1. Ana Sayfa
 2. Facebook
 3. Facebook Açılmıyor Giriş Yapamıyorum Hatasının Çözümü

Facebook Açılmıyor Giriş Yapamıyorum Hatasının Çözümü


Facebook’un üzerindeki hatayı durdurduğunu mu düşünüyorsunuz? Sorunu çözmek için aşağıdaki çözümleri izleyin. Mümkün olduğu kadar çok faktörü kapsayacak şekilde çeşitli sorun giderme adımlarını dahil ediyoruz. Umarız bu yayın yardımcı olur.

806x378-facebook-acilmiyor

Facebook açılmıyor, durduruldu, çökmeye devam ediyor sorunlarının çözümleri

Tıpkı diğer uygulamalarda olduğu gibi, Facebook bazen sorunlarla karşılaşabilir. Facebook, cihazınızdaki hatayı durdurduysa ve nasıl düzelteceğinize dair hiçbir fikriniz yoksa, bunlar yardım etmesi gereken sorun giderme adımlarıdır. 

Facebook Açılmıyor # 1: Çevrimiçi çözümler arayın

Facebook sorunlarının çoğu sunucu tarafı ile ilişkilidir, bu nedenle yapmak istediğiniz ilk şey, şu anda uygulama için bildirilen bir aksaklık olup olmadığını görmektir. Facebook geliştiricileri, kullanıcıların bilinen herhangi bir hatayı bilmelerine izin vermekte aktif olduğundan, Facebook ile ilgili haberlerde hızlı bir Google araması size gerekli bilgileri sağlamalıdır. Sadece Google arama kutusuna “Facebook sorunları” yazın ve karşılaştığınız sorunun daha geniş bir Facebook kesintisinin bir parçası olup olmadığını öğreneceksiniz. 

 

Şu anda çok sayıda kullanıcıyı etkileyen bilinen bir Facebook sorunu bulunmuyorsa, aşağıda sorun gidermeye devam edin. Sorununuzun en muhtemel nedeni cihazınızdan veya ağınızla birlikte gelmek zorunda. 

Facebook Açılmıyor # 2 : Facebook uygulamasından çıkmaya zorla

Facebook, sorunu aniden çıkarsa, hata uygulamanın kendi içinde gelebilir. Facebook gibi bakımlı ve kodlanmış uygulamalar bile zaman zaman yalıtılmış vakalarda sorunlarla karşılaşabilir. Sorunu kendi seviyenizde çözüp çözemeyeceğinizi görmek için uygulamayı yeniden başlatmayı düşünün. İşte yapmanız gerekenler:

Yöntem 1: Son Uygulamalar tuşunu kullanarak bir uygulamayı kapatın

 1. Ekranınızda, Son Kullanılan Uygulamalar yazılım tuşuna dokunun (Giriş düğmesinin solunda üç dikey çizgi bulunan).
 2. Son Uygulamalar ekranı gösterildiğinde, uygulamayı aramak için sola veya sağa kaydırın. Daha önce çalıştırmayı başardıysa burada olmalı.
 3. Ardından, kapatmak için uygulamayı yukarı kaydırın. Bu onu zorlamaya zorlamalıdır. Orada değilse, tüm uygulamaları da yeniden başlatmak için Tümünü Kapat uygulamasına dokunun.

Yöntem 2: Uygulama Bilgisi menüsünü kullanarak bir uygulamayı kapatın

Bir uygulamayı kapatmaya zorlamanın başka bir yolu da uygulamanın ayarlarının içine girmektir. Yukarıdaki ilk yönteme kıyasla daha uzun bir yol ama aynı derecede etkili. Söz konusu uygulama için önbelleğini veya verilerini silmek gibi başka bir sorun gidermeyi planlıyorsanız, bu yöntemi kullanmak istiyorsunuz. İşte böyle yapılır:

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Uygulamalar öğesine dokunun.
 3. Diğer ayarlar simgesine (üç nokta simgesi, sağ üst) dokunun.
 4. Sistem uygulamalarını göster öğesine dokunun.
 5. Uygulamayı bul ve dokun.
 6. Durdurmaya Zorla’ya dokunun.

Facebook Açılmıyor # 3 : Uygulamayı güncelle 

Sistem değişiklikleri varsa, zaman zaman sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durumlarda, bir uygulamayı güncellemek tek yoldur. Hata olasılığını en aza indirgemek için, tüm uygulamalarınızın (özellikle de Facebook) tamamen güncellendiğinden emin olun. Google Play Store uygulamasını açın ve şu anda Facebook için bir güncelleme olup olmadığını görün. Facebook geçmişte birçok Samsung ve Android cihazlarda hata durdu sadece uygulamaları güncelleyerek düzeltildi.

Facebook Açılmıyor # 4 : Cihazı yeniden başlat

Uygulamayı sonlandırmak zorlanmayacaksa, bir sonraki adımın cihazı yeniden başlatmak. Bu, her türlü sorunu çözmek için yaygın bir sorun giderme adımıdır. Bu basit ve kolay çözüm bir sorunu çözmek için gereken her şeydir. Cihazınızı yeniden başlatmaya zorlamak, bazen bu tür bir sorunu çözmenin başka bir yoludur. Bu, sorunun nedeni sistemin donmasına veya yanıt vermemesine neden olan geçici bir hataysa işe yarayabilir. Bunu henüz denemediyseniz, bu sefer yaptığınızdan emin olun. Önyükleme menüsüne erişmek için önce Güç düğmesine basarak normal olarak yeniden başlatmayı deneyin. Ardından, Yeniden başlat seçeneğini seçin ve çalışıp çalışmadığını görün.

Aygıtı yeniden başlatmanın başka bir yolu, Ses Düzeyi düğmesini ve Güç tuşunu aynı anda 10 saniye boyunca veya cihazın ekranı açılana kadar basılı tutmaktır. Bu, bataryayı cihazdan çıkarmanın etkisini simüle eder. Bu işe yararsa, cihazın kilidini açabilir.

Düzenli olarak yeniden başlatma işlemi işe yaramazsa, şunu deneyin:

 1. Önce Sesi Azalt düğmesini basılı tutun ve bırakmayın.
 2. Basılı tutarken, Güç tuşunu basılı tutun.
 3. Her iki tuşu da 10 saniye veya daha uzun süre basılı tutun. 

İkinci yeniden başlatma prosedürü, pil takımını çıkarmanın etkilerini taklit etmeye çalışır. Eski cihazlarda, akünün bağlantısını kesmek, genellikle yanıt vermeyen cihazları tamir etmenin etkili bir yoludur. Yine de hiçbir şey değişmediyse, bir sonraki önerilere geçin.

Cihazınızı en az haftada bir kez düzenli olarak yeniden başlatmak yararlı olabilir. Bir şeyleri unutacaksanız, telefonunuzu kendi kendine yeniden başlayacak şekilde yapılandırmanızı öneririz. Bu görevi yapmak için aşağıdaki adımları uygulayarak zamanlayabilirsiniz:

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Aygıt Bakımı’na dokunun.
 3. Üstteki 3 noktaya dokunun.
 4. Otomatik yeniden başlat seçeneğini seçin.

Facebook Açılmıyor # 5 : Uygulama önbelleğini ve verilerini temizle

Bazı Facebook vakaları bozuk ya da güncel olmayan önbellekten kaynaklanıyor. Uygulamanın önbelleğinde sorun olmadığından emin olmak için, aşağıdaki adımlarla yenilemeyi deneyin:

 1. Ana ekrana gidin.
 2. Uygulamalar simgesine dokunun.
 3. Ayarlar uygulamasını açın.
 4. Uygulamalar öğesine dokunun.
 5. Bir sistem veya varsayılan uygulama arıyorsanız, sağ üstteki Diğer ayarlar (üç nokta simgesi) üzerine dokunun.
 6. Sistem uygulamalarını göster’i seçin.
 7. Uygun uygulamayı bulup dokunun.
 8. Depolama öğesine dokunun.
 9. Önbelleği Temizle düğmesine dokunun.
 10. Cihazı yeniden başlatın ve sorunu kontrol edin.

Uygulamanın önbelleğini temizlemek bir fark yaratmazsa, ayarlarını varsayılanlara da sıfırlamayı deneyin. Bir uygulamanın verilerini silmek ve varsayılanlarına döndürmek için:

 1. Ana ekrana gidin.
 2. Uygulamalar simgesine dokunun.
 3. Ayarlar uygulamasını açın.
 4. Uygulamalar öğesine dokunun.
 5. Bir sistem veya varsayılan uygulama arıyorsanız, sağ üstteki Diğer ayarlar (üç nokta simgesi) üzerine dokunun.
 6. Sistem uygulamalarını göster’i seçin.
 7. Uygun uygulamayı bulup dokunun.
 8. Depolama öğesine dokunun.
 9. Verileri Temizle düğmesine dokunun.

Facebook Açılmıyor # 6 : Yeniden yükle

Facebook uygulaması orijinal yazılımla gelmediyse, bu, telefonu ayarladıktan sonra kendiniz eklediğiniz anlamına gelir, verilerini silmek yerine silmenizi ve yeniden yüklemenizi öneririz. Bu, uygulamaya özel sorunları düzeltmenin daha iyi bir yoludur. Bir uygulamayı silmek için:

 1. Bir Ana ekrandan, uygulamalar ekranına erişmek için ekranın ortasından yukarı veya aşağı kaydırın.
 2. Ayarlar uygulamasını açın.
 3. Uygulamalar öğesine dokunun.
 4. Tümünün seçili olduğundan emin olun (sol üst). Gerekirse, Açılır simgeye (sol üst) dokunun ve ardından Tümünü öğesini seçin.
 5. Bulun ve uygun uygulamayı seçin. Sistem uygulamaları görünmüyorsa, Menü simgesine (sağ üst) dokunun ve ardından Sistem uygulamalarını göster öğesini seçin.
 6. Bir uygulamayı silmek için Kaldır’a dokunun.
 7. Onaylamak için Tamam’a dokunun.

Uygulama silindikten sonra, yeniden yüklemeden önce cihazı yeniden başlatın.

Facebook Açılmıyor # 7: Google Internet bağlantı türü

Çalışmak için sürekli internet bağlantısı gerektiren uygulamalar zaman zaman ağ hataları ile karşılaşabilir. İnternete her zaman bağlanmak için mobil veri kullanıyorsanız, wifi kullanırken Facebook’un çökmeye devam edip etmeyeceğini görmeye çalışın. Yerel kütüphanenizi ziyaret edin veya Facebook’un nasıl çalıştığını kontrol etmek için çalışma wifi’nizi kullanmayı deneyin. Her zaman wifi kullanıyorsanız, ters çevirin ve bunun yerine mobil verileri kullanın.

Facebook Açılmıyor # 8 : Önbellek bölümünü temizle

Facebook, cihazınıza bir sistem veya operatör güncellemesi yükledikten sonra hata başlattıysa, sistem önbelleğinde bir sorun olabilir. Aygıtı sistem önbelleğini yeniden oluşturmaya zorlamak için önbellek bölümünü temizlediğinizden emin olun.

İşte nasıl yapılacağı:

 1. Cihazı kapat.
 2. Ses Açma tuşunu ve Bixby(veya güç) tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun.
 3. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’, Android sistem kurtarma menüsü seçeneklerini göstermeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye gösterecektir).
 4. ‘Önbellek bölümünü sil’ seçeneğini vurgulamak için Ses kısma tuşuna birkaç kez basın.
 5. Seçmek için Güç düğmesine basın.
 6. ‘Evet’ vurgulanana kadar Ses kısma tuşuna basın ve Güç düğmesine basın.
 7. Önbellek silme bölümü tamamlandığında, “Sistemi şimdi yeniden başlat” vurgulanır.
 8. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Facebook Açılmıyor # 9 : Güvenli Modu kontrol et

Bazı uygulamaların yanlış davranmasının bir başka yaygın nedeni de diğer uygulamalardır. Üçüncü taraf uygulamalarınızdan birinin suçlu olup olmadığını kontrol etmek için cihazınızı güvenli modda yeniden başlatın. Daha sonra, tekrar Facebook’u başlatın ve bir sorun olup olmadığını görün. Uygulama normalde güvenli modda çalışıyorsa, bu başka bir uygulamanın hatalı davranmasına neden olduğu anlamına gelir. 

Güvenli moddayken, tüm üçüncü taraf uygulamaları engellenir. Güvenli moda yeniden başlamak için işte bunun nasıl yapılacağı:

 1. Güç kapalı penceresi görünene kadar Güç düğmesini basılı tutun ve sonra bırakın.
 2. Güvenli mod istemi görünene kadar Kapat’ı basılı tutun ve sonra bırakın.
 3. Onaylamak için Güvenli mod’a dokunun.
 4. İşlemin tamamlanması 30 saniye sürebilir.
 5. Yeniden başlatmanın ardından, ana ekranın sol alt kısmında “Güvenli mod” belirir.
 6. Sorunu kontrol et.

Unutma: güvenli mod, üçüncü taraf uygulamalarını engeller ancak asıl nedenin hangisi olduğunu size söylemez. Sistemde kötü niyetli bir üçüncü taraf uygulaması olduğunu düşünüyorsanız, tanımlamanız gerekir. İşte tam olarak yapmanız gerekenler:

 1. Güvenli moda önyükleyin.
 2. Sorunu kontrol et.
 3. Üçüncü taraf bir uygulamanın suçlu olduğunu onayladıktan sonra, uygulamaları tek tek kaldırmaya başlayabilirsiniz. En son eklediğinizlerle başlamanızı öneririz.
 4. Bir uygulamayı kaldırdıktan sonra, telefonu normal moda yeniden başlatın ve sorunu kontrol edin.
 5. Hala sorunluysa, 1-4. Adımları tekrarlayın.

NOT : Bu sorun giderme adımı yalnızca Facebook uygulamanızın orijinal yazılımıyla birlikte gelmesi durumunda geçerlidir. Bu durumda, Facebook üçüncü taraf olarak kabul edilmez ve bu nedenle Güvenli Mod’da bile çalışmaya devam edebilir. Facebook’u kendiniz eklediyseniz, Güvenli Modu atlamanız yeterlidir.

Facebook Açılmıyor # 10 : Fabrika ayarlarına sıfırlama

Fabrika ayarlarına sıfırlama, bu durumda önemli bir sorun giderme adımıdır ve gerekli olmayabilir. Asıl sebep, uygulamanın kodlarının derinliklerinde olabilir, ancak yine de, Facebook’tan bir başkasıyla karşılaşırsanız, telefonu fabrika ayarlarına sıfırlamayı düşünebilirsiniz. Herhangi bir sorun olmasa bile yazılımı zaman zaman varsayılanlarına döndürmeniz önerilir. Önceden kişisel verilerinizin bir yedeğini aldığınızdan emin olun.

Aşağıda cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmenin iki yolu vardır:

Yöntem 1: Ayarlar Menüsü’nden Samsung cihazında sıfırlama nasıl yapılır

Cihazınızı silmenin en kolay yolu budur. tek yapmanız gereken Ayarlar menüsüne gitmek ve aşağıdaki adımları takip etmektir. Ayarlar altında herhangi bir sorun yaşamadığınızda bu yöntemi öneriyoruz.

 1. Kişisel verilerinizin bir yedeğini alın ve Google hesabınızı kaldırın.
 2. Ayarlar uygulamasını açın.
 3. Genel yönetim seçeneğine gidin ve dokunun.
 4. Sıfırla’ya dokunun.
 5. Verilen seçeneklerden Fabrika verilerine sıfırlamayı seçin.
 6. Bilgileri okuyun ve devam etmek için Sıfırla’ya dokunun.
 7. İşlemi onaylamak için Tümünü Sil’e dokunun.

Yöntem 2: donanım düğmelerini kullanarak Samsung sıfırlama

Durumunuz telefon açılmıyorsa veya önyükleme yapıyor ancak Ayarlar menüsüne erişilemiyorsa, bu yöntem yardımcı olabilir. Öncelikle, cihazı Kurtarma Moduna başlatmanız gerekir. Kurtarma işlemine başarıyla eriştikten sonra, uygun ana sıfırlama işlemine başlama zamanı. Kurtarma’ya erişmeden önce bazı denemeler yapmanız gerekebilir, bu nedenle sabırlı olun ve tekrar deneyin.

 1. Mümkünse, önceden kişisel verilerinizin bir yedeğini alın. Sorununuz bunu yapmanızı engelliyorsa, sadece bu adımı atlayın.
 2. Ayrıca, Google hesabınızı kaldırdığınızdan emin olmak istersiniz. Sorununuz bunu yapmanızı engelliyorsa, sadece bu adımı atlayın.
 3. Cihazı kapat. Bu önemli. Kapatamazsanız, hiçbir zaman Kurtarma Moduna ön yükleme yapamazsınız. Cihazı Güç düğmesi üzerinden düzenli olarak kapatamıyorsanız, telefonun pili bitene kadar bekleyin. Ardından, Kurtarma Moduna geçmeden önce telefonu 30 dakika şarj edin.
 4. Sesi Aç düğmesini ve Bixby(veya güç) düğmesini aynı anda basılı tutun.
 5. Sesi Yükselt ve Bixby(veya güç) tuşlarını basılı tutarken, Güç düğmesini basılı tutun.
 6. Kurtarma ekranı menüsü şimdi görünecektir. Bunu gördüğünüzde, düğmeleri serbest bırakın.
 7. ‘Wipe data/factory reset’ seçeneğinin üzerine gelinceye kadar Sesi Azalt düğmesini kullanın.
 8. ‘Wipe data/factory reset’i seçmek için Güç düğmesine basın.
 9. Yes’i vurgulamak için Ses Kısma düğmesini kullanın.
 10. Fabrika ayarlarına sıfırlama işlemini onaylamak için Güç düğmesine basın.

Facebook Açılmıyor # 11 : Hata raporunu gönder (kesintiyi kontrol et)

Facebook gibi popüler ve bakımlı dijital ürünlerin zaman zaman azaldığını bile duymadım. Aslında, bu yazı itibariyle yaklaşık bir hafta önce, Facebook diğer Facebook servisleriyle birlikte düştü. Facebook fabrika ayarlarına sıfırlama işleminden sonra Facebook sürekli çökmeye devam ederse, bu cihazınızda hiçbir sorun olmadığı anlamına gelir. Muhtemel sebep kodlama ile ilgili olmalıdır, yani yapabileceğiniz şey devam eden bir kesinti olup olmadığını kontrol etmek için hızlı bir Google araması yapmaktır. Alternatif olarak, sorunla başa çıkmalarına yardımcı olmak için Facebook’a bir hata raporu gönderebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Yorum Yap