1. Ana Sayfa
 2. Hata & Sorun Giderme
 3. Galaxy Note 10 Plus ve Note 10 aşırı ısınma sorunu ve çözümü

Galaxy Note 10 Plus ve Note 10 aşırı ısınma sorunu ve çözümü


Galaxy Note10 + ve Note 10 aşırı ısınma sorunu nasıl çözülür | donuyor ya da cevap vermiyorsa

Galaxy Note10 + ve Note 10 aşırı ısınma sorunu nadir görülen sorunlardan biri olmasına rağmen, çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir.Bu sorunu çözmek için neler yapabileceğinizi göstereceğiz.

Yöntem 1: Cihazı soğumaya bırakın

Galaxy Note 10 aşırı ısınma sorunu, cihazınızı uzun süre dinlenmeden oyun veya video akışı gibi ağır işler için kullanıyorsanız oluşabilir. Bu durumlarda herhangi birinde yapmanız gereken şey, yaptığınız işi durdurmak ve telefonu en az 30 dakika boyunca kullanmamaktır. Uygulamayı kapattığınızdan ve telefonun soğumasına izin verdiğinizden emin olun.

Cihaz tutmak için fazla ısındıysa ve rahatsız olduysa, cihazı iyi havalandırılan bir yere koyun ve en az 30 dakika bekleyin. Tekrar, soğumaya bırakmadan önce kullandığınız uygulamayı kapattığınızdan emin olun.

İnternet bileşenlerinin zarar görmesini önlemek için, Note10 + cihazınız iç sıcaklık belirli bir noktaya ulaştığında kendi kendine kapanır. Note10 + cihazınız rastgele kendiliğinden kapanıyorsa, aşırı ısınması gerekir. Donanımı havalandırmak ve ısı kaybetmek için cihazı bir süre kullanmaktan kaçının. 

Yöntem 2: Tüm uygulamalardan çıkın

Yapabileceğiniz başka bir sorun giderme adımı, tüm etkin uygulamaları ve arka planda çalışanları kapatmanızı sağlamaktır. Bazen, birlikte çalışan çok sayıda uygulama ve hizmet sistemi zorlayabilir ve rastgele kapanmalara veya aşırı ısınmaya neden olabilir. 

Android, kullanıcı müdahalesi olmadan RAM, depolama ve CPU hızı gibi kaynakları sorunsuz bir şekilde yönetmek için tasarlanmıştır, ancak bazen bu yalnızca kağıt üzerinde çalışır. 

Zaman zaman, bir kullanıcının düşük maliyetli olması durumunda performansı etkileyebilecek RAM yönetmesine yardımcı olmak için uygulamaları manuel olarak kapatması gerekir. 

Bir uygulamayı kapatmak için şu adımları izleyin:

 1. Ekranınızda, Son Kullanılan Uygulamalar yazılım tuşuna dokunun (Giriş düğmesinin solunda üç dikey çizgi bulunan).
 2. Son Uygulamalar ekranı gösterildiğinde, kapatmak istediğiniz uygulamayı aramak için sola veya sağa kaydırın. Daha önce çalıştırmayı başardıysa burada olmalı. Ardından, kapatmak için uygulamayı yukarı kaydırın. Bu, onu zorlamaya zorlamalıdır. Orada değilse, tüm uygulamaları da yeniden başlatmak için Tümünü Kapat uygulamasına dokunun.

Bir uygulamayı kapatmaya zorlamanın başka bir yolu şudur:

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Uygulamalar öğesine dokunun.
 3. Diğer ayarlar simgesine (üç nokta simgesi, sağ üst) dokunun.
 4. Sistem uygulamalarını göster öğesine dokunun.
 5. Instagram uygulamasını bulun ve dokunun.
 6. Durdurmaya Zorla’ya dokunun.

Çalışan tüm uygulamaları basitçe kapatmak istiyorsanız, Son Uygulamalar düğmesine (Giriş düğmesinin solunda üç dikey çizgiden biri) dokunun ve TÜMÜNÜ KAPAT düğmesine basın.

Yöntem 3: Zorunlu yeniden başlatma

Galaxy Note 10 aşırı ısınma sorununun çözümü için cihazınızı yeniden başlatmaya zorlamak, bazen bu tür bir sorunu çözmenin başka bir yoludur. Bu, sorunun nedeni sistemin donmasına veya yanıt vermemesine neden olan geçici bir hataysa işe yarayabilir. Bunu henüz denemediyseniz, bu sefer yaptığınızdan emin olun.

 Önyükleme menüsüne erişmek için önce Güç düğmesine basarak normal olarak yeniden başlatmayı deneyin. Ardından, Yeniden başlat seçeneğini seçin ve çalışıp çalışmadığını görün.

Aygıtı yeniden başlatmanın başka bir yolu, Ses Düzeyi düğmesini ve Güç tuşunu aynı anda 10 saniye boyunca veya cihazın ekranı açılana kadar basılı tutmaktır. Bu, bataryayı cihazdan çıkarmanın etkisini simüle eder. Bu işe yararsa, cihazın kilidini açabilir.

Düzenli olarak yeniden başlatma işlemi işe yaramazsa, şunu deneyin:

 1. Önce Sesi Azalt düğmesini basılı tutun ve bırakmayın.
 2. Basılı tutarken, Güç tuşunu basılı tutun.
 3. Her iki tuşu da 10 saniye veya daha uzun süre basılı tutun. 

İkinci yeniden başlatma prosedürü, pil takımını çıkarmanın etkilerini taklit etmeye çalışır. Eski cihazlarda, akünün bağlantısını kesmek, genellikle yanıt vermeyen cihazları tamir etmenin etkili bir yoludur. Yine de hiçbir şey değişmediyse, bir sonraki önerilere geçin.

Cihazınızı en az haftada bir kez düzenli olarak yeniden başlatmak yararlı olabilir. Bir şeyleri unutacaksanız, telefonunuzu kendi kendine yeniden başlayacak şekilde yapılandırmanızı öneririz. 

Bu görevi yapmak için aşağıdaki adımları uygulayarak zamanlayabilirsiniz:

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Aygıt Bakımı’na dokunun.
 3. Üstteki 3 noktaya dokunun.
 4. Otomatik yeniden başlat seçeneğini seçin.

Yöntem 4: Sistem önbelleğini yenile

Bazı aşırı ısınma veya yavaş performans sorunları, büyük bir sistem güncellemesinden hemen sonra ortaya çıkar. Bu, bazen bozuk veya güncel olmayan sistem önbelleği nedeniyle ortaya çıkabilir. Galaxy Note10 + cihazınız bir güncellemeden sonra aşırı ısınma sorunları yaşamaya başladıysa, sistem önbelleği suçlanabilir. 

Önbellek bölümünün temizlenmesi onu düzeltmelidir. Önbellek bölümü, dahili depolama alanınızın sistem önbelleğini koruyan bir bölümüdür. Bazen, güncellemeler veya uygulama yükleme sistem önbelleğini bozabilir ve sorunlara neden olabilir.

 Neyse ki, kötü bir sistem önbelleğinden gelen sorunlar kolayca önbellek bölümü temizleyerek kolayca çözülebilir. Bu, sistem önbelleğini siler, böylece aygıtı kullandıkça sistemin yenisini yeniden oluşturabilir. 

Bunu henüz denemediyseniz, işte nasıl yapılacağı:

 1. Cihazı kapat.
 2. Ses Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun.
 3. Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın (Android sistem kurtarma menüsü seçeneklerini göstermeden önce ‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye gösterecektir).
 4. “wipe cache partition” seçeneğini vurgulamak için Sesi azaltma tuşuna basın.
 5. Seçmek için Güç tuşuna basın.
 6. “Yes” i vurgulamak için Ses kısma tuşuna basın ve seçmek için Güç tuşuna basın.
 7. Önbellek silme bölümü tamamlandığında, “Reboot system now” vurgulanır.
 8. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Yöntem 5: Güncelleştirmeleri yükle

Güncelleştirmeleri yüklemek bazen bilinen sorunları çözmenin etkili bir yolu olabilir. Şu anda bekleyen bir güncellemeniz varsa, yüklediğinizden emin olmak istersiniz. Bu hem yazılım hem de uygulama güncellemeleri için geçerlidir. 

Varsayılan olarak, Galaxy Note 10 + yazılım veya uygulamalar için uygun bir güncelleme olup olmadığını size otomatik olarak söyleyecek şekilde ayarlanmıştır. Bu ayarı daha önce değiştirirseniz, devam edip güncellemeleri manuel olarak kontrol edebilirsiniz.

Yazılım güncellemesi olup olmadığını görmek için, Ayarlar> Yazılım güncellemeleri bölümüne gidin.

Uygulama güncellemeleri için Google Play Store uygulamasını açmanız ve uygulamalarınız için güncellemeleri buradan yüklemeniz yeterlidir.

Yöntem 6: Güvenli Modda izleyin

Kötü uygulamalar bazen sorunlara neden olabilir. Bir uygulamayı yükledikten sonra Galaxy Note10 + cihazınız aşırı ısınmaya başladıysa, söz konusu uygulamayı silin ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın. 

Uygulamayı hatırlayamıyorsanız, güvenli moda yeniden başlatmayı deneyin. Bu modda, tüm üçüncü taraf uygulamaları, yani telefonu kurduktan sonra eklediğiniz uygulamalar askıya alınacaktır. Galaxy Note10 + cihazınız güvenli modda çalışıyorsa normal çalışıyorsa, üçüncü taraf uygulamalardan birinin suçlu olduğunu varsayabilirsiniz. 

Güvenli modda yeniden başlatmanın adımları şunlardır:

 1. Cihazı kapat.
 2. Ekranda görünen model adı ekranını geçen Güç tuşunu basılı tutun.
 3. SAMSUNG ekranda göründüğünde, Güç tuşunu bırakın.
 4. Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra, Ses kısma tuşunu basılı tutun.
 5. Aygıt yeniden başlatmayı tamamlayana kadar Sesi azaltma tuşunu basılı tutmaya devam edin.
 6. Ekranın sol alt köşesinde Güvenli mod göründüğünde, Ses azaltma tuşunu bırakın.
 7. Telefonunuzun çalışmasına izin verin, kamera uygulamasını açın ve sorunu kontrol edin.

Hiç sorun yoksa ve Galaxy Note10 + cihazınız normalde sadece güvenli modda çalışıyorsa, aşağıdaki adımlarla şüpheli uygulamaları daraltmaya devam edebilirsiniz:

 1. Güvenli moda önyükleyin.
 2. Sorunu kontrol et.
 3. Üçüncü taraf bir uygulamanın suçlu olduğunu onayladıktan sonra, uygulamaları tek tek kaldırmaya başlayabilirsiniz. En son eklediğinizlerle başlamanızı öneririz.
 4. Bir uygulamayı kaldırdıktan sonra, telefonu normal moda yeniden başlatın ve sorunu kontrol edin.
 5. Galaxy Note10 + hala sorunluysa, 1-4. Adımları tekrarlayın.

Yöntem 7: Kasayı veya kapağı çıkarın

Bazı eski Samsung Galaxy cihazlarında, üçüncü taraf kılıfı veya kılıfı kullanılması aşırı ısınmaya neden olabilir. Note10 + üzerinde bir kılıf veya kapak kullanıyorsanız, çıkarmayı ve cihazı gözlemlemeyi deneyin. Kapak olmadan Note 10 aşırı ısınma sorunu azalıyorsa, sorunun nedeni bu olmalıdır.

Yöntem 8: Uygulama tercihlerini sıfırla

Uygulama tercihlerini sıfırlamak, çoğu zaman çoğu Android sorun giderme makalesinde göz ardı edilir ancak bu sizinki gibi bir konuya geldiğinde, çok yardımcı olabilir. Varsayılan uygulamalarınızdan birinin veya bir kısmının doğru ayarlanmamış olması muhtemeldir, bu aksaklığın ortaya çıkmasına neden olabilir. 

Çünkü bu tahminin doğru olup olmadığını bilmenin bir yolu yoktur, yapmanız gereken tek şey tüm varsayılan uygulamaların açık olduğundan emin olmaktır. 

İşte bunun nasıl yapılacağı:

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Uygulamalar öğesine dokunun.
 3. Sağ üstteki Diğer ayarlar üzerine dokunun (üç nokta simgesi).
 4. Uygulama tercihlerini sıfırla’yı seçin.
 5. Note10 + cihazınızı yeniden başlatın ve sorunu kontrol edin.

Yöntem 9: Fabrika ayarlarına sıfırlama

Aşırı ısınma sorunu şu anda Galaxy Note10 + ‘da kalırsa, fabrika ayarlarına sıfırlama yapmak aslında kötü bir fikir değildir. Bu olası çözüm, Samsung’tan yardım almadan önce deneyebileceğiniz son sorun giderme adımıdır. Aşırı ısınma sorununun nedeni bilinmeyen bir yazılım hatasından kaynaklanıyorsa, cihazı silmek ve yazılımını varsayılan değerlere döndürmek yardımcı olabilir. 

Aşağıda Note10 + cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmenin iki yolu vardır:

Yöntem 1: Ayarlar Menüsü’nden Samsung Galaxy Note10 + cihazında sıfırlama nasıl yapılır

Galaxy Note10 + cihazınızı silmenin en kolay yolu budur. tek yapmanız gereken Ayarlar menüsüne gitmek ve aşağıdaki adımları takip etmektir. Ayarlar altında herhangi bir sorun yaşamadığınızda bu yöntemi öneriyoruz.

 1. Kişisel verilerinizin bir yedeğini alın ve Google hesabınızı kaldırın.
 2. Ayarlar uygulamasını açın.
 3. Genel yönetim seçeneğine gidin ve dokunun.
 4. Sıfırla’ya dokunun.
 5. Verilen seçeneklerden Fabrika verilerine sıfırlamayı seçin.
 6. Bilgileri okuyun ve devam etmek için Sıfırla’ya dokunun.
 7. İşlemi onaylamak için Tümünü Sil’e dokunun.

Yöntem 2: donanım düğmelerini kullanarak Samsung Galaxy Note10 + üzerinde hard reset

Durumunuz telefon açılmıyorsa veya önyükleme yapıyor ancak Ayarlar menüsüne erişilemiyorsa, bu yöntem yardımcı olabilir. Öncelikle, cihazı Kurtarma Moduna başlatmanız gerekir. Kurtarma işlemine başarıyla eriştikten sonra, uygun ana sıfırlama işlemine başlama zamanı. Kurtarma’ya erişmeden önce bazı denemeler yapmanız gerekebilir, bu nedenle sabırlı olun ve tekrar deneyin.

 1. Mümkünse, önceden kişisel verilerinizin bir yedeğini alın. Sorununuz bunu yapmanızı engelliyorsa, sadece bu adımı atlayın.
 2. Ayrıca, Google hesabınızı kaldırdığınızdan emin olmak istersiniz. Sorununuz bunu yapmanızı engelliyorsa, sadece bu adımı atlayın.
 3. Cihazı kapat. Bu önemli. Kapatamazsanız, hiçbir zaman Kurtarma Moduna ön yükleme yapamazsınız. Cihazı Güç düğmesi üzerinden düzenli olarak kapatamıyorsanız, telefonun pili bitene kadar bekleyin. Ardından, Kurtarma Moduna geçmeden önce telefonu 30 dakika şarj edin.
 4. Sesi Aç düğmesini ve Bixby düğmesini aynı anda basılı tutun.
 5. Sesi Yükselt ve Bixby tuşlarını basılı tutarken, Güç düğmesini basılı tutun.
 6. Kurtarma ekranı menüsü şimdi görünecektir. Bunu gördüğünüzde, düğmeleri serbest bırakın.
 7. ‘Wipe data/factory reset.’ seçeneğinin üzerine gelinceye kadar Sesi Azalt düğmesini kullanın.
 8. ‘Wipe data/factory reset.’i seçmek için Güç düğmesine basın.
 9. Evet’i vurgulamak için Ses Kısma düğmesini kullanın.
 10. Fabrika ayarlarına sıfırlama işlemini onaylamak için Güç düğmesine basın.

Yöntem 10: Onarım

Nadir olmasına rağmen, Samsung Galaxy Note 10 aşırı ısınma sorunu durumları gibi kötü bir donanıma sahip olabilir. Fabrika ayarlarına sıfırlama sorununuzu çözmede yardımcı olmazsa, yerel bir Samsung mağazasını veya Servis Merkezini ziyaret edin, böylece kalifiye bir Samsung teknisyeni donanımı inceleyebilir. Gerekirse onarım veya değiştirme için gönderebilirler.

Yorum Yap

Yorum Yap