1. Ana Sayfa
 2. Hata & Sorun Giderme
 3. Google Play Store Hataları ve Çözümleri

Google Play Store Hataları ve Çözümleri

Bu makaledeki talimatlar, Android 6.0 (Marshmallow) veya üstünü çalıştıran tüm akıllı telefonlar ve tabletler için geçerlidir, ancak bazı adımlar cihazınızın modeline göre değişebilir.

google-play-store-hatalari-ve-cozumleri

Google Play Store Hatalarının Nedenleri

Google Play hatalarıyla ilgili sorunları gidermeye başlamadan önce, diğer kullanıcıların Google Play ile ilgili sorunları rapor edip etmediğini görmek için Downdetector.com adresini ziyaret edin . Öyleyse, sorun muhtemelen Google Play Hizmetlerindedir ve yakında çözülecektir.

Genellikle, neyin yanlış olduğunu gösteren bir hata kodu alırsınız. Yaygın Google Play hata kodlarının ve bunların ne anlama geldiğinin bir listesi:

 
  • Hata 944 : Google sunucularının bağlantı sorunları var, sorun çözülene kadar bekleyin.
  • Hata 919 , 101 , 923 ve 921 : Cihazınızda boş alan yok. Yer açmak için bazı uygulamaları silin. Müziklerinizi, resimlerinizi ve videolarınızı bulut depolama alanına taşımayı düşünün .
  • Hata 481 : Google hesabınız bir hata nedeniyle kapatıldı. Tek çözüm onu ​​silmek ve yeni bir tane oluşturmaktır.
  • Hata 927 : Google Play uygulaması güncellenirken bir uygulamayı indirdiğinizde bu hata kodu görünür. Güncellemenin yüklenmesi tamamlanıncaya kadar bekleyin ve ardından indirmeyi tekrar deneyin.
  • Hata F-BPA-09 : Bu indirme hatası Google’da veya uygulamanın kendisinde yaşanan sorunlardan kaynaklanmaktadır. Play Store uygulamasının önbellek verilerini Ayarlar > Uygulamalar > Tümü > Google hizmetleri çerçevesi’ne giderek temizleyin .
  • Hata 505 : Benzer uygulamalar aynı izinlere erişmeye çalışıyor. Bu yalnızca Android’in eski sürümleriyle ilgili bir sorundur. Uygulama ayarlarını kullanarak önbelleği temizleyin ve bu sorunu önlemek için en son Android güncellemesini yükleyin.
  • Hata DF-DLA-15 : Bu kod uygulama güncellemeleriyle ilgilidir. Bu hatayı düzeltmek için Play Store uygulama önbelleğini temizleyin.
 
  • Hata 103 : Cihazınız indirdiğiniz uygulama ile uyumlu değil. Google Play genellikle uyumsuz uygulamaları indirmenize izin vermez, ancak bazen de yükler. Bu kodu yanlış da alabilirsiniz. Google Play ve Android’in en son sürümlerine güncelleyin.
  • Hata 491 : Teknik bir sorun nedeniyle indirme veya güncelleme mümkün değil. Google hesabınızı kaldırmayı ve ardından cihazınıza tekrar eklemeyi deneyin.
  • Hata 403 : Bu hata, aynı uygulamayı tek bir cihazda farklı Google hesapları kullanarak indirdiğinizde olur. Uygulamayı ilk satın aldığınız Google hesabında oturum açın ve diğer hesabınızla indirmeden önce uygulamayı kaldırın. Google Play Store Ayarları > Arama geçmişini temizle seçeneğine giderek Google Play Store arama geçmişini de temizlemeniz gerekebilir .
  • Hata 911 : Bu kod, Wi-Fi bağlantınızla ilgili bir sorun olduğunu gösteriyor veya veri önbelleğini temizlemeniz gerekebilir. Kimlik doğrulama gereksinimleri olan bir etkin nokta kullanıyorsanız, tekrar giriş yapın.
  • Hata 941 , 504 , 495 , 413 , 406 , 110 , rh01 ve rpc: aec: 0 : Bu hatalar çeşitli nedenlerle ortaya çıkar, ancak hepsi aynı düzeltmeyi gerektirir. İlk önce önbelleği temizleyin. Bu sorunu çözmezse, farklı bir Google hesabı kullanın.
 

Cihazınıza yeni bir Google hesabı atamak, bazı uygulamalarla uyumluluk sorunlarına neden olabilir, bu yüzden uygulamaları düzgün çalışmadan önce yeniden yüklemeniz gerekebilir.

Google Play Store Hatası Nasıl Düzeltilir

Google Play beklenmedik bir şekilde çalışmayı durdurduğunda veya yanlış davrandığında her zaman bir kod görmezsiniz; bu nedenle, temel sorunu tanımlamak için bazı sorun giderme işlemleri yapmanız gerekebilir. Google Play size bir hata mesajı vermeden arızalanırsa, tekrar çalışmasını sağlamak için deneyebileceğiniz çok sayıda strateji vardır.

Google Play Android cihazlar için optimize edilmiştir. Google Play’i Amazon Fire tabletlerine ve iOS cihazlarına yüklemek mümkün olsa da , aşağıdaki stratejiler Google Play Store hatalarını düzeltebilir veya düzeltmeyebilir.

 1. Cihazınızı yeniden başlatın . Şaşırtıcı sayıda sorunu çözmek için cihazınızı kapatın ve tekrar açın.

 2. Google Play Store’u kapatmaya zorla . Google Play’i durdurmak için:

  Ayarlar’ı açıp Uygulamalar’a dokunun .

  Google Play Store’u bulup dokunun .

   

  Durdurmaya Zorla’ya dokunun .

   
 3. Uçak modunu değiştir . Neden olduğu açık olmasa da, birçok kullanıcı uçak modunu açıp kapattığını bildirmiştir. Google Play’in davranışını düzeltir. Ekranı aşağı kaydırın ve Uçak’a iki kez dokunun .

   
 4. Wi-Fi arasında geçiş yap . Wi-Fi’yi birkaç saniye devre dışı bırakın ve ardından tekrar açın. Ekranı aşağı doğru kaydırın ve Wi-Fi simgesine iki kez dokunun .

   
 5. Yönelticiyi sıfırla . Diğer web uygulamalarında sorun yaşıyorsanız, internet bağlantınızla ilgili bir sorun olabilir.

   
 6. SD kartı çıkartın . SD kartlar, uygun şekilde kurulmamışsa Google Play ile ilgili sorunlara neden olabilir. SD kartı çıkarın ve işiniz bittiğinde tekrar takın.

   
 7. Google Play Store önbelleğini temizle . Google Play önbellek hafızasını silmek için:

  Gidin Ayarlar > Uygulamalar > Google Play Store , ardından dokunun Depolama .

   

  Önbelleği Temizle’ye dokunun .

   
 8. Google Play Store verilerini silin . Yukarıdakiyle aynı adımları izleyin, ancak bunun yerine Verileri Temizle’ye dokunun . Ardından, oturum açın ve ilk kurulum işlemine tekrar gidin.

 9. Google Play Hizmetleri önbelleğini ve verilerini temizle :

  Gidin Ayarlar > Uygulamalar > Google Play Hizmetleri , musluk Depolama , ardından dokunun Clear Cache .

   

  Hafifçe vurun Alanını Yönetin , ardından dokunun Tümünü Sil Verileri .

   
 10. Engelli uygulamaları kontrol edin . Google Play, bazıları yanlışlıkla devre dışı bırakılabilen diğer uygulamalara bağlıdır. Ayarlar’a gidin , Uygulamalar listesinde ilerleyin ve yanlarında Devre Dışı olan uygulamaları arayın .

   

  Her birine dokunun, ardından sorunu çözüp çözmediğini görmek için uygulama bilgileri sayfasında Etkinleştir’e dokunun .

   
 11. Proxy Sunucusu / VPN’yi devre dışı bırakın . Bir kullanırsanız sanal özel ağ veya proxy sunucusu başka türde, kapatın.

 12. Sistem tarih ve saat ayarlarını kontrol edin . Yanlış tarih ayarları Google’ın sunucuları ile çakışmaya neden olduğundan, Ayarlar’a gidin ve Tarih ve Saat öğelerine dokunun .

   

  Otomatik tarih ve saat seçeneğine dokunun .

   

  Şu anda bağlı olduğunuz şebekenin sağladığı süreyi veya cihazınızın dahili GPS’sini kullanmak isteyip istemediğiniz sorulabilir. Her iki seçenek de aynı sonucu verir.

 13. Google Play Hizmetlerini güncelle . Google Play Servisleri uygulama sayfasını ziyaret edin  ve Güncelle öğesine dokunun. Devre Dışı Bırak seçeneği görürseniz , Google Play Hizmetleri zaten günceldir.

   
Yorum Yap

Yorum Yap