1. Ana Sayfa
  2. En İyiler
  3. Gönlümüzü Kazanan Eski Telefonlar Paha Biçilemiyor

Gönlümüzü Kazanan Eski Telefonlar Paha Biçilemiyor

gonlumuzu-kazanan-eski-telefonlar-paha-bicilemiyor-4

Piyasaya sürüldüğünde birçok kullanıcının dikkatini çekmiş, gönüllere taht kurmuş, kimilerinin hayallerini süslemiş eski telefonlara bir zaman yolculuğu yapıyoruz.

Zamanının Gözdesi, Paha Biçilemeyen Eski Telefonlar

Eskiden her 6 ayda bir yeni bir telefon çıkmazdı. Telefonlar tuşluydu ve henüz yeni yeni ekranlar telefonlarda yer bulmaya ve telefonlar cebe girecek kadar küçülmeye başlamıştı. İşte bu dönemde farklı tasarım ve özellikleriyle çıkan telefonlar oldukça ilgi çekiyordu. Daha sonrasında ise tuşların yerini ekranlar almaya başlamıştı. İşte bu dönemdeki telefonlar küçük-büyük herkesin hayalini süslüyordu.

Eski telefonlara doğru yolculuğa çıkarken, fiyatlarının uçtuğunu ve dolayısıyla paha biçilemediğini belirtelim. Nerdeyse nadide tarihi eserler kadar yüksek fiyatlara alıcı buluyorlar.

Mobira Senator – 3640 dolar ( 19.190 TL)

1982 yılında cep telefonlarının, günümüzde olduğu gibi cebe sığması imkansızdı. Her ne kadar bir tuğla ağırlığında ve kalınlığında olsa da Mobira Senatör teknik olarak bir cep telefonuydu.

İlk olarak otomobiller için tasarlanan bu cep telefonu 9.8 kg ağırlığındaydı ve günlük hayatımızda yanımızda taşımamızın imkanı yoktu.

gonlumuzu kazanan eski telefonlar paha bicilemiyor 1

Günümüz endüstri standartlarından uzak olan bu telefonun fiyatı ise bir servet değerinde. Eğer, sizinde evinizde unutulmaya yüz tutulmuş bir Mobira Senator’unuz var ise, söz konusu bu telefonu çevrimiçi mağazalardan yaklaşık olarak, 3640 dolardan (19.190 TL) satışa sunabilirsiniz.

Nokia 8800 Arte Carbon – 1.600 dolar (8.430 TL)

gonlumuzu kazanan eski telefonlar paha bicilemiyor 2

Paha biçilemeyen eski telefonlar listemizde, bir zamanlara damgasını vurmuş Nokia 8800 ile devam ediyoruz.

2005 yılında piyasaya sunulmuş ve çizilmeye karşı dayanıklı ekranıyla dönemine damga vurmuş olan Nokia 8800 Arte Carbon, şimdilerde 1000 dolar üzeri bir ücrete satılmakta.

Söz konusu telefonun eBay gibi çevrimiçi siteler üzerinden 1600 dolar ila 1000 dolar arası satışa sunulduğunu da belirtelim.

Apple iPhone 2G – 1500 dolar ( 7.900 TL)

gonlumuzu kazanan eski telefonlar paha bicilemiyor 3

Akıllı telefon sektörünün bu hale gelmesindeki en büyük etken Steve Jobs‘un piyasaya sunmuş olduğu ilk iPhone modeli olarak gösterebiliriz.

Bir zamana damgasını vurmuş ve satış rakamları ile piyasayı altüst etmiş olan iPhone 2G, şimdilerde birçok kullanıcı tarafından bir iPhone XS Max fiyatına satılıyor.

Eğer sizinde evinizde unutmaya yüz tuttuğunuz, bir iPhone 2G modeliniz var ise, koleksiyonculara açık arttırmada 1500 dolara kadar satabilirsiniz.

Ayrıca, orijinal kutusunda ve halen jelatinli bir iPhone 2G  sahibiyseniz, bundan daha fazlasını da elde edebilirsiniz.

Bu kısımda, yapmış olduğumuz araştırmalar ile halen kutusunda olan iPhonemodelinin 3500 dolar ila 20.000 dolar arasında satıldığına da şahit olmaktayız.

Nokia 9000 – 1085 dolar (5700 TL)

gonlumuzu kazanan eski telefonlar paha bicilemiyor 4

Takvimler 1996 yılı gösterirken Nokia, Communicator  adlı yeni bir ürün serisi başlattı. Bu yenilikçi telefon serisi, QWERTY klavyeye ve geniş bir ekrana sahipti.

O dönemlerde oldukça büyük yeniliklere imza atan Nokia, 9000 modeliyle SMS ve e-posta gönderebiliyordu.

Bununla birlikte, bir takvim uygulamasına, hesap makinesine ve not defteri gibi birçok yeniliğe ev sahipliği yapan Nokia 9000, günümüzde eBay gibi siteler üzerinden 650 ila 1085 dolar arasında bir ücrete satılıyor.

Nokia 8110 – 650 dolar (3.425 TL)

gonlumuzu kazanan eski telefonlar paha bicilemiyor 5

Paha biçilemeyen eski telefonlar listemizin son sırasında bizleri, bir başka Nokiamodeli karşılıyor.

Dahili bir antene sahip olan ilk telefon olan Nokia 8810, yine dönemine damga vuran telefonlardan. Rehberine 250 isme kadar kaydedebilen 8810′da kızılötesi bağlantısı gibi o dönemim son teknolojilerine sahipti.

Nokia 8110 aynı zamanda The Matrix filminin efsane telefonuydu
Nokia 8110 aynı zamanda The Matrix filminin efsane telefonuydu

Dayanıklılığıyla da ön plana çıkmayı başaran 8810, günümüzde 650 ila 1.300 dolar arası bir ücrete satılıyor.

Kaynak

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap