1. Ana Sayfa
  2. Ne? Nedir?
  3. ASUS ZenUI 5 Nedir? Yenilikleri

ASUS ZenUI 5 Nedir? Yenilikleri

117-lightrom-addon-20-2
1

ASUS ZenUI 5 adında yeni bir arayüzle kullanıcılarını buluşturuyor. Bu yazımda ASUS’un mobil cihazlarında, özellikle akıllı telefonlarında kullandığı bu teknolojiye değiniyorum.

ASUS ZenUI 5: Mobil Cihazlar için Özgün Arayüz

ASUS ZenUI 5

Bildiğiniz üzere ASUS telefonlar Android işletim sistemiyle gelmektedir. Android’in kendi arayüzünün dışında firmalar, kendi özel yazılımlarını entegre edip modifiye ettikleri başka arayüzleri kullanmaktadır. ASUS kendi cihazlarında Zen adını verdiği arayüzü kullanmaktadır.

ZenUI 5; bu kısaltmanın uzun yazılışı şöyledir: Zen User Interface 5. Türkçe çevirisi ise Zen Kullanıcı Arayüzü 5‘tir.

ASUS ZenUI 5 Nedir?

Telefonla kullanıcıların etkileşime girmesini sağlayan, ekranda gördüğümüz her şey bir arayüzden ibarettir. Dahili uygulamalar, simgeler, butonlar, menüler, yazı tipleri, temalar, renkler, kilit ekranları, duvar kağıtları, ses tonları ve daha birçok şey arayüze girmektedir.

Zaten açılımı kullanıcı arayüzü, anlamı kullanıcı etkileşimi demek olan ZenUI 5. versiyonuyla oldukça işlevsel hale gelmiştir.

İlk ZenUI 1 arayüzüne dair görüşlerimi merak ediyorsanız ASUS ZenFone 5 A501CG (2015) Ayrıntılı ve Geniş İnceleme makalemdeki ZenUI kısımlarını okuyabilirsiniz.

ASUS ZenUI 5 Yenilikleri

Elimde uzun uzadıya incelemesini yapabileceğim ZenUI 5 içeren herhangi bir ZenFone modeli olmadığından sizlere ASUS resmi sitesindeki ASUS ZenUI 5 sayfasındaki içeriği Türkçeleştirerek aktarmaya çalıştım. Umarım memnun kalırsınız.

ASUS ZenUI 5 Text

Sizin Akıllı Arkadaşınız

 

ZenUI 5

Yeni ZenUI 5, güçlü zekayı, rakipsiz berraklığı ve sorunsuz yanıtlamayı en iyi sürüm haline getiriyor.

Sizi dinledik ve her zamankinden daha kolay, harika yeni özellikler ekleyerek ve sevdiklerinizi iyileştirerek kullanmaya devam ettik. Ve çok akıllı, yapmadan önce neye ihtiyacın olduğunu biliyor.

Yeni hazır arkadaşınız ZenUI 5’e merhaba deyin!

 

DİZAYN

TEMA VE KİLİT EKRANI

Tarzınızı rahatsız etmeyen özelleştirme ile eşleştirin

Artık, ZenUI 5’in görünümünü kendi kişisel tarzınıza uyacak şekilde özelleştirmek artık her zamankinden daha kolay – zahmetsiz, rahatsızlık yok!

Yeniden tasarlanan ayarlar sayfası, kilit ekranı slayt gösterinizi zenginleştirmek için birden fazla kaynak seçmenizi kolaylaştırır: önceden yüklenmiş duvar kağıtları, çok çeşitli çevrimiçi duvar kağıtları veya Galeri veya Akıllı Kişiler Albümünüzdeki kişisel fotoğraflar.

Kilit ekranı slayt gösterileri artık seçtiğiniz temalarla sorunsuz bir şekilde bütünleşiyor, böylece mevcut fotoğraf slayt gösterinizi kaybetmeden yeni bir tema uygulayabilirsiniz.

Temiz UI (Kullanıcı Arayüzü) Deneyimi

Daha basit, daha temiz ve kullanımı daha kolay

Yepyeni ZenUI 5, her zamankinden daha temiz ve daha basit, kullanımı ve keyfini daha kolay hale getiriyor.

Birçok ayarı basitleştirdik ve tasarımı milyonlarca test, anket ve sahip geri bildirimlerine göre hassas bir şekilde ayarladık.

Yaptığımız tüm değişiklikleri göremeyebilirsiniz, ancak bu önemli değildir: Önemli olan, ZenFone’un ne kadar kolay ve sezgisel olduğunu fark etmenizdir!

 

AKILLI

Akıllı Ekran Açık Fonksiyonu

Ekran bakışınıza odaklanır

Eğlenceli veya önemli bir şey yapmanın ortasındayken kendini kapatan bir telefon ekranından daha kötü bir şey yoktur.

Akıllı Ekran Açıkken, bu hiç bir zaman ZenUI 5’de gerçekleşmeyecek: akıllı yüz algılama, ekranın önündeyken ne olduğunu bilir ve ekranı açık tutar. Basit ama akıllı!

Önerilen Uygulamalar

asus zenui onerilen uygulamalar 1

Kişisel uygulama asistanınız

ZenUI 5 akıllı telefonunuza sadece daha akıllı değil, aynı zamanda daha fazla uygulama koyar.

Uygulama Önerileri, günlük uygulama alışkanlıklarınızı analiz etmek ve kullanacağınız uygulamaları tahmin etmek için kişiselleştirilmiş eğitim ile makine öğreniminin gücünü birleştirir.

Daha sonra bunları, Tüm Uygulamalar ekranının altındaki kolayca erişilebilen bir listede gruplandırır. Bu yüzden favori uygulamalarınızı aramaya hiç gerek yok – Uygulama Önerileri sizin için yapar!

Akıllı İnsanlar Albümü

Kilit ekranınızı akıllı bir fotoğraf albümüne dönüştürün

Kilit ekranı için en sevdiğiniz kişilerin en iyi fotoğraflarını seçip düzenlemeye çalışmaktan bıktınız mı?

ZenUI 5, belirttiğiniz kişilerin en iyi fotoğraflarını otomatik olarak seçebilir ve resimleri kilit ekrana sığacak şekilde akıllıca kırpabilirsiniz.

Sadece birkaç kolay adımda, kilit ekranınızı sizin için önemli olan bir slayt gösterisine dönüştürebilir ve ZenFone’unuzu hayatınızdaki özel insanları sergileyen akıllı bir dijital fotoğraf albümüne dönüştürebilirsiniz!

Pil Bakım Planları

Daha ileri git, akıllı şarj ile daha uzun süre dayan

ZenUI 5, pilinizin ömrünü uzatmak ve tam koruma sağlamak için yeni akıllı şarj özellikleri sunar.

Planlı Şarj, seçtiğiniz zaman arasındaki şarj oranını dinamik olarak ayarlar ve pilin yaşlanma sürecini yavaşlatır.

AI Şarj etme (yapay zeka destekli şarj etme), şarj davranışınızdan öğrenerek en iyi şarj süresini otomatik olarak belirler.

 

DENEYİM

OptiFlex 3.0

asus zenui optiflex 3 0

OptiFlex 3.0 ile telefonunuzun daha hızlı çalışmasını sağlayın

Her zaman pürüzsüz olan ZenUI 5 deneyiminin ardındaki sır, yepyeni OptiFlex 3.0.

Bu, en çok kullandığınız uygulamaların çoğunu belleğe yüklenmiş olarak tutar, böylece her zaman kullanıma hazır olurlar.

ZenUI 5 ile favori uygulamalarınızın yüklenmesini beklemek zorunda kalmayacaksınız!

Oyun Cini

Oyun Cini ile oyun deneyiminizi yükseltin

ZenUI 5, oyun ortağınız olan en yeni Oyun Cini’ni içerir. Optimize edilmiş, gecikmesiz bir performansın keyfini çıkarmak için Hız Yükseltici’yi kullanın veya en sıcak hileleri ve izlemeleri bulmak için Arama’yı kullanın.

Oyununuzu bir profesyonel gibi canlı akışla izleyin veya daha sonra tekrar izlemek ve hareketlerinizi analiz etmek veya stratejinizi yeniden düşünmek için kaydedin ve yüzünüzü rakiplerinize göstermek istemiyorsanız, sadece ön kameranın yerine bir fotoğraf seçin.

Oyun Cini artık kesintisiz eğlence için uyarıları kapatmanıza izin veriyor. Oyun Cini ile asla sıkıcı bir oyun yok!

İkiz Uygulamalar

İki hesap, bir uygulama, sıfır zorluk

En son İkiz Uygulamalar özelliği sayesinde, telefonunuzda desteklenen uygulamaların kopyalarını kolayca oluşturabilir, böylece eşzamanlı olarak iki hesapta oturum açabilirsiniz: sosyal medyada veya mesajlaşmada iş ve kişisel hesaplar veya iki oyun hesabınız puanlarınızı yükseltmek için olsun ve daha hızlı yükseltmeler edinin.

Ayrıca, Google Play Oyunlar’daki orijinal ve klonlanmış oyunlarınız için eşzamanlı ikili giriş gibi yeni özellikler ve Google Uygulamalar gibi, klonlanmış sosyal uygulamaların verilerini yedekleme özelliği sayesinde daha da fazlasını yapabilirsiniz.

Sürekli geçiş yapan hesaplar dönemi bitti!

 

GİZLİLİK

Yüz Tanıma ile Kilit Açma

Daha özel bir deneyim yaşayın

ZenUI 5 gizliliğinizi ve güvenliğinizi çok ciddiye alır.

Yüz kilidini açma özelliği sadece anında telefon açma kilidine izin vermekle kalmaz, aynı zamanda meraklı gözlerinizi kişisel eşyalarınızdan uzak tutmak için uygulamalar ve Gizli Kabin ile çalışır.

Yüz kilidine dahil olan her şey daha özel! Ve yeni Hareket Kontrolü ile, telefonunuzu açmak istediğinizde herhangi bir tuşa basmanıza bile gerek kalmaz.

 

Bilgilendirme: Bu makalenin içeriği oluşturulurken Google Çeviri’den yararlanılmıştır. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap