1. Ana Sayfa
 2. Öne Çıkanlar
 3. Greenify – Arkaplandaki Gereksiz Uygulamaları Uyutma

Greenify – Arkaplandaki Gereksiz Uygulamaları Uyutma

Merhabalar, bu yazımızda çok önemli bir konuya değineceğiz. Biliyorsunuz çoğu telefonda aşırı RAM kullanımı, telefonun pilinin çabuk bitmesi, aşırı ısınma, telefonun kendi kendine kapanması gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Telefonu normal kullandığımız sırada bir anda çok fazla ısınabiliyor ve buda çok ciddi sorunlara sebep olabiliyor (donanımların aşırı ısınıp yanması, zarar görmesi gibi). Biz ise bu yazımızda sizlere bu sorunların en köklü ve stabil çözümü olan “Greenify Arkaplandaki Gereksiz Uygulamaları Uyutma”  yöntemini anlatacağız.
greenify-arkaplandaki-uygulamaları-uyutma

Cihazda Aşırı RAM Kullanımı Yüzünden Ortaya Çıkan Sorunlar

Bildiğiniz üzere son zamanlarda birçok uygulama artık hayatımızın bir parçası olmaya başladı ve aynı anda birçok uygulamayı cihazlarımızda bulundurma ihtiyacı hissediyoruz. İşte bu yüzden telefonumuzda aynı anda arkaplanda birçok uygulama çalışıyor ve bu telefonumuzun RAM kullanımını çok zorluyor. Hatta çoğu uygulama durmaya zorlasanız bile arkaplanda çalışmayı sürdürüyor.

Bunun Sonucu Olarak;

 • Telefon aşırı ısınıyor ve bu ısınma cihaza zarar verebiliyor.
 • Aşırı ısınan telefon istemediğimiz anlarda kendi kendine kapanabiliyor.
 • Telefonun Pili çok çabuk bitebiliyor ve bu bizi gün içerisinde çok zora sokabiliyor.
 • Telefonda çok rahatsız edici takılmalar, uygulamalarda donmalar meydana geliyor.
 • Telefonun Pilinin hatta Telefonun Kendisinin kullanım ömrü azalıyor.

Ayrıca bunlar sadece ortaya çıkan başlıca sorunlar, aşırı RAM kullanımı yüzünden telefonu brick olan insanlara bile rastladım forumlarda. İşte bende sizlere bunların önüne geçmek için en stabil çözümü sizlere aktaracağım.

Greenify ile Arkaplandaki Gereksiz Uygulamaları Uyutma

Bildiğiniz üzere piyasada birçok RAM temizlemek, cihazdaki gereksiz uygulamaları silmek için program bulunuyor. Bu programları yükleyerek telefonumuzdaki programları durdurduğumuzu ve sorunları  çözdüğümüzü düşünüyoruz. Fakat bu tamamen yanlış, bu programlar uygulamaları sadece anlık durduruyor. Daha sonra durdurulan uygulamalar tekrar açılıyor, buna ek olarak birde bu program RAM kullanımı yapıyor. Ben ise bu yazıda tamamen farklı bir sistemle çalışan “Greenify” adlı uygulamayı konu edindim. Sebebi ise bu uygulama hem kendisi arkaplanda çok yük yapmıyor, hemde uyuttuğumuz uygulamalar biz açmadığımız sürece arkaplanda çalışmıyor. Şimdi isterseniz daha fazla uzatmadan, size uygulamayı nasıl kullanacağınızı anlatayım ve indirme linkini sizlerle paylaşayım.

Talimatlar

 • Öncelikle aşağıdaki butondaki linkten Greenify APK dosyasını cihazımıza indiriyoruz.
 • Daha sonra cihazımıza indirdiğimiz APK dosyasının kurulumunu yapıyoruz.
 • Cihazımızdan Greenify uygulamasına giriş yapıyoruz.
 • Gelen ekranda sağ üst köşedeki “+” butonuna basıyoruz.
 • Gelen ekranda 2 farklı alan olacak. “Arkaplanda Çalışanlar” ve “Belirli Durumlarda Cihazı Yavaşlatanlar”. Bu iki alandan uyutulmasını istediğimiz uygulamaları seçiyoruz.
 • Uygulamaları seçtikten sonra sağ üst köşede indirme butonuna benzer bir buton ile karşılaşacağız. Bu butona tıklıyoruz.
 • Daha sonra bizi tekrar ana ekrana atacak ve seçtiğimiz uygulamaları “Ekran Kapandıktan Sonra Uyutulacaklar” listesinde göreceğiz. Seçtiğimiz uygulamalar biz telefonu kapattığımızda uyku moduna geçecek yani bataryayı sömürmeyecek tabiri caizse.
 • Eğer uygulamaları direk uyutmak istiyorsanız uygulamanın ana ekranında (ilk giriş ekranı) sağ alt köşedeki “Zzz” ikonuna tıklıyoruz.
 • Bu işlemi yaptıktan sonra “+” butonuna basıp seçtiğimiz tüm uygulamalar uyutuluyor.
 • Herhangi bir sorununuz olursa yorumda yazarsanız elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.
Greenify – Arkaplandaki Uygulamaları Uyutma APK İndir
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap

Yorumlar (12)

 1. 4 sene önce

  bende pro apksı var kendim bizzat google playden aldım isterseniz apk yapıp atayım bi deneyin sizde de pro çalışacak mı?

  • Furkan Güneş
   4 sene önce

   Hocam full sürüm apk bizdede var elbet fakat sitede yayınlamamız sıkıntı. Fakat isteyen arkadaşlar zaten ne yapacakları hakkında bilgi sahibi.

 2. 4 sene önce

  header(“refresh:2;url=http://www..net”);

 3. 4 sene önce

  Merhaba geçen gün asus zenfone2 aldım güncellemesi var ama bazı formlarda yorumları okuyunca karar veremedim güncelleme yapayimmi ..

  • Furkan Güneş
   4 sene önce

   Güncellemenin içeriğine bakın, kendiniz karar verin bence hocam

   • Merhaba. Konunun yeri burasi degil biliyorum ama birsey soracagim ben whatsapp kullanmiyorum ancak zamane sartlarinda daha fazla dayanamayip kuracagim sanirim yalniz benim soyle bir sorunum var. Rehberimdeki birkac kisiyle gorusmuyorum whatsappi yukledikten sonra “şu kişi whatsapp a katildi” uyarisini veriyor bunu nasil engelleyebilirim yani benim whatsappa katildigimi kimse gormesin istiyorum;) boyle bir secenek var mi . Tesekkurler

    • Furkan Güneş
     4 sene önce

     Yanlış hatırlamıyorsam girdiğiniz gibi herkesi engeller sonra sadece konuşmak istediklerinizi açarsanız göremiyorlardı hocam.

 4. Bu uygulamayı kullanmak yerine, Asus’un kendi Otomatik Başlatma Yöneticisi’ni kullanmak daha mantıklı. Zaten Otomatik Başlatma Yöneticisi’nin de başlangıç ekranında çıkan uyarıda belirttiği gibi, sonradan kurulan uygulamalar sistem düzeyinde erişim elde edemeyeceği için hiçbiri Asus’un kendi yöneticisi kadar etkin olamayacaktır. Diğer telefon markaları için belki geçerli tarafları vardır ama Asus’un halihazırda kendi çözümü varken Greenify çok da işe yaramayacaktır.
  Not: Şahsi görüşdür, kimseyi bağlamaz.

  • Furkan Güneş
   4 sene önce

   Görüşünüz için çok teşekkür ederim öncelikle,
   Asus’un kendi uygulamasıda Greenify ile aynı mantıkta çalışmaktadır. Fakat Greenify kullanım kolaylığı olarak daha önde olduğu için bu makaleyi yazmayı uygun gördüm hocam 🙂

 5. Root gerekmekte mi peki ?

  • Furkan Güneş
   4 sene önce

   Root gerekmiyor fakat tercihe bağlı olarak telefonunuz rootluysa uygulamaya root yetkisi vererek işlevini arttırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.