1. Ana Sayfa
 2. Hata & Sorun Giderme
 3. İnstagram Durduruldu Hatasının Çözümü

İnstagram Durduruldu Hatasının Çözümü


Bir milyardan fazla kullanıcısı olan İnstagram, en popüler uygulamalardan biridir. Bu nedenle İnstagram’ın ana şirketi olan Facebook, uygulamanın her zaman çalışır durumda kalmasına büyük ilgi duyuyor. Bir dakikalık kesinti bile kullanıcılar üzerinde ve hatta Facebook’un en alt satırında büyük etki yaratabilir. İnstagram’ı çalıştıran en büyük yazılım mühendislerine rağmen, kesintilerin gerçekleştiği zamanlar olabilir. İnstagram uygulamanız cihazınızda çökmeye devam ederse ve nasıl düzelteceğinize dair hiçbir fikriniz yoksa, önerilerimizi uygulayarak ne yapabileceğinizi öğrenin.

instagram-acilmiyor

İnstagram çalışmıyor veya durduruldu sorununun çözümü

İnstagram, çökertmeye devam ediyorsa, sorunun nereden geldiğini bilmek için birkaç faktörü göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

İnstagram Durduruldu # 1: Kesintileri veya çevrimiçi çözümleri kontrol edin

İnstagram sorunlarının çoğu sunucu tarafındaki sorunlardan kaynaklanmaktadır. Bir kullanıcı olarak, sorun oluştuğunda yapabileceğiniz tek şey uygulamayı güncellemek veya geliştirici bir çözüm bulana kadar beklemektir. Devam eden kesinti olup olmadığını kontrol etmek için yalnızca “İnstagram konularla ilgili” hızlı bir Google araması yapın. Haber çıkışları popüler hizmetler veya İnstagram gibi uygulamalarla ilgili sorunları bildirmek için hızlıdır, bu nedenle büyük olasılıkla aradığınız cevabı alırsınız devam eden bir problem yaşanıyor. 

Kesinti yoksa, aşağıdaki sonraki adımlara geçin.

İnstagram Durduruldu # 2: Instagram uygulamasını yeniden başlat

İnstagram ​​aniden ortaya çıkarsa, hata uygulamanın kendi içinden geliyor olabilir. İnstagram gibi bakımlı ve kodlanmış uygulamalar bile zaman zaman izole vakalarda sorunlarla karşılaşabilir. Sorunu kendi seviyenizde çözüp çözemeyeceğinizi görmek için uygulamayı yeniden başlatmayı düşünün. İşte yapmanız gerekenler:

 

Yöntem 1: Son Uygulamalar tuşunu kullanarak bir uygulamayı kapatın

 1. Ekranınızda, Son Kullanılan Uygulamalar yazılım tuşuna dokunun (Giriş düğmesinin solunda üç dikey çizgi bulunan).
 2. Son Uygulamalar ekranı gösterildiğinde, uygulamayı aramak için sola veya sağa kaydırın. Daha önce çalıştırmayı başardıysa burada olmalı.
 3. Ardından, kapatmak için uygulamayı yukarı kaydırın. Bu, onu zorlamaya zorlamalıdır. Orada değilse, tüm uygulamaları da yeniden başlatmak için Tümünü Kapat uygulamasına dokunun.

Yöntem 2: Uygulama Bilgisi menüsünü kullanarak bir uygulamayı kapatın

Bir uygulamayı kapatmaya zorlamanın başka bir yolu da uygulamanın ayarlarının içine girmektir. Yukarıdaki ilk yönteme kıyasla daha uzun bir yol ama aynı derecede etkili. Söz konusu uygulama için önbelleğini veya verilerini silmek gibi başka bir sorun giderme yapmayı planlıyorsanız, bu yöntemi kullanmak istiyorsunuz. İşte böyle yapılır:

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Uygulamalar öğesine dokunun.
 3. Diğer ayarlar simgesine (üç nokta simgesi, sağ üst) dokunun.
 4. Sistem uygulamalarını göster öğesine dokunun.
 5. Uygulamayı bul ve dokun.
 6. Durdurmaya Zorla’ya dokunun.

İnstagram Durduruldu # 3: Uygulamayı güncelle 

Yukarıda bahsedildiği gibi, hataları düzeltmek için güncellemeler bazen gerekli olabilir. Google Play Store’da İnstagram güncellemesini kontrol ettiğinizden emin olun. Ayrıca, şu anda güncel değilse tüm uygulamaları güncellemeyi deneyin. 

İnstagram Durduruldu # 4: Cihazı yeniden başlat

Bir cihazı yeniden başlatmak bazen hataları giderir. Aslında, bu her türlü sorunu çözmede sık karşılaşılan bir sorun giderme adımıdır. Cihazınızı yeniden başlatmaya zorlamak, İnstagram sorununuzu çözmenin başka bir yoludur. Bu, sorunun nedeni sistemin donmasına veya yanıt vermemesine neden olan geçici bir hataysa işe yarayabilir. Bunu henüz denemediyseniz, bu sefer yaptığınızdan emin olun. Önyükleme menüsüne erişmek için önce Güç düğmesine basarak normal olarak yeniden başlatmayı deneyin. Ardından, Yeniden başlat seçeneğini seçin ve çalışıp çalışmadığını görün.

Aygıtı yeniden başlatmanın başka bir yolu, Ses Düzeyi düğmesini ve Güç tuşunu aynı anda 10 saniye boyunca veya cihazın ekranı açılana kadar basılı tutmaktır. Bu, bataryayı cihazdan çıkarmanın etkisini simüle eder. Bu işe yararsa, cihazın kilidini açabilir.

Düzenli olarak yeniden başlatma işlemi işe yaramazsa, şunu deneyin:

 1. Önce Sesi Azalt düğmesini basılı tutun ve bırakmayın.
 2. Basılı tutarken, Güç tuşunu basılı tutun.
 3. Her iki tuşu da 10 saniye veya daha uzun süre basılı tutun. 

İkinci yeniden başlatma prosedürü, pil takımını çıkarmanın etkilerini taklit etmeye çalışır. Eski cihazlarda, akünün bağlantısını kesmek, genellikle yanıt vermeyen cihazları tamir etmenin etkili bir yoludur. Yine de hiçbir şey değişmediyse, bir sonraki önerilere geçin.

Cihazınızı en az haftada bir kez düzenli olarak yeniden başlatmak yararlı olabilir. Bir şeyleri unutacaksanız, telefonunuzu kendi kendine yeniden başlayacak şekilde yapılandırmanızı öneririz. Bu görevi yapmak için aşağıdaki adımları uygulayarak zamanlayabilirsiniz:

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Aygıt Bakımı’na dokunun.
 3. Üstteki 3 noktaya dokunun.
 4. Otomatik yeniden başlat seçeneğini seçin.

İnstagram Durduruldu  # 5 : Uygulama önbelleğini ve verilerini sil

Uygulamaya özel sorunlar bazen doğrudan uygulama ile ilgilenerek çözülebilir. Bunu yapmanın yollarından biri, sorunlu uygulamanın önbelleğini temizlemektir. İşte bunun nasıl yapılacağı:

 1. Ana ekrana gidin.
 2. Uygulamalar simgesine dokunun.
 3. Ayarlar uygulamasını açın.
 4. Uygulamalar öğesine dokunun.
 5. Bir sistem veya varsayılan uygulama arıyorsanız, sağ üstteki Diğer ayarlar (üç nokta simgesi) üzerine dokunun.
 6. Sistem uygulamalarını göster’i seçin.
 7. Uygun uygulamayı bulup dokunun.
 8. Depolama öğesine dokunun.
 9. Önbelleği Temizle düğmesine dokunun.
 10. Cihazı yeniden başlatın ve sorunu kontrol edin.

İnstagram’ı temizlemek yardımcı olmazsa, verilerini temizleyerek takip edebilirsiniz.

 1. Ana ekrana gidin.
 2. Uygulamalar simgesine dokunun.
 3. Ayarlar uygulamasını açın.
 4. Uygulamalar öğesine dokunun.
 5. Bir sistem veya varsayılan uygulama arıyorsanız, sağ üstteki Diğer ayarlar (üç nokta simgesi) üzerine dokunun.
 6. Sistem uygulamalarını göster’i seçin.
 7. Uygun uygulamayı bulup dokunun.
 8. Depolama öğesine dokunun.
 9. Verileri Temizle düğmesine dokunun.

İnstagram Durduruldu # 6 : Uygulamayı tekrar yükle

İnstagram, orijinal yazılım paketinin bir parçası değilse, verilerini silmek yerine yeniden yükleyebilirsiniz. Bu, bazen uygulama sorunlarını çözmenin daha etkili bir yoludur. Bir uygulamayı silmek için:

 1. Bir Ana ekrandan, uygulamalar ekranına erişmek için ekranın ortasından yukarı veya aşağı kaydırın.
 2. Ayarlar uygulamasını açın.
 3. Uygulamalar öğesine dokunun.
 4. Tümünün seçili olduğundan emin olun (sol üst). Gerekirse, Açılır simgeye