İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Google
 3. Google Fotoğraflar bilinmeyen özellikleri, ipuçları ve püf noktaları
Trendlerdeki Yazı

Google Fotoğraflar bilinmeyen özellikleri, ipuçları ve püf noktaları

Google Fotoğraflar, akıllı telefon fotoğraflarınızı yönetmek, güvenliğini sağlamak, düzenlemek ve paylaşmak için güçlü bir uygulamadır. Yani sadece geleneksel bir galeri uygulamasından daha fazlası. Size bazı heyecan verici özellikler göstereceğiz. İşte Google Fotoğraflar için en iyi ipuçları ve püf noktaları.

Google Fotoğraflar’ın depolama alanı ve maliyeti

Google Fotoğraflar uygulamasını Android ve iOS cihazlara ücretsiz olarak yükleyebilirsiniz. Fotoğraflarınızı otomatik olarak Google’a (bağlı bir Kablosuz ağınız varsa) yükler ve yükleme sonrasında akıllı telefonunuzda / iPhone’unuzdaki depolama alanını boş bırakır.

Google, fotoğraf ve videolar için size sınırsız depolama alanı sunar. Ardından fotoğraflarınız 16 megapiksele ölçeklendirilir. Videolar için 30 fps ile 1.920 x 1.080 pikseldir. 4K videoların yanı sıra daha fazla megapiksel veya RAW biçiminde fotoğraf yüklemek istiyorsanız, ücretli sürümü tercih etmelisiniz.

Sınırsız depolama için sıkıştırmayı kullanın:

 1. Sol üst köşedeki Menü simgesine dokunun .
 2. Ardından Ayarlar’ı tıklayın .
 3. Orada için Kaydet ve Senkronize.
 4. Orada yükleme boyutunu seçin.
 5. Yüksek kalite’yiseçin .

Depolama alanı azalıyorsa, fotoğraflara ve videolara geriye dönük olarak sıkıştırma uygulayabilirsiniz. 

Daha sonra önceden yüklenmiş olan ortamlar sıkıştırılmış sürümlerle değiştirilecektir; Google Drive depolama alanınızdaki orijinallerin kopyaları kaybolur.

Yüksek kalite’yi seçerseniz, fotoğraflarınız için sınırsız depolama alanınız olacaktır. 

Ek depolama alanı maliyetleri

Orijinal boyutunda yüklemeye karar verirseniz, 15 GB hızla dolar. Google’ın yayınlandığı bulut depolama fiyatları aşağıdaki gibidir:

Daha fazla depolama alanı için Google Fotoğraflar fiyatları

Depolama alanı

Aylık fiyat

Yıllık fiyat

15 GB

ücretsiz

ücretsiz

100 GB

$ 1.99

$ 19.99

200 GB

$ 2.99

$ 29.99

2 TB

$ 9.99

$ 99.99

10 TB

$ 99.99

20 TB

$ 199.99

30 TB

$ 299,99

Bir yıl öncesinden ödeme yaparsanız Google Drive depolama alanı maliyeti daha düşüktür. Güncel maliyetler ve özel teklifler için web sitesini ziyaret edin .

Fotoğrafları manuel veya otomatik olarak yükleyin ve çevrimiçi kaydedin

Varsayılan olarak, Google Fotoğraflar çektiğiniz fotoğrafları akıllı telefon kameranızla senkronize eder. Senkronize edilecek diğer klasörleri de seçebilirsiniz. Bunu yapmanın iki yolu vardır:

 1. Google Fotoğraflar resimli yeni bir klasör bulduğunda bir bildirim alırsınız. Ardından, klasörün gelecekte yedeklenip yedeklenmeyeceğine karar verin.
 2. Google Fotoğraflar’ı açın ve sol taraftaki menüden Cihaz Klasörü’ne dokunun Orada fotoğraf içeren tüm klasörleri göreceksiniz. Bu klasörün Google Fotoğraflar tarafından da yedeklendiğinden emin olmak için klasör adının sağındaki gri bulutun üzerine dokunun.

Fotoğrafları silme

Google Fotoğraflar geleneksel bir galeri uygulaması değil, fotoğraflarınız için bir bulut yedekleme uygulaması olduğundan, silme işlemi iki varyantı birbirinden ayırır. Ana görünümde, fotoğrafları hem buluttan hem de cihazdan silmiş olursunuz. Fotoğrafları buluttan veya telefonunuzun çevrimdışı depolama alanından silmek için aşağıdakilerden birini yapmanız gerekir:

Telefonunuzdaki fotoğrafları silme

Google Fotoğraflar’daki bir fotoğrafı sildiğinizde, bulut dahil olmak üzere her yerden silinir. Ancak cihazınızdaki bir fotoğrafı yalnızca telefondan silmek istiyorsanız,

Google Fotoğraflar için bu hile size yardımcı olacaktır:

google fotograflar ipuclari puf noktalari ve bilinmeyen ozellikleri1

Fotoğrafları yerel olarak silmek için cihazınızın dahili klasörüne gidin … 

Soldaki menüyü açın ve cihaz klasörüne dokunun Orada cihazda depolanan tüm fotoğrafları görebilirsiniz. Burada bir fotoğrafı silerseniz, Google’ın bulutundan değil yalnızca cihazdan silinir. Akıllı telefonunuzun belleği azalıyorsa, ancak fotoğraflarınızı kaybetmek istemiyorsanız bu kullanışlı olabilir.

Dahili depolama alanını hızlı bir şekilde boşaltmak için önceden yüklenmiş tüm fotoğrafları telefonunuzdan bir kerede de silebilirsiniz. Sadece boş alan üzerine dokunun . Fotoğrafların önizlemesi Google Fotoğraflar’ın ana sayfasında görünmeye devam eder ve yüksek sürüm çevrimiçi olarak mevcuttur. Bunun nedeni, yüksek çözünürlüklü sürümlerin gerektiğinde özel olarak indirilmesidir.

Buluttan fotoğraf silme

Fotoğrafları yalnızca cihazdan değil, herhangi bir yerden silmek istiyorsanız, bunu ana Fotoğraflar görünümünden yapabilirsiniz. Orada silinen fotoğraflar, bulutun cihazdan depolanması koşuluyla buluttan ve cihazdan silinir. Silinen fotoğraflar çöp kutusuna gönderilir. Bir görüntüyü yanlışlıkla silerseniz, çöp kutusundan geri yüklemek için 60 gününüz vardır. Daha sonra, Google tarafından kalıcı olarak silinecek.

Google Fotoğraflar bilinmeyen özellikleri ipuçları ve püf noktaları 2

 • Yanlışlıkla bir fotoğrafı sildiniz mi? Merak etmeyin, geri yüklemek için 60 gününüz var. 

Google Fotoğraflar’daki resimleri gizle

Özellikle gizli fotoğrafları omzunuzun üstünden bakan diğer insanlardan gizlemek istiyorsanız, Google Fotoğraflar ile zor olacaktır. Fotoğrafları tek tek seçebilir ve menü aracılığıyla “arşivleyebilirsiniz“, ancak yine de aramalarda görüntülenebilirler. Google Fotoğraflar’daki resim tanıma birçok ayrıntıyı doğru bir şekilde tanıdığından, bu utanç verici olabilir.

Durum albümlere benzer. Bunlar “Albümlerden gizlenmiş” olabilir. Bununla birlikte, içinde bulunan görüntüler yerinde kalır ve hem tanınan nesneleri ve sahneleri arayarak hem de arama işlevindeki albümün adıyla keşfedilir.

Tek tek klasörlerin senkronizasyonunu önlemek için, kamera uygulamanıza geçici olarak farklı bir yazma yolu atayabilir, Google Fotoğraflar senkronizasyonunu manuel olarak duraklatabilir , telefonunuzdaki dahili klasörde .nomedia adlı boş bir dosya oluşturabilirsiniz.

PC’de veya Mac’te Google Fotoğraflar’ı kullanma veya indirme

Google Fotoğraflar uygulaması PC ve Mac için de indirilebilir. Ardından, normal dijital kameranızdaki fotoğrafları bilgisayarınızdaki resim klasörünüze kaydedebilir ve ardından yukarıdaki ölçütlere göre Google Fotoğraflar’daki fotoğrafları kaydedebilir, organize edebilir ve paylaşabilirsiniz.

Windows veya Mac için Google Fotoğraflar uygulaması, fotoğrafları dijital kameranızdan Google’a otomatik olarak yükler. 

Google Fotoğraflar bilinmeyen özellikleri ipuçları ve püf noktaları 3

Uygulama Google’dan ücretsiz olarak indirilebilir ve yükleme sırasında arka plan hizmeti olarak ayarlanır. Değişiklikler için ayarladığınız klasörleri izler ve tercihlerinize göre Google’a dosya yükler.

Google Fotoğraflar uygulamasında yedeklenecek klasörleri ve dosya biçimlerini tanımlar. 

Akıllı telefon uygulamasına benzer şekilde, yükleme kalitesini de tanımlarsınız. Tüm videolara ve fotoğraflara Fotoğraflar web uygulamasında ulaşılır ve ardından Google Hesabınızla oturum açarsanız dünyadaki herhangi bir bilgisayar / tablet / akıllı telefondan erişebilirsiniz.

Diğer biçimlerdeki dosyalar Google Drive’da bulunur, ancak yedekleme yalnızca bir yönde yapılır. Windows ve MacOS için Google Fotoğraflar uygulaması, bulutta önceden kaydedilmiş fotoğrafları indirmez.

Google Fotoğraflar bilinmeyen özellikleri ipuçları ve püf noktaları 4

.İni veya .db gibi dosya biçimlerini yedeklemeden hariç tutar. 

Google Fotoğraflar’ı tamamen indirin

Artık Google Hesabınızı silmek veya Google Fotoğraflar’ı kullanmak istemiyorsanız, resimlerinizi Google Fotoğraflar’dan tamamen indirmeli ve yerel olarak kaydetmelisiniz. Maalesef Google Fotoğraflar’da “Tüm resimleri indir” düğmesi yok. 

Fotoğrafları düzenleme

Google Fotoğraflar, fotoğraflarınızı düzenlemek için normal filtreler sunar. 

 • Bir fotoğraf açın ve yatay kaydırıcıları simgeleyen üç yatay çubuğa dokunun. 
 • Ardından ışığı ve rengi ayarlayın, fotoğrafları otomatik olarak optimize edin veya Instagram tarzı filtreleri kullanın. 
 • Kesme ve tornalama da mümkündür. Değişiklikler geri alınabilir.

Yaratıcı olmak

Google Fotoğraflar sihirbazı, otomatik olarak oluşturulan galeriler ve animasyonlarla sizi zaman zaman bilgilendirir. Tabii ki, bunları manuel olarak da oluşturabilirsiniz. 

Bunu yapmak için ana sayfada Sizin için düğmesine basın . Yukarıda, Google bir albüm, fotoğraf kitabı, filmler, kolajlar veya animasyonlar önerir. Ona dokunun ve fotoğrafları seçin. Google Fotoğraflar gerisini sizin için yapar.

Google Fotoğraflar’ı kullanmayla ilgili ipuçları

Fotoğrafları hızla seçin ve etiketleyin

Aynı anda birden fazla fotoğrafı hızlı bir şekilde seçmek için parmağınızı ilk fotoğrafta basılı tutun ve ardından diğer fotoğraflara kaydırın. Ardından dokunduğunuz ilk ve sonuncusu arasındaki tüm fotoğraflar da seçilir.

Fotoğraf görünümünü değiştirme

Google Fotoğraflar fotoğraflarınızı kronolojik olarak sıralar (Bugün, Dün, Pazartesi, Aralık 2019, …). Fotoğrafları büyütmek için önizleme ekranını iki parmağınızla yayarak görünümü de değiştirebilirsiniz. Tersine, aynısı benzer şekilde geçerlidir. Görünümü sıkıştırırsanız, ay veya yıl görünümüne geçebilir ve daha büyük bir zaman aralığı görebilirsiniz.

Fotoğraf görünümünü iki parmak hareketiyle değiştirin.

Kişi, yer, şey ve daha fazlasını arayın

Bulut depolamada, bir algoritma Google Fotoğraflar’da depolanan resimleri anahtar kelimelerle etiketler. Ankara, kedi veya bisiklet arıyorsanız, muhtemelen aradığınızı bulacaksınız. 

Google Fotoğraflar her şeyi bulur. 

Google Fotoğraflar: Paylaşılan anılar için ipuçları

Fotoğrafları kolayca paylaşın (WhatsApp ile)

Google Fotoğraflar, resimlerinizi arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmanızı kolaylaştırır. Başkalarının da Google Fotoğraflar kullanıp kullanmadığı önemli değildir. Paylaşılan fotoğrafların bir web sitesindeki diğer kullanıcılar tarafından görüntülenebileceği bir bağlantı gönderirsiniz. 

Bu Google Fotoğraflar ipucunu takip etmeniz yeterli:

Paylaşmak istediğiniz fotoğrafları seçin, ardından menünün üst kısmındaki paylaş simgesine (artı işaretinin solunda) dokunun. Yeni Paylaşım menüsünde Bağlantı Al’ı tıklamanız gerekir . Paylaşılabilir bir bağlantı oluşturulur ve daha sonra panonuza kopyalanır.

Artık bu bağlantıyı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz, örneğin WhatsApp veya e-posta yoluyla. Bu, WhatsApp üzerinden doğrudan yüklemeden daha iyidir, çünkü görüntüler kalitesiz bir şekilde sıkıştırılmaz.

Google Fotoğraflar: Paylaşılan fotoğraf albümleri

Google Fotoğraflar, farklı kullanıcıların aynı albüme resim yüklemesine olanak tanır. Bu işlevi kullanmak için, kişilerinizin klasöre erişebilmesi için ilgili fotoğraf albümüne bir bağlantı göndermeniz yeterlidir. Her bağlantı alıcısı daha sonra albümün kullanıcısı olarak daha fazla resim ekleyebilir. 

Albümle ilişkilendirilen tüm kullanıcılar, yeni fotoğraflar eklendiğinde cihazlarında bir bildirim alır. Böylece doğum günü partilerinin, düğünlerin veya ortak gezilerin resimlerini kolayca toplayabilirsiniz.

Daha sonra davet edildiğiniz albümlere erişmek için ana Google Fotoğraflar sayfasının alt gezinme çubuğunda Paylaşım’a dokunun .

Bu arada: Albümler klasör değildir. Bu, görüntülerin kopya oluşturmadan birden fazla albüme atanabileceği anlamına gelir.

Google Fotoğraflar bilinmeyen özellikleri ipuçları ve püf noktaları 5

Google Fotoğraflar, birden çok kullanıcının aynı fotoğraf albümüne resim yüklemesine olanak tanır. / © Google

Fotoğraf ve albümlere yorum yapma

Paylaşılan fotoğraflar ve albümler doğrudan uygulamada yorumlanabilir. Paylaşılan bir albüm açtıysanız, fotoğrafları ve albümleri arkadaşlarınızla paylaşabilir ve doğrudan uygulamada yorum yapabilirler. Alt uygulama alanında bir konuşma balonu simgesi vardır. Üzerine tıklarsanız, yorum alanı açılır ve hemen yorum yapabilirsiniz. Alternatif olarak, sadece bir resmi seviyorsanız küçük kalbe de basabilirsiniz.

Resim veya albüm için onaylanan tüm kullanıcılara yeni bir yorum veya kalbin kullanılabilir olduğuna dair bir bildirim gönderilir. Bu yorum veya benzeri işlevle, resimler ve albümler daha etkileşimli ve sosyal bir bileşen alır.

Google Fotoğraflar bilinmeyen özellikleri ipuçları ve püf noktaları 6

Google Fotoğraflar’da ayrı ayrı kayıtlar ve tüm albümler hakkında yorum yapabilirsiniz. Daha sonra bir kalp de eklendi. 

Google Fotoğraflar: Kişileri etiketleme ve yüz tanıma

Kişileri etiketleyemezsiniz. Görünüşe göre, yüz tanıma özelliği bir gizlilik perspektifinden son derece şüpheli olduğu için eleştirildi. Sonuç olarak bu özellik tüm dünyada mevcut değildir.

Google Fotoğraflar bilinmeyen özellikleri ipuçları ve püf noktaları 7

Kişisel etiketler belirli resimler için aramayı daha da kolaylaştırmalıdır. 

Google Fotoğraflar’ı TV’de görüntüleme

Slayt akşamları genellikle işkence olarak kabul edilir. Peki televizyonda aileye fotoğraf sunmaktan daha doğal ne olabilir? Chromecast’in desteği sayesinde Google Fotoğraflar ile çok kolay.

Resimler büyük ekrana gelmeden önce, hangilerinin akıllı telefonda veya tablette görüntüleneceğini seçebilirsiniz. Videolar ve animasyonlu GIF dosyaları da bu şekilde görüntülenebilir.

Google Fotoğraflar bilinmeyen özellikleri ipuçları ve püf noktaları 8

Google Fotoğraflar, Chromecast ile uyumludur, böylece resimleri ve videoları doğrudan TV’nize aktarabilirsiniz. 

Eski kağıt fotoğrafları tarama

Dijital kameralar 20 yıldır piyasada olmasına rağmen, birçok fotoğraf hala analog ve sadece kağıt üzerinde mevcut. Bu tür hatıraları dijitalleştirmek istiyorsanız, Fotoğraf Tara işlevini deneyebilirsiniz . 

Bunun arkasında eski fotoğraf çekmede uzmanlaşmış ek bir uygulama. Fotoğraf tarayıcı sadece fotoğraf çekmekle kalmaz, eski resmi birkaç kez ve farklı perspektiflerle yakalar. 

Uygulama toplam beş fotoğraf hesaplar. Yansımalar hiçbir şansa sahip değildir, böylece fotoğraf tam parlaklığında dijitalleştirilir. Fotoğrafı kaydettikten sonra, otomatik olarak Google Fotoğraflar’a yüklenecek.

Fotoğraf yazdırma

Tabii ki, fotoğrafları doğrudan uygulamadan yazdırabilirsiniz. Akıllı telefonunuz Wi-Fi ağındaki bir yazıcıyı tanırsa, bu hayal edebileceğiniz kadar kolaydır.

Google Fotoğraflar bilinmeyen özellikleri ipuçları ve püf noktaları 9

Google Fotoğraflar’ı kullanarak fotoğrafları tek tek kablosuz bir yazıcıya doğrudan gönderebilirsiniz.

Ancak, bir grup Google Fotoğraflar’ı bir mağazada yazdırmak istiyorsanız, aşağıdaki yordam faydalı olacaktır:

 1. Albüm oluştur.
 2. Albüme fotoğraf ekleyin.
 3. Tüm albümü PC üzerinden bir USB belleğe indirin.
  1. Sağ üst menü: Tümünü indir.
  2. ZIP dosyasını çubuğa çıkarın.
 4. Mağazadaki çubuğu kullanın.

Google Fotoğraflar’dan PhotoScan

Google Fotoğraflar’ın en sevdiğiniz özelliği hangisidir? Ya da ailenizle fotoğraf paylaşmak ve sıralamak için hangi alternatifi kullanıyorsunuz? Hikayenizle ilgili bir yorum bırakın!

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Yorum Yap