1. Ana Sayfa
  2. Galaxy
  3. Fabrika Ayarlarına Sıfırlama Koruması (FRP) Hakkında

Fabrika Ayarlarına Sıfırlama Koruması (FRP) Hakkında

fabrika-ayarlarina-sifirlama-korumasi-frp-hakkinda-
1

Android‘in, cihazlarını çalınmalara ve illegal girişimlere karşı korumak için geliştirdiği fabrika ayarlarına sıfırlama koruması (FRP) hakkında genel bilgilendirme makalesine hoşgeldiniz.

Fabrika Ayarlarına Sıfırlama Koruması (FRP) Nedir?

fabrika ayarlarina sifirlama korumasi frp hakkinda

Google, Android işletim sistemine sahip cihazlara, güvenlik adına çeşitli çözümleri kullanıcılara sunmaktadır. Bunlar arasında veri şifreleme, PIN kilidi, yüz kilidi gibi seçenekler yer almaktadır. Fabrika ayarlarına sıfırlama koruması (FRP) ise Android 5.1 Lollipop ile birlikte gelen bir güvenlik çözümüdür.

FRP, Google hesabınızla Android telefonunuza giriş yaptığınız anda otomatik olarak etkinleşmektedir. FRP etkinleştiğinde ise, telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırladığınızda, telefonunuz açıldığında sizden önceden kullandığınız Google hesabınıza giriş yapmanızı ister.

FRP Nasıl Çalışır?

Akıllı cep telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırladığınızda, cihazınızdaki tüm ayarlar, telefonun fabrikadan çıkış yaptığı özelliklerine geri döndürülür. İndirdiğiniz ve kaydettiğiniz (fotoğraf çekimi, ses kaydı, SMS, rehber vs.) tüm verileriniz silinir.

Eğer cihazınıda bir Google hesabı kuruluysa ve cihazınız Android 5.1 Lollipop veya üstü işletim sistemine (Marshmallow, Nougat, Oreo, Pie, Q veya üstü) sahipse, bu FRP özelliğinin aktif olduğu anlamına gelir. Bunun anlamı, eğer fabrika ayarlarına bu şekilde dönerseniz, FRP’nin aktif olması sebebiyle, telefonunuz açıldığında, kullanabilmeniz için fabrika ayarlarına dönmeden hemen öncesinde, telefonunuzda kullandığınız Google hesabınıza giriş yapmanız gerekecek. Eğer birden fazla Google hesabı telefonunuzda kullandıysanız, bunlardan herhangi biriyle giriş yapabilirsiniz.

Eğer yetkisiz biri telefonunuzu farklı bir yöntemlde dahi sıfırlamaya kalkarsa bile telefonunuz yine de sizin Google hesabınızı istemeye devam edecektir. Bunun anlamı şudur ki; eğer cihazınız çalınır ya da kaybolursa, telefonunuzu sizden başka hiçkimse kullanamayacaktır.

FRP Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Eğer telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamaya karar verdiyseniz, telefonunuzda kurulu olan Google hesabınızın Email adresini ve şifresini bilmeniz gerekmektedir. Çünkü fabrika ayarlarına döndükten sonra bu bilgiler ile giriş yapmanız gerekecektir.

Eğer telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamaya karar verdiyseniz ve şifrenizi hatırlamıyorsanız aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

  1. Yöntem:   Telefonunuzdan Ayarlar > Hesaplar > Hesaplar konumuna erişin. Benzer ekran görüntüsü şöyledir (Google yazanlar, sizin Google hesaplarınızdır):

fabrika ayarlarina sifirlama korumasi frp hakkinda

Burada yer alan Google hesabınızın email adresi ile bu linkten giriş yapmaya çalışın. Giriş yaparken şifre ekranı geldiğinde, Şifrenizi mi unuttunuz? bağlantısı üzerine tıklayarak şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.

  2. Yöntem:   Yukarıdaki gibi telefonunuzdan Google hesabınızın olduğu ekrana gelip, hesabınızın üzerine dokunduktan sonra   Hesabı kaldır   üzerine dokunun ve gelen soruya onay verin. Böylece hesabınız telefondan kaldırılacak ve FRP özelliği iptal olacaktır. Bunun anlamı, fabrika ayarlarına döndüğünüzde, telefon sizden herhangi bir hesaba giriş yapmanızı zorunlu kılmayacak demektir.

Eğer telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırladıysanız ve Google hesabınızın email adresini ve/veya şifresini hatırlamıyorsanız, cihazınız kullanılmaz hale gelecektir. Bu durumda aşağıdakilerden birini yapabilirsiniz:

  1. Yöntem:   Telefonunuzu Samsung teknik servisine gönderebilirsiniz. Bu sayede telefonunuzdan hesabınız tamamen temizlenerek size geri döndürülecektir. Yalnız servis ücret talebinde bulunabilir.

.

  2. Yöntem:   Sizler için hazırladığımız Samsung Hesap Sıfırlama başlıklı makalemize bakıp, talimatları yerine getirmeyi deneyebilirsiniz.

Kaynak

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Yorum Yap