1. Ana Sayfa
  2. ASUS
  3. GPS (Konum) Özelliği Bozulan, Çalışmayan ZenFone'u Onarma Yöntemleri

GPS (Konum) Özelliği Bozulan, Çalışmayan ZenFone'u Onarma Yöntemleri

Bugün sizlere bir kullanıcının yaşadığı sorun ve bulduğu çözümleri sizlerle paylaşıyorum. Özellikle ZenFone 2, Marshmallow güncellemesinden sonra GPS (konum) özelliği bozuluyormuş. Birkaç çözüm mevcut. Bakalım, çalışmayan GPS nasıl onarılıyormuş…

Lütfen Dikkat!
  • Root, bootloader kilidi açma, özel rom yükleme, özel recovery yükleme, modifiyeli dosya flaşlama, modifikasyon yükleme gibi sistem dosyalarına direkt etki eden tüm işlemler cihazınızı garanti dışı bırakır. Garantinizi geri kazanmak istiyorsanız orjinal rom’a geri dönmelisiniz.
  • Bu anlatımı kullanarak cihazınıza vereceğiniz zararlardan ötürü tüm mesuliyet size aittir!
  • Bu makalede anlatılanları uygulamadan önce mutlaka yedek alın. Nasıl yedek alacağınızı bilmiyorsanız bu linkteki anlatıma bakabilirsiniz.
  • Cihazınız herhangi bir sebeple bozulursa bu linkteki yöntemlere başvurabilirsiniz.
  • Buradaki anlatım sonrası telefonunuzun dahili hafızası tamamen silinecektir.
Dünyaca ünlü geliştirici forumu XDA üzerinde, Brezilyalı bir ASUS ZenFone 2 kullanıcısı, telefonunu Android 6.0 Marshmallow güncellemesini yükledikten sonra GPS’in bozulduğunu belirterek çözüm önerileri istemiş. En sonunda kendi sorununu yine kendisi çözüp, çözümünü de kullanıcılarla paylaşan bu üyenin, bulduğu çözümü ve diğer üyelerin önerilerini sizlere, düzenli ve Türkçe anlatıma dönüştürerek aktarıyorum:

ZenFone’larda Çalışmayan GPS’i Onarma

1. Yöntem: Versiyon Düşürme

Sorundan şikayet eden konu sahibi, versiyon düşürerek bu dertten kurtulduğunu ve kararlı güncellemenin beklenilmesini önermiş. Uyguladığı aşamalar ise şöyle:
1. ZenFone’unuzu tamamen şarj edin.
2. ZenFone’unuzu yedekleyin.
3. ZenFone’unuza ait Android 5.0 Lollipop güncelleme dosyasını ASUS web sitesinden edinin veya,
ZenFone’unuza ait Lollipop güncellemesi yok ise, ASUS web sitesinden telefonunuza ait en eski Android sürümüne ait güncelleme dosyasını edinin veyahut,
GPS’in çalıştığını bildiğiniz bir güncelleme dosyasını edinin.
4. Güncelleme dosyasını telefonunuzun usb kablosuyla dahili hafızasında en üst dizine kopyalayın.
5. ZenFone’ununuzun DroidBoot moduna girin.
6. DroidBoot modundayken ses tuşlarına basarak ekrana Recovery Boot’un gelmesini sağlayın ve güç düğmesine basın.
7. Recovery moduna girdikten sonra Wipe/factory reset işlemini yapın. Bu işlemin tamamlanması biraz zamanınızı alacaktır.
8. Wipe cache işlemini yapın.
9. Install update from Internal storage seçeneğini seçin ve ardından gelen ekrandan güncelleme dosyanızın üzerine ses tuşlarıyla gelip güç tuşuna basın.
10. Şimdi güncelleme dosyası yüklenecektir. Yükleme işlemi bitince reboot seçeneğini seçerek telefonu yeniden başlatın.
Bu sayede versiyon düşürerek, sizin için en kararlı sürüme geçmiş olacaksınız.

2. Yöntem: Telefonu Döndürme

Başka bir kullanıcının yöntemi ise şu şekildedir:
1. Konumu açın ve yüksek doğruluk modunu aktifleştirin.
2. Google Haritalar‘ı açın.
3. Telefonunuzu 8 rakamı şeklinde veya sonsuz hareketi yapacak şekilde döndürün.
4. Google Haritalar’ı kapatın ve son uygulamalar listesinden de kaldırın.
5. Google Haritalar’ı açın ve kullanmaya başlayın.

3. Yöntem: Donanıma Müdahale Etmek

Başka bir kullanıcı ise, yeni bir telefon almaya karar vermişken telefonu kaldırmak yerine son kez kurcalamaya karar veriyor. Ardından telefonun arka kapağını bir şekilde açıp sinyallere etki eden diyot veya resistörü bulup bir tel yardımıyla devre dışı bırakıyor. Böylece telefonun Wi-Fi ve GPS sinyalleri oldukça kuvvetleniyor. GPS, ise çok kısa sürede uyduları bulup konumu tespit ediyor. İşte kullanıcının paylaşımı (tabii ki ben düzenleyerek Türkçeleştirdim):
Öncelikle ZenFone’unuzun kapağını açın ve aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi sinyalle alakalı pinini bulun (kırmızı okla işaretlenmiş olan):
zenfone gps pin 1
Bu pine bağlantılı olan diyot veya resistörü aşağıdaki fotoğraftaki gibi tespit edin (kırmızı yuvarlağa alınan):
zenfone gps pin 2
Bu fotoğraftaki uzun kıvrımlı kırmızı çizgi, sinyal pininin diyota veya resistöre olan bağlantısını gösteriyor. 1 ve 2 numaraları ise diyotun veya resistörün iki ucunu gösteriyor. Arkadaş bu 1 ve 2 numaralı kısımları küçük iletlen bir tel ile birleştirmiş. Bu sayede diyotu veya resistörü iptal etmiş, aradan çıkarmış. Telefon sinyal pinine direkt bağlı hale gelmiş. Kullanıcının tecrübesine göre, Wi-Fi ve GPS sinyalleri çok kuvvetlenmiş. Wi-Fi için; modemden eskisinden daha uzağa gitmesine rağmen daha iyi sinyal aldığını, GPS için ise; uyduların çok daha çabuk tespit edilip konumunun bulunduğunu söylüyor.
Eğer sizde GPS için telefonu değiştirmeye niyetlenenlerdenseniz, son kez bu yöntemi denemenizde fayda var.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap