1. Ana Sayfa
 2. İpucu, İnce Ayar, Optimizasyon
 3. Çökmüş (USB Logo) ZenFone 2'nizi Kurtarıp Veri Kayıpsız Marshmallow Yükleyin

Çökmüş (USB Logo) ZenFone 2'nizi Kurtarıp Veri Kayıpsız Marshmallow Yükleyin

1

Dünyaca ünlü Android geliştirici platformu olan XDA forumunda bir ZenFone 2 kullanıcısı çöken ZenFone 2’sini başarıyla kurtarıp veri kaybı olmadan Marshmallow güncellemesini yükleyebilmiş ve kullandığı yöntemleri üyelerle paylaşmış. Bu yararlı içeriği ilgili forumdan bloğuma düzenleyip Türkçe olarak sizlere aktarmak istedim.

Lütfen Dikkat!
 • Root, bootloader kilidi açma, özel rom yükleme, özel recovery yükleme, modifiyeli dosya flaşlama, modifikasyon yükleme gibi sistem dosyalarına direkt etki eden tüm işlemler cihazınızı garanti dışı bırakır. Garantinizi geri kazanmak istiyorsanız orjinal rom’a geri dönmelisiniz.
 • Bu anlatımı kullanarak cihazınıza vereceğiniz zararlardan ötürü tüm mesuliyet size aittir!
 • Cihazınız herhangi bir sebeple bozulursa bu linkteki yöntemlere başvurabilirsiniz.
 • Bu makalede yazılanların tümü bu sayfadan alınıp düzenlenip Türkçeleştirilmiştir.
 • Marshmallow yüklü çöken ZenFone 2’yi kurtarma talimatları içermektedir. Başka işletim sistemi ve rom’larda (Lollipop gibi) üzerinde test edilmemiştir.
Bundan sonraki tüm yazıları ilgili üyenin kendi diliyle yazmaya çalıştım.
Burada çökmüş Marshmallow telefonumun, çökmeden önceki haline herhangi bir veri kaybı yaşamadan geri döndürdüğüm talimatları yazdım (sistem dışı uygulamalar hariç, nedenini bilemiyorum).
Not 1: Telefonunuzu birkaç saat boyunca şarj etmelisiniz ki DroidBoot’a erişebileseniz. Telefonunuzu şarj etmeye çalıştığınızda turuncu led bildirim ışığı yanmasa bile şarj olduğunu bilin.
Not 2: Bu kılavuzda kendi telefonumu kurtarmak için yaptığım her şeyi yazdım, bazıları sizler için gereksiz olabilir (eğer şanslıysanız). Bu yüzden kılavuz biraz uzun oldu.
Not 3: Bu kılavuz bu sayfadaki kılavuzun modifiye edilmiş halidir.

1. Aşama: Fastboot’a (DroidBoot) erişmek için xFSTK Downloader ile birlikte temel fastboot’u yükleyin

Öncelikle Windows’ta sürücü imzalamasını devre bıraktım (buradan nasıl yapıldığını kendiniz için öğrenebilirsiniz).
ASUS USB sürücülerini yükleyin (ASUS USB sürücüleri için link) (Bu videoya bakarak INF dosyalarından sürücü yüklemeyi öğrenebilirsiniz)
IntelSocUSB sürücüsünü yükleyin (Buradan indirin) (Sürücüyü yükleyin ama yükleme aşamalarında bir aygıtı bağlamanızı isteyecektir, ZenFone 2’nizi USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın, ekranda usb logosu göründüğünde Windows’daki aygıt yöneticisinde görünene dek bekleyin, aygıt yöneticisinde IntelSoC altında “Moorefield device” adıyla görününce kurulumu tamamlayın)
Bootloader flaşlama dosyalarını indirin (ZE550ML için: xFSTK_ZE550ML-sal358-amtech.vn / ZE551ML için: xFSTK_ZE551ML-sal358-amtech.vn)
xFSTK 1.7.0 indirin (buraya tıklayın)
Bu aşamaların aynısını resimli anlatımla ve çalışan linklerde bu sayfada (Vietnamca) bulabilirsiniz.
xFSTK nasıl kullanılacağıyla ilgili detaylı anlatım için PDF dosyası: İndirmek için tıklayın
Sonraki aşama için aşağıdan bir sonraki sayfaya geçiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap

Yorumlar (4)

 1. rambo_ft_avatar
  4 sene önce

  MERHABA HOCAM ZENFONE 2 TELEFONUMU NORMALDE ROOTLAYIP KULANIRIM VE CESITLI ROOMLARI DENERIM HERDEFASINDA GERI ORJINAL ROMA DONERIM. AMA BUSEFER DONEMIYORUM CUNKI USB EKRANI YOK SADECE PC DEN USB KABLOSUNU TAKINCA SARZ SIMGESI YANI BOS BATARYA SIMGESI CIKIYOR. SARZ ALMIYOR VE SUREKLI AYNI SIMGEDE KAPANIP ACILIYOR. ONCEDEN KURTARMA ROOT VE ROOM İŞLEMİ YAPTIGIMICIN BUTUN SURUCULER KURULUDUR. SİMDİ MOOREFILED AYGITI CIKIYOR KALDIR TEKRAR YUKLE YAPIYORUM VE SUREKLI BİLİNMEYEN AYGIT OLARAK GORULUYOR. SIZCE DURUM NEDİR.

 2. rambo_ft_avatar
  4 sene önce

  ha bu arada telefona androıd M yuklerken kapandı içinde orjınal androi L rom vardı 5 ama sadece rootluydu

 3. rambo_ft_avatar

  Root atarken sistem çöktü ze500ed asus logosu var sadece veri kaybı olmadan geri yükleyebilir miyim?

 4. rambo_ft_avatar

  1 Saat Sürdü Bende Olmuyor Diye Kapattım O Sürebiliyor Mu Yani 1 Saat. Zenfone 2 USB Ekranında Kaldı Adımları Yaptım.
  İlk Başta Yatay 3 Tane Renkli Çizgiden Logo Gibi Bir Şey Çıkıyor. Sonra İse Bootloader Mode Açılıyor. SeriNumarası 0123456789abcdef Görünüyor. Bende Raw Flashlıyorum Ama Bitmiyor. 45 Dakika Bekledim Olmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.