1. Ana Sayfa
 2. Yazılım
 3. DistributedCOM Hatası Nedir Nasıl Onarılır? [Çözüldü]

DistributedCOM Hatası Nedir Nasıl Onarılır? [Çözüldü]


DistributedCOM Hatası 10016, Windows XP’den bu yana hemen hemen her Windows sürümünde bulunan yaygın bir Windows sorunudur. Hata hemen sisteminizi çökmez. Ani mavi bir ölüm ekranına maruz kalmazsınız.

Ancak, bu düzeltemeyeceğiniz anlamına gelmez. Yani, burada Windows 10 sisteminizde DistributedCOM Hatası 10016 nasıl düzeltilir bunu anlatacağız.

DistributedCOM Nedir?

İlk olarak, DistributedCOM nedir ve neden bir hata gösteriyor?

Dağıtılmış Bileşen Nesne Modeli (DCOM) Windows bilgisayarlarda ağ iletişimi ayrılmaz bir yönüdür. Bir uygulama internete bağlandığında her seferinde harekete geçen bir Microsoft teknolojisidir. Geleneksel bir COM yalnızca aynı makinedeki bilgilere erişebilirken DCOM uzak sunuculardaki verilere erişebilir.

Örneğin, birçok web sitesi ve servis uzak bir sunucuya erişen komut dosyalarını kullanır. Sisteminiz bir komut dosyası kullanarak veya başka bir şey kullanarak bir istek yaptığında, DCOM isteği özel komut dosyası nesnesine iletir. Modern uygulamaların ne kadar sıklıkla bir ağ bağlantısı kullandığı ve genel bilgisayar kullanımımız dikkate alındığında, DCOM’un ne sıklıkla kullanıldığını görebilirsiniz.

Bir DCOM hatası genellikle bir uygulama veya hizmet DCOM’u kullanmayı denediğinde ancak uygun izinlere sahip olmadığında oluşur. DCOM hataları çoğu zaman, Olay Görüntüleyicinizi tıkamak dışında sisteminizi etkilemez. Çoğu Windows 10 kullanıcısı Olay Görüntüleyiciyi düzenli olarak kontrol etmediği için DCOM hataları endişelenecek bir şey değildir. Yine de hatasız bir sistem alternatiften daha iyidir.

Bunu akılda tutarak, burada DCOM Hatası 10016’yı düzeltmek için bir kaç yöntemi kullanın.

 

1.Yöntem: Komut istemi yardımı ile (DCOM) DistributedCOM Hatası Düzeltme

Görüntü  + S tuşlarına aynı anda basın, CMD yazın ve arama sonucunda gelen Komut İstemi’ne sağ tıklayarak ”Yönetici olarak çalıştır” seçeneği ile açınız. Açılan pencereye SFC/SCANNOW yazıp ENTER tuşuna basınız. Sistem taraması %100 olunca bilgisayarınızı yeniden başlatarak durumu kontrol ediniz.

Sorunun devam etmesi durumunda, BURADA yer alan dosyayı masaüstüne indirip, sıkıştırılmış dosyadan çıkartınız. Çıkarttığınız Allupdate.bat dosyasına sağ tıklayarak Yönetici olarak çalıştır” seçeneği ile çalıştırınız. İşlem tamamlanıp, DOS ekranı kapandıktan sonra test ediniz.

Sorunun devam etmesi durumunda, Görüntü + S tuşlarına aynı anda basın, CMD yazın ve arama sonucunda gelen Komut İstemi’ne sağ tıklayarak ”Yönetici olarak çalıştır” seçeneği ile açınız. Açılan pencereye aşağıdaki komutları sırasıyla girerek ENTER tuşuna basınız.

DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth
DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

Sorununuz giderilmez ise, yeni bir Windows kullanıcı hesabı oluşturarak durumu test ediniz.

2.Yöntem: DistributedCOM Hatası Hatası 10016’yi Düzeltmek için Windows Kayıt Defterini Düzenleyin

İlk arama bağlantı noktası Windows Kayıt Defteridir . Basit bir kayıt defteri ayarlaması bazen DCOM Hatası 10016‘yı çözebilir.

Not: Kayıt defterini düzenlemeden önce yedek almanızı öneririm.

Windows 10’da Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açmak için:

 • Görev çubuğundaki arama kutusuna regedit yazın. Ardından, Kayıt Defteri Düzenleyicisi (Masaüstü uygulaması) için en üstteki sonucu seçin.

 • Başlangıç düğmesine sağ tıklayın ve ardından Çalıştır‘ı seçin. Aç: kutusuna regedit yazın ve Tamam‘ı seçin.

Aşağıdaki düzeltme bilgisayarınıza zarar vermez, ancak beklenmeyen bir hata durumunda geri yüklemek için bir yedekleme yapmanız en iyisidir.

 

Şimdi, düzeltmeye çalışalım.

 1. Kayıt Defteri Düzenleyici‘de arama çubuğunda HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Ole adresine gidin . Adresi kopyalayıp Kayıt Defteri Düzenleyicisi adres çubuğuna yapıştırabilirsiniz.
 2. Aşağıdaki dört kayıt defteri anahtarını silin:
  DefaultAccessPermission
  DefaultLaunchPermission
  MachineAccessRestriction
  MachineLaunchRestriction
 3. Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisini kapatın, ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Sisteminiz bundan böyle DCOM Hatası 10016’dan ücretsiz kalmalıdır.

 

3.Yöntem: Belirli DistributedCOM Hatası için DCOM İzinlerini Etkinleştirme

Bu işe yaramazsa, izleyebileceğiniz çok daha uzun bir çözüm var. Bununla birlikte, tüm DCOM hataları sağlayan birkaç bireysel uygulamanız varsa, aşağıdaki işlem her hatanın çoğunu tekrarlamanız gerektiğinden biraz zaman alacaktır.

Olay Görüntüleyicisi’ndeki DCOM Hatası 10016 hata iletisi, sorunu oluşturan belirli uygulama veya işlemle ilgili bilgiler içerir.

Windows Olay Görüntüleyici açmak için:

 • Görev çubuğundaki arama kutusuna olay görüntüleyici yazın. Ardından, Olay Görüntüleyici (Masaüstü uygulaması) için en üstteki sonucu seçin.

 1. Windows Günlükleri> Sistem bölümüne gidin ve en son DCOM Hatası 10016’nızı bulun. Genişletmek için hata iletisini çift tıklatın.
 2. Genel sekmesi CLSID (Sınıf kimliği) ve APPID (Uygulama ID) listeleme, 10016 hatasının nedenini açıklar. CLSID ve APPID karakter dizileri rastgele görünüyor. Ancak, hangi uygulama veya hizmetin 10016 hatasının olduğunu belirlemek için bunları kullanabilirsiniz.

 

Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nde CLSID ve APPID’yi bulun

Hizmeti Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nde nasıl bulacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Önce Olay Görüntüleyicide CLSID’i seçin, sonra kopyalamak için CTRL + C tuşlarına basın . Ardından, Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açın . Kayıt defterinde aşağıdakileri arayın:

HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{Buraya Yapıştır}

Bende bu, HKEY_CLASSES_ROOT \ CLSID \ {2593F8B9-4EAF-457C-B68A-50F6B8EA6B54} ‘e benziyor.

Unutmayın, adresi kopyalayıp Kayıt Defteri Düzenleyicisi adres çubuğuna yapıştırabilirsiniz. CLSID araması bittiğinde, APPID’ye CLSID altında listelenen AppID ile hata mesajından çapraz referans verebilirsiniz.

Benim durumumda, DCOM Hatası 10016, bu hatanın en yaygın nedenlerinden biri olan Çalışma Zamanı Aracısı’ndan kaynaklanır.

 

CLSID İzinlerini Düzenleme

Kayıt defteri girişlerinin sol tarafındaki listede, hatayla ilgili CLSID’yi sağ tıklayın ve ardından İzin> Gelişmiş’i seçin Buradan, servisin İzinlerini düzenleyebilirsiniz. 

Yöneticiler’i seçin ve Düzenle’yi seçin . Tam Denetim’i dahil etmek için Temel İzinleri değiştirin , ardından Uygula > Tamam’a basın .

 

 • Şimdi sisteminizi yeniden başlatın.

Yeniden başlatma tamamlandığında, Başlat Menüsü arama çubuğunuzdaki Bileşen Hizmetleri’ni girin ve Bilgisayarlar> Bilgisayarım> DCOM Yapılandırması .

DCOM’u bir şekilde kullanan uzun bir servis listesi göreceksiniz. Adı ve APPID’yi kullanarak servisi bulun, sağ tıklayın ve Özellikler > Güvenlik’i seçin .

 

Başlatma ve Etkinleştirme İzinleri altında , Düzenle > Ekle > Yerel Hizmet Ekle> Uygula’yı seçin . Şimdi, Yerel Aktivasyon kutusunu işaretleyin, Tamam’a basın ve sisteminizi yeniden başlatın.

Hepsi bitti, işlem tamamlandı.

Not: Ne yazık ki, birden fazla 10016 hata sebebiniz varsa, her CSLID / APPID kombinasyonu için bu işlemi tamamlamanız gerekir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Yorum Yap