1. Ana Sayfa
  2. Donanım
  3. 2020 Yılının En İyi Oyuncu İşlemcileri – Oyun ve Performans Açısından Üst Seviye Seçimler
Trendlerdeki Yazı

2020 Yılının En İyi Oyuncu İşlemcileri – Oyun ve Performans Açısından Üst Seviye Seçimler

Ödediğiniz ücretin karşılığını verebilen en iyi oyuncu işlemcilerini listeledik.

en-iyi-oyun-cpu-2020

Ödediğiniz ücretin karşılığını verebilen en iyi oyuncu işlemcilerini listeledik.

En iyi oyun CPU’sunu satın alırken, performans ve özellikleri, bütçeye denk getirmek her bilinçli tüketicinin yaptığı iştir. Aşağıdaki ipuçlarımız ve seçimlerimiz, oyun oynamak için en iyi CPU’yu seçmenize yardımcı olacaktır. Seçiminize Intel mi AMD mi karar vererek ilerlemek istiyorsanız, buradaki yazımızda kesin bir fikir edinmiş olacaksınız.

AMD’nin Zen 3 mimarisi ile güçlendirmiş olduğu Ryzen 5000 serisi işlemcileri, 5 Kasım 2020 itibariyle piyasaya çıktı. Büyük ölçüde %19 IPC ve gecikmeyi azaltan birleşik L3 önbelleğinde yüzdelik artış sayesinde, bu yongaların yüksek gücü, en hızlı oyun CPU’su önerilerimiz üzerinde büyük bir etkisi oldu. AMD’nin yeni Radeon RX 6000 ‘Big Navi’ grafik kartı, hem bir AMD Ryzen 5000 işlemciniz hem de Radeon RX 6000 serisi grafik kartınız varsa GPU performansını artıran yeni bir Akıllı Bellek Erişimi özelliğini de destekliyor; bu, AMD işlemcileri tarafında oyunlar için büyük bir avantaj vaat etmesi demektir.

CPU Alışverişi Yapacaklar için Bilgilendirme

2020 yılında bir CPU seçerken aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

  • AMD veya Intel seçtiğiniz için kaybetmezsiniz: Kısa süre önce AMD’nin rakibi Intel ile kıyaslandığında, son zamanlarda daha iyi CPU’lar ürettiğini belirttik. En pahalı Intel işlemcilerden bazıları oyunlarda biraz daha iyi performans gösteriyor ve AMD video editleme gibi render görevlerini daha hızlı gerçekleştiriyor (ekstra fiziksel ve sanal çekirdekler sayesinde).
  • Oyunlar için saat hızı (Ghz), çekirdek sayısından daha önemlidir: Daha yüksek CPU saat hızları, oyun gibi basit işlem gerektiren durumlarda daha yüksek performans anlamına gelirken, daha fazla çekirdek, render gibi zaman alan ve işlemciyi sonuna kadar kullanan iş yüklerini daha kısa sürede bitirmenize yardımcı olur.
  • Dengeli bilgisayar toplayın: Güçlü bir CPU’yu zayıf depolama, RAM ve GPU (ekran kartı) ile desteklemeyin. Dengeyi sağlayın.
  • Hız aşırtma (overclock) herkes için değildir: Sadece oyun oynamak isteyen birçok kişi için, yüksek kaliteli bir soğutucuya para vermek yerine, ortalama bir CPU soğutucu alıp, soğutucudan artan parayla daha iyi bir işlemci satın almak olması gerekendir. Oyuncular için çok yüksek performanslı soğutucu, oyunlarda, daha iyi bir işlemci kadar performans vermiyor.

Bir bakışta en iyi oyun işlemcileri:
1. AMD Ryzen 5 5600X
2. AMD Ryzen 9 5950X
3. AMD Ryzen 7 5900X
4. AMD Ryzen 5 3600X
5. AMD Ryzen 3 3300X
6. AMD Ryzen 5 3400G

2020 Yılının En İyi Oyuncu İşlemcileri

amd ryzen 5 5600x

1. Sıra: AMD Ryzen 5 5600X

Tüm yönüyle en iyisi

Mimari: Zen 3 | Soket: AM4 | Gerçek/Sanal Çekirdek Sayısı: 6/12 | Temel Frekans: 4.1GHz | En Yüksek Frekans: 4.8GHz | TDP: 65W

[+] Güçlü oyun performansı
[+] Gerçek ve sanal çekirdek sayılarında iyi
[+] Soğutması kolay (orta seviye soğutucu iş görür)
[+] PCIe 4.0 veri yolu
[+] Kutulu modellerinde soğutucu ile beraber gelir
[+] Güç verimliliği yüksek
[+] Mevcut 500 serisi anakartlarla çalışır
[-] Önceki nesil muadiline göre daha yüksek fiyatlı

AMD Ryzen 5 5600X, hem oyun hem de uygulama iş yüklerinde Intel’in üstün performans sıfatına karşı oyun bilgisayarı pazarında en üst sıralarda yer alıyor. 6 çekirdekli 12 iş parçacıklı yonga, önceki nesil muadiline göre bir miktar fiyat artışı ile piyasaya çıkıyor, ancak kendini haklı çıkarmak için fazlasıyla ekstra oyun ve uygulama performansı getiriyor.

AMD’nin Zen 3 mikro mimarisi, oyun, tek iş parçacıklı ve çok iş parçacıklı uygulamalarda performans açısından IPC’de %19’luk çarpıcı bir artısağlıyor. Aslında, bu işlemci daha pahalı olan aynı seriden Ryzen 7 5800X’in oyun performansıyla neredeyse eşleşiyor. Bu, 5600X’i, yüksek yenileme hızına sahip monitörlerle rekabetçi sınıf performanstan akışa kadar her tür oyunla başa çıkabilen ve aynı zamanda günlük uygulama iş yükleri için yeterli performansın üzerinde hizmet veren inanılmaz derecede çok yönlü bir işlemci haline getiriyor.

Ryzen 5 5600X, 3,7 GHz taban ve 4,6 GHz turbo saat hızlarına sahiptir, ancak doğru soğutma ve anakartla daha yüksek kısa vadeli artışlar sağlayabilirsiniz. İşlemci ayrıca stok hızlarda 65W TDP güç tüketimine sahip, yani yetenekleri göz önüne alındığında olağanüstü derecede soğuk ve sessiz çalışıyor (önceki nesil muadili 95W güç tüketimine sahipti). 500 serisi bir anakarta sahip mevcut AMD sahipleri, fiyat açısından rahatlama yaşayacak, çünkü anakart masrafı gerekmeyecek. 400 serisi anakartlar için 5000 serisi AMD işlemci desteği 2021 yılında gelecek, bu nedenle 400 serisi anakart sahibi kullanıcıların o zamana kadar beklemesi gerekecek. İşlemciyi çalıştırmak için yeni bir anakarta ihtiyacınız varsa, hem 400 hem de 500 serisi anakartlar bol miktarda bulunmaktadır ve nispeten uygun fiyatlıdırlar; B550 serisi anakartlar, fiyat/performans bazında en iyi değeri sunmaktadırlar.

Intel Core i5 10600K

Intel Core i5-10600K

Tüm yönüyle en iyisi, alternatif seçim

Mimari: Comet Lake | Soket: 1200 | Gerçek/Sanal Çekirdek Sayısı: 6 / 12 | Temel Frekans: 4.1GHz | En Yüksek Frekans: 4.8GHz | TDP: 128W

[+] Daha düşük çekirdek başına fiyatlandırma
[+] Lider oyun performansı
[+] Tek ve çok iş parçacıklı işlemlerde güçlü
[+] Hız aşırtma (overclock) potansiyeli iyi
[+] Soğutması nispeten kolay
[-] PCIe 3.0
[-] Birlikte verilen CPU soğutucu yok
[-] Yeni anakart gerektiriyor

Performansın üst sınırını arayan oyuncular, işlemcilerini pahalı destekleyici bileşenler olmadan ayarlamayı seven meraklılar veya sadece Intel işlemcilerini tercih edenler için Core i5-10600K, kendi ailesindeki işlemcilere göre iyi bir fiyatlandırmaya sahip sağlam bir çiptir. 10600K, Ryzen 5 5600X kadar hızlı değil, ancak dahili ekran kartına sahip ve fiyatlandırma temelinde rekabetçi, bu nedenle sağlam bir değer alternatifi. Özellikle AMD’nin Ryzen 5000 ailesinin ve fiyatlarının istikrar kazanmasını beklerken, bu oluyor. AMD’nin, anakartlara sağladığı desteği göz ardı ettik.

Intel Core i5-10600K, önceki nesil Core i5-9600K ile karşılaştırıldığında çekirdek sayısında iki katına çıkarak, 6 gerçek ve 12 sanal çekirdek ile birlikte geliyor. Artan çekirdek sayıları, anakartın izin verdiği kadarıyla, önemli ölçüde daha yüksek yükseltme frekanslarına çıkabiliyor, önceki nesil Core i5’ten çok daha hızlı oynanışa tecrübesi sunuyor ve genellikle önceki nesil Core i7-9700K ile eşleşiyor. Bu durum, bu işlemciyi, özellikle yeni AMD veya Nvidia grafik kartlarına geçmeyi planlayanlar için, daha yüksek FPS oranlarını isteyenler oyuncular için harika bir fırsat haline getiriyor.

Core i5-10600K’nın 12 sanal çekirdeği, yoğun işlem gerektiren uygulamalarda, kendisi ile rakip AMD işlemcileri arasındaki boşluğu da azaltıyor. Yine de, AMD Ryzen 5 3600X ve Ryzen 5 3600, beraberinde CPU soğutucusuyla gelmesi ve daha düşük fiyatlandırmalarıyla uygun alternatiflerdir. Intel Core i5-10600K’yı kullanabilmek için yeni bir LGA1200 anakart almanız ve işlemciyi mümkün mertebede soğutmak için iyi bir işlemci soğutucusuna sahip olmanız gerekir (birlikte verilen bir soğutucuyla gelmez, ancak LGA1151 soğutucuları ile uyumludur, elinizde hazır varsa bu masraf ortadan kalkar). Ancak Core i5-10600K, kendi fiyat diliminde sağlam bir oyun performansı sunarak, önceki nesil Core i7 oyun performanısı sunuyor.

AMD Ryzen 9 5950X

2. Sıra: AMD Ryzen 9 5950X

En iyi, yüksek performanslı işlemci

Mimari: Zen 3 | Soket: AM4 | Gerçek/Sanal Çekirdek Sayısı: 16/32 | Temel Frekans: 3.4GHz | En Yüksek Frekans: 4.9GHz | TDP: 105W

[+] Sınıfında lider 16 gerçek ve 32 sanal çekirdek
[+] Hız aşırtılabilir
[+] Daha yüksek frekanslara çıkabilme
[+] Çekirdek başına makul fiyat
[+] Güç verimliliği
[+] PCIe Gen 4.0
[-] Kaslı soğutma gerektiriyor
[-] Birlikte verilen soğutucu yok
[-] Önceki nesil muadiline göre daha yüksek fiyatlı
[-] Dahili ekran kartı yok

Üst düzey masaüstü işlemciler, uzun süredir en yüksek performansı sunuyor. Yüksek maliyetin yanı sıra, yongalar ayrıca güçlü anakartlar ve dört kanallı bellek denetleyicilerini tam olarak doldurmanın ek maliyeti gibi pahalı düzenlemeler gerektirir. AMD burada, çekirdek sayısını arttırarak performansı yükseltmeyi uzun süredir deniyor.

AMD’nin 16 fiziksel ve 32 sanal çekirdeğe sahip Ryzen 9 5950X’i, muadillerinin HEDT (high-end desktop, Türkçesi: üst düzey masaüstü bilgisayar sistemi) sınıfı performansı genel anakartlara getirme misyonunu üstleniyor ve fiyatlandırmayı aşağı çekiyor. 5950X, 799 dolarlık bir fiyat etiketi ile Amerika’da satışa çıktı, ancak aynı performans sınıfını sunmayan rakip HEDT işlemcilerle karşılaştırıldığında oldukça ekonomik duruyor.

HEDT işlemcilerini genellikle yalnızca oyunla ilgilenen meraklılar için önermiyoruz. Oyunculara en iyi şekilde, oyunlarda genellikle daha hızlı olan genel işlemciler (daha az çekirdekli ve daha yüksek çekirdek saat hızına sahip) önerilir; Ryzen 9 5950X de aynı kategoriye giriyor (rakip firma ile arasındaki fiyat farkı büyük etken). Hem üstün çekirdek sayısıyla, yoğun işlem gücü gerektiren video edit, 3 boyut modelleme, render, blender gibi uygulamalarda hem de tekil çekirdekteki üstün başarısı sayesinde oyunlarda öne geçiyor.

iil 226668 640026

Intel Core i7-10700K

En iyi, yüksek performanslı işlemci, alternatif seçim

Mimari: Comet Lake | Soket: 1200 | Gerçek/Sanal Çekirdek Sayısı: 8/16 | Temel Frekans: 3.8GHz | En Yüksek Frekans: 5.1GHz | TDP: 125W

[+] Çekirdek başına daha düşük fiyatlandırma
[+] Turbo Boost Max 3.0 teknolojisi
[+] Mükemmel oyun performansı
[+] Yüksek hız aşırtma (overclock) payı
[+] Makul soğutma gereksinimleri
[-] Beraberinde bir soğutucu ile gelmiyor
[-] PCIe 3.0 arayüzü
[-] Yeni anakart gerektiriyor
[-] Core i5’ten çok daha hızlı değil (oyun oynarken)

Tek ilgilendiğiniz oyun oynamaksa ve Intel çiplerini tercih ediyorsanız, Core i7-10700K, Intel’in amiral gemisi Core i9-10900K’nın oyun performansıyla neredeyse eşleşen çok sayıda hız aşırtma boşluk payına sahip hızlı bir çiptir. Core i7-10700K 8 fiziksel ve 16 sanal çekirdekle geliyor. Türkiye’de 14 Kasım itibariyle 3.500₺ civarı bir fiyatla satılıyor ancak, AMD’nin daha hızlı olan Ryzen 5000 serisi işlemcilerine yanıt vereceğini düşündüğümüzden, önümüzdeki haftalarda fiyat düşüşleri görmeyi bekliyoruz. Ayrıca AMD’nin 5000 serisi işlemcilerinde henüz yer almayan dahili ekran kartıyla birlikte gelir. Gerçi bir oyuncu için dahili ekran kartı yok hükmündedir, bunu da belirtmek isteriz.

Core i7-10700K; 3,8 GHz taban ve 5,1 GHz turbo-boost hız ile çalışan 8 fiziksel ve 16 sanal çekirdek ile donanmış olarak gelir ve bu da onları oyunlarda işlemciye düşen yükleri kaldırmada ustalaştırıyor. Yine de, AMD’nin Ryzen işlemcileri, render gerektiren üretkenlik uygulamalarının performansında daha fazla performans sunuyor. 10700K için kendi soğutucunuzu ayrı olarak satın almanız gerekiyor. Burada bir parantez açmak gerekirse; üst düzey sıvı soğutucular, işlemciyi hız aşırtma konusunda oldukça ileri götürebilir. Intel’in yeni nesil Rocket Lake işlemcileri, bu işlemci için ihtiyaç duyacağınız LGA 1200 anakartı ile uyumlu olması gerekiyor. Bu da yeni bir anakart masrafı demektir.

312735 ryzen 3950x pib left facing wof 1260x709 1

3. Sıra: AMD Ryzen 9 5900X

Genel olarak en iyisi

Mimari: Zen 3 | Soket: AM4 | Gerçek/Sanal Çekirdek Sayısı: 12/24 | Temel Frekans: 3.7GHz | En Yüksek Frekans: 4.8GHz | TDP: 105W

[+] PCIe Gen 4.0 destekliyor
[+] Açık çarpan kilidi
[+] 500 serisi anakartlarla uyumlu
[+] Mükemmel oyun performansı
[+] Mükemmel tek ve çoklu çekirdek performansı
[-] Birlikte verilen soğutucu yok
[-] Kaslı soğutma gerektiriyor
[-] Kendi nesline göre pahalı fiyatlandırma
[-] Dahili ekran kartı yok

Gerçekten yalnızca en iyi oyun CPU’su ve temel üretkenlik uygulamalarıyla ilgileniyorsanız, Ryzen 5 5600X’i tercih etmeli ve bütçenizi başka parçalara da ayırmalısınız. Ancak piyasadaki tartışmasız en hızlı oyun çipini arıyorsanız veya Twitch gibi kanallarda oyun yayınına girmeyi, ara sıra video düzenlemeyi ya da ihtiyaç duyduğunuzda daha fazla çekirdek istiyorsanız, AMD’nin Ryzen 9 5900X sizin için en iyisi olacaktır.

12 fiziksel 24 sanal çekirdekli Ryzen 9 5900X, 3,7 GHz taban ve 4,8 GHz maksimum saat hızı için derecelendirildi, ancak kendi testlerimiz sırasında işlemciyi 5,0 GHz’de denedik. 5900X, oyun performansında zirvede – piyasadaki tartışmasız oyun işlemcisidir, ancak tek yapmanız gereken oyun oynamaksa biraz abartılı kalıyor. Bununla birlikte, üretkenlik uygulamalarında hıza ihtiyaç duyuyorsanız, bu işlemcinin 12 çekirdeği, bunun üstesinden gelecektir.

Ayrıca dikkate alınması gerekenlerden birkaç yönleri; PCIe 4.0 desteği ve hız aşırtma potansiyelidir. Ayrıca Ryzen 9 5900X, mevcut 500 serisi anakartlarla çalışıyor ve 2021’in başlarında 400 serisi anakartların bios güncellemesi ile onlarda da çalışmaya başlayacak. Kendi soğutucunuzu ayrıca almanız gerekiyor. Unutmayın, kaslı soğutucu daha iyi – soğutmanın performans üzerinde kesinlikle bir etkisi vardır.

AMD Ryzen 5 3600X

4. Sıra: AMD Ryzen 5 3600X

Orta seviyede en iyisi

Mimari: Zen 2 | Soket: AM4 | Gerçek/Sanal Çekirdek Sayısı: 6/12 | Temel Frekans: 3.8GHz | En Yüksek Frekans: 4.4GHz | TDP: 95W

[+] Lider oyun ve uygulama performansı
[+] PCIe 4.0
[+] Beraberinde soğutucu ile geliyor
[+] Düşük güç tüketimi
[+] Açık çarpan kilidi
[-] Aşırı kısıtlı manüel ve otomatik hız aşırtma payı

Kutudan çıkar çıkmaz Ryzen 5 3600X, oyun ve üretkenlik için, bulunduğu fiyat aralığında en iyi işlemci olmayı başarıyor ve orta seviyede büyük bir değişime yol açıyor. Fabrika ayarlarında, Ryzen 5 3600X, oyun ve üretkenlik uygulamalarında, daha pahalı rakibi olan Core i5-9600K’yı yeniyor. Oyunlarda Intel’in önde olduğu düşük farklar olsa da, AMD uzun süredir devam eden “Intel oyun-işlemcisidir” trendini tersine çevirmeyi başardı.

Hız aşırtma ile ilgileniyorsanız, Intel işlemciler daha fazla performans sunuyor, ancak daha yüksek saat hızlarına ulaşmak için kendinize kaslı bir soğutucu satın almanız gerekiyor ki bu da maliyeti önemli ölçüde artırıyor. AMD ise kutusunda yetenekli ve ilgi çekici bir soğutucu ile geliyor. Render gibi üretkenlik uygulamalarını hızlı bir şekilde gerçekleştirebilen işlemci arayan meraklıların çoğu, Ryzen 5 3600X’te aradığını kesinlikle bulacaktır.

AMD Ryzen 3 3300X

5. Sıra: AMD Ryzen 3 3300X

Bütçe dostu

Mimari: Zen 2 | Soket: AM4 | Gerçek/Sanal Çekirdek Sayısı: 4/8 | Temel Frekans: 3.8GHz | En Yüksek Frekans: 4.3GHz | TDP: 65W

[+] Düşük fiyatlı
[+] Harika oyun performansı
[+] Lehimli TIM (Termal Arayüz Materyaller, detaylı bilgi)
[+] Yüksek hız aşırtma payı
[+] PCIe 4.0 arayüzü
[+] Verimli güç tüketimi
[-] Zayıf hava soğutma ile geliyor

Ryzen 3 3300X, düşük ila orta menzilli grafik kartlarını sonuna kadar zorlayabilen 4 fiziksel ve 8 sanal çekirdek ile orta seviye oyuncuları için yeni bir performans düzeyinin sınırlarını zorlar. Bu yeni işlemci, hızlı PCIe 4.0 arayüzüne erişim gibi yeni özellikler sağlarken performansı yeni zirvelere taşımak için 7nm işlemiyle eşleştirilmiş Zen 2 mimarisini kullanır. 3300X’in 4 çekirdeği 3,8 GHz saat hızında çalışır ve 4,3 GHz’e kadar yükselir. Oyunlar gibi hafif iş parçacıklı uygulamalarda yüksek performans sağlar (render uygulamaları yoğun iş parçacıklıdır).

AMD, işlemciyle birlikte zayıf görülen Wraith Spire soğutucu içerir. Aslında fabrika ayarlarında bu soğutucu iş görüyor. Yine de, özellikle hız aşırtma yapıyorsanız, performansın sınırlarını zorlamak için daha iyi bir soğutucuya bütçe ayırmayı düşünebilirsiniz. Ryzen 3 3300X, Ryzen 3000 serisi işlemcilerine oranla gördüğümüz en yüksek frekanslara hız aşırtma yoluyla ulaşabiliyor ve bu da onu overclock meraklıları için harika bir işlemci haline getiriyor. AMD’nin diğer aynı jenerasyondaki Ryzen 3 işlemcilerinden farklı olarak, bu işlemci dahili ekran kartıyla gelmiyor, ancak düşük fiyat noktası sayesinde, bütçenizde daha az yer kaplayarak, daha iyi bir harici ekran kartı almanıza olanak sağlıyor.

İsterseniz işlemciyi X470 veya B450 anakartlarında kullanabilirsiniz, PCIe 4.0 arayüzüne erişiminizi kaybedersiniz. En iyisi, AMD’nin yeni B550 anakartlarına geçmek olacaktır. Bu yeni anakartlar, PCIe 4.0 arayüzünü destekliyor.

AMD Ryzen 5 3400G

6. Sıra: AMD Ryzen 5 3400G

Giriş seviyesi

Mimari: Zen + | Soket: AM4 | Gerçek/Sanal Çekirdek Sayısı: 4/8 | Temel Frekans: 3.7GHz | En Yüksek Frekans: 4.2GHz | TDP: 65W

[+] Radeon Vega dahili ekran kartı
[+] Uygun fiyat
[+] Yüksek frekanslarda çalışabilme
[+] 1080p için idare eder, 720p için iyi oyun performansı
[+] Otomatik hız aşırtma için PBO desteği
[+] Lehimli TIM (Termal Arayüz Materyaller, detaylı bilgi)
[+] Soğutucu ile beraber geliyor
[-] Üretkenlik uygulamalarında alternatiflerine göre düşük performans
[-] Önceki jenerasyona göre düşük performans artışı

Ryzen 5 3400G, düşük bütçe sahipleri için harika bir işlemcidir. Çünkü oyununuzu daha düşük ayarlarda oynamanız koşuluyla, birçok yeni oyunda oynanabilir kare hızları sağlayan entegre bir Radeon RX Vega 11 grafik motoruyla birlikte gelir. Bu, yeni sisteminizde ayrı bir grafik kartına olan ihtiyacı ortadan kaldırır, bu da SSD, DDR4 bellek gibi diğer yüksek performanslı bileşenler için daha fazla para ayırabilmeniz anlamına gelir.

Ryzen 5 3400G, AMD’nin önceki nesil 2400G’nin daha yeni bir sürümüdür. AMD’nin 12nm üretim sürecine geçişi, optimize edilmiş Zen + tasarımıyla birlikte, CPU ve GPU saatlerinde normal bir artış içeren sağlam performans iyileştirmeleri sağlar. Kilitlenmemiş çarpanlarla eşleştirilen daha olgun süreç, CPU, GPU ve bellek için daha yüksek hız aşırtma sağlıyor. Bu kombinasyon, daha güçlü bir soğutucu ve Lehim TIM ile birlikte, Ryzen 5 3400G’yi düşük çözünürlüklü oyunlar için iyi bir işlemci haline getiriyor.

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
Best CPUs of 2020 - Top Picks for Gaming and Performance | Tom's Hardware

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap