1. Ana Sayfa
 2. Galaxy
 3. FRP Kilitli ve Açılmayan Samsung Telefonu Kurtarma – Farklı Metot

FRP Kilitli ve Açılmayan Samsung Telefonu Kurtarma – Farklı Metot

frp-kilitli-ve-acilmayan-samsung-telefonu-kurtarma

Bootloader (OEM) kilidini açmayı unutup bir özel romu Samsung telefonunuza flash’ladıktan sonra telefonunuz açılmıyorsa buradaki anlatım sizde işe yarayabilir.

FRP Nedir?

Fabrika Ayarlarına Sıfırlama Koruması (FRP) Hakkında başlıklı yazımızda bu konuya değinmiştik. Kısaca söylemek gerekirse; Google’ın Android cihazların yetkisiz kişilerce kullanılmasını engellemek için başvurduğu güvenlik yöntemidir.

Bu güvenlik önleminden ötürü cihazınız kilitlenebilir ve kullanılmaz hale gelebilir. Bu durumu aşmanın çeşitli yollarına yine Fabrika Ayarlarına Sıfırlama Koruması (FRP) Hakkında başlıklı yazımızda değinmiştik.

Bu yazımızda ise farklı bir metottan bahsedeceğiz. XDA-Forum üzerinde sergatiuk rumuzlu üye, telefonunda bootloader kilidini açmayı unutup özel rom yüklemiş ve telefonu açılmaz hale gelmiş. Yaptığı denemeler sonucu telefonunu başarıyla kurtaran üye, kendi yöntemini bir konu açarak diğer üyelerle paylaşmış. Bizler de bu konuyu buraya düzenli ve Türkçe haliyle sizler için aktardık. Umarız sizde telefonunuzu kurtarabilirsiniz.

FRP Kilitli ve Açılmayan Samsung Telefonu Kurtarma Talimatları

frp kilitli ve acilmayan samsung telefonu kurtarma

Lütfen Dikkat!
 • Bu anlatımı kullanarak cihazınıza vereceğiniz zararlardan ötürü tüm mesuliyet size aittir!
 • Bu anlatım, FRP ve bootloader kilidi açık olan ve bu halde özel rom flash’landığından açılmayan Samsung Galaxy S7 üzerinde test edilmiş ve başarılı sonuç alınmıştır. Ancak her telefonda çalışabileceğinin garantisini veremiyoruz.
Gereksinimler
 • Windows yüklü bilgisayar
 • WinRar
 • USB kablosu
 • Samsung USB Sürücüleri (buradan yükleyin)
 • ADB Fastboot aracı (buradan bulun, indirin, arşivin içindekileri masaüstünde platform-tools klasörüne atın)

   1.   ODIN programını kullanmanız gerekecektir. Öncelikle Samsung Galaxy’ler için ODIN Flash Programı başlıklı yazımıza uğrayın ve ODIN’in güncel sürümünü, ilgili sayfadaki talimatlara göre bilgisayarınıza indirin. Ardından yine aynı sayfadan devam ederek ODIN Nasıl Kullanılır? başlığı altındaki talimatları yerine getirin. Yalnız talimatları yerine getirirken bazı farklılıklar olacaktır. Şöyle ki:

6. aşamada normalde tüm rom dosyalarını ODIN’e tanıttıktan sonra yükleme işlemini başlatıyorsunuz. Ancak bu anlatımda farklı bir yol izleyeceksiniz. Yapmanız gerekenler:

 • Edindiğiniz rom dosyanızın CSC ile başlayanını yeniden isimlendirerek, dosyanın sonundaki .md5 kısmını silin. Geriye .tar uzantısı kalsın. Uzantı değiştirirken gelen soruya onay verin. 
 • CSC dosyası artık WinRar ile açılabilir hale gelecektir. Şimdi CSC dosyasına fare ile çift tıklayarak giriş yapalım. Arşivin içindeki .pit uzantılı dosyayı, rom dosyalarının arasına sürükleyip bırakarak çıkarın. Artık rom dosyalarınızın yanında bir de .pit uzantılı dosyanız olacaktır.
 • Şimdi ODIN programını çalıştırın ve PIT sekmesine tıklayın ve çıkan uyarıyı Tamam‘a tıklayarak geçin. Ardından PIT butonuna tıklayarak az önce arşivden çıkardığınız .pit uzantılı dosyanızı seçin ve ODIN programının sağ alt bölümündeki Start butonuna tıklayarak işlemi başlatın. İşlem biter bitmez telefonunuz yeniden başlayacaktır.
 • Telefonunuzu Download moduna tekrar alın. Bu sefer ODIN programında CP butonuna tıklayarak, rom dosyaları arasından CP ile başlayan dosyanızı seçip programdan Start‘a tıklayın. İşlem bitince telefonunuz yeniden başlayacaktır.
 • Telefonunuzu Download moduna tekrar alın. Bu sefer ODIN programında BL butonuna tıklayarak, rom dosyaları arasından BL ile başlayan dosyanızı seçip programdan Start‘a tıklayın. İşlem bitince telefonunuz yeniden başlayacaktır.
 • Telefonunuzu Download moduna tekrar alın. Bu sefer ODIN programında CSC butonuna tıklayarak, rom dosyaları arasından CSC ile başlayan dosyanızı seçip programdan Start‘a tıklayın. İşlem bitince telefonunuz yeniden başlayacaktır.
 • Telefonunuzu Download moduna tekrar alın. Bu sefer ODIN programında AP butonuna tıklayarak, rom dosyaları arasından AP ile başlayan dosyanızı seçip programdan Start‘a tıklayın. İşlem bitince telefonunuz yeniden başlayacaktır.

   2.   Son işlemi de yaptıktan sonra telefonunuz, son kez yeniden başlamış olacaktır. Artık telefonunuz başarıyla açılmalı ve FRP kilidini kalkmalıdır. Telefonunuz açıldıktan sonra herhangi bir Google hesabını zorunlu tutmuyorsa, kurulum işlemini tamamladıktan sonra eğer özel rom kullanmaya devam etmek istiyorsanız hemen telefonunuzun bootloader kilidini açın (nasıl yapıldığını öğrenmek için buraya tıklayın). Kullanmak istemiyorsanız, kilidi açmanıza gerek yoktur.

Kaynak

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Yorum Yap