1. Ana Sayfa
 2. Galaxy
 3. Galaxy Note 10 Plus ve Note 10 Nem Algılandı sorunu ve çözümü

Galaxy Note 10 Plus ve Note 10 Nem Algılandı sorunu ve çözümü


Note 10 cihazınızın şarj portu zaman zaman su veya nem tutabilir. Bu durumda, Galaxy Note 10 Nem Algılandı sorunu gösterebilir. Bu, telefonunuzun arızalı olduğu anlamına gelmez. Çoğu durumda, bu hatanın düzeltilmesi basittir: telefonu kurutun. Bazı nedenlerden dolayı, nemin tespit ettiği hatanın ortaya çıkmasına rağmen, bazı nadir durumlar vardır. Bu faktörleri aşağıya dahil ediyoruz.

Nemin Galaxy Note 10’da hata olarak algılanmasına neden olan şey

Galaxy Note10 ‘da nem tespitinde hataya neden olabilecek bazı faktörler olabilir. Aşağıda bu sorunun ortak nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Islak şarj portu
 • Hasarlı şarj portu
 • Uygulama sorunu
 • Bilinmeyen yazılım sorunu
 • Kötü donanım

Note 10 Nem Algılandı sorunu # Yöntem 1: Bağlantı noktasını kontrol et

Nem tespit hatası genellikle şarj portu ıslaksa veya içinde sıvı izleri varsa ortaya çıkar. Bu, cihazı suya veya sıvıya maruz bıraktıktan sonra veya nemli ortamlarda kullanırken olabilir. Bu hata, kullanıcının bağlantı noktası kuru olmadığı sürece telefonu şarj etmemesini hatırlatır. 

Galaxy Note10 + cihazınız nemde algılanan bir hata gösteriyorsa, kablo şarjına sistem tarafından izin verilmeyeceğinden şarj edemezsiniz. Bu, cihazın kısaltılmasını önlemek içindir. Hata, telefonunuzun arızalı olduğu anlamına gelmez. Tek yapmanız gereken, bağlantı noktasını kontrol etmek, cihazı silmek ve birkaç saat boyunca kurumaya bırakmak. 

Su bir süre sonra doğal olarak buharlaşır, bu nedenle beklemekten başka bir şey yapmanıza gerek yoktur. Şarj portu su veya nemden kurtulduktan sonra, hata da ortadan kalkmalıdır. Deneyime dayanarak, Bir Galaxy cihazı, size ıslak şarj portunu hatırlatmak için bol miktarda uyarı verecektir. 

Şarj kablosunu ıslak bir bağlantı noktasına bağlamaya çalışırsanız, bağlantıyı kesmenizi söyleyen bir alarm verilir. Bu ses alarmı yalnızca sistem şarj portunu çıkardığınızı tespit ettiğinde durur. Telefonu hafifçe sallayarak kurulayın. Bu normalde limandaki su veya nemden kurtulmak için yeterlidir.

Normal sıcaklıkta, su genellikle iki saat içinde kendiliğinden buharlaşacaktır. Galaxy Note10’unuzun TV veya bilgisayarın arkası gibi yumuşak bir ısı kaynağının yakınında dinlenmesini sağlayın. Cihazı tatlı su dışında başka bir sıvıya maruz bırakırsanız, çıkarmak için telefonu temiz suyla iyice durulayın. 

Ardından, cihazı temiz ve yumuşak bir bezle kurulayın. Islak olduğunda şarj portuna hava üflemeye ÇALIŞMAYIN. Bunun yapılması nemi veya suyu derinlere itebilir ve anakartta uzun süreli, gecikmiş hasara neden olabilir.

Note 10 Nem Algılandı sorunu #Yöntem 2: Telefonu düzgün şekilde kurutun

Nem tespit ”hatası şu anda devam ederse, şarj portundaki nemden tam olarak kurtulmamanız mümkündür. Doğal buharlaşma süreci kalan nemi temizlemek için yeterli olmayabilir, bu nedenle telefonu daha fazla kurutmanız gerekir. Sizin için malzemenin kullanılabilirliğine bağlı olarak bunun için iki iç hukuk yolu vardır.

Islak elektroniği kurutmanın yaygın bir yolu pişmemiş pirinç kullanmaktır. Cihazı silerek kuruttuktan sonra, bir kabın içine koyun ve kaplayın. 

Pişmemiş pirincin, cihazı tamamen kabın içinde “gömmek” için kapladığından emin olun. Ardından, en az 40 saat veya daha uzun süre bu durumda bırakın. Bu, pirincin porttan nemi emmesini sağlamak için yeterli zaman olmalıdır. Bu işlem boyunca kabı kapattığınızdan emin olun.

Alternatif olarak, pirinç yerine birkaç paket silika jeli kullanabilirsiniz. Yerel el sanatları mağazanızdan silis jeli alabilirsiniz. Bu, telefonunuzdan nemden kurtulmanın daha etkili bir yoludur. Yine, cihazı orada bırakmadan önce en az 48 saat boyunca kabı kapattığınızdan emin olun.

Para bir sorun değilse ve telefonu hızlı bir şekilde kurutmanız gerekiyorsa, profesyonelin sizin için kurutmasını sağlayabilirsiniz. Kurutma hizmeti sunan bir elektronik mağazasını veya onarım mağazasını ziyaret edin. Teknisyenlerin elektronik parçaları daha hızlı kurutmak için kullandıkları bir dizi profesyonel araç var. 

Note 10 Nem Algılandı sorunu #Yöntem 3: Şarj aksesuarlarının çalıştığını doğrulayın

Galaxy Note10 + Nem algılanan hata, telefonu tamamen kuruttuktan sonra bile kalırsa, sorunun arkasında başka faktörler olabilir. Samsung Galaxy S ve Note cihazlarıyla ilgili deneyimlerimizde, şarj aksesuarı veya bağlantı noktası zarar görürse, telefon kuru olduğunda bile nem tespit hatası ortaya çıkabilir. 

Bu durumda, sistem şarj portundan su veya sıvı mevcudiyeti hakkında yanlış okumalar yapıyor olabilir. Sorunun bir şarj kablosu veya adaptörden kaynaklanıp kaynaklanmadığını görmek için, cihazı bilinen başka bir çalışma kablosu veya adaptör kullanarak şarj etmeyi deneyin. 

Başka bir seti ödünç alabilirseniz, bu iyi olur. Bunu yapamıyorsanız, yerel Samsung mağazasını ziyaret edin ve telefonunuzu Note10 + için şarj cihazlarını kullanarak şarj edip edemeyeceğinizi görün.

Note 10 Nem Algılandı sorunu # Yöntem 4: Kapalıyken telefonunuzu şarj edin

Telefonunuzun yakında bitmek üzere olduğunu düşünüyorsanız ve cihaza ihtiyacınız varsa, kapalıyken şarj etmeyi deneyin. Yine, sisteme zarar vermemek için telefonunuzun şarj bağlantı noktasının kuru olduğundan emin olmak istersiniz. Hata devam ederse, olası uygulama veya yazılım sorunlarını gidermek için sonraki adımlara geçin.

Note 10 Nem Algılandı sorunu # Yöntem 5: Güvenli Mod’a yeniden başlayın

Bazı nadir durumlarda, kötü bir üçüncü taraf uygulamasından dolayı nem tespit hatası ortaya çıkabilir. Kötü amaçlı bir yazılım veya kötü kodlanmış bir uygulama yükleyip yüklemediğinizi görmek için telefonu Güvenli Mod’da yeniden başlatın. 

Bu modda, tüm üçüncü taraf uygulamaları engellenir ve yalnızca önceden yüklenmiş olanların çalışmasına izin verilir. Note10 + cihazınız güvenli modda şarj oluyorsa ve hiçbir hata göstermiyorsa, suçlayabileceğiniz kötü bir uygulama olduğuna bahse girebilirsiniz. Kötü uygulama kodlaması olabilir veya kötü amaçlı bir yazılım olabilir.

Telefonunuzu güvenli modda yeniden başlatmak için:

 1. Cihazı kapat.
 2. Model adı ekranını geçen Güç tuşunu basılı tutun.
 3. Ekranda “SAMSUNG” göründüğünde, Güç tuşunu bırakın.
 4. Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra, Ses kısma tuşunu basılı tutun.
 5. Aygıt yeniden başlatmayı tamamlayana kadar Sesi azaltma tuşunu basılı tutmaya devam edin.
 6. Güvenli mod, ekranın sol alt köşesinde görünecektir.
 7. Güvenli Mod gördüğünüzde Sesi azaltma tuşunu bırakın.
 8. Telefonu en az 30 dakika Güvenli Modda şarj edin ve ne olduğunu görün.

Note10 + cihazınız iyi şarj alıyorsa, kötü bir uygulama bunun olası bir nedenidir. Hangi uygulamaların soruna neden olduğunu bilmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Güvenli moda önyükleyin.
 2. Sorunu kontrol et.
 3. Üçüncü taraf bir uygulamanın suçlu olduğunu onayladıktan sonra, uygulamaları tek tek kaldırmaya başlayabilirsiniz. En son eklediğinizlerle başlamanızı öneririz.
 4. Bir uygulamayı kaldırdıktan sonra, telefonu normal moda yeniden başlatın ve sorunu kontrol edin.
 5. Note10 + cihazınız hala sorunluysa, 1-4. Adımları tekrarlayın.

Note 10 Nem Algılandı sorunu # Yöntem 6: Fabrika ayarlarına sıfırlama

Bu durumda yapabileceğiniz son sorun giderme adımı fabrika ayarlarına sıfırlamadır. Bu sizin son başvurunuz, yukarıdaki çözümlerden hiçbiri çalışmamalı. Fotoğraflarınızı, videolarınızı, belgelerinizi vb. Kaybetmemek için öncelikle kişisel verilerinizin yedeğini aldığınızdan emin olun.

Cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlamanın iki yöntemi vardır. İşte her biri:

Samsung Galaxy Note10 + ‘da Ayarlar Menüsü ile nasıl sıfırlanır

 1. Kişisel verilerinizin bir yedeğini alın ve Google hesabınızı kaldırın.
 2. Ayarlar uygulamasını açın.
 3. Genel yönetim seçeneğine gidin ve dokunun.
 4. Sıfırla’ya dokunun.
 5. Verilen seçeneklerden Fabrika verilerine sıfırlamayı seçin.
 6. Bilgileri okuyun ve devam etmek için Sıfırla’ya dokunun.
 7. İşlemi onaylamak için Tümünü Sil’e dokunun.

Donanım düğmelerini kullanarak Samsung Galaxy Note10 + cihazında sıfırlama işlemi nasıl yapılır

 1. Mümkünse, önceden kişisel verilerinizin bir yedeğini alın. Sorununuz bunu yapmanızı engelliyorsa, sadece bu adımı atlayın.
 2. Ayrıca, Google hesabınızı kaldırdığınızdan emin olmak istersiniz. Sorununuz bunu yapmanızı engelliyorsa, sadece bu adımı atlayın.
 3. Cihazı kapat. Bu önemli. Kapatamazsanız, hiçbir zaman Kurtarma Moduna ön yükleme yapamazsınız. Cihazı Güç düğmesi üzerinden düzenli olarak kapatamıyorsanız, telefonun pili bitene kadar bekleyin. Ardından, Kurtarma Moduna geçmeden önce telefonu 30 dakika şarj edin.
 4. Sesi Aç düğmesini ve Bixby düğmesini aynı anda basılı tutun.
 5. Sesi Yükselt ve Bixby tuşlarını basılı tutarken, Güç düğmesini basılı tutun.
 6. Kurtarma ekranı menüsü şimdi görünecektir. Bunu gördüğünüzde, düğmeleri serbest bırakın.
 7. ‘Wipe data/factory reset.’ seçeneğinin üzerine gelinceye kadar Sesi Azalt düğmesini kullanın.
 8. ‘Wipe data/factory reset.’i seçmek için Güç düğmesine basın.
 9. Evet’i vurgulamak için Ses Kısma düğmesini kullanın.
 10. Fabrika ayarlarına sıfırlama işlemini onaylamak için Güç düğmesine basın.

Note 10 Nem Algılandı sorunu # Yöntem 7: Onarım

Bazı durumlarda, nem tespit hatası, hatalı donanım belirtisi olabilir. Fabrika ayarlarına sıfırlama bir fark yaratmazsa, yerel Samsung mağazasına veya Servis Merkezine başvurun. 

Note 10 Nem Algılandı sorunu ve çözümü

Kablosuz şarj kullanın . Cihazınızın kablosuz şarj özelliği, şarj portundaki bir arızadan etkilenmez. Bu nedenle, şu ana kadar hiçbir şey çalışmadıysa, cihazınızı kablosuz olarak şarj etmeyi düşünün. Sorunu kalıcı olarak düzeltmek istiyorsanız, telefonun Samsung tarafından kontrol edilmesini sağlamalısınız, böylece bağlantı noktası yakından incelenebilir.

USB Ayarları servisinin verilerini temizleyin . Bazı nem durumlarında uyarı hataları algılandı, bunun nedeni tam olarak ciddi bir donanım sorunu değil, bir USB bağlantı noktası ayarları aksaklığıdır. Geçmişte bu sorunun nadir görülen durumları vardı ancak fabrika ayarlarına sıfırlama yardımcı oldu. 

Ancak, daha fazla kontrol etmek istemeniz durumunda, devam edip etmeyeceğini görmek için USB Ayarları uygulamasının verilerini kullanabilirsiniz. İşte yapabilecekleriniz:

 1. Uygulamalar ekranını açmak için Giriş ekranından boş bir yere kaydırın.
 2. Ayarlar> Uygulamalar öğesine dokunun.
 3. USB Ayarlarını bulun ve dokunun.
 4. Depolama öğesine dokunun.
 5. Verileri temizle öğesine ve ardından Tamam öğesine dokunun.
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Yorum Yap