1. Homepage
 2. Geliştiriciler için
 3. IMEI Silinmesine Son! IMEI ve EFS Yedekleme ve Geri Yükleme Rehberi

IMEI Silinmesine Son! IMEI ve EFS Yedekleme ve Geri Yükleme Rehberi

Android akıllı telefonunuzun IMEI numarasının yedeklemesini ve geri yüklemesini detaylıca bu rehberde sizlere sunduk.

imei-ve-efs-yedekleme-ve-geri-yukleme

Android akıllı telefonunuzun IMEI numarasının yedeklemesini ve geri yüklemesini detaylıca bu rehberde sizlere sunduk.

Lütfen Dikkat!
 • Root, bootloader kilidi açma, özel rom yükleme, özel recovery yükleme, modifiyeli dosya flaşlama, modifikasyon yükleme gibi sistem dosyalarına direkt etki eden tüm işlemler cihazınızı garanti dışı bırakır
 • Root & TWRP yükleme sonrası Gizli Klasör, Samsung Pass ve Samsung Pay gibi Knox özelliklerini kalıcı olarak kullanamayacaksınız.
 • Bu anlatımı kullanarak cihazınıza vereceğiniz zararlardan ötürü tüm mesuliyet size aittir!
 • Bu makalede anlatılanları uygulamadan önce mutlaka yedek alın. Nasıl yedek alacağınızı bilmiyorsanız Samsung Akıllı Telefonu Yedekleme & Geri Yükleme Rehberimizi kullanabilirsiniz.
 • Herhangi bir sebepten ötürü telefonunuzu orjinal haline geri döndürmek istiyorsanız Samsung Galaxy’lere Orjinal ROM Yükleme Rehberimizi kullanabilirsiniz.
Gereksinimler

ANDROID AKILLI TELEFONLARDA IMEI ve EFS YEDEKLEME TALİMATLARI

Resimli anlatımı görmek için tıklayın
Recommended Article
Samsung Akıllı Telefonu Yedekleme & Geri Yükleme Rehberi

  1.  Aşağıdaki linkten telefonunuza Partitions Backup & Restore isimli uygulamayı indirip yükleyin ve açın:

 

  2.  Uygulamayı çalıştırınca sizden medya erişim izni isteyecektir, izin verin.

  3.  Ardından uygulama sizden root (kök) erişim izni isteyecektir, izin verin.

  4.  Partitions: başlığının karşısındaki anahtar ikonuna dokunun.

  5.  Backups formats: başlığı altından sadece Raw partition image (img) seçeneğinin seçili olmasını sağlayın. Sonra telefonun geri tuşuna dokunup mini pencereyi kapatın.

  6.  Partitions: başlığı altında listelenen ve sarı renge boyanmış bölümlerin solundaki kutucukları işaretleyin.

Sizde yedeklenmesi gereken dosya sayısı daha fazla veya az olabilir. Bu durum telefondan telefona farklılık göstermektedir.

  7.  Ekranın sağ altındaki mavi indir butonuna dokunun.

  8.  Gelen uyarı ekranından BACKUP‘a dokunarak yedekleme işlemini başlatın.

  9.  Yedekleme esnasında reklam görünebilir, yedeklemenin bitmesini bekleyin (ekranın üst kısmında yedekleme durumu görünecektir). Yedekleme başarılı olursa, reklam üzerinde Backup successfully saved to: /sdcard/PartitionsBackup diye bir ifade belirir.

  10.  Reklamın izlenme süresi (genellikle beş saniye olur) dolduğunda, reklamın üzerinde çarpı (X) butonuna dokunarak kapatın.

  11.  Reklamdan döndüğünüzde ekranda Please wait, saving partition backup… uyarısını görüyorsanız, bu uyarı geçene dek bekleyin.

Uyarı 10 saniyeden uzun süre ekranda kalıyorsa telefon Ev Tuşunun solundaki Son Uygulamalar tuşuna basıp Partition Backup uygulamasını kapatıp, telefonunuzun uygulama menüsünden tekrar Partitions Backup uygulamasını açın ve uygulama içerisinden sarı renkli bölümleri seçip indir butonuna dokunun. Tekrar reklam görünebilir ancak reklamı kapattığınızda yedekleme tamamlanmış olacaktır ve az önceki uyarı penceresi görünmeyecektir.

Bunu yapmamızdaki amaç, uygulamanın takılı kaldığını düşündüğümüzden, uygulamayı yeniden başlatmaktır.

  12.  Telefonunuzun menüsünden Samsung‘un Dosyalarım uygulamasını açın.

  13.  Dahili depolamaya girin.

  14.  Klasörler arasından PartitionsBackups klasörünü bulup üzerini basılı tutup işaretleyin.

  15.  Ekranın sağ üst köşesindeki üç nokta ikonuna dokunup Kopyala‘yı sonra SD kart‘ı seçip TAMAM‘a dokunun. Böylece yedeğimizi daha güvenli olan hafıza kartımıza kopyaladık.

İsterseniz telefonunuzun dahili hafızasında bulunan PartitionsBackups klasörünü bilgisayarınıza da kopyalayabilirsiniz. Hafıza kartınızda silinse dahi elinizde yedeği olur.
Recommended Article
Samsung Galaxy’lerde Smart Switch ile Yedekleme ve Geri Yükleme Rehberi

 

Yedekleme işlemi bitti. Artık elimizde IMEI ve EFS bölümlerinin yedekleri mevcut. Şimdi bu yedeklerin nasıl geri yüklendiğine bakalım:

ANDROID AKILLI TELEFONLARDA YEDEKLENEN IMEI ve EFS GERİ YÜKLEME TALİMATLARI

Resimli anlatımı görmek için tıklayın
Yedekleme işlemini hafıza kartınıza yaptığınızı düşünerek anlatımı hazırladık. Eğer yedek dosyalarınız farklı bir konumdaysa, işlemleri ilgili konuma göre (örneğin dahili hafıza) benzer bir şekilde yapıp tamamlayabilirsiniz.

  1.  Aşağıdaki linkten telefonunuza Partitions Backup & Restore isimli uygulamayı indirip yükleyin (yükledikten sonra hemen açmayın):

  2.  Telefonunuzun menüsünden Samsung‘un Dosyalarım uygulamasını açın.

  3.  SD kart‘a dokunun.

  4.  Klasörler arasından PartitionsBackups klasörünü bulup üzerini basılı tutup işaretleyin.

  5.  Ekranın sağ üst köşesindeki üç nokta ikonuna dokunup Kopyala‘yı sonra Dahili depolama‘yı seçip TAMAM‘a dokunun. Böylece yedeğimizi telefonumuzun dahili hafızasına kopyaladık.

  6.  Telefonun menüsünden Partitions Backup uygulamasını bulup açın.

  7.  Uygulamayı çalıştırınca sizden medya erişim izni isteyecektir, izin verin.

  8.  Ardından uygulama sizden root (kök) erişim izni isteyecektir, izin verin.

  9.  Programın sağ üst köşesindeki üç nokta ikonuna dokunup Restore a Partition‘a girin ve gelen uyarıyı TAMAM diyerek geçin.

  10.  Karşınıza gelen dosya seçim ekranının sağ üst köşesindeki üç nokta ikonuna dokunup Dahili depolamayı göster‘e dokunun.

  11.  SON başlığının solundaki üç çizgi ikonuna dokunun.

 

  12.  Ekranın solundan ŞURADAN AÇ: başlıklı bir sekme açılacak. Buradan telefon ikonu ve telefonun adı (örneğin benim telefonun adı Galaxy S7) şeklinde görünen dahili hafıza üzerine dokunun.

  13.  Klasörler arasından PartitionsBa… diye başlayan klasörü bulup üzerine dokunun.

  14.  cpefs_back… diye başlayan ilk dosyanın üzerine dokunun.

.mounts, .parts gibi . (nokta) işareti ile başlayan dosyaları görmezden gelin. Bu dosyalarla hiçbir işimiz yoktur.

  16.  Select destination partition penceresi açılacaktır. Buradan dosya adı ile aynı olan cpefs (sdd1) bölümünü işaretleyin sonra RESTORE butonuna dokunun.

cpefs bölümünün parantez içindeki kod adı sizde farklı olabilir. Buradaki mantık; dosya adı ile benzer bölüm adını seçmektir.

  17.  Karşınıza Partition restoration bilgilendirme penceresi gelecektir. Seçtiğiniz dosya ile bölümün adını göstermektedir. İkisininde benzer isimde olmasına dikkat edin ve TAMAM‘a dokunun.

  18.  Geri yükleme işlemi başlatılacaktır ve iki-üç saniye gibi kısa bir sürede tamamlanacaktır. Geri yükleme işleminin bittiğini ekranın ortasında beliren Backup successfully restored! uyarısından anlayabilirsiniz.

  19.  Şimdi sıra diğer iki dosyada. Geri yükleme talimatlarının 9. aşamasından itibaren aynı yolu takip edin. Program bundan sonraki geri yükleme işlemlerinde sizi direkt en son geri yükleme yaptığınız dosyalara yönlendirerek işlemleri kolaylaştıracaktır.

Geriye kalan efs_backup… ile radio_back… diye başlayan dosyaları da isimleri ile benzer olan bölümlere geri yükledikten sonra telefonunuzu yeniden başlatın.

Sizde geri yüklenmesi gereken dosya sayısı daha fazla veya az olabilir. Bu durum telefondan telefona farklılık göstermektedir. Siz yedeklediğiniz dosyalar ile benzer isme sahip bölümlere geri yükleme yaparsanız sorun yaşamazsınız.

  20.  İşlemler başarıyla tamamlanmıştır. Şimdi telefonunuzdan Telefon uygulamasını açıp nümerik tuşlarla *#06# yi tuşlayın. Karşınıza IMEI numaranızı içeren ekran gelecektir.

IMEI’nizin kaydını sorgulamak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz:

Recommended Article
En İyi Akıllı Telefonlar – 2019 Yılının Yıldızlarını Topladık!
Write a Comment

About Author

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Write a Comment

Comments (6)

 1. 2 months ago

  merhaba ben android 8.0 da yedekledim android 9.0 da imei giitiği için denedim her şeyi doğru yaptım ama imei bir türlü gelmedi cıhazım rootlu ve orjinal cıhaz lütfen yardımcı olun başka yöntemlrede açığım şimdiden teşekkürler.

 2. İyi günler. Telefonuma imei atılmış durumda. Hard reset atıldığında bu yöntemle imei düzelir mi yani ağda kayıtlı değil hatası düzelir mi. Veya ayarlardan telefonu sıfırlarsak aynı şekilde düzelir mi. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

  • İbrahim Fırtına

   Şuan için ağda kayıtlı değil hatası varsa imei atılması gerekir tekrardan. Eğer imei gitmemişse bu yöntemle imei yedekleyip telefonu sıfırladıktan sonra tekrar atabilirsiniz. Telefona sonradan atılan imeilerde cihaz rootlanmış demektir. Rootsuz cihaza sonradan imei atılmaz.

   • Şuan imei çalışır durumda şebeke var. Cihaz rootlu. Ben format atmak istiyorum. Şebeke gelmezse yani ağda kayıtlı değil hatası gelirse efs yedeği ile düzelir değil mi? Format dışında da tekrar stock rom yüklersem yine efs yedeği ile düzelir mi? Teşekkürler..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.