1. Ana Sayfa
  2. Rehber & Anlatımlar
  3. EZ Package Disabler Nasıl Kullanılır?

EZ Package Disabler Nasıl Kullanılır?

EZ Package Disabler - Bloatware

Bugün pil, işlemci ve bellek tasarrufu denince akla ilk gelen uygulamalardan biri olan EZ Package Disabler nasıl kullanılır, anlatmayı uygun buldum.

EZ Package Disabler – Aşama Aşama Kullanma Talimatları

Samsung akıllı telefonlarda birçok özellik bulunmaktadır. Ayrıca Samsung’un anlaştığı reklam şirketleri de bulunmakta. Tüm bu özellikler ve reklamlar akıllı telefona yerleştirilmiştir. Her kullanıcı tüm bu uygulamaları kullanmayabiliyor. Dolayısıyla kullanılmayan bu uygulamalar “gereksiz yer işgali” yapmış oluyor. Bunlar telefonun işlemcisini, belleğini ve pilini gereksiz yere kullanarak telefonun gerçek gücünü göstermesini engelleyebiliyor.

Gereksiz diye nitelendirdiğimiz uygulamalar kullanıcıdan kullanıcıya değişkenlik gösterse de genelde ortak gereksiz uygulamalar da bulunmaktadır. Bu gereksiz uygulamalara geliştirici dilinde (İngilizce olarak) “bloatware” denir.

Bu yazımda size Samsung’larda root yapmadan ve telefonu garantiden çıkarmadan bu “bloatware” nitelikli uygulamaları nasıl engelleyeceğinizi anlatacağım.

1. AŞAMA: EZ Package Disabler (Samsung) Uygulamasını Satın Alın ve İndirin

EZ Package Disabler Samsung Logo

Üzülerek söylüyorum ki bu uygulama ücretli ve oldukça da pahalı. Piyasada alternatifleri mevcut ancak gerçekten işe yarayan bu uygulamaya vereceğiniz paraya kesinlikle değeceğini söylemeliyim. Sürekli güncelleniyor, akıcı çalışıyor, ekstra bir izin gerektirmiyor, işimizi kolaylaştıran çok güzel özellikleri mevcut.

Uygulama Satın Alma Linki: EZ Package Disabler (Samsung)

2. AŞAMA: EZ Package Disabler’ı Çalıştırın

Uygulamayı çalıştırdığınızda sizden yönetici izni isteyecektir. Bu izni sağlayın. Aşağıdaki ekran görüntüleri size yardımcı olacaktır.

Not: İnternet bağlantınız bu uygulamayı çalıştırmadan önce aktif olmalıdır. Aksi takdirde lisans doğrulaması başarısız olur ve uygulamayı kullanamazsınız.

3. AŞAMA: Bir Uygulamayı Devre Dışı Bırakın

EZ Package Disabler’ın özelliği sayesinde devre dışı bırakılması normalde mümkün olmayan sistem uygulamalarını dahi devre dışı bırakabilirsiniz. Şimdi bir gereksiz uygulama veya paket tespit edip devre dışı bırakalım.

Örnek uygulama olması açısından ben ANT + DUT paketini devre dışı bırakacağım. Yapacaklarım şunlar:

  1. Possible bloatware kategorisindeki ANT + DUT paketinin üzerine dokunuyorum.
  2. Açılan pencerede uygulamaya dair detaylar yer alıyor. EZ Package Disabler’ın bir avantajı da bloatware’ların büyük çoğunluğunun açıklamasının bulunması. Description (açıklama) kısmında uygulamanın ne işe yaradığını okuyorum. Bu konuda Google Çeviriyi kulanabilirsiniz. Bana gerekmediğine dair kanıya vardıysam DİSABLE üzerine dokunuyorum.
  3. Ekranda Disabled “com.uygulamauzantıları” şeklinde bir uyarının kısa süreliğini gözüktüğünü göreceksiniz. Aynı zamanda ANT + DUT karşısındaki yeşil işaretin kırmızı işarete dönüştüğünü göreceksiniz. Bunun anlamı, paketin başarıyla devre dışı bırakıldığıdır.

Pratik ipucu: Paketin karşısındaki yeşil işarete dokunarak direkt devre dışı bırakabilirsiniz.

Bu aşamaya dair ekran görüntülerini aşağıda görebilirsiniz:

İşte bu kadar. Artık uygulamaları ve paketleri nasıl devre dışı bırakacağınızı öğrendiniz. Şimdi ise diğer özelliklere ve bilgilere değineceğim.

Devre Dışı Bırakılan Uygulamayı Etkinleştirme

Devre dışı bıraktığınız uygulamanın üzerine dokunun ve açılan pencereden ENABLE üzerine dokunun.

Pratik ipucu: Paketin karşısındaki kırmızı işarete dokunarak direkt devre dışı bırakabilirsiniz.

Toplu Olarak Sadece “Bloatware” Nitelikli Uygulama ve Paketleri Devre Dışı Bırakma

EZ Package Disabler’ın güzel özelliklerinden biri olan toplu halde sadece gereksiz bileşenleri devre dışı bırakmayı kullanarak hiç uğraşmadan çoğu “bloatware”lardan kurtulabilirsiniz.

Bunun için uygulamanın anasayfasındayken EZ Disabler başlığının solundaki üç çizgi ikonunun üzerine dokunun. Ardından çıkan soruya TAMAM diyerek onay verin. 2-3 saniye içerisinde tüm “bloatware”ların devre dışı bırakıldığını göreceksiniz.

Bu özelliğe ait ekran görüntülerini aşağıdan görebilirsiniz:

Devre Dışı Bırakılan Tüm Paketleri Etkinleştirme

Telefonunuzu güncellemek isterseniz veya herhangi bir sebepten ötürü telefonunuzun bozulduğuna, kullanmak istediğiniz bir özelliğin kullanılamaz hale geldiğine kanaat getirirseniz hangi uygulamanın etkinleştirilmesi gerektiğini araştırmak yerine tüm uygulamaları toplu halde etkinleştirebilirsiniz.

Bu özelliği kullanmak için, uygulamanın anasayfasındayken EZ Disabler’ın solundaki üç çizgi ikonuna dokunun. Enable all packages üzerine dokunun. Gelen uyarıya TAMAM diyerek onay verin. Kısa sürede tüm paketlerin etkinleştirilmiş olduğunu göreceksiniz.

Bu uygulamaya dair ekran görüntülerini aşağıdan görebilirsiniz:

Kendi Bloatware Listenizi Kaydedin ve Geri Yükleyin

EZ Package Disabler’ın diğer bir güzel özelliği ise devre dışı bıraktığınız paketlerin ve uygulamaların listesini telefonunuza kaydedebilmeniz ve bunları uygulamaya geri yükleyebilmenizdir.

Bu özelliğin avantajı şu: Telefonu güncellemeden önce uygulama içerisinden tüm paketleri etkinleştirdiniz. Ancak güncellemeden sonra bu paketleri tekrar teker teker devre dışı bırakmakla uğraşmıyorsunuz. Kendi listenizi geri yükleyerek eskisi gibi seçtiğiniz uygulamaların devre dışı kalmasını sağlayabiliyorsunuz.

Bu özelliği kullanabilmek için; EZ Disabler’ın solundaki üç çizgi ikonuna dokunun. Export disabled list to XML üzerine dokunun. Ardından bir pencere açılacaktır. Dosya adını aynen bırakabilir veya değiştirebilirsiniz bu pencereden. Ardından SAVE üzerine dokunarak dosyayı kaydedin. Kaydettiğiniz dosyayı telefon hafızasında bulabilirsiniz.

Samsung Galaxy S7 (düz model) sahibi kullanıcılar için kendi bloatware listemi içeren dosyayı indirmek için buraya tıklayın.

Bu uygulamaya dair ekran görüntülerini aşağıdan görebilirsiniz:

Dışa aktardığınız listeyi içe aktarmak için; EZ Disabler’ın solundaki üç çizgi ikonuna dokunun. Import disabled list from üzerine dokunun. Açılan pencereden Cihaz hafızası içerisinden en son kaydettiğiniz listenin dosyasının üzerine dokunun. Sağ üstteki TAMAM üzerine dokunarak listeyi içe aktarın. Böylece listenizde kayıtlı tüm paketler devre dışı bırakılmış olacaktır.

Bu uygulamaya dair ekran görüntülerini aşağıdan görebilirsiniz:

Bozulan EZ Package Disabler’ı Onarma

Herhangi bir sebeptem ötürü uygulama bozulmuşsa ve artık işlevini yerine getirmiyorsa şunları yapın:

Ayarlar > Kilit ekranı ve güvenlik > Diğer güvenlik ayarları > Cihaz yöneticileri içerisine girip EZ Disabler karşısındaki aktif ikonuna dokunup pasifleştirin. Bunu yaptığınızda karşınıza bir ekran daha gelecek, buradan DEVREDIŞI butonuna dokunun. Gelen uyarıya TAMAM deyin.

Ardından Ayarlar > Uygulamalar > Uygulama Yöneticisi > EZ Disabler içerisine girip KALDIR butonuna dokunarak uygulamayı kaldırın.

Bunu da yaptıktan sonra bu linkten EZ Package Disabler’ı tekrar telefonunza yükleyin ve çalıştırın.

Bu kadar, bozulan EZ Package Disabler’ı onarmış olacaksınız.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Yorum Yap