1. Ana Sayfa
  2. CD Projekt Red
  3. Cyberpunk 2077 AMD işlemcilerde performans sorunu ve çözümü

Cyberpunk 2077 AMD işlemcilerde performans sorunu ve çözümü

Cyberpunk 2077'nin AMD işlemcilerinde neden olduğu performans sorununu ve çözüm yolunu anlattık.

cyberpunk-2077-amd-performans-sorunu-kapak

AMD Ryzen işlemci sahipleri, diğer tüm oyunculardan farklı bir performans sorunu yaşıyor ve çözümü de aslında çok basit! Oyun, bir hatadan ötürü işlemcideki tüm çekirdekleri kullanamıyor, bu da ortalama %23 performans kaybına sebep oluyor. Tüm çekirdekleri oyunun kullanımına açtıktan sonra ise Cyberpunk 2077 AMD işlemcilerindeki performans sorunu böylece çözülmüş oluyor.

İşlemciniz veya GPU’nuz ne olursa olsun, Cyberpunk 2077 sisteminizin sınırlarını zorlayabilir. Bununla birlikte, becerikli redditörler (reddit forumu kullanıcıları), oyun kodunun bazı AMD işlemcilerinde performansa önemli ölçüde zarar verdiğini keşfettiler, görünüşe göre CPU’nuzun Team Red’in 2011 dönemi Buldozer platformunu kullanıp kullanmadığını kontrol ediyor ve eğer değilse, mevcut iş parçacığı sayısını sınırlıyor.

Neyse ki, aynı kişiler, belirli koşullar altında bazı AMD Ryzen işlemcilerle büyük performans kazanımlarına yol açabilecek basit bir düzeltme de hazırladılar. Düzeltmeyi, hangi işlemcilerin hangi koşullarda fayda sağladığını belirlemek için en iyi CPU’lardan bazıları da dahil olmak üzere birkaç Ryzen CPU ile test ettik. Bazı Cyberpunk 2077 kıyaslamalarında %23’e varan bir kazanç kaydettik, bu nedenle Ryzen CPU’nuz yüzünden performansta kayıp yaşayanlardansanız, düzeltme kesinlikle faydalı olacaktır. Düzeltmeyi kendi başınıza nasıl uygulayabileceğinizi de anlatıyoruz.

Cyberpunk 2077, tüm zamanların en çok beklenen oyunlarından biri, ancak özellikle yüksek çözünürlüklerde ve aslına uygun oynamak istiyorsanız PC’nizi kesinlikle zorluyor. Her zaman olduğu gibi, topluluk oyun için en iyi ayarları araştırmaya ve faydalı “hackler” aramaya başlamış durumda.

Ortaya çıkan en büyük hack, Cyberpunk’ın AMD Ryzen işlemcilerini sonuna kadar kullanmadaki bariz yetersizliği etrafında toplanıyor. İşlemcinin kullanabileceği tüm iş parçacıklarını kullanmak yerine, oyun kodu daha az işlemci çekirdeğiyle çalışıyor. Sonuç olarak, bazı iş parçacıkları kullanılmadan bırakılıyor ve potansiyel performans havada kalıyor. Aynı sorunlar Intel işlemciler için geçerli değilmiş gibi duruyor, ancak emin olmak için birkaç Intel Core modelini de test ettik.

Oyun geliştiricilerinden sorunun daha iyi bir açıklamasını almaya çalışıyoruz. Şimdilik AMD’nin sorunu, Cyberpunk 2077’nin sistemde yüklü işlemciyi tespit etmek için kullandığı GPUOpen yazılım paketinden kaynaklanıyor gibi görünüyor. Görünüşe göre, bu kontrol AMD yongasının bir Buldozer modeli olup olmadığını belirler ve Buldozer değilse, yazılım çipe zamanlayıcı iş parçacığı sayısının yarısını atar. Bu, AMD’nin işlemcilerinden bazılarının yetersiz kullanımına yol açar.

Düzeltme nispeten basit, ancak herhangi bir onaylanmamış ve resmi olmayan düzeltmede olduğu gibi, tüm risklerin size ait olduğunu bilin. Ayrıca, düzeltme her koşulda çalışmaz. Aşağıda göstereceğimiz gibi, bazı donanım yapılandırmalarının sonuç olarak gerçekten performans kaybedebileceğini bilmelisiniz. Ayrıca, belirli model yamadan yararlanmasa bile, düzeltmenin Ryzen işlemcilerde daha yüksek CPU kullanımına neden olma eğiliminde olduğunu unutmayın.

Cyberpunk 2077 AMD ‘Performans Sorunu’ Nasıl Düzeltilir?

