kare-logo

SiberKalem.com‘u bilim, teknoloji, kültür, sanat, güncel önemli gelişmeler ve eğlendiren içerikleriyle günlük yaşamanıza renk katmak amacıyla kurdum.

İlgi alanlarım doğrultusunda yazılar yazmak, kendi düşüncelerimi siz okurlarla paylaşmak için böyle bir bloğu açmaya karar verdim. Yukarıda saydığım alanlara yönelik ilgim var ve hemen hergün, gündemi takip etmeye çalışırım. Artık gündemi sadece takip eden değil, kendimce değerli bulduğum tüm içerikleri yine kendi dilimden sizlerle paylaşan oldum.

Neden Siber Kalem İsmi?

Siteyi kurmadan önce kurmak istediğim bloğumun hangi alana dönük olduğunu düşündüm. Yukarıda saydığım alanlara yönelik ilgim mevcut. Bu ilgimin çoğu makina-insan ilişkisine dayanıyor (anladığınız gibi teknolojiden bahsediyorum). Buna teknoloji dilinde “siber” denmektedir. Vikipedi’deki siber yazısına bakabilirsiniz. Ben ise bir yazarım. Yazarın işi kalem oynatmak değil mi? Öyleyse Siber Kalem seçimi gayet uygun göründü. İnternette alan adlarına bakındım. SiberKalem.com dışında, başkası tarafından diğer uzantıları (.net, .org gibi) satın alınmamış en özgün alan adı da yoktu. Tüm bunların neticesinde SiberKalem.com olarak yayın hayatına başladım.

SiberKalem.com Neler İçerebilir?

Hemen aklıma ilk gelenleri söyleyeyim; akıllı telefonlar, bilgisayarlar, oyunlar, sosyal ağlar, uzay bilimleri, mühendislikler, bilim kurgu filmleri ve dizileri, güldüren, eğlendiren mizahlar başlıca içeriklerdir. Tabii ki bunlar çeşitlenmektedir. Kendim neyi takip ediyorsam, fırsat buldukça önemli gördüğüm herşeyi okurlarımla paylaşmaya gayret ediyorum.

SiberKalem.com’un Sahibi Kim?

Bu sitenin iki sahibi mevcut. Siteyi tasarlayan ve faaliyete geçiren ilk kişi, Furkan Güneş olarak benim.

Sitenin ikinci sahibi ise İbrahim Fırtına‘dır.

Furkan Güneş’in Sanal Geçmişi

Sanal aleme 2007 yılında adım attım. İlk olarak lisede sınıfça karar verip açtığımız DogununGunesi.com yöresel ve bölgesel tanıtım sitesiyle başladım. Google Pagerank değeri 3 olan bu sitede, kardeşimle beraber bir turizm programının da yardımıyla büyük bir forum oluşturmaya çalıştık. Türkiye’nin tüm il ve ilçelerini forumda bölüm ve alt bölüm halinde düzenledik. Daha sonra her bir il ve ilçenin kendi içerisinde ayrı ayrı tanıtımını gerçekleştiriyorduk. O zaman ki düşüncem şuydu: Her bir ilden bir üyeyi, kendi bölümüne moderatör olarak atamak ve kendi bölgesini en iyi şekilde tanıtmasına yardımcı olmak. Çalışmalarımız devam ederken sitenin artan hiti doğal olarak ek masraf getirdi. O zamanlar henüz lise üçüncü sınıfta olduğumdan ve herhangi bir gelirim olmadığından bu masrafı tek başıma karşılayamadım. Bir ortak buldum. Bir süre masrafları ve henüz olmayan gelirleri bölüşme kararı aldık. Ancak bir süre sonra sitenin hacklendiğini gördüm. Kısa bir araştırma sonucu siteye aldığım ortağın siteyi başka bir hacker ile ortaklaşa hacklediğini öğrendim. Saçma bir durumla karşılaşmıştım. Sitenin güncel yedeğini de elimde bulunduramadığımdan ve hacklenmeden önce bir önceki yedekle arasında büyük veri kaybı olduğunu gördüğümde bir anlık sinirle sitenin bir daha açılmamasını sağladım. Tek başıma masraflarıyla başedemiyordum, bulduğum ortaklar ise daha çok canımı yakıyor, çalışmalarımı boşa çıkarıyordu. Bu projemi iptal ettim ve bir anda kendimi sanal alemde boşlukta hissettim.

Ardından ilgi alanıma en çok uyan siteyi açma kararı aldım. Teknolojiyi ve teknolojide yaşanan sorunlara çözüm getirmeyi çok sevdiğim için TechnoDestek.net adında forum sitesi açtım (yıl 2007-2008 arası). İçerisinde daha çok oyun ve program paylaşımında bulunduğum site zamanla hit toplamayı başardı. Ancak üniversiteye giriş için yapılacak olan ÖSS (Öğrenci Seçme Sınavı) dolayısıyla bu siteyi bırakmak zorunda kaldım. Ders çalışmama engel oluyordu çünkü.

ÖSS sonrası üniversiteye yerleştikten sonra, 2010 yılında sahip olduğum Nokia 5230 sayesinde Maxicep.com forumunda CFW (Custom-FirmWare yani özel rom) çalışmalarında bulundum. Çalışmalarımı öylesine ilerlettim ki, o dönemde dünyada dahi kimsenin cesaret edemediği Symbian Belle arayüzünü CFW ile tam 11 adet Symbian S60V5 işletim sistemine sahip telefona aynı anda sunmayı başardım. Adını bile hâlâ unutmamışım: T.C.K (Türk CFW Kuvvetleri kısaltması). Bu CFW’yi duyurduktan sonra 2.5 gün içinde 10.000 indirilme barajını geçti. Bunun için bana yardımcı olan ekibi saygıyla anıyorum. O zamanlar Maxicep’te çok cüzi ücretle çalışmalarımı devam ettiriyordum. Bu çalışmalar çok zamanımı alınca ve aldığım ücrette çok düşük kalınca çalışmalarımı noktaladım. Telefonumu da satarak başka bir telefona geçtim.

2012‘de, üniversitenin ikinci yılında yine sanal alemde üzerinde çalışabilecek site açmak istedim. Eskiden açıp devam ettiremediğim siteyi bu sefer bir blogla beraber açtım, adı da TechnoDestek.com oldu. Blogda haberlerden daha çok yardımcı olabilecek kılavuz şeklindeki makaleleri yayımlıyordum (o zamanlar en meşhur makalem “Laptop Satın Alma Rehberi”ydi). Forumda ise önceki sitemde olduğu gibi oyun-program paylaşımlarında bulunuyordum. Site kısa zamanda büyük hitler topladı. Ancak paylaşılan yasa dışı içerikler Google’dan darbe yedi (tam sürüm ücretli uygulamalardan bahsediyorum). Yaptığımın yanlış olduğunu görünce forumdan zararlı içerikleri temizledim ancak Google’ın gözünde kara bir leke olarak kalmaya devam edince bu sitemi de kapatmak durumunda kaldım.

Üniversitenin üç ve dördüncü yılını web site açmadan, sanal alemde herhangi bir yazı yazmadan geçirdim. Mezun olduktan sonra henüz iş bulamadığım zamanlarda, DonanımHaber forumunda ASUS ZenFone 4-5-6 ana konusunda sahip olduğum ZenFone 5 sayesinde üyelerle çok haşır neşirdim. Yardımcı oluyordum, bilgi veriyordum, bilgi alıyordum. Derken bir üyenin “Bu bilgiler forumda mesajlar arasında kayboluyor, gel birlikte blog açalım derli toplu olsun” önerisine geçmişimden dolayı isteksiz kaldım. Bu arkadaş başkasını bulamamış olacak ki önerisini tekrarladı. ZenFone’ların Hepsiburada.com‘daki satışlarını belli bir süre takip ettim. Satışlarda belli bir süre akıllı telefon satışlarındaki istatistiklerde ilk iki sırayı işgal eden telefonların mutlaka destek arayanlarının olacağını (Bunlar ASUS ZenFone 5 ve 6 idi), bu sefer kurallara karşı gelmeden, güzel bir site açıp tutturabileceğimi tahmin ettim. Arkadaşın isteğini kabul ettim ancak bu sefer arkadaş ortak olmaktan vazgeçtiğini, yakın zamanda telefonunu satacağını söyledi. Bende bir kez daha kendi başıma site açma girişiminde bulundum.

2014 yılının sonlarında bu sefer zenfoneasus.com‘u açtım. Sadece blog olarak işletmeye karar verdim. O zamanlar kendi araştırmalarımda gördüğüm kadarıyla tek Türkçe ZenFone destek sitesi benim açtığım olmuştu. Yabancı kaynaklardan derlediğim içerikleri Türkçeye çevirip daha da güzelleştirerek bloğuma kattım. Sonra kendi bulduğum çözümleri detaylı şekilde paylaştım. Araştırmalarımı bloğa yansıttım. Kısa zamanda hit toplayan siteme Google Adsense’den de reklam aldım. Artık hedefime ulaşmıştım. Aylık düzenli para kazandığım, içerisinde özgün paylaşımlarda bulunduğum, kapanmayan sitem vardı. Allah’a şükür ki sitem bugüne kadar zarar görmedi. Sitemi ikinci yılında geliriyle paralel olarak beslemek istedim. Yani sitenin gelirinin bir kısmını siteye harcamaya karar verdim. MyThemeShop sitesinin en pahalı üyeliğini aldım ve içerisindeki tema ve eklentilerle siteyi donattım. Elimden gelenin en iyisini bu siteye yapmaya çalıştım. Sonraları ZenFone’lara ilgi azaldı, doğal olarak hit kaybı yaşadım. İlk günkü heyecan artık yoktu. ASUS firması sağolsun akıllı telefonu olan ZenFone’lara yönelik çalışamalarını hep geciktirdiği için ZenFone sahipleri başka telefonlara yöneldi. Anlayacağınız ne kadar çok ZenFone satılırsa ben de o kadar çok hit alıyordum, azmim artıyordu ancak ASUS’un zararlı hareketleri bana da yansıyordu ve azmim azalıyordu.

zenfoneasus.com bugün hâlâ aktif bir şekilde çalışmaktadır. Artık sadece önemli makaleleri paylaşıyorum. Azmimi kıran ancak yine de çalışmaya devam eden sitenin yanına yine eskiden açtığım ancak iki defa kapanan sitemi eklemek istedim. Yani 2016 yılına ikinci bir site ile devam ettim. Tahmin edeceğiniz gibi bu teknoloji sitesi olan SiberKalem.com‘dur. Artık yasa dışı paylaşım yok, kullanıcılara yardımcı olacak makaleler var. İş yüküm fazla olduğu için pek vakit bulamıyorum. Vakit buldukça bu yeni siteme içerik eklemeye çalışıyorum. Eklediğim içeriklerin kalitesinin en üst düzeyde olmasına dikkat ediyorum.

Artık buradayım. SiberKalem.com‘u genel sitem olarak belirledim. Artık ana başlıkları bu sitemde topluyorum. Varsa bir bildiğim, sizlerle paylaşmaktan geri durmayacağım.

Paylaşımcılık ruhu bizimle olsun 🙂