1. Ana Sayfa
  2. Donanım
  3. CPU Nedir ve Ne İşe Yarar?

CPU Nedir ve Ne İşe Yarar?

cpu nedir ne işe yarar

CPU nedir? Ve dört çekirdekli veya çift çekirdekli bir işlemciye ihtiyacım var mı? Peki ya AMD veya Intel? Farkı açıklamaya yardımcı olmak için buradayız!

Kısaltmalar, ilginç teknolojiyi inanılmaz derecede kafa karıştırıcı hale getirmenin teknoloji dünyasının en gözde yoludur . Yeni bir PC veya Dizüstü Bilgisayar ararken, teknik özellikler, parlak yeni cihazda bulmayı bekleyebileceğiniz CPU tipinden bahsedecektir. Sinir bozucu bir şekilde, neredeyse her zaman bunun neden bu kadar önemli olduğunu size söyleyemezler.

 

AMD ile Intel, çift veya dört çekirdek ve i3 , i7  veya i5 ile i9 arasındaki kararlarla karşılaşıldığında , farkın ne olduğunu ve neden önemli olduğunu söylemek zor olabilir. Hangisinin sizin için en iyisi olduğunu bilmek zor olabilir, ancak size yardımcı olmak için buradayız.

CPU Nedir?

Çekirdek İşlem Birimi (CPU) genellikle bilgisayarın beyni olarak adlandırılır. CPU yalnızca bir çok işlem biriminden birini oluştursa da, en önemlilerinden biridir. Hesaplamaları, eylemleri gerçekleştiren ve programları çalıştıran bir bilgisayarın parçasıdır.

cpu nedir ve ne ise yarar

 

CPU, bir çıktı vermeden önce bilgisayarın RAM’inden talimat girişlerini alır, eylemin kodunu çözer ve işler. CPU’lar, bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlardan akıllı telefonlara, tabletlere ve akıllı TV’lere kadar her tür cihazda bulunur. Küçük ve genellikle kare olan yonga, aygıtın ana kartına yerleştirilir ve bilgisayarınızı çalıştırmak için diğer donanımla etkileşime girer. 

en iyi oyun cpu 2020
En İyi Oyun CPU'ları
2020 Yılının En İyi Oyuncu İşlemcileri – Oyun ve Performans Açısından Üst Seviye Seçimler

Nasıl Çalışırlar?

İlk CPU’lar sahneye çıktığından beri yıllar içinde pek çok gelişme oldu. Buna rağmen CPU’nun temel işlevi aynı kaldı ve üç adımdan oluştu; getir, kodunu çöz ve çalıştır.

Getir

Tahmin edebileceğiniz gibi, getirmek bir talimat almayı içerir. Talimat bir dizi sayı olarak temsil edilir ve RAM’den CPU’ya aktarılır . Her komut, herhangi bir işlemin yalnızca küçük bir parçasıdır, bu nedenle CPU’nun hangi komutun sonra geleceğini bilmesi gerekir. Mevcut talimat adresi bir program sayacı (PC) tarafından tutulur. Bilgisayar ve talimatlar daha sonra bir Talimat Kaydına (IR) yerleştirilir. PC uzunluğu daha sonra bir sonraki komutun adresini referans almak için artırılır.

Kod Çözme

Bir talimat alınıp IR’de depolandığında, CPU talimatı talimat kod çözücüsü adı verilen bir devreye aktarır. Bu, talimatı işlem için CPU’nun diğer bölümlerine iletilecek sinyallere dönüştürür.

Yürüt

Son adımda, kodu çözülen talimatlar tamamlanacak CPU’nun ilgili bölümlerine gönderilir. Sonuçlar genellikle daha sonraki talimatlarla referans alınabilecekleri bir CPU yazmacına yazılır. Bunu hesap makinenizdeki hafıza işlevi gibi düşünün.

Kaç Çekirdek?

Hesaplamanın ilk günlerinde bir CPU’nun yalnızca tek bir çekirdeği olurdu . Bu, CPU’nun yalnızca tek bir görev setiyle sınırlı olduğu anlamına geliyordu. Bu, bilgi işlemin genellikle nispeten yavaş ve zaman alıcı olmasına karşın dünyayı değiştiren bir olay olmasının nedenlerinden biridir . Tek çekirdekli CPU’yu sınırlarına kadar zorladıktan sonra, üreticiler performansı iyileştirmenin yeni yollarını aramaya başladı. Bu performans iyileştirme dürtüsü, çok çekirdekli işlemcilerin yaratılmasına yol açtı. Bu günlerde muhtemelen çift, dörtlü veya hatta sekiz çekirdekli gibi terimleri duyacaksınız.

Örneğin, çift çekirdekli bir işlemci, tek bir çip üzerinde gerçekten sadece iki ayrı CPU’dur. Çekirdek miktarını artırarak, CPU’lar aynı anda birden fazla işlemi idare edebildi. Bu, performansı artırma ve işlem süresini kısaltma gibi istenen etkiye sahipti. Çift çekirdek kısa sürede yerini dört CPU’lu dört çekirdekli işlemcilere ve hatta sekiz çekirdekli işlemcilere bıraktı. Hyper-threading ekleyin  ve bilgisayarınız sanki 16 çekirdeğe kadar varmış gibi görevleri gerçekleştirebilir.

Özellikleri Anlamak

Farklı markalar ve çekirdek sayılarının yanı sıra bir CPU’nun çalışması hakkında bilgi sahibi olmak faydalıdır. Bununla birlikte, aynı üst düzey özelliklere sahip bile birçok seçenek var. Satın alma zamanı geldiğinde CPU’lar arasında karar vermenize yardımcı olabilecek başka özellikler de var.

Mobil Ve Masaüstü

Geleneksel olarak bilgisayarlar, sabit bir elektrik kaynağıyla çalışan büyük statik elektronik cihazlardır. Bununla birlikte, mobil cihaza geçiş ve akıllı telefonun yükselişi, esasen gittiğimiz her yerde yanımızda bir bilgisayar taşıdığımız anlamına geldi. Mobil işlemciler verimlilik ve güç tüketimi için optimize edilmiştir, böylece cihazın pili mümkün olduğu kadar uzun süre dayanır.

cpu nedir ve ne ise yarar1

 

Kendi bilgeliklerine göre, üreticiler hem mobil hem de masaüstü işlemcilerini aynı şeyi ancak bir dizi öneklerle adlandırmaya başladılar . Bu onların farklı ürünler olmasına rağmen. Mobil işlemci öneklerinde ultra düşük güç için “U”, yüksek performanslı grafikler için “HQ” ve hız aşırtma özelliğine sahip yüksek performanslı grafikler için “HK” bulunur. Masaüstü önekleri arasında hız aşırtma yeteneği için “K” ve optimize edilmiş güç için “T” bulunur.

32 Veya 64 Bit

Bir işlemci sabit bir veri akışı almaz. Bunun yerine, verileri “kelime” olarak bilinen daha küçük parçalar halinde alır. İşlemci, bir sözcükteki bit miktarı ile sınırlıdır. 32 bit işlemciler ilk tasarlandığında, inanılmaz derecede büyük bir kelime boyutu gibi görünüyordu. Ancak Moore Yasası geçerli olmaya devam etti ve birdenbire bilgisayarlar 4 GB’den fazla RAM’i işleyebildi – yeni bir 64 bit işlemci için kapıyı açık bıraktı .

Termal Güç Tasarımı

Termal Güç Tasarımı, CPU’nuzun tüketeceği Watt cinsinden maksimum gücün bir ölçüsüdür. Daha düşük bir güç tüketimi, elektrik faturalarınız için açıkça iyi olsa da, başka bir şaşırtıcı faydası olabilir – daha az ısı.

CPU Soket Tipi

Tam işlevli bir bilgisayar oluşturmak için, CPU’nun ana kart aracılığıyla diğer bileşenlere bağlanması gerekir. Bir CPU seçerken, CPU ve anakart soket tiplerinin eşleştiğinden emin olmanız gerekir .

L2 / L3 Önbellek

L2 ve L3 önbelleği, işlem sırasında CPU’nun kullanması için hızlı, yerleşik bir bellektir. Elinizde ne kadar çok varsa, CPU’nuz o kadar hızlı performans gösterir .

Sıklık

Frekans, işlemcinin çalışma hızını ifade eder. Çok çekirdekli işlemcilerden önce, frekans, farklı CPU’lar arasındaki en önemli performans ölçütü idi. Özelliklerin eklenmesine rağmen, yine de dikkate alınması gereken önemli bir özelliktir. Örneğin, çok hızlı bir çift çekirdekli CPU’nun daha yavaş bir dört çekirdekli CPU’dan daha iyi performans göstermesi mümkündür.

Operasyonun Beyinleri

CPU gerçekten bilgisayarın beynidir. Tipik olarak bilgi işlemle ilişkilendirdiğimiz tüm görevleri yerine getirir. Diğer bilgisayar bileşenlerinin çoğu, CPU’nun çalışmasını desteklemek için gerçekten oradadır. Hyper-threading ve çoklu çekirdek dahil olmak üzere işlemci teknolojisinde yapılan iyileştirmeler, Teknik Devrimde önemli bir rol oynadı.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Yorum Yap

Adblock Kullanıyorsunuz

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün.