1. Ana Sayfa
  2. En İyiler
  3. En İyi Kıble Yön Bulma | Kesin ve Tamamen Doğru Yöntemle

En İyi Kıble Yön Bulma | Kesin ve Tamamen Doğru Yöntemle

en-iyi-kible-yon-bulma-parallax
4

En iyi kıble yönü bulma aracı olarak pusula yerine Google’ın Haritalar ve Google Earth programını kullanacağız. Bu sayede kesin ve tamamen doğru olarak kıble yönünüzü belirleyebileceksiniz.

Google Haritalar (Google Maps) Kullanarak Kıble Yönü Bulma

qiblafinder.withgoogle.com web sitesini kullanarak kıble yönü bulmak için buraya tıklayın

Aşağıdaki butona tıklayarak ilgili web sitesine giderek kıblenizi harita üzerinden tespit edebilirsiniz:

Kıbleyi Bul

 

Bu site, aşağıdaki yöntemlerin hazır yapılmış halini size sunduğu için ekstra bir kolaylık sağlamaktadır. Masaüstü ve dizüstü bilgisayar ile akıllı telefonlarda çalışmaktadır. Sokak ve uydu görüntüsü desteği mevcuttur.
Masaüstü veya dizüstü bilgisayardan Google Haritalar'ı kullanarak kıble yönü bulmak için buraya tıklayın

1. Google Haritalar‘ı açın.

2. Haritaları açtıktan sonra ekranın sağ alt köşesindeki Konum ikonuna tıklayın. Örnek ekran görüntüsü:

Ekran görüntülerini büyütmek için üzerlerine farenizin sol tuşu ile tıklayabilirsiniz (yeni sekmede açılırlar).

en iyi kible yon bulma 1

Buradaki amaç, konumunuzu Google’ın tahmin etmesini sağlamaktır. Kendi bulunduğunuz evin resmi adresini ekranın sol üst köşesindeki Google Haritalar’da ara kısmına girip aratarak da konumunuzu kendiniz tespit edebilirsiniz.

Konum ikonuna tıkladıktan sonra izin isteği çıkacaktır, bu isteğe onay vererek ilerleyin.

3. Konumumuzu belirledikten sonra ekranın sol üst köşesindeki Google Haritalar’da ara kısmına kaaba yazıp çıkan listeden Kaaba Mekke Suudi Arabistan üzerine tıklayın. Örnek ekran görüntüsü:

en iyi kible yon bulma 2

4. Kaaba Kutsal cami ve müslüman hac mekanı yazan kırmızı yer işaretinin üzerine farenizin sağ tuşu ile tıklayıp açılan listeden Mesafe ölç‘ün üzerine farenizin sol tuşuyla tıklayın. Örnek ekran görüntüsü:

en iyi kible yon bulma 3

 

Bu işlemi yaptıktan sonra mesafe ölçümüyle ilgili küçük bir bilgilendirme çubuğu belirecektir ve aynı zamanda Kaaba üzerinde siyah-beyaz bir çember oluşacaktır. Örnek ekran görüntüsü:

en iyi kible yon bulma 4

5. Şimdi iki yöntemden birini tercih etmeniz gerekiyor: Konum tuşunu kullanarak kendi konumunuzu belirlediyseniz konum yöntemiyle devam edin; adres girerek konumunuzu belirlediyseniz adres yöntemiyle devam edin:

 

Konum yöntemiyle devam etmek isteyenler:

Bu aşamada ekranın sağ alt köşesindeki Konum ikonuna bir kez farenizin sol tuşu ile tıklayın. Örnek ekran görüntüsü:

en iyi kible yon bulma 5

Otomatik olarak kendi bulunduğunuz konuma gideceksiniz. Burada bulunduğunuz konum mavi çemberle işaretlenmiştir. Örnek ekran görüntüsü:

en iyi kible yon bulma 6

Bu mavi çemberin üzerine farenizin sol tuşu ile bir kez tıklayın. Bu sayede Kâbe ile konumunuz üzerinde bir cetvel belirecektir. Aynı zamanda mesafe ile ilgili bilgilendirme çubuğunda toplam mesafe de kilometre cinsinden görünecektir. Örnek ekran görüntüsü:

en iyi kible yon bulma 7

Bu aşamadan itibaren kıblemizin yönü kesin ve tamamen doğru bir şekilde belirlenmiştir. Ancak sizin bu yönü kendi konumunuzda tespit etmeniz gerekir. Bunun haritada bulunan cadde, sokak ve yapıların isimlerini kullanarak haritanın yönünü kestirebilirsiniz. Ancak eğer isimler size yabancı geliyorsa ve bir türlü kıblenizin yönünü kestiremiyorsanız, Google Haritalar’ın Uydu özelliğini kullanabilirsiniz. Bunun için ekranın sol alt bölümündeki Uydu üzerine farenizin sol tuşu ile bir kez tıklamanız yeterlidir. Artık tüm harita, gerçek uydu görüntüleriyle size gösterilecektir. İsterseniz farenizin ortasındaki kaydırma tekerleğini ileri yönde kaydırarak yakınlaştırabilir ve kendi binanızı tam olarak görebilirsiniz. Ancak unutmayın ki haritadaki görüntü, eski bir görüntüdür güncel hali farklı olabilir. Örnek ekran görüntüsü:

en iyi kible yon bulma 8

Uydu görüntüleri malesef Türkiye sınırları içerisinde net görünmemektedir. Büyük ihtimalle Google’ın Türkiye ile olan anlaşması bu yöndedir. Net görüntü elde etmek için aşağıdaki Google Earth anlatımını takip edebilirsiniz veyahut Yandex Harita‘yı kullanabilirsiniz.

 

Adres yöntemiyle devam etmek isteyenler:

Yukarıdaki Konum yönteminden tek farkı, henüz Kâbe üzerindeyken, ekranın sol üst köşesindeki Kaaba, Mekke Suudi Arabistan üzerine fareniz ile sol tıklayıp, bu yazıyı sildikten sonra kendi bulunduğunuz konumun tam adresini yazıp klavyenizden Enter‘a basmaktır. Konumunuz kırmızı yer işareti ile işaretlendikten sonra, bu işaretin üzerine farenizle bir kez sol tıklarsanız cetvel görünecektir ve kıbleniz belirlenecektir.

Akıllı telefondaki Google Haritalar'ı kullanarak kıble yönü bulmak için buraya tıklayın

1. Telefonunuza Google Haritalar‘ı yüklemeniz gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki butonu kullanabilirsiniz:

Google Haritalar İndir

 

2. Haritalar uygulamasını yükledikten sonra açın. Uygulamayı ilk defa açıyorsanız sizden bazı izinler (konum gibi) isteyecektir, bunlara izin verin.

3. Şimdi programın üst kısmında “Burada arama yap…” diye bir bölüm göreceksiniz. Buraya dokunup kaaba yazın ve çıkan listeden Kaaba Mekke Suudi Arabistan seçeneğini seçin. Böylece Kâbe konumuna gidilecektir. Örnek ekran görüntüleri:

Ekran görüntülerini büyütmek için üzerlerine farenizin sol tuşu ile tıklayabilirsiniz (yeni sekmede açılırlar).

 

4. Bu kısım biraz teferruatlı malesef. Çünkü programda kırmızı yer işareti ile işaretli olan Kâbe ile herhangi bir cetvel/mesafe işlemi yapamıyoruz. Bunun önüne geçebilmek için Kâbe’ye çok yakın bir noktayı bir parmağımızla basılı tutuyoruz ve Kâbe’nin hemen yanındaki başka bir noktayı işaretliyoruz. İşte bu yeni işaretlediğimiz yer işareti ile cetvel/mesafe özelliğini kullanabileceğiz. Örnek ekran görüntüleri:

 

5. Yeni işaretlediğimiz yer ile ilgili programın alt kısmında “Yol tarifi“, “Paylaş“, “Kaydet” seçenekleri belirmiş olacaktır. Bizim bunlarla işimiz yoktur. Şimdi yapmamız gereken (sizde farklı bir isim yazıyor olabilir, önemli değil) Al Haram üzerine bir kez dokunarak ekstra seçenekleri açmaktır. Bunu yapınca karşımıza daha detaylı bir liste çıkacaktır. Buradan Mesafe ölç üzerine dokunmalısınız. Örnek ekran görüntüsü:

en iyi kible yon bulma 19

 

6. Mesafe ölçümü başladığında haritadaki Kâbe beyaz bir daire ile konumu takip eden nişan şeklinde siyah bir çember belirecektir. Şimdi yapmamız gereken ekranın sağ bölümündeki Konum ikonuna dokunmaktır. Böylece mavi noktalı işaretlerle cetvel çizimi ile konumumuza otomatik geçiş yapacağız. Konuma gittikten sonra iki parmağımızla resim büyütür gibi yakınlaştırma yapalım ve sonra ekranın sağ alt bölümündeki mavi artı (+) ikonuna dokunarak nokta eklemesi yapalım. Böylece Kâbe ile konumumuz arasında bir çizgi çizmiş olacağız. Örnek ekran görüntüleri:

 

7. Yapacağınız başka işlem kalmamıştır. Kıble ile konumunuz arasında çizdiğiniz bu çizgi, kıblenizi kesin ve tamamen doğru olarak göstermektedir. Bulunduğunuz konumda bu çizginin tam olarak hangi yöne denk geldiğini kestirmek için haritada dolaşabilirsiniz. Bildiğiniz iş yeri, okul, müdürlük, hastane, park gibi yapıları görerek yerinizi tam olarak tespit ederek kıblenin yönünü anlayabilirsiniz.

Sokak görüntüsü yerine uydu görüntüsü kullanmak için:

Eğer sokak görüntüsü ile kıblenin yerini anlayamıyorsanız uydu görüntülerine geçiş yapabilirsiniz. Bunun için haritanın sağ üst bölümündeki Harita türü ikonuna dokunun, açılan listeden Uydu üzerine dokunun. Böylece uydu görüntülerine geçiş yapmış olacaksınız. Uydu görüntülerine geçiş yaptıktan sonra, kıblenin yönünü tespit etmek için yukarıdaki işlemlerin aynısını yapacaksınız. Örnek ekran görüntüleri:

 

Yalnız uyarmış olalım, bu yöntem ciddi veri kullanımına neden olmaktadır. Telefonunuzdaki internet hakkınızın fazla olması dahilinde veya aktif bir Wi-Fi bağlantısıyla bu işlemi yapmanızı öneriyoruz.

Google Earth Pro Kullanarak Kıble Yönü Bulma

Masaüstü veya dizüstü bilgisayardan Google Earth Pro'yu kullanarak kıble yönü bulmak için tıklayın

1. Google Earth Pro programını indirmek için aşağıdaki butonu kullanın:

Google Earth Pro İndir

 

2. İndirdiğiniz GoogleEarthProSetup.exe programına çift tıklayarak yükleme işlemini başlatın.

3. Yükleme işlemi bitince “Yükleme işlemi tamamlandı.” ifadesi görünecektir. Bu pencerede Kapat‘a tıklayın. Örnek ekran görüntüsü:

en iyi kible yon bulma 9

4. Yükleme tamamlanınca Google Earth Pro programı açılacaktır. Programın sol üst köşesindeki arama kutucuğuna kaaba yazıp, çıkan listeden Kaaba, Mekke Suudi Arabistan üzerine farenizin sol tuşuyla tıklayın. Sonra Ara üzerine tıklayın. Örnek ekran görüntüsü:

Ekran görüntülerini büyütmek için üzerlerine farenizin sol tuşu ile tıklayabilirsiniz (yeni sekmede açılırlar).

en iyi kible yon bulma 10

 

5. Birkaç saniye içerisinde Kâbe konumuna gidilecektir. Kâbe’nin tam üzerine gelince gidiş işlemi duracaktır. Bu aşamada şöyle yapacaksınız: Programın üst bölümündeki Cetvel ikonu üzerine farenizin sol tuşuyla tıklayın. Daha sonra Kâbe üzerine fareniz ile gelip sol tıklayın. Böylece cetvel ile çizim işlemini başlatmış olacaksınız. Örnek ekran görüntüsü:

en iyi kible yon bulma 11

6. Şimdi programda başka hiçbir yere tıklamadan, programın sol üst köşesindeki arama kutucuğunuza bulunduğunuz konumun açık adresini yazıp Ara üzerine farenizin sol tuşuyla tıklayın. Böylece program konumunuzu cetvel fonksiyonu ile birlikte açacaktır. Örnek ekran görüntüsü:

en iyi kible yon bulma 12

7. Bulunduğunuz konum kırmızı yer işareti ile haritada işaretlenmiş olacaktır. Bu konuma fareniz ile gelip, farenizin ortasındaki tekerleği ileri doğru ittirerek iyice yakınlaştırın (zoom yapın). Aşırı derece yakınlaştırma yapmanıza gerek yoktur, net bir görüntü elde edince yakınlaştırmayı bırakın. Böylece bulunduğunuz konumu net bir şekilde üstten görebileceksiniz. Daha sonra farenizin sol tuşu ile bulunduğunuz konumun üzerine tıklayın. Böylece Kâbe ile konumunuz arasında bir çizgi belirmiş olacaktır. Örnek ekran görüntüsü:

en iyi kible yon bulma 13

8. Yapacağınız başka işlem kalmamıştır. Kıble ile konumunuz arasında çizdiğiniz bu çizgi, kıblenizi kesin ve tamamen doğru olarak göstermektedir. Bulunduğunuz konumda bu çizginin tam olarak hangi yöne denk geldiğini kestirmek için haritada dolaşabilirsiniz. Bildiğiniz iş yeri, okul, müdürlük, hastane, park gibi yapıları görerek yerinizi tam olarak tespit ederek kıblenin yönünü anlayabilirsiniz.

Kıyaslama yaparak kıblenin yönünü doğrulama:

İsterseniz, haritada çizdiğiniz çizgiyi başka camilerle kıyaslayarak doğrulayabilirsiniz. Bunun için harita üzerine fareniz ile gelerek, farenizin ortasındaki tekerleği geri doğru çevirerek uzaklaştırın. Daha geniş açıdan bir camiyi tespit edip çizginizle aynı paralelde mi değil mi kontrol edin. Örnek ekran görüntüsü:

en iyi kible yon bulma 14

Ekran görüntüsündeki gibi çizginiz ile caminin yönü uyuşuyorsa kıbleniz gerçekten de kesin ve tamamen doğrudur.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap