1. Ana Sayfa
  2. Ne? Nedir?
  3. ESIM nedir? Standart SIM Kartlardan Nasıl Daha İyi?

ESIM nedir? Standart SIM Kartlardan Nasıl Daha İyi?

simcard-vs-esim

Yeni bir telefon mu satın alıyorsunuz? SIM kartınızın daha küçük eSIM kartına yükseltilmesi gerekecektir. ESIM nedir ve neden tanıtılmaktadır?

Yeni bir iPhone 12 arıyorsanız veya bir Pixel 5 almayı umuyorsanız, hakkında fazla bir şey bilmediğiniz bir özelliği olduğunu görebilirsiniz: eSIM.

ESIM, geleneksel SIM kartın daha küçük, yerleşik bir sürümüdür ve yakında yakınınızdaki bir telefona veya başka bir akıllı cihaza gelecek. Ama nasıl çalışıyor ve sahip olmaya değer mi? Hadi bir bakalım.

ESIM Nedir?

ESIM, yerleşik bir SIM karttır. Şu anda telefonları bir mobil ağa bağlayan fiziksel SIM kartın yerini almıştır, ancak eSIM çok daha küçüktür.

Bir SIM karttan farklı olarak eSIM, telefonun (veya diğer cihazın) ana kartına sabitlenmiştir. Takmanıza gerek yoktur ve kaldıramazsınız. ESIM’deki bilgiler yeniden yazılabilir olduğundan bu, sayıları değiştiremeyeceğiniz veya taşıyıcıları değiştiremeyeceğiniz anlamına gelmez.

Aslında, onu değiştirmek veya kurmak daha da kolay olabilir. Evinize yeni bir SIM teslim edilmesini beklemek zorunda değilsiniz; hepsi sadece hızlı bir telefon görüşmesi ile anında gerçekleşebilir.

eSIM kartları aynı teknolojiyi kullanır ve normal SIM’lerin kullandığı GSM ağları üzerinde çalışır.

 

ESIM Kullanabilir Miyim?

ESIM kullanmak için, onu sunan bir operatörde olmanız ve uyumlu bir telefona sahip olmanız gerekir. Dünya çapında 120’den fazla büyük operatör eSIM desteği sunmaktadır.

eSIM kartları şu anda iPhone 12 serisi, Pixel 5 ve Apple Watch gibi daha küçük cihazlar dahil olmak üzere akıllı telefonlara çift SIM özelliği getirmek için kullanılmaktadır.

Zamanla, tüm telefonlar ve tabletler büyük olasılıkla eSIM kullanmaya geçecektir. Çok daha küçük boyutu, hemen köşede iSIM adında daha da yeni ve çok daha küçük bir teknoloji olmasına rağmen, Nesnelerin İnterneti cihazlarında da ortak bir özellik haline gelebileceği anlamına gelir.

ESIM Kartı Nasıl Kurulur

Çoğu telefonu SIM kartı tepsiye yerleştirerek bir ağa bağlarsınız. Ancak kart kullanmıyorsa, bir eSIM telefonu nasıl bağlarsınız?

Hangi cihaza sahip olduğunuza ve onu bir hücresel planla satın alıp almadığınıza veya planınızı ayrı olarak ekleyip eklemediğinize bağlıdır. Planı ayrı olarak satın aldığınızda, telefonunuzda taramanız gereken QR kodunu içeren bir eSIM etkinleştirme kartı alırsınız.

  • iOS için Ayarlar> Hücresel (veya Mobil Veri)>, Hücresel Ekleme Planı sonra istendiğinde kodunu tarayın.
  • Android:  eSIM’inizi Ayarlar> Ağ ve internet> Ekle’den kurabilirsiniz . Ekrandaki talimatları izleyin ve istendiğinde 2 Numara Kullan’ı seçin . Bu, elbette, sahip olduğunuz Android sürümüne ve telefona bağlı olarak değişebilir.

Google Fi üzerinden bir Pixel satın alırsanız, eSIM bilgileriniz otomatik olarak hesabınıza bağlanacaktır.

Apple Watch’unuz, bir planla satın aldığınızda önceden yapılandırılmış eSIM ile birlikte gelir veya istemiyorsanız ayrıntıları Apple Watch uygulaması aracılığıyla ekleyebilirsiniz. Bir Samsung Galaxy Watch’ta, kurulumu telefonunuzdaki bir mobil uygulama aracılığıyla tamamlamanız gerekir.

Çift SIM cihazların tam işlevsellik sunmak için DSDS’yi (Çift SIM, Çift Bekleme) desteklemesi gerekir. Bu, iOS 13 ve sonraki sürümlerde ve Android 10 ve sonraki sürümlerde mevcuttur. DSDS, her iki SIM’in aynı anda bir ağa bağlanmasını sağlar. Kurduğunuzda, varsayılan hattınız olarak hangi hattı kullanacağınızı seçmeniz gerekecektir.

 

ESIM’in Faydaları Nelerdir?

ESIM’in ana yararı, gerçekten küçük olmasıdır. Nano SIM’ler halihazırda oldukça küçük görünebilir, ancak 108,24 mm² (0,17 inç kare) yüzey alanıyla, aslında yalnızca 30 mm² (0,05 inç kare) olan bir eSIM’den üç kat daha büyüktürler.

Bu, SIM tepsisinin ek boyutunu ve cihazın içindeki kart okuyucuyu hesaba katmadan önce. Bunlara artık gömülü teknoloji ile ihtiyaç duyulmaz.

Bu, yalnızca diğer bileşenler veya belki daha büyük bir pil için fazladan alan sağlamakla kalmaz, aynı zamanda üreticilerin cihazlarının iç düzenini yeniden düzenlemelerine de olanak tanır. ESIM’in telefonun kenarına yakın olması gerekmez ve su geçirmezlik cihazlarını daha da kolaylaştırabilir.

Biz kullanıcılar için de faydalar var. Çalışmak için kurnaz kartlar yoktur ve SIM tepsisini çıkarmanız gerektiğinde bir ataç bulmanıza gerek yoktur.

Gördüğümüz gibi, eSIM’ler, cihazların çift SIM özelliklerini kolayca sunmasını sağlıyor. Kişisel ve iş numaralarını ayrı tutmak istiyorsanız veya yurtdışına seyahat ediyorsanız bu idealdir.

Çift SIM telefonlar, yerel bir ağa atlamayı çok daha kolay hale getirir ve normal planınızda ödemeyi beklediğiniz pahalı dolaşım ücretlerinden kaçınır.

Dezavantajları Nelerdir?

Bir eSIM’in temel dezavantajı, telefon değiştirirken daha az kullanışlı olmasıdır. SIM kartı bir cihazdan çıkarıp başka bir cihaza takamazsınız.

Ayrıca, cihazınızla ilgili sorunları test etmeyi de zorlaştırır. Şu anda, bağlantı veya sinyal sorunlarınız olduğunda, sorunun ağınızda veya cihazınızda olup olmadığını kontrol etmek için SIM’inizi farklı bir telefona yapıştırmak kolay bir testtir. Bunu bir eSIM ile yapamazsınız.

Ve sonra, yeni teknolojilerin ana akım haline gelmesinin biraz zaman aldığı gerçeği var. eSIM desteği ve kullanılabilirliği hala çok sınırlıdır.

ESIM’i Hangi Cihazlar Kullanır?

İPhone 12 serisinin yanı sıra eski iPhone 11, XS ve XR cihazlarının tümü nano SIM ile birlikte bir eSIM kullanır. Daha küçük iPhone SE ayrıca eSIM’i de destekler.

Android tarafında, Pixel 2’den beri Google’ın Pixel telefonları Pixel 4a 5G dahil aynı kuruluma sahip. Galaxy S20 ve S20 FE serileri, Fold ve Z Flip ve Note 20 serisi dahil olmak üzere Samsung telefonları eSIM desteği sunuyor. Moto Razr da öyle.

Her zaman daha fazla Android telefon yeni teknolojiyi benimsiyor, bu nedenle bir sonraki yükseltmenizin buna sahip olma ihtimali çok yüksek.

Diğer cihazlarda olduğu gibi, Apple Watch, Samsung Galaxy Watch ve Huawei Watch’un hücresel versiyonları eSIM kullananlar arasında yer alıyor. Windows 10’da da eSIM desteği var, bu nedenle her zaman bağlı dizüstü bilgisayarlar gelecekte daha yaygın bir görüş haline gelebilir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Yorum Yap