1. Homepage
 2. Sağlık
 3. Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelik Belirtileri Nelerdir?

hamilelik-belirtileri-2

Gebelik belirtileri kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Ancak bazıları olası belirtilerdir ki bunlar olduğunda gebelik kesin olmayabilir. Bazıları ise kesin belirtilerdir. İlk aylarda görülen belirtiler genellikle olası belirtilerdir, yanılma olabilir.

Gebeliğin Olası Belirtileri

 •  Beklenen adetin gecikmesi
 • Bulantı, kusma
 • Aşerme
 • Vücutta görülen değişmeler
 • Kilo değişimi
 • Beklenen adetin gecikmesi: Gebeliğin en önemli bulgusu adet gecikmesidir. Ancak her adet gecikmesi gebelik anlamına gelmez. Yaşam tarzında herhangi bir değişiklik, çeşitli rahatsızlıklar, psikolojik durum değişiklikleri, stres, beslenme ve mevsim değişiklikleri, kullanılan ilaçlar gibi pek çok faktör adet gecikmesine neden olabilir.
 • Bulantı-Kusma: Gebeliğin ilk aylarında mide yanması, bulantı ve kusma olabilir. Bunun nedeni psikolojik olabileceği gibi midenin yukarı itilmesi ve mide salgılarında farklılaşma olabilir. Bazı gebelerde bulantı ve kusma rahatsız edici şekildedir. Böyle durumlarda az ve sık yenmesi, sabahları yataktan kalkmadan önce bir iki tuzlu bisküvi, ekmek, leblebi gibi kuru şeyler yenmesi iyi gelir. Fazla su içilmemesi, sindirimi güç yağlı yemeklerin tercih edilmemesi uygun olur. Bulantı kesici ilaçlar doktora danışılmadan kesinlikle alınmamalıdır. Bu tedbirlere rağmen şikayetler artıyorsa doktora gidilmelidir.
 • Aşerme: Gebelikte hormon değişikliklerine bağlı olarak iştahta değişmeler olur. Aşeren kadın bazı yiyeceklerden tiksinirken bazılarına da aşırı istek duyar. Özellikle ekşili tatlı şeyleri yemek isteyebilir. Bazen de kil, kömür, toprak gibi zararlı şeyleri yemek isteyebilir. Akla gelmedik şeyleri yemek ister. Bu olağan dışı duruma pika denir. Bunlar sindirim sistemi problemlerine yol açabilir. Kil,parazit içerebilir.Yiyecek olmayan bir maddeye aşeren gebe kadın bunu doktora bildirmelidir.


Vücutta görülen değişiklikler şu şekilde gruplandırılabilir:

 

 • Üreme organlarında değişmeler: Vajina; gebelik sırasında büyümüş ve ödemlidir. Renginde koyulaşma vardır. Vajinal akıntı çoğalır. Vulva ve perine; koyu esmer bir renk alır. Vulvadaki bezlerin salgısı artar. Uterus büyüyüp genişlemiş ve ağırlaşmıştır.

 

 • Memelerdeki değişmeler: Gebeliğin ilk haftasında dolgun, hassas ve ağrılıdır. Büyümeye başlamıştır. Meme uçları büyür. Sıkıldığında süt akar. Meme başı çevresi (areola) koyu renk alır. Üzerinde kabarıklıklar vardır.
 • Üriner sistemde değişmeler: Uterusun mesaneye (idrar torbası) baskı yapması ve mesane damarlarının genişlemesi nedeniyle gebe sık sık idrara çıkar.
 • Ciltte meydana gelen değişmeler: Gebeliğin ilerleyen aylarında bazı kadınların yüzünde kahverengi lekeler görülür. Bu lekelere gebelik lekeleri denir, doğumdan sonra geçer. Uterus büyümesi sonucu, karın derisi gerilir ve incelir. Karında, kalçada bazen de memelerde deride beyaz çatlaklar olabilir. Yumuşatıcı kremler önerilebilir. Oluşan bu çatlaklar doğumdan sonra da kalır, geçmez.
 • Gebelikte kilo değişimi: Tüm gebelik süresince 9-12 kilo almak normaldir. Gebe kadın ilk üç ayda 1 kg, daha sonraki aylarda ayda 1,5-2 kg almalıdır. Beslenirken mümkün olduğunca sebze meyve ağırlıklı beslenmeli, kabız olmamaya dikkat etmelidir. Ödem varsa, tuzu azaltmalıdır. Alınan fazla kilolar gebe kadının vücudunda kalır.

 

 

Gebeliğin Kesin Belirtileri

 •  Gebelik testinin pozitif çıkması
 •  Ultrasonla bebeğin tespiti
 • Bebeğin hareketlerinin anne tarafından hissedilmesi
 • Bebek kalp seslerinin duyulması
 • Muayenede bebek eklerinin elle hissedilmesi

Gebelikte Annede Görülebilen Şikâyetler

Bulantı
Gebe kadınların büyük çoğunluğu gebeliğin ilk 8-16 haftasında sabahları, çoğu kez kusma ve mide bulantısından şikâyet ederler.

Bu durumda;

a) Sabahları yataktan kalkmadan bir iki tuzlu bisküvi, leblebi ve benzeri kuru şeyler yiyebilir. Yemeklerini az ve sık yemesi, yemek yerken su içmemesi önerilir.

b) Bulantı kesici ilaçlar doktora danışılmadan kesinlikle alınmamalıdır, bebekte özüre neden olabilir.

c) Önerilere rağmen bulantı uzun zaman devam eder ve günde 2 kezden fazla kusma olursa gebe mutlaka doktora gitmelidir. 

Kabızlık

a) Gebelikte kabızlık sık görülür. Bunu önlemek için gebenin beslenmesine dikkat edilmelidir.

b) Yemeklerde yeşil salata, meyve, erik, incir kompostosu, kepekli ekmek yemeli, sabah kahvaltılarında gül reçeli, bir bardak ılık şekerli süt, aç karnına bir bardak su içmelidir.

c) Her gün, sabahları mutlaka aynı saatte tuvalete gitmeyi alışkanlık haline getirmelidir.

d) Gece yatmadan önce 3-4 günde bir, 1 çorba kaşığı vazelin likit içmesi önerilebilir.

e) Gebelik egzersizleri yapılmalıdır.

f) Bunları yaptığı halde kabızlığı devam ediyorsa doktora başvurmalıdır.

Varis

Döl yatağının giderek genişlemesi, kanın bacak toplar damarlarından geriye dönüşünü engeller. Bu durum bazı gebelerde varislere (toplar damarların belirli yerlerde genişlemesi) neden olur. Bacakları yukarıya kaldırmak ve yürüyüşler yapmak bu durumu önleyebilir.

Bacaklarda Kramplar

Özellikle gebeliğin son aylarında olur. Tehlikeli bir durum değildir. Başın doğum kanalına yerleşmesi ile sinirlere basınç sonucu meydana gelir.

a) Bacak krampları kalsiyum ya da vitamin eksikliğinden olabilir.

b) Sık kramplar olan gebelere yürüyüş yapması, dinlenmesi, önerilir.

c) Kramp anında bacağını hafifçe kaldırıp karnına doğru çekmesi yararlıdır.

d) Süt, peynir, sebze, meyve yemesi, özellikle de bol B ve D vitamini alması önerilebilir.

Sık idrar yapma

Gebeler ilk aylarda hormonların etkisi ve son aylarda bebeğin baskısı ile sık idrara çıkarlar. Ancak idrara çıkarken yanma gibi şikâyetler idrar yollarında iltihap belirtisi olabileceğinden tedavi edilmesi gerekir.

a) Tedavi için mutlaka doktora gidilmelidir.

b) İltihaplanmanın önlenmesi için hazne temizliğine ve kabız olmamaya dikkat edilmelidir.

Write a Comment

About Author

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Write a Comment