1. Homepage
 2. Geliştiriciler için
 3. ASUS ZenFone'ların Bootloader Kilidini Açma Rehberi

ASUS ZenFone'ların Bootloader Kilidini Açma Rehberi

ASUS ZenFone sahiplerinin, telefonlarındaki DroidBoot üzerinde herhangi bir işlem yapmalarını engelleyen bootloader kilidini nasıl açacağınızı anlattım.

ASUS ZenFone’ların Bootloader Kilidini Açma Rehberi

Lütfen Dikkat!
 • Root, bootloader kilidi açma, özel rom yükleme, özel recovery yükleme, modifiyeli dosya flaşlama, modifikasyon yükleme gibi sistem dosyalarına direkt etki eden tüm işlemler cihazınızı garanti dışı bırakır. Garantinizi geri kazanmak istiyorsanız orjinal rom’a geri dönmelisiniz.
 • Bu anlatımı kullanarak cihazınıza vereceğiniz zararlardan ötürü tüm mesuliyet size aittir!
 • Bu makalede anlatılanları uygulamadan önce mutlaka yedek alın. Nasıl yedek alacağınızı bilmiyorsanız bu linkteki anlatıma bakabilirsiniz.
 • Cihazınız herhangi bir sebeple bozulursa bu linkteki yöntemlere başvurabilirsiniz.

1. Yöntem: Resmi ASUS Bootloader Kilidi Açıcıyı Kullanma

ASUS, bizzat kendi web sitesinde Bootloader kilidini kaldıran uygulamaları yayımlıyor. Bu uygulamayı edinmek için yapmanız gerekenler şöyle:

1. Google’dan veya ASUS sitesinde arama yapın.

Telefon modelinizi, biliyorsanız model koduyla arama yapın. Sadece model kodu veya telefon modeli isminide aratabilirsiniz. Yapabileceğiniz arama örnekleri:

 • zenfone 5 ze620kl
 • zenfone 5
 • ze620kl

ASUS arama sayfasına ulaşıp arama yapmak için buraya tıklayın.

Google’dan aradıysanız asus.com olan ilk sonuca girin.
ASUS’tan aradıysanız, telefonunuza uyan ilk sonuca girin.

2. ASUS’un ilgili telefon sayfasına ulaştıktan sonra, sayfanın sağ üst köşesinde menüler göreceksiniz. Örneğin şöyle menüler:

Genel Bakış     Özellikler     Galeri     Destek     Nereden Alabilirim?

Bu menülerden Destek üzerine tıklayın.

3. Açılan yeni sayfadaki sekme görünümündeki üst menülerden Sürücüler & Araçlar üzerine tıklayın.

4. Sayfa yenilendikten sonra sol bölmeden Sürücüler & Araçlar üzerine tıklayın.

5. Lütfen İşletim Sistemi Seçin karşısındaki Lütfen seçin üzerine tıklayıp açılan listeden Android‘i seçin.

6. Sayfa yenilendikten sonra Utilities başlığı altında bir uygulama listelendiğini göreceksiniz. Bunun altında Tümünü göster‘e tıklayın.

7. Başka uygulamalarında listelendiğini göreceksiniz. Buradan klavyenizden Ctrl + F kombinasyonunu kullanın. Arama kutucuğu çıkacaktır. Bu kutucuğa unlock yazıp aratın. Uygulamalar arasından UnlockTool diye bir seçeneğin işaretlendiğini göreceksiniz. UnlockTool başlığının hemen yanındaki İNDİR üzerine tıklayarak indirme işlemini başlatın.

8. İndirme işlemi bitince; eğer inen dosya bir arşiv dosyasıysa içindeki .apk uzantılı dosyayı, direkt .apk uzantılı dosya ise bu dosyayı telefonun dahili hafızasına kopyalayın.

9. Telefonunuzdan bu uygulamayı Dosya yöneticisi aracılığıyla yükleyin. Yüklerken çıkan uyarılara izin verin ve eğer Bilinmeyen uygulamalar uyarısı çıkarsa buna da izin verin.

10. Uygulama yüklendikten sonra telefonunuzu yeniden başlatın. Böylece Bootloader kilidi açılmış olacaktır.

2. Yöntem: Komut İstemiyle Kilidi Açmak

Gereksinimler
 • USB kablosu
 • ASUS PC Link (buradan bulun yükleyin, sürücü hatası yaşanmaması açısından önemli)
 • ASUS Android Sürücüleri (buradan yükleyin)
 • ADB Fastboot aracı (buradan bulun, indirin, arşivin içindekileri masaüstünde platform-tools klasörüne atın)

1. ZenFone’unuzu DroidBoot modunda başlatın. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız tıklayın.

2. Telefonunuzu USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.

3. Gereksinimlerden edindiğiniz platform-tools klasöründe komut penceresini açın. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız tıklayın.

4. Aşağıdaki komutu komut penceresine yazıp klavyenizden Enter’a basın:

fastboot oem unlock

5. Telefonunuzda kısa bir işlem sonrası bootloader kilidiniz açılmış olacaktır. Bootloader kilidini kapatmak isterseniz aşağıdaki komutu girin:

fastboot oem lock

Böylece bootloader kilidi kapanmış olur.

3. Yöntem: Bootloader’ı Hacklenmiş Dosyayı Flashlamak

Bu yöntemi her ne kadar tavsiye etmesemde en son çare olarak kullanılabilir.

Bu kilit açma yöntemiyle ilgili makaleleri sitemde yayınlamışımdır. Hacklenmiş bootloader dosyasını bulmak zor olduğundan, bulduklarımı kendi başına bir makale olarak yazdım. Bootloader kilidi açılmasıyla ilgili makalelere ulaşmak için buraya tıklayın.

Write a Comment

About Author

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Write a Comment

Comments (22)

 1. telefonunumun asus sayfasındaki Unlock boot loader uygulamasının açıklamasını okuyorum gerekli andorid sürümünü karşılamıyor ve bu sürüm orijinal son sürümü napmalıyım uygulamayı indirip telefona atınca da kurulmuyor.

 2. asus zenfone 5 a501cg sitesinden botloader dosyasını indirdim kuruldu fakat programı açtığımda lisans sözlesmesi istiyor kabul ediyorum ama desteklenmeyen model diyor

 3. 2 years ago

  Powershell’i açtıktan sonra “cmd” yazıp enterlayın. Daha sonra yukarıda yazan işlemlere devam edin.

 4. RESULT: FAIL(unknown OEM command)
  halbuki talimatları aynen uyguladım. ne yapmamı önerirsiniz kesin sonuç almak için.

 5. 3 years ago

  Çok teşekkür ederim yine de bu arada servise gönderdim yeniden flash yapılsın parasını vereyim diye fakat anakart değişimi çıkarttılar 1.000 TL 🙂 şu an için bootloaderlı kullanıyorum fakat bir yolunu bulursam kaldırılması ile alakalı forumda paylaşacağım google da bakmadığım yer kalmadı en çok da siz ilgilendiniz olmuyor galiba bir kere yüklenince kalıyor malesef.

  • Furkan Güneş

   Rica ederim. Elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Vakit bulamıyorum ki size söz verdiğim makaleleri siteme aktarayım 🙂 Benim en büyük problemim bu olsa gerek.

 6. çok teşekkür ederim ilginiz ve teknik alt yapınız için sanıyorum sizden başka anlayan yok bu Asus mobil telefonlardan samsunglarda iş basit Sammobile dan tek firmware bitiyor ama bu cihazlar çok fazla karışık iyi biri DOS_LINUX ve yazılım bilgisi gerektiyor..

  • Furkan Güneş

   Aslında karışık değil. Android her cihazda olan işlemlerin aynısı, sadece zenfone uyumlu birkaç dosya ile yapılabiliyor. Ancak zenfone 3’üm olmadığından ilgili anlatımları test edip kendim yayımlayamıyorum. Yoksa istediğiniz kadar karışık olsun, ben güzelce özetlerdim.

 7. 3 years ago

  Yükledim zenfone asus flash tool ve onun gibi flashtool programları fakat model kısmında zoom 3 yok olmadığı gibi başka bir model seçip işlem yapmak istediğimde okunamıyor hatası ya da bulunmadı flash dosyası gibi hatalar alıyorum.
  Aslında şu an güncelleştirmeleri tek tek SD kart üzerinden yaptım fakat benim tek sıkıntım bu açılışta 5sn beklemeli bootloader
  Yani sadece bootloader’ ı nasıl silerim ya da kapatabilir sem benim bir sıkıntım kalmayacak görünüyor.
  Ama malesef fastbook oem unlock ya da lock hiçbir şekilde tepki vermiyor, sd karttatn gündcelleme yapıyorum olmuyor PC nin bios u gibi birşey sümük gibi yapıştı bundan nasıl kurtulabilirim rica etsem bunun yolu var mıdır ? Teşekkürler…

 8. Tamamdır hallettim en sonunda convert yapmayı başardım fakat sizin yönergelerinize göre Recovery.img Dosyası na ihtiyazım var fakat zoom 3 için yok bulamadım googldan da aratma yaptım bulamadım CMD yönetici çalıştırıp enter ladığımda aşağıdaki hatası alıyorum,
  G:\platform-tools>fastboot flash system.img
  unknown partition ‘system.img’
  error: cannot determine image filename for ‘system.img’

 9. 3 years ago

  Merhaba baktım yönergeleri takip ettim fakat .DAT da .IMG convert yaparken yapmış gibi davranıp oluşturmuyor ve çok aşırı karışık bir yol daha basit bir şey yok mu aceba .DAT dan .img için ? ya da daha farklı bir flashlama programı mevcutmudur zenfone 3 zoom için son sürümüne özel? çünkü şu an boothloader açılış ekranlı ve güncelleştirme yapılamıyor ilk versiyonda takılıp kaldı ne yapmalıyım bilemiyorum yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim…

 10. Furkan Güneş

  Biraz teknik bilgi ve ingilizce dil bilgisi gerekiyor bu konuda. Zira system.new.dat dosyasını system.img dosyasına dönüştürüp geri kalan işlemleri aynen yapmalısınız. file_contexts.bin ve system.transfer.list dosyaları hiç yokmuş gibi davranmalısınız, bunları flashlamada kullanamazsınız.
  Burada DAT > IMG dönüşüm işlemi anlatılmış: https://forum.xda-developers.com/android/software-hacking/windows-tool-android-unpack-repack-dat-t3614840

 11. 3 years ago

  merhaba cmd ile açıyorum fakat asus zenfone 3 zoom için yönergeler yok ve sizin platfortools içine çıkarılmasını istediğiniz dostalar https://www.asus.com/us/Phone/ZenFone-3-Zoom-ZE553KL/HelpDesk_Download/ linkindeki zenfone 3 zoom a ait rom dosyası içerisinde mevcut değil dosya içindeki içerikler aşağıdaki gibi,
  fastboot komutlarında aşağıdaki isimlerdeki dosyları yazdım fakat hata verdi
  boot.img
  file_contexts.bin
  system.new.dat
  system.transfer.list
  Buna göre ne yapmalıyım lütfen yardımcı olabilirmisiniz aceba?

 12. Asus Zenfone 3 zoom ZE553KL için bootloader kilidi kapatmak için başka bir yol var mıdır? powershell açıyorum platform tools içinde fakat komutlar çalışmıyor ve dosyaları görmüyor read eror hatası antivurus kapatıldı sürücü imzalama kapatıldı tüm sürücüler yüklendi yönergelerin tamamı yerine getirildi fakat başarısız oldum şimdidien ilginize teşekkürler…

 13. Merhaba Asus Zenfone 3 zoom için dedğiniz yönergeleri uyguladım powershell ‘ de açtım aşağıdaki komutu girdim kiliti kapatmak için
  “fastboot oem unlock”
  Fakat aşağıdaki hatayı aldım bunun sebebi ve çözümü nedir aceba ?
  PS C:\Users\PCana\Desktop\platform-tools> fastboot oem unlock
  fastboot : The term ‘fastboot’ is not recognized as the name of a cmdlet, function, script file, or operable program. C
  heck the spelling of the name, or if a path was included, verify that the path is correct and try again.
  At line:1 char:1
  + fastboot oem unlock
  + ~~~~~~~~
  + CategoryInfo : ObjectNotFound: (fastboot:String) [], CommandNotFoundException
  + FullyQualifiedErrorId : CommandNotFoundException
  Suggestion [3,General]: The command fastboot was not found, but does exist in the current location. Windows PowerShell does not load commands from the current location by default. If you trust this command, instead type: “.\fastboot”. See “get-help about_Command_Precedence” for more details.
  PS C:\Users\PCana\Desktop\platform-tools>

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *