1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir | 12 Doğal Çözüm

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir | 12 Doğal Çözüm

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Boğaz ağrısı özellikle kışın en sık karşılaşılan sorunların başında gelir. Grip, soğuk algınlığı veya diğer nedenlerden dolayı olabilir.

bogaz-agrisina-ne-iyi-gelir

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Boğaz ağrısı özellikle kışın en sık karşılaşılan sorunların başında gelir. Grip, soğuk algınlığı veya diğer nedenlerden dolayı olabilir.

Boğaz Ağrısı Nedir?

Boğaz ağrısı çok yaygındır ve genellikle endişelenecek bir şey yoktur. Normalde bir hafta içinde kendiliğinden iyileşirler.Bir boğaz ağrısı, kaşıntı ya da boğazda tahrişi belirtir.  Yutmaya çalıştığınızda daha da kötüleşebilir yiyecek ve sıvıları yutmakta güçlük çekebilirsiniz .

Boğaz Ağrısının Nedenleri ve Belirtileri

Boğaz ağrısına genellikle virüsler (soğuk algınlığı veya grip gibi) veya sigara neden olur. Çok nadiren bakteriler neden olabilirler.

 

Belirtiler şunları içerir:

 • Ağrılı bir boğaz, özellikle yutkunulduğunda
 • Kuru, kaşıntılı bir boğaz
 • Ağzın arkasındaki kızarıklık
 • Ağız kokusu
 • Hafif bir öksürük
 • Şişmiş boyun bezleri

Semptomlar çocuklar için benzerdir, ancak çocuklar da ateş olabilir ve daha az aktif görünebilir.

Boğaz ağrısı doktora gitmek için yeterince ciddi olmasa bile, yine de ağrılıdır ve iyi bir gece uykusu çekmenizi engelleyebilir. Neyse ki, ağrıyı ve tahrişi hafifletmek için ev ilaçları kullanabilirsiniz.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

1. Bal

bal

 

Balla karışık çay, boğaz ağrısı için iyi gelir. Bir araştırma (kaynak), balın gece öksürüklerini iyileştirmede yaygın öksürük bastırıcılardan daha etkili olduğunu buldu. Diğer Araştırma (kaynak), Balın etkili bir yara iyileştirici olduğunu gösterir, bu da boğaz ağrılarının iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olabileceği anlamına gelir.

2. Tuzlu su

tuzlu su

Ilık tuzlu suyla gargara yapmak boğaz ağrısını yatıştırmaya ve salgıları parçalamaya yardımcı olabilir. Ayrıca boğazdaki bakterileri öldürmeye yardımcı olduğu da bilinmektedir. Tam bir bardak ılık suda yarım çay kaşığı tuz içeren bir tuzlu su çözeltisi hazırlayın. Şişliği azaltmaya ve boğazı temiz tutmaya yardımcı olması için gargara yapın. Bu, her üç saatte bir yapılmalıdır.

 

3. Papatya çayı

papatya cayi

Papatya çayı, doğal olarak rahatlatıcıdır. Boğaz ağrısını yatıştırmak gibi tıbbi amaçlar için uzun süredir kullanılmaktadır. Genellikle antienflamatuvar, antioksidan ve büzücü özelliklerinden dolayı kullanılır.

Bir araştırma (Güvenilir Kaynak) ,Papatya buharını solumanın boğaz ağrısı da dahil olmak üzere soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Papatya çayı içmek de aynı faydayı sağlayabilir. Ayrıca, vücudunuzun ilk başta boğaz ağrınıza neden olan enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olmak için bağışıklık sistemini uyarabilir.

4. Nane

nane

Nane , nefesi ferahlatma kabiliyetiyle bilinir. Seyreltilmiş nane yağı spreyleri de boğaz ağrısını hafifletebilir.Nane, ince mukus, boğaz ağrıları ve öksürükleri yatıştırmaya yardımcı olan mentol içerir . Nane ayrıca iyileşmeyi teşvik edebilecek anti-enflamatuar, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir.

Esansiyel yağları, zeytinyağı, tatlı badem yağı veya yumuşatılmış hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağla karıştırmadan asla kullanmayın. Nane yağı için, beş damla esansiyel yağ ile seçtiğiniz taşıyıcı yağı karıştırın. Asla esansiyel yağları yutmayın.

5. Kabartma tozu gargarası

Kabartma tozu gargarasi

Tuzlu su gargarası daha yaygın olarak kullanılırken, tuzlu suyla karıştırılmış kabartma tozu da boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu solüsyonu karıştırmak bakterileri öldürebilir, maya ve mantarların büyümesini önleyebilir.

Ulusal Kanser Enstitüsü (Güvenilir Kaynak) 1 su bardağı ılık su, 1/4 çay kaşığı karbonat ve 1/8 çay kaşığı tuz karışımı ile gargara yapılmasını ve hafifçe karıştırılmasını önerir. Durulamayı gerektiğinde her üç saatte bir kullanmanızı tavsiye ediyorlar.

6. Çemen otu

Cemen otu

Çemen otunun birçok sağlık yararı vardır.Çemen otu çayı, boğaz ağrısı için doğal bir çare.

Araştırmalar , çemen otunun iyileştirici gücünü gösteriyor. Ağrıyı hafifletebilir ve tahrişe veya iltihaplanmaya neden olan bakterileri öldürebilir. Çemen otu ayrıca etkili bir antifungaldir (mantarları öldüren).

Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi (Güvenilir Kaynak) Hamile kadınların çemen otundan uzak durduğunu gösteriyor.

7. Hatmi kökü

Hatmi koku

Hatmi kökü , boğaz ağrısını kaplayan ve yatıştıran mukus benzeri bir madde içerir. Çay yapmak için kuru kökün bir kısmını bir bardak kaynar suya ekleyin. Çayı günde iki ila üç kez yudumlamak boğaz ağrısını hafifletebilir.

Şeker hastalığı olan kişiler hatmi kökü almadan önce bir doktorla konuşmalıdır. Bazı araştırmalar , kan şekeri seviyesinde bir düşüşe neden olabileceğini gösteriyor.img-banner - blankpixel_rickett_hl_middle_2854

8. Meyan kökü

Meyan koku

Meyan kökü, uzun zamandır boğaz ağrılarını tedavisinde kullanılır. Son araştırmalar , suyla karıştırıldığında gargara için bir çözüm oluşturmanın etkili olduğunu gösteriyor. 

9. Kaygan karaağaç

Kaygan karaagac

Hatmi kökü gibi, kaygan karaağaçta da mukus benzeri bir madde vardır. Su ile karıştırıldığında boğazı kaplayan ve rahatlatan kaygan bir jel oluşturur. Kullanmak için toz kabuğun üzerine kaynar su dökün, karıştırın ve için. Ayrıca bu kaygan karaağaç pastillerinin yardımcı olduğunu da görebilirsiniz.

Kaygan karaağaç , boğaz ağrısı için geleneksel bir çare, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.  ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi’ne Göre, Kaygan karaağaç, diğer ilaçların emilimini azaltabilir.

10. Elma sirkesi

Elma sirkesi

Elma sirkesi, birçok doğal antibakteriyel kullanımlarda etikilidir (Güvenilir Kaynak). Çok sayıda araştırma gösteriyor ki antimikrobiyal etkileri ile (Güvenilir Kaynak) enfeksiyonlarla mücadelede eder. Asidik yapısı nedeniyle boğazdaki mukusun parçalanmasına yardımcı olmak ve bakterilerin yayılmasını önlemek için kullanılabilir.

Boğaz ağrısının geldiğini hissederseniz, bir bardakta 1 ila 2 çorba kaşığı su seyreltin. Ardından karışımdan küçük bir yudum alın ve tüm işlemi saatte bir ila iki kez tekrarlayın. Gargara seansları arasında bol su içtiğinizden emin olun.

Hastalığın şiddetine ve ayrıca vücudunuzun sirke duyarlılığına bağlı olarak, boğaz ağrısını tedavi etmek için kullanmanın birçok farklı yolu vardır. İlk önce doktorunuza veya sağlık uzmanınıza danışmanız en iyisidir.

11. Sarımsak

sarimsak

Sarımsak, ayrıca doğal antibakteriyel özelliklere sahiptir. Enfeksiyonlarla mücadele etme yeteneği ile bilinen bir organosülfer bileşiği olan allisin içerir.

Çalışmalar (Güvenilir Kaynak) Düzenli olarak sarımsak takviyesi almanın, soğuk algınlığı virüsünün önlenmesine yardımcı olabilir. Diyetinize taze sarımsak eklemek aynı zamanda antimikrobiyal özelliklerini kazanmanın bir yoludur. Büyükannen boğaz ağrısını yatıştırmak için sana bir diş sarımsak emmeni söylemiş olabilir. 

Sarımsağın birçok iyileştirici etkisi olduğundan, bunu deneyebilirsiniz, ancak daha sonra dişlerinizi enzimlerden korumak ve nefesinizi iyileştirmek için dişlerinizi fırçalamak isteyebilirsiniz.

 

12. Arnavut biberi veya acı sos

arnavut biberi sos

Arnavut biberi, genellikle ağrı kesici olarak kullanılır , ağrı reseptörlerini bloke ettiği bilinen doğal bir bileşik olan kapsaisin içerir.

Bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da, ılık su ve balla karıştırılmış arnavut biberi yutulması, boğaz ağrısında ağrının giderilmesine yardımcı olabilir. İlk yanma hissinin yaygın olduğunu unutmayın.

Ağzınızda açık yaralar varsa alınmamalıdır. Her ikisi de çok sıcak olabileceğinden, sadece birkaç damla acı sos veya hafif bir tutam arnavut biberi ile başlayın.

Bebekler ve çocuklar için boğaz ağrısı ilaçları

Bebeklerde ve küçük çocuklarda boğaz ağrıları kesinlikle eğlenceli değildir, ancak iyi haber, nadiren tek başlarına tıbbi bir acil durumun belirtisi olmalarıdır. Yine de, boğaz ağrılarını tedavi etmek bebekler ve çocuklar için farklı olabilir. İşte birkaç ipucu ve çözüm:

 • Soğuk buhar veya çocuğunuzun odasındaki havayı nemlendirmek, boğaz ağrısından kaynaklanan ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Mümkün olduğunca sıvı içmeye teşvik ederek çocukları susuz bırakmayın. Çok fazla narenciye içeren meyve suları veya buzlu dondurmalardan kaçının.
 • 5 yaşın altındaki çocuklara sert şeker, öksürük damlaları veya boğulma riski oluşturabilecek herhangi bir şey verilmemelidir. 10 yaşın altındaki çocuklara öksürük damlası verirken dikkatli olun.
 • 1 yaşından küçük çocuklara bal vermeyin .

Boğaz Ağrısını Önleme

Boğaz ağrısını önlemek için, grip veya streptokok boğaz ağrısı gibi bulaşıcı bir hastalığa yakalanmış insanlardan uzak durun . Ellerinizi sık sık yıkayın . Baharatlı veya asitli gıdalardan kaçınmaya çalışın ve iltihaplanmaya neden olabilecek kimyasal dumanlardan veya dumandan uzak durun.

Reçetesiz tedaviler

Doğal ilaçlar boğaz ağrısını kesmiyorsa, reçetesiz satılan birkaç tedavi seçeneği vardır. Parasetamol ilaçlar boğaz ağrısında etkili olabileceği gibi küçük çocuklara da verilebilir.

Tam iyileşme

Boğaz ağrısı, boğmaca ve difteri gibi bakteriyel enfeksiyonlar, boğaz ağrısının yalnızca küçük bir yüzdesinden sorumludur. 

Çoğu doktor, yalnızca ateşli boğaz ağrısı veya şişmiş bademciklerin boğazı tıkaması gibi şiddetli boğaz ağrısı durumlarında doktora başvurmanızı önerir.

Bu doğal ilaçlardan bazılarını denemek, daha çabuk daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir ve sizi doktora gitmekten kurtarabilir. Kendinizi en iyi şekilde hissetmek için bol miktarda sıvı içtiğinizden ve bol bol dinlendiğinizden emin olun.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Yorum Yap