1. Ana Sayfa
 2. Telefon & Tablet
 3. 7 maddede ikinci el telefon alırken dikkat edilecekler

7 maddede ikinci el telefon alırken dikkat edilecekler

ikinci-el-telefon-alirken-dikkat-edilecekler

İkinci el akıllı telefon almaya karar verdiyseniz, sizler için hazırladığımız altın değerindeki 7 maddede ikinci el telefon alırken dikkat edilecekler yazımıza mutlaka göz atmalısınız!

İKİNCİ EL TELEFON ALIRKEN DİKKAT EDİLECEKLER

1. ALMAK İSTEDİĞİNİZ TELEFONU NETLEŞTİRİN

almak istediginiz telefonu netlestirin

Nasıl bir telefon almak istediğinizi tam bilmeden, telefonun sadece adını kullanarak aramaya başlarsanız sonu hüsran olabilir.  Aynı isimde ancak farklı özelliklerde oldukça çok telefon bulunmaktadır.  Almak istediğiniz telefonun özelliklerinin hepsini öğrenmeye çalışın.

Telefon özelliklerini en iyi öğrenebileceğiniz kaynak siteler şunlardır:

Eğer sadece telefon adıyla hareket ederseniz düşeceğiniz en vahim örnekleri görmek için buraya tıklayın

  Örnek 1:  Samsung Galaxy A8 adında bir telefon almak istiyorsunuz varsayalım. Çok uyguna bulduğunuz telefon, aynı isimle satılan 2016 model A8 olabilir. Siz de bu telefonu alırsanız, asıl almak istediğiniz 2018 model A8 ile arasında önemli farkların olduğunu sonradan öğrenip mağdur olabilirsiniz. Çünkü piyasada bu telefonun iki yıl için isimleri birebir aynı. Tek farkı biri 2016 yılında üretilmiş diğeri 2018. Örnek ekran görüntüsü:

samsung galaxy a8 2016 ve 2018

Epey.com’da bu telefonlardan 2016 model olana 50 puan verilirken, 2018 model olana 61 puan verilmiş. Yani 2018 modeli daha iyi özelliklere sahip. Telefonlar görsel açıdan da farklı.

Söylediğimizin tam tersi durum da gerçekleşebilir: Siz düşük özelliklere sahip A8 2016 model telefonu almak istiyorsunuzdur ancak daha pahalı olan A8 2018 model telefonu almak gibi bir hataya düşebilirsiniz.

Buradaki örnekte yer alan telefonda bariz farklar göze çarpmakta. Bu ayrımı herkes yapabilir. Ancak iş malesef bu kadar kolay olmayabiliyor. İkinci örnek ise bu işin zorluğunu kanıtlıyor:

  Örnek 2:  ASUS ROG Phone 2‘nin iki varyasyonu bulunmakta: Çin ve Avrupa. Çin varyasyonunda, telefonun arkasında Tencent Games yazarken Avrupa varyasyonunda Republic Of Gamers yazmakta. Çin varyasyonu 8GB bellek, 128GB hafıza barındırırken Avrupa varyasyonu 12GB bellek ve 512GB hafıza barındırmaktadır. Bu iki varyasyonun görsel açıdan söylediğimiz arka kapak yazıları dışında hiçbir farkı yoktur.

asus rog phone 2 global vs china tencent games version
Sol taraftaki Avrupa, Sağ taraftaki Çin varyantlarıdır. Görsel açıdan tek farkları budur.

İşte piyasada bu şekilde isimleri benzer ancak özellikleri farklı çok fazla telefon bulunmaktadır. Ne almak istediğinizden iyice emin olduktan sonra yolunuza devam edin.

İkinci el telefon alırken dikkat edilecekler

2. GÜVENİLİR İKİNCİ EL YÖNTEMLERİNİ TERCİH EDİN

guvelinir ikinci el yontemleri

İkinci el telefon için ya birebir görüşme yapıp alabileceğiniz bireysel kullanıcılar veya telefoncular ya da internet üzerinden alabileceğiniz ikinci el web siteleri bulunur.

  Bireysel görüşme yapıp telefon almak en güvenilir yöntemdir  ancak yeterli değildir. Yazının devamında bahsedeceğimiz konulara mutlaka göz atmalısınız.

  Web sitelerinden ikinci el telefon almak ise en güvensiz yöntemdir.  Ancak çoğu kullanıcı aradığını bu sitelerde bulabilmektedir.

Güvenilir E-Ticaret özelliği olan ikinci el satış siteleri:

Güvenilir E-Ticaret özelliği olmayan ikinci el satış siteleri:

Yukarıda bahsettiğimiz ikinci el siteleri dışında sosyal medyada, forumlarda veya başka internet sitelerinden telefon satan kişilere ulaşabilirsiniz.

İkinci el sitelerden alışveriş yaparken dikkat etmeniz gerekenleri görmek için buraya tıklayın
 • Güvenilir E-Ticaret birinci kuralınız olsun.
  Bu tip alışverişin anlamı şudur: Siz internetten telefonun siparişini verirsiniz. Siparişte kredi veya banka kartı kullanmak zorundasınız. Siparişi verdikten sonra paranız ilgili sitenin para havuzunda tutulur. Hemen satıcıya aktarılmaz. Satıcı telefonu kargolar. Kargo elinize ulaştıktan sonra telefonu kontrol edersiniz. Telefon anlaştığınız gibiyse site üzerinden satış işlemini onaylarsınız. Siz onay verdikten sonra paranız satıcıya aktarılır. Ancak telefon anlaştığınız gibi çıkmadıysa, telefonu satıcıya geri kargolarsınız ve siteden satışın iptalini istersiniz. Burada cayma hakkınızı kullanmış olduğunuzdan başka bir araştırma ve soruşturmaya gerek duyulmadan paranız size geri iade edilir.
  Yalnız bu tip alışveriş çok suistimal edildiğinden ikinci el dükkan satıcılarından başka çok az bireysel satıcı bu yönteme yanaşmaktadır.
 • Güvenilir E-Ticaret yapmak istemeyen satıcılara bir yakınınızı birebir görüştürmeye çalışın.
  Örneğin siz İstanbul’dasınız ancak telefonun satıcısı Adana’da ise, Adana’da oturan bir yakınınıza ulaşıp bu telefonu almasını isteyebilirsiniz. Veya tam tersi de olabilir: Adana’daki satıcıya, satıcının İstanbul’daki yakınına telefonu göndermesini isteyebilirsiniz. Daha sonra siz, satıcının yakınından telefonu birebir görüşerek alma imkanına kavuşabilirsiniz.
 • Güvenilir E-Ticaret yapmak istemeyen satıcılarla birebir görüşme veya birilerini görüştürme imkanınız yoksa satıcıyla bir güven sistemi oluşturmaya çalışın.
  Ancak burada da güvenebileceğiniz şeyler çok kısıtlı. Eskiden PTT kargoda herkes “karşı kontrollü ve ücreti alıcıdan tahsil” şeklinde kargo kabul ediyordu ancak artık kurumlardan kabul ediyor. Bir nevi kapıda ödeme sistemi gibi. Kargo şirketleriyle konuşarak böyle bir hizmetlerinin olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Aklınıza gelebilecek başka güvenli alışveriş yöntemlerini de kullanabilirsiniz. Ancak dikkatli olun, dolandırıcıların ağına düşmeyin.

İkinci el telefon alırken dikkat edilecekler

3. TELEFONUN SATIŞ PİYASASINI ÖĞRENİN

telefonun satis piyasasini ogrenin

Telefonun sıfır ve ikinci el satış rakamlarını öğrenmeden arama işine girmeyin. Önce Hepsiburada.com, N11.com, Trendyol.com, Akakce.com, Epey.com gibi sitelerden almak istediğiniz telefonun satış fiyatlarını öğrenin. Sonra Sahibinden.com, Zebramo.com, LetGo.com gibi ikinci el sitelerinde hangi fiyatlar aralığında telefonun satıldığını öğrenin.

Böylece aklınızda almak istediğiniz telefonla ilgili bir fiyat aralığı belirecektir. Bunu bilerek pazarlık yapabilirsiniz.

Mutlaka pazarlık yapın. Pazarlık yapmak istediğinizde size telefonun sıfır fiyatını söyleyen satıcılardan uzak durmaya çalışın. Sonuçta siz 1 gün bile olsa satın alınmış, faturası başkasının adına kesilmiş ve açılıp kullanılmış telefon alıyorsunuz. 1 gün bile olsa bu telefonların başına her şey gelebilir. Zaman kavramı burada önemini yitiriyor. Pazarlık yapmayan satıcılardan da alışveriş yapabilirsiniz. Bazı satıcılar ürünleri çabuk satılsın diye telefonu piyasanın en alt fiyatından satışa koyabilmektedir. Bu tür pazarlıksız satış işlemleri normaldir.

İkinci el telefon alırken dikkat edilecekler

4. IMEI ve GARANTİ KAYDINI KONTROL EDİN

imei ve garanti kaydini kontrol edin

Almak istediğiniz telefonun önce Türkiye’de kaydı var mı onu kontrol edin. Bunun için E-Devlet üzerindeki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun IMEI Sorgulama ekranını kullanabilirsiniz:

IMEI SorgulamaE-Devlet sayfasına gider

 

Bazı satıcılar IMEI kodunu çalınma ihtimalinden ötürü vermek istemez. Burada da bir güven ortamı oluşturmak önemlidir. Eğer bireysel olarak kendiniz satıcıyla bizzat görüşüyorsanız, satıcı size o esnada güvenmek zorundadır. Ancak internet aracılığıyla görüşüyorsanız ya Güvenli E-Ticaret yapın, bu sayede telefon size gelince her türlü testi yapabilirsiniz ya da satıcıya ciddi alıcı olduğunuzu söyleyip güvenini nasıl kazanacağınızı sorun.

Telefon size yurtiçi garantili diye satılıyorsa (buna distribütör garantili de denir), telefonun kutusunun üzerinde resmi distribütöre ait amblem, logo var mı yok mu sorgulayın. Eğer kutusu yoksa, telefonun faturasında yazar. Eğer bu da yoksa telefonun Türkiye’deki firmasının telefonuna ulaşarak sorabilirsiniz. Büyük ihtimal sizden IMEI numarası istenecektir. Satıcıdan IMEI numarasını edinip sorgulatabilirsiniz.

Telefon size yurtdışı garantili diye satılıyorsa E-Devlet üzerinden yaptığınız sorgulamada “İthalat yoluyla kaydedilen IMEI” veya “İmalat yoluyla kaydedilen IMEI” yazıyorsa telefon Türkiye’de kullanılabilecek şekilde kayıtlıdır.

Telefonun garantisinin olup-olmadığını öğrenmek için satıcıdan telefonun faturasını isteyin. Unutmayın  faturası olmayan telefonun garantisi de yoktur.  Telefonlar genellikle iki yıl garantili olmaktadırlar. Faturadaki satın alım tarihine bakarak garantinin devam edip etmediğini anlayabilirsiniz.

Faturasını kaybetmiş satıcılardan, satın aldıkları mağaza ile iletişime geçip faturayı edinmelerini isteyin. Eğer edinemezlerse telefonun garantiden çıktığını bilin. Hiçbir firma faturasız garanti işletmemektedir.

İkinci el telefon alırken dikkat edilecekler

5. TELEFONUN KULLANIM SÜRESİ ve HARABİYET DURUMUNU KONTROL EDİN

telefonun kullanim suresi ve harabiyet durumunu kontrol edin

Almak istediğiniz telefon garantili ise en fazla 2 yıl kullanılmış oluyor. Çünkü garantiler genelde iki yıl sonra sona ermektedir. Ancak garantisiz bir telefon ise ne kadar kullanıldığını ölçmek zordur. Eğer şanslıysanız telefonun faturası vardır. Oradaki tarihe bakarak anlayabilirsiniz.

Onun dışında telefondaki deformasyonlara, çiziklere ve aşağıda değindiğimiz özellikleri kontrol ederken oluşan harabiyete göre kullanım süresini tahmin edebilirsiniz.

6. TELEFONUN TÜM ÖZELLİKLERİNİN ÇALIŞIP-ÇALIŞMADIĞINI KONTROL EDİN

telefonun tum ozelliklerinin calisip calısmadigini kontrol edin

Akıllı telefonu satın alma aşamasında bu kısım çok önemlidir. Telefonun, ikinci el otomobiller gibi bir ekspertiz sistemi olmadığından, kendi ekspertinizi kendiniz yapmalısınız. Yani telefonun, satıcının söylediği gibi olup olmadığını kendiniz tespit etmek zorundasınız.

Akıllı telefonların temel fonksiyonlarından ileri düzey fonksiyonlarına her şeyini kontrol edin. Kamera, ses, pil, ekran, sensörler, bağlantı sistemleri (bluetooth, wifi vs.) ve dahası…

Kontrol edebileceğiniz temel özellikleri görmek için buraya tıklayın

  Ekran:  Ekran ışığını en son seviyeye ve en düşük seviyeye alarak ışıklandırma sisteminin çalışıp çalışmadığına bakın. Sonra ekran ışığını otomatiğe alın ve telefonu karanlık bir ortama sokun. Ekran kararıyor mu kontrol edin. Aydınlık ortama çıkarınca ekranın ışığının yükselmesi lazım. Bu sayede ışık sensörünü de kontrol etmiş olursunuz.

Telefonun bildirim çubuğunu parmağınızla yavaşa sürükleyin. Çok ağır hareketlerle yaptığınız bu sürükleme hareketiyle ekranın donarak-takılarak mı yoksa pürüzsüz bir şekilde mi kaydığına dikkat edin. Pürüzsüz kayması lazım.

Ekranda sararma olup olmadığını anlamak için bildirim çubuğunu aşağı çekerek seçenekler arasında varsa mavi ışık filterisini kapatın. Bu şekilde ekran beyaz renkleri iyi yansıtıyor mu ona bakın. Aynı şekilde siyah renkleri bu şekilde kontrol edin. Sizler için siyah ve beyaz renkleri test edebilmeniz için iki görsel aşağıda koyduk, istediğinize dokunarak renk kontrolü yapabilirsiniz:

  Kamera:  Telefonun kamerasını açın. Ön ve arka kameraya geçiş yapın. Kameraların sorunsuz çalıştığından emin olun.

Arka kameraya geçip yakın bir cisme odaklamaya çalışın. Otofokus özelliğinin çalışıp çalışmadığını böylece anlayabilirsiniz. Kameranın tüm modlarını kontrol edin. Geniş açı, makro, video kaydı vesaire tüm modlara geçiş yapıp kayıt yapmaya çalışın. Tümünün sorunsuz çalıştığından emin olun. Ön kameraya geçip aynı işlemleri burada da deneyin. Yalnız unutmayın, ön kamera, arka kameraya göre daha az işlev barındırır. Örneğin otofokus olmayabilir.

  Ses:  Telefonun normalde iki hoparlörü vardır; biri genellikle telefonun alt kısmında (şarj girişinin yanında) biri de ahize dediğimiz bölümde.

Normal hoparlörü test etmek için telefonun ayarlarından ses seçeneklerine erişip, zil seslerini çaldırın. Bu esnada telefonun sesini kısıp-yükseltin. Hoparlör patlak mı değil mi kendini ele verecektir.

Ahize hoparlörünü test etmek için ise birini telefondan arayın ve sesi hoparlöre alın. Burada da sorun var mı yok mu tespit edebilirsiniz.

  Pil:  Pilin sağlam olup olmadığını öğrenmek çok kısa sürede oldukça zordur, hatta imkansıza yakındır. Satıcıdan biraz sabırlı olmasını isteyip telefona Android ise AccuBattery uygulamasını yükleyip, bu uygulamayı çalıştırıp gerekli izinleri verdikten sonra telefonu 5 dk boyunca şarj edin ve şarjdan çıkarın. Daha sonra bu uygulamayı açıp Sağlık sekmesine gelin. Pil yüzdesi tahmini bir değerde görünecektir. Bu size fikir verecektir. Eğer durumdan memnun kalmazsanız satıcıdan rica ederek telefonu birkaç kez daha 5-10 dakikalık aralarla (üç kez kâfidir) şarj edin. Telefonun pil yüzdesi daha da netleşecektir.

Uygulamayı indirmek için aşağıdaki butonu kullanabilirsiniz (Android akıllı telefonuzudan girin):

accubattery icon

Accu​Battery – Pil

 

iPhone’lar için ise iOS 11.3’ten itibaren pil sağlığı özelliği devreye koyduldu. Daha öncesinde pil sağlığını gösteren bir gösterge yoktu. Pil sağlığını öğrenmek için iPhone’dan Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı konumuna gitmeniz yeterlidir.

  Kablosuz Bağlantılar:  Telefonun kablosuz bağlantılarından olan Bluetooth ve Wi-Fi özelliklerini test edin. Bluetooth için telefondan telefona fotoğraf göndermeyi deneyin. Wi-Fi için ise varsa kablosuz ağa bağlanıp internete girmeyi deneyin. Eğer kablosuz ağ yoksa kendi telefonunuzdan veya başka birinin telefonundaki interneti paylaşmak için Hotspot (Mobil erişim noktası) özelliğini etkinleştirin ve almak istediğiniz telefondan bu yeni oluşturulan kablosuz ağa bağlanmayı deneyin. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız Google’dan “telefonun internetini nasıl paylaşabilirim” diye arama yapabilirsiniz.

Ayrıca telefonun şebekesinin ve mobil internetinin düzgün çalışıp çalışmadığını Wi-Fi özelliğini kapatarak test edin. Bunun için bir çağrı görüşmesi gerçekleştirin. Bir kısa mesaj gönderin ve bir kısa mesaj almaya çalışın. Telefonun internetini etkinleştirerek internete girmeye çalışın (örneğin www.google.com.tr’de bir arama yapın).

  GPS (Konum):  Telefonun GPS özelliğini test etmek için telefonun tüm kablosuz fonksiyonlarını kapatın (Wi-Fi, Bluetooth). Telefonun internetini de kapattıktan sonra telefonun harita uygulamasını açın. Üstü açık havadar bir alana çıkın. Eğer konumunuzu 30 saniye içinde telefon tespit edebiliyorsa GPS özelliği çalışıyor demektir. Bazen GPS özelliği çalıştığı halde haritada hiçbir şey göremeyebilirsiniz. Bunun sebebi haritanın çevirimdışı olarak kaydedilmemesinden ötürüdür. Telefonun internetini etkinleştirip haritayı tekrar açın. Bulunduğunuz konumdaki uydu verileri göründükten sonra telefonun internetini kapatın ve başka bir yere gidin (en az 10 metre yer değiştirin). GPS özelliği çalışıyorsa, telefon yer değiştirdiğinizi anlayıp en geç 30 saniye içinde konum imlecinin yerini değiştirecektir.

Android telefonlarda GPS özelliğini test edebileceğiniz bir uygulamayı aşağıya koyduk, dilerseniz bununla da test gerçekleştirebilirsiniz:

iPhone’lar için ise aşağıdaki uygulamayı deneyebilirsiniz (ücretli uygulama):

gps diagnostic iphone

GPS Diagnostic : Uydu Testi

  Gizli test modu kodu ile test etme:  Telefonların bazılarında test ekranına ulaşmanızı sağlayan kodlar vardır. Bu kodları girerek test ekranına ulaşabilir ve telefonun hemen her özelliğini test edebilirsiniz.

Test kodlarını bulmak için Google’da “telefon marka modeli test kodu” şeklinde arama yapabilirsiniz. Örneğin “xiaomi mi 9 test kodu” şeklinde arama yapabilirsiniz.

Samsung telefonlar için kendi hazırladığımız test kodları sayfamıza gidebilirsiniz:

  Samsung Galaxy Test KodlarıBaşka sayfaya gider

  Telefonun içerisinden telefon hakkında bilgi edinme:  Telefonun içerisinden marka-model bilgisini öğrenmek en önemli aşamalardan biridir. Böylece satıcının söylediği marka-model bilgisinin tutarlılığını da öğrenmiş olursunuz.

Telefonun Ayarlar > Telefon hakkında kısmına girdiğinizde karşınıza çıkan bilgiler size fikir verecektir. Bazı telefonlar model numarası kullanmaktadır. Örneğin Samsun Galaxy S10e telefonunun model numarası SM-G970F olarak görünür. Google’da sadece SM-G970F diye arama yaparsanız karşısınza Galaxy S10e telefonuyla alakalı sonuçlar çıkacaktır. Bu aşamada satıcı size başka model telefon ismi verdiyse, bir tutarsızlık sezebilir ve satıcının dolandırıcı olduğunu anlayabilirsiniz.

Kontrol edebileceğiniz diğer özellikleri görmek için buraya tıklayın

Telefonun tüm özellikleri genellikle bildirim çubuğundaki butonlarda yer almaktadır. Ayrıca telefonun Ayarlar içerisine girdiğinizde karşınıza çıkan seçeneklerde bir nevi özellikler listesidir. Buraları karıştırarak, özellikleri kapatıp-açarak test edebilirsiniz.

Örneğin kablosuz şarj desteğini test etmek için bir adet kablosuz şarj cihazına ihtiyacınız vardır. Telefonla uyumlu olan kablosuz şarj cihazının üzerine telefonu kılıfsız koyduğunuzda şarj oluyorsa, kablosuz şarj özelliği çalışıyor demektir.

Bunun gibi diğer özellikleri de test edebilirsiniz. Ancak örnekte olduğu için ekstra aparatlara ihtiyacınız olabilir.

 Burada şöyle bir uyarı yapalım:  Telefonların her özelliğini test etmek zorunda değilsiniz. Temel özellikleri çalışan telefonların diğer özellikleri de genelde sorunsuz çalışmaktadır. En çok sorunlar bu temel özelliklerde karşımıza çıkmaktadır. Satıcının güvenli tavırlarından yola çıkarak daha fazla test yapmayı bırakabilirsiniz.

İkinci el telefon alırken dikkat edilecekler

7. AKSESUARLAR İLE FİYATI ŞİŞİRİLEN TELEFONLAR HAKKINDA

aksesuarlar ile fiyati sisirilen telefonlar hakkinda

Her telefon mutlaka orjinal şarj cihazıyla gelir. Önce bunu sorgulayın. Kulaklık ise bazı sıfır telefonların üzerinde gelirken bazılarında gelmemektedir. Bazı satıcılar telefonun fiyatını yüksek tutmak için önceden uygun fiyattan elde ettiği aksesuarları telefonla hediye ediyormuş gibi gösterebilir. Siz bu aksesuarları istememe hakkına sahipsiniz. Örneğin sanal gerçeklik gözlüğü hediye eden biri “Ben telefonu çıktığı gün aldım, en pahalı fiyattan aldım, o yüzden gözlük hediye edildi” deyip telefonun fiyatını yükseltmeye çalışabilir. Bu tür satıcılara karşı aksesuar istemediğinizi belirtin.

Unutmayın, her telefonu illa orjinal şarj cihazı ve kulaklığıyla kullanacaksınız diye bir kaide yoktur. Uygun fiyattan alacağınız telefonun üzerindeki her aksesuar bir avantajdır ancak pahalıya satılan telefonları aksesuarsız satın alıp daha sonra kendiniz uygun fiyatlı orjinal şarj cihazı veyahut Qualcomm sertifikalı bir şarj cihazı edinerek kullanabilirsiniz.

İkinci el telefon alırken dikkat edilecekler

7. KUTULU TELEFON MU KUTUSUZ TELEFON MU?

kutulu telefon mu kutusuz telefon mu

Kutulu telefonlar genellikle alıcılara daha kaliteli satıcı hissi verir ancak gerçek böyle değildir. Telefonun kutusunun olmasının artıları var ancak kutu şart değildir. Sırf kutusu var diye normalden pahalıya satış yapan satıcılar vardır.

Kutunun avantajları; kargoda telefonun daha iyi korunmasını sağlar ve üzerindeki amblemler ve sertifikalar sayesinde Türkiye garantisi ve içeriği hakkında bilgi verir. Başka bir avantajı yoktur.

İkinci el telefon alırken dikkat edilecekler

SON SÖZLER

Bizim ikinci el akıllı telefon satın alırken dikkat etmeniz gerekenler hakkında verebileceğimiz bilgiler bunlardı. Yanlış, doğru, eksik, fazla yazdıysak yorum yaparak bize yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca anlattıklarımızın dışında bir şeyler söylemek isterseniz yine yorum yaparak diye getirebilirsiniz.

Umarız size yardımcı olabilmişizdir. Doğru ve kaliteli telefonu, dürüst satıcından, uygun fiyatla alabilmeyi Allah sizlere nasip etsin 🙂 Sağlıcakla kalın.

Rambo_FT (Furkan Güneş)
SiberKalem.com Yöneticisi

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap