıllı telefon amiral gemilerini de içeriyor. Özellikleri “her şeyden biraz ekleyelim” tarzındadır. Hemen her fonksiyonu barındırır. Rakip firmalarla yarıştırılır. Fiyat/performansın liderliğini bu seri yapar.

1. Nesil ASUS ZenFone Ana Serisi (2014-2015 Yılı Üretimleri)

 • ASUS ZenFone 4: Giriş seviyesi
  • ASUS Zenfone 4 A400CG (2014): Temel model
  • ASUS Zenfone 4 A450CG (2014): Temel modelin yükseltilmiş hali
 • ASUS ZenFone 5: Orta seviye
  • ASUS Zenfone 5 A500CG (2014): Temel model
  • ASUS Zenfone 5 Lite A502CG (2014): Temel modelin belirgin kırpılmış hali
  • ASUS Zenfone 5 A501CG (2014): Temel modelin yükseltilmiş hali
  • ASUS Zenfone 5 A501CG (2015): Temel modelin az kırpılmış hali
 • ASUS ZenFone 6: Üst seviye
  • ASUS Zenfone 6 A600CG (2014): Temel model
  • ASUS Zenfone 6 A601CG (2014): Temel modelin az kırpılmış hali

2. Nesil ASUS ZenFone Ana Serisi (2015 Yılı Üretimleri)

 • ASUS Zenfone 2 ZE500CL (2015): Giriş seviyesi
 • ASUS Zenfone 2 ZE500ML (2015): Orta seviye
 • ASUS Zenfone 2 ZE550ML (2015): Üst seviye
 • ASUS Zenfone 2 ZE551ML (2015): Üst seviye
 • ASUS Zenfone 2 Deluxe Special Edition ZE551ML (2015): Üst-uç seviye

3. Nesil ASUS ZenFone Ana Serisi (2016 Yılı Üretimleri)

 • ASUS Zenfone 3 ZE520KL (2016): Giriş seviyesi
 • ASUS Zenfone 3 ZE552KL (2016): Orta seviye
 • ASUS Zenfone 3 Ultra ZU680KL (2016): Multimedya ağırlıklı orta seviye
 • ASUS Zenfone 3 Deluxe ZS570KL (2016): Üst-uç seviye
 • ASUS Zenfone 3 Deluxe 5.5 ZS550KL (2016): Üst-uç seviyenin 5.5 inçlik ekrana sahip hali

4. Nesil ASUS ZenFone Ana Serisi (2017 Yılı Üretimleri)

 • ASUS Zenfone 4 ZE554KL (2017): Giriş seviyesi
 • ASUS Zenfone 4 Pro ZS551KL (2017): Üst-uç seviye

5. Nesil ASUS ZenFone Ana Serisi (2018 Yılı Üretimleri)

 • ASUS Zenfone 5 Lite ZC600KL (2018): Giriş seviyesi
 • ASUS Zenfone 5 ZE620KL (2018): Orta seviye
 • ASUS Zenfone 5Z ZS620KL (2018): Üst-uç seviye

B. ASUS ZENFONE YAN SERİLER

B.1. ZenFone Zoom Serisi

 • ASUS Zenfone Zoom ZX600KL (2015): Birinci nesil
 • ASUS Zenfone Zoom ZX551ML (2015): ZenFone 2 ile benzer ikinci nesil
 • ASUS Zenfone 3 Zoom ZE553KL (2017): ZenFone 3 ile benzer üçüncü nesil

B.2. ZenFone C ve Go Serisi

Bu seride seviye farkı yerine üretim serisi farkı göze çarpmaktadır. Çıktıkları zamana göre en düşük özelliklere sahiptirler.

 • ASUS ZenFone C ZC451CG (2015): Birinci nesil – 3G’li & Intel Clovertrail çipsetli
 • ASUS ZenFone Go ZC451TG (2015): Birinci nesil – 3G’li & MediaTek çipsetli
 • ASUS ZenFone Go ZC500TG (2015): Birinci nesil – 3G’li & MediaTek çipsetli
 • ASUS ZenFone Go ZB452KG (2016): İkinci nesil – 3G’li & Qualcomm çipsetli
 • ASUS ZenFone Go ZB450KL (2016): İkinci nesil – 4G’li & Qualcomm çipsetli
 • ASUS ZenFone Go T500 (2016): İkinci nesil – 4G’li & Qualcomm çipsetli
 • ASUS ZenFone Go ZB500KL (2016): İkinci nesil – 4G’li & Qualcomm çipsetli
 • ASUS ZenFone Go ZB551KL (2016): İkinci nesil – 4G’li & Qualcomm çipsetli
 • ASUS ZenFone Go ZB690KG (2016): İkinci nesil – 3G’li & Qualcomm çipsetli
 • ASUS ZenFone Go ZB552KL (2016): Üçüncü nesil – 4G’li & Qualcomm çipsetli

B.3. ZenFone Max Serisi

 • ASUS Zenfone Max ZC550KL (2015): Birinci nesil
 • ASUS Zenfone Max ZC550KL (2016): İkinci nesil
 • ASUS Zenfone 3 Max (2016-2017): Üçüncü nesil
  • ASUS Zenfone 3 Max ZC520TL (2016): Giriş seviyesi
  • ASUS Zenfone 3s Max ZC521TL (2016): Orta seviye
  • ASUS Zenfone 3 Max ZC553KL (2017): Üst seviye
 • ASUS Zenfone 4 Max (2017): Dördüncü nesil
  • ASUS Zenfone 4 Max ZC520KL (2017): Giriş seviyesi
  • ASUS Zenfone 4 Max Plus ZC554KL (2017): Orta seviye
  • ASUS Zenfone 4 Max Pro ZC554KL (2017): Üst seviye
 • ASUS Zenfone Max (2017-2018): Beşinci nesil
  • ASUS Zenfone Max (M1) ZB555KL (2018): Giriş seviyesi
  • ASUS Zenfone Max Plus (M1) ZB570TL (2017): Orta Seviye
  • ASUS Zenfone Max Pro (M1) ZB601KL (2018): Üst Seviye

B.4. ZenFone Selfie Serisi

 • ASUS Zenfone Selfie ZD551KL (2015): Birinci nesil
 • ASUS Zenfone 4 Selfie (2017): İkinci nesil
  • ASUS Zenfone 4 Selfie Lite ZB553KL (2017): Giriş seviyesi
  • ASUS Zenfone 4 Selfie ZD553KL (2017): Orta seviye
  • ASUS Zenfone 4 Selfie Pro ZD552KL (2017): Üst seviye

B.5. ZenFone Laser Serisi

 • ASUS Zenfone 2 Laser (2015): Birinci nesil
  • ASUS Zenfone 2 Laser ZE500KG (2015): Giriş seviyesi
  • ASUS Zenfone 2 Laser ZE500KL (2015): Giriş seviyesinin 4G ile desteklenmiş hali
  • ASUS Zenfone 2 Laser ZE550KL (2015): Orta seviye
  • ASUS Zenfone 2 Laser ZE551KL (2015): Orta seviyenin güncellenmiş hali
  • ASUS Zenfone 2 Laser ZE600KL (2016): Üst seviye
  • ASUS Zenfone 2 Laser ZE601KL (2015): Üst seviyenin güncellenmiş hali
 • ASUS Zenfone 3 Laser ZC551KL (2016): İkinci nesil – Döneminin tek lazer-hızlı çekim ağırlıklı telefonu

B.6. Diğer ZenFone Modelleri

Bu kategoride ise, yukarıdaki kategorilere uymayan, ASUS’un farklı ZenFone modellerine yer vermeyi uygun buldum.

 • ASUS Pegasus Serisi
  • ASUS Pegasus X002 (2014): Birinci nesil
  • ASUS Pegasus 2 Plus X550 (2015): İkinci nesil
  • ASUS ZenFone Pegasus 3 X008 (2016): Üçüncü nesil
  • ASUS ZenFone Pegasus 3s (2017): Dördüncü nesil – İptal edildi – Yerine Asus Zenfone 3s Max ZC521TL modeli çıkarıldı

 

 • ASUS ZenFone AR Serisi: Sanal gerçeklik odaklı seri
  • ASUS ZenFone AR ZS571KL (2017): Birinci nesil

 

 • ASUS ZenFone Live Serisi: Canlı video yayını odaklı seri
  • ASUS ZenFone Live ZB501KL (2017): Birinci nesil
  • Asus ZenFone Live (L1) ZA550KL (2018): İkinci nesil

 

 • ASUS ZenFone V Serisi: Amerikan Verizon operatörü için çıkarılan özel seri
  • ASUS ZenFone V V520KL (2017): Birinci nesil

 

 • ASUS ZenFone 2E Serisi: Amerikan AT&T operatörü için çıkarılan özel seri
  • ASUS ZenFone 2E Z00D (2015): Birinci nesil
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. rambo_ft_avatar
  3 sene önce

  Güzel yazı furkan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.