Düzeltmenin çeşitli yerlerde uygulanmasına ilişkin ayrıntılı talimatları bulabilirsiniz; bir PCGaminWiki listesi, bir video ve düzeltmeyi manuel olarak uygulama hakkında daha fazla bilgi içeren bir reddit gönderisi var. Otomatik olarak ‘düzeltmeyi’ uygulayan yeni yazılım halihazırda internet sitelerinde dolaşıyor, ancak doğrulanmamış yazılımlarda her zaman dikkatli olun – kötü amaçlı yazılımlar yüzünden başınız yanmasın.

Aşağıda, değişikliğin nasıl yapılacağına ilişkin talimatlar yer almaktadır, ancak bu tür değişiklikleri yapma konusunda deneyimli değilseniz, yukarıdaki bağlantılı kaynaklara gidin (pcgamingwiki, video, reddit):

  1.  Oyunun kurulu olduğu dizine gidip, içerisindeki Cyberpunk 2077.exe dosyasının bir yedeğini alın (şöyle yapabilirsiniz; dosyayı kopyalayıp, masaüstünüze yapıştırabilirsiniz ve adını Cyberpunk 2077-yedek.exe olarak değiştirebilirsiniz)

  2.  Bir hex editörü ile (online editör için tıklayın) Cyberpunk 2077.exe dosyasını açın.

  3.  Cyberpunk 2077.exe dosyasında aşağıdaki dizeyi bulun (02A816B0 adres satırında yer almaktadır):

75 30 33 C9 B8 01 00 00 00 0F A2 8B C8 C1 F9 08

  4.  Aşağıdaki ile değiştirin:

EB 30 33 C9 B8 01 00 00 00 0F A2 8B C8 C1 F9 08

  5.  Kaydedip çıkın.

Bu düzeltmeyle, oyun kodu tüm CPU’lara eşit davranır ve iş yükünü mevcut tüm çekirdeklere yayar. Artık özel yapılandırmanızın yamaya iyi yanıt verip vermediğini test etmeye hazırsınız. Bunu, hangi modellerin fayda sağladığını görmek için sınırlı sayıda AMD işlemciyle test yaptık, ancak testlerimiz devam ediyor. Sonuçlar geldikçe grafiklere daha fazlasını ekleyeceğiz.

Cyberpunk 2077 AMD düzeltme yaması test kurulumu

Mevcut en yüksek NPC sayısı ile test ettik ve Cyberpunk 2077 PC Kıyaslamaları, Ayarları ve Performans Analizi makalemiz için kullanılan aynı kıyaslama metodolojisini takip ettik. Oyunu, en son 1.04 Cyberpunk yamasını yükleyerek test ettik.

Test sekansımıza, oyun içerisinde, V’nin apartmanının girişinde başlıyoruz ve caddenin karşısında sola doğru merdivenlerden bir patika yürüyoruz, otomattan sonra sağa sapıyoruz, sonra diğer taraftaki iki polise doğru, yolun karşısına geçiyoruz. Oradan, köşkün karşısında sağa, başka bir merdiven dizisinden aşağıya ve uzaktaki binaya doğru ilerliyoruz.

Performansın diğer sahnelerde ve konumlarda farklılık gösterebileceğini ve değişeceğini unutmayın (% 20’ye kadar performans aralığı olduğunu düşünün), ancak bu sahne bize göreceğiniz performans iyileştirme veya düşüş türü hakkında yeterince iyi bir fikir veriyor.

Test sistemlerimiz, Cyberpunk 2077 için önerilen minimum sistem gereksinimlerini kolaylıkla geride bırakıyor. GPU darboğazını olabildiğince azaltmak için test sistemimizde ekran kartı olarak Gigabyte GeForce RTX 3090 Eagle kullandık. Daha düşük grafik kartıyla daha az performans deltası göreceğinizi unutmayın. Ayrıca, zaten bir GPU darboğazı ile boğuşuyorsanız, aşağıda test ettiğimiz işlemcilerle, bizim gördüğümüz kadar, kayda değer kazançları siz göremeyebilirsiniz. Makalenin sonunda test sistemimizin daha ayrıntılı bir dökümünü görebilirsiniz.

İşte şimdiye kadarki sonuçlarımız:

Cyberpunk 2077 CPU Ölçekli RT Ultra Ayarları Karşılaştırmaları

 

Grafiklerde ‘Modified’ ile gösterilen işlemcilere düzeltme yaması uygulanmıştır. Çeşitli ayarlarda üç çözünürlükle test ettik, ancak ilk sonuç grafiğimiz RT Ultra grafik ayarı uygulanmış 1920×1080 çözünürlüğe odaklanıyor. Bu test, DLSS’yi Kalite grafik ayarına sahiptir ve ayrıca ışın izlemeyi devreye alarak onu en zorlu ayar yapar. Yamayı uyguladıktan sonra, birkaç AMD Ryzen işlemcisi için büyük gelişmeler sağladığı görülüyor.

İlk olarak, bizim testlerimizden ve oyuncular tarafından paylaşılan testlerden, 8’den fazla çekirdeği olan AMD Ryzen işlemcilerin bu düzeltmeden faydalanmadığını belirtmek gerekir. Bol çekirdekli AMD Ryzen işlemcilerde, düzeltme yaması daha az performansa neden olabiliyor. Bu durumu, canavar gibi 16 gerçek 32 sanal çekirdek içeren Ryzen 9 5950X’te açıkça görebiliyor. Grafiğe baktığımızda, bu işlemci, düzeltme yamasından sonra %8’lik performans düşüşü yaşamış.

Bu, çekirdekler arasında eşit iş dağılımını zorlayan değişikliklerden kaynaklanıyor olabilir. Bu da Ryzen işlemciler için her zaman ideal olmuyor, çünkü işletim sistemi önce en hızlı çekirdeklerdeki iş parçacıklarını hedefliyor. Ayrıca, 5950X’in fps yüzdelik dilimlerinin tam taramasında performansın düştüğünü görüyoruz. Aşağıdaki genişletilmiş testte defalarca göreceğiniz gibi, Ryzen 9 5950X düzeltmelerden yararlanmıyor – ancak çok da önemli değil; gördüğümüz gibi 5950X, Intel Core i9-10900K’yı geride bırakıyor.

Şimdi performans kazanan AMD Ryzen işlemcilerine geçelim. 6 fiziksel 12 sanal çekirdekli Ryzen 5 5600X, Core i9-10900K’yı düzeltme yaması olmadan geriden takip ediyorken, yama uygulandığında %23 oranında hızlanarak, 10900K’nın tozunu attırıyor. Ayrıca bunun, fps yüzdelik dilimlerinin tam taramasında çiplerin performansını artırdığını da görebiliriz, bu da sonuç olarak oyunun çok daha sorunsuz çalıştığını gösteriyor. Aslında, daha hızlı oyun ve geliştirilmiş akıcılık, test çalışmalarımız sırasında çok dikkat çekiciydi.

Ayrıca 6 fiziksel 12 sanal çekirdekli Ryzen 5 3600XT’yi düzeltme yamasıyla test ettik ve ortalama fps’ye göre %18’lik bir hızlanma gördük. Bu çip temelde ikinci nesil Ryzen 5 3600X ile aynı, yani her iki işlemcide de benzer kazançlar olacaktır. Ayrıca, düzeltme yamasının bu kadar büyük kazancı sağlayıp sağlamadığını tam olarak doğrulamak için birinci nesil Ryzen işlemcilerle test etmeyi planlıyoruz. Grafiklerdeki güncellemeler için bizi izlemeye devam edin.

Işın izleme ve DLSS performansı hesaba katıldığında, neden daha küçük Ryzen modellerinde performans artışı gördüğümüze hızlıca bir göz attıktan sonra standart pikselleştirme ile birden fazla çözünürlüğe bir göz atacağız.

Burada, test dizimiz sırasında her bir işlemci çekirdeği için CPU kullanımını grafiklendirdik, ancak olası ek yükten kaçınmak için bu ölçümlerin performans ölçümlerimiz sırasında alınmamış olmasına dikkat ettik.

İlk grafik (5600X unmodified başlıklı) Cyberpunk 2077’yi orjinal kodla (yamasız) çalıştıran Ryzen 5 5600X’i gösteriyor. Gördüğünüz gibi, birkaç çekirdek yeterince kullanılmıyor ve %20 aralığının altına düşüyor. İkinci grafikte (5600X modified başlıklı), uygulanan düzeltme yamasının etkisinin büyüklüğünü gösteriyor: Bu yamayla tüm çekirdekler tam olarak kullanılıyor ve bu da yukarıdaki grafikte gördüğümüz gibi performansın artmasını sağlıyor.

Üçüncü grafik, Intel Core i9-10900K üzerinde orjinal kod (yamasız) ile çekirdek kullanımını gösteriyor ve oyunun çekirdekleri standart oyun koduyla eşit şekilde kullandığı açıkça görünüyor.

Son iki grafikte ise neredeyse aynı ölçümleri görüyoruz, tabii 16 fiziksel, 32 sanal çekirdekli Ryzen 9 5950X ile. Burada, grafiğin altında birkaç çekirdeğin %10’un altında kullanımla zayıfladığını görebiliyoruz, ancak düzeltmeyi (son grafik) uygulamak daha eşit bir dağılımla sonuçlanıyor. Bununla birlikte, düzeltmenin yanlış iş parçacığı hedeflemesi nedeniyle performans artışı sağlamadığını düşünüyoruz.

Cyberpunk 2077 CPU Ölçekli Orta Grafik Ayarlı Kıyaslamalar

Bu test serisi, orta grafik ayarda 1080p, 1440p ve 4K çözünürlükleri içeriyor. Bu grafik ayar, aşağıdaki Ultra grafik ayardan daha düşük uygunluk ayarlarına sahip, bu nedenle daha önemli kazançlar görüyoruz.

Performans artışının büyüklüğü, sistemin ekran kartı darboğazına ne kadar bağlı olduğu açıkça görülüyor – çözünürlük artırttıkça, performans kazançları da düşüyor.

Önceden söylediğimiz gibi yine, Ryzen 9 5950X, uygulanan düzeltme yaması ile daha yavaş çalışıyor ve bu durum, darboğazın en yüksek olduğu 4K çözünürlüğü hariç diğer tüm çözünürlüklerde ortaya çıkıyor. Sonuçlar ne olursa olsun, bu işlemci test havuzumuzdaki en hızlı çip olmayı başarıyor. Bu yüzden fazla yardıma, düzeltme yamasına ihtiyaç duymuyor.

1080p çözünürlükte, Ryzen 5 5600X, düzeltme yamasından sonra %11 daha fazla performans sunarak performans sıralamasında Core i9-10900K’yı geçiyor. Ryzen 5 3600XT ise %14’lük performans artışı elde ediyor. 1440p’de, performanstaki %5’lik artış nedeniyle 5600X’in 10900K’nın önüne geçtiğini ve 3600XT’nin %7 iyileştiğini görüyoruz. Bu kazançların tümü, fps yüzdelik tablolarımızda da görülebileceği gibi, daha akıcı bir oynanışa dönüşüyor.

Ryzen 5 3600XT yapılandırması haricinde, 4K’da neredeyse tamamen GPU darboğazına maruz kaldığımızı fark edeceksiniz. Düzeltme yaması, 3600XT’nin RTX 3090’ı iyice besleyebilmesine izin veriyor. Ayrıca, orjinal oyun kodu (yamasız hali), Ryzen 5 5600X yapılandırmasını %1 oranında geçtiğini görüyoruz, ancak bu hata payı dahilinde düşünülmelidir.

Cyberpunk 2077 CPU Ölçekli Ultra Grafik Ayarlı Kıyaslamalar

Burada kadranı Ultra grafik ayarına çeviriyoruz ve yine ışın izleme kapalı olarak ayarladık. Beklendiği gibi, çözünürlüğü artırdıkça ve CPU performansını, oyun performansını daha az etkilemeye başladı ve doğal olarak düzeltme yamasının kazanımları azaldı.

1080p’de, Ryzen 5 5600X %10, Ryzen 5 3600XT ise %9,5 daha fazla hızlandı. 1440p’de, bu kazançlar 5600X için ihmal edilebilir aralığa iniyor çünkü RTX 3090’ı bir darboğaza sokuyor. Ryzen 5 3600XT, ekran kartının sağladığı tavan hıza daha çok yaklaşabildi ve %13,7 iyileşme sağlandı.

Bir kez daha, 4K çözünürlük bizi hata payı alanına itiyor ve burada CPU’ların düzeltme yamasından anlamlı bir performans elde etmediği açıkça görülüyor.

Genel olarak, Cyberpunk 2077 düzeltme yaması ile yaptığımız ilk karşılaştırma turumuz, daha az çekirdek sayısına sahip AMD işlemcileri için iyi çalıştığını ve performans deltasının, ekran kartı darboğazına yakınlaştıkça performans kazanımının azaldığı gösteriyor. Bu nedenle, daha zayıf ekran kartına sahip olanlar, farklı FPS seviyeleri göreceklerdir. Hâlâ testlerimize devam ediyoruz ve yakında birinci nesil Ryzen ve 8 çekirdekli Ryzen modelleri ile güncelleme yapacağız. Bizi takip etmeye devam edin (yazıyı kaynağından takip etmek için aşağıdaki Kaynaklar bölümüne bakınız).

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
Cyberpunk 2077 Bug Bulldozes AMD Ryzen: Here's a Fix, Tested | Tom's Hardware

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap