1. Ana Sayfa
  2. Bilim & Teknoloji
  3. Kontrolcü (Gamepad) Takılı Windows 10 Uyku Moduna Geçmiyor – Çözüm

Kontrolcü (Gamepad) Takılı Windows 10 Uyku Moduna Geçmiyor – Çözüm

Kontrolcüyle (gamepad) oyun oynayan bir yazılımcı, yaşadığı Windows 10 uyku moduna geçmiyor sorunu üzerine araştırmaya koyuldu ve çok basit bir çözümün olduğunu farketti. Bu yazımızda size sorunun kaynağını ve çözümü anlattık.

gamepad-windows-10-uyku-moduna-gecmiyor

Sorun: Kontrolcü (gamepad) ile oyun oynadıktan sonra Windows 10’un uyku moduna geçmemesi

Bir yazılım mühendisi, bir kontrolcüyle oyun oynadıktan sonra her zaman ki gibi Windows 10 işletim sistemi yüklü bilgisayarını açık bırakıp bilgisayarın başından ayrılıyor. Normalde kısa bir süre sonra otomatik olarak uyku moduna geçmesi gereken sistem, açık kalmaya devam ediyor. Tekrar bilgisayarın başına geçen mühendis, bilgisayarın hiç kapanmadığını farkedip araştırmaya koyuluyor. Yaptığı detaylı araştırmalar sonucu, sorunun çok basit bir hatadan (veya özellikten) dolayı kaynaklandığını anlıyor ve sorunu giderip, bunu GitHub denen yazılımcıların dosyaları depoladığı paylaşım platformunda, insanlarla paylaşıyor.

Normalde, bir süre sonra bilgisayarın uyku moduna geçmesi özelliği hemen her Windows yüklü bilgisayarda olağan bir şeydir. İşletim sistemi, boşta kaldığını anladığı her saniye saymaya başlar ve örneğin 10 dakika sonra uyku moduna geçmesi gerekiyorsa, bu süreyi tamamlayınca sistemi uyku moduna alır.

Bilgisayarda yaptığımız tüm işlemler, fare hareketleri, tuş tıklamaları ve bir programın ön planda aktif olarak çalışması (video oynatıcı gibi), sistemin meşgul olduğunu sisteme bildirir ve sistemin bu işlemler esnasında uyku moduna geçmesi engellenir. Ancak, siz bilgisayarda üzerinde çalıştığınız tüm programları kapatıp, masaüstünü tertemiz bir şekilde bıraktığınız halde sistem uyku moduna geçemeyebilir. Bunun birçok sebebi olabilir. En çok karşılaşılan ise, arkaplanı işgal edip sistemi meşgul eden programlardır.

İşte yazılım mühendisi burada devreye girip, böyle bir şeyin olup-olmadığını araştırırken; Nvidia GeForce Experience isimli programının bir bileşeninin bu şekilde sistemi meşgul ettiğini anlar. Ancak, bu meşguliyet sisteme yük bindirmek yerine çok önemli bir özelliği engelliyor: Uyku moduna geçme isteğini!

Daha sonra tam olarak hangi komutun sistemin uyku moduna geçmesini engellediğini araştırır ve bulur: GeForce Experience’in bir dosyasından gelen komut ile, bilgisayara takılı olarak bıraktığı kontrolcü (gamepad) üzerinden gelen komutlar yüzünden uyku moduna geçiş bir türlü olmuyormuş! Bu sorunu tespit eden mühendis, sonrasında ise sorunu çok basit bir şekilde çözebileceğini öğrenir: İlgili dosyada tek bir komut değişikliği ile!

İlginizi Çekebilir
Windows 10’da Giriş Yapılan Son Kullanıcıya Otomatik Oturum Açmayı İptal Edin

Çözüm: Nvidia GeForce Experience’in libcef.dll dosyasını değiştirmek

Bu dosyayı isterseniz bir HEX editörüyle açıp içerisinde bir komut değişikliği yaparak, isterseniz de sizin için paylaştığımız aynı dosyanın düzeltilmiş halini, aynı konuma kopyalayarak sorunu çözebilirsiniz.

İşlemleri gerçekleştirmeden önce Windows 10’u güvenli moda almalısınız. Nasıl yapıldığını öğrenmek için: Windows 10’u Güvenli Modda Başlatma

libcef.dll dosyasını HEX editörüyle düzenleyerek uyku moduna geçme sorununu çözmek için:

  1. İnternet tarayıcınız ile HexEd.it sayfasına gidin.
  2. Sol üst köşedeki butonlar arasından Dosya Aç‘a tıklayıp C:\Program Files\NVIDIA Corporation\NVIDIA GeForce Experience konumundaki libcef.dll dosyasını açın.
  3. Editörün sağ bölmesinde yer alan Şuraya Git başlığı altındaki Git karşısına 0x61e0ae8 yazıp klavyenizden Enter’a basın.
  4. Editörün ikili kod bloğunu işaretlediğini göreceksiniz (örnek ekran görüntüsü için tıklayın). İşaretli olan 04 üzerine farenizin sol tuşu ile tıklayın ve 06 yazın. Kod bloğu 06 olarak değişecektir.
  5. Yine editörün sol üst kısmında butonlar arasından Farklı Kaydet‘e tıklayıp dosyayı masaüstünüze libcef.dll yazarak kaydedin.
  6. C:\Program Files\NVIDIA Corporation\NVIDIA GeForce Experience konumundaki libcef.dll dosyasını yeniden adlandırıp, adını libcef-orjinal.dll olarak değiştirin.
  7. Masaüstüne kaydettiğiniz libcef.dll dosyasını C:\Program Files\NVIDIA Corporation\NVIDIA GeForce Experience konumuna kopyalayın (bu kısımda bilgisayarınız güvenli modda olmalıdır).
  8. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Düzenlenmiş libcef.dll dosyasını indirerek sorunu çözmek için:

Bunun için tek yapmanız gereken aşağıdaki zip arşivini indirmektir:

libcef.dll İndirwindows10-uyku-modu-sorunu-giderici-dosya-libcefdll.zip

Ardından, yukarıda anlatmış olduğumuz HEX editörüyle düzenleme adımlarından, 6. kısım ve sonrasına bakarak aynı işlemleri gerçekleştirin.

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
GitHub - nuzayets/rawinput-debug: Win32 console application for demonstrating an issue with raw input and system idle state

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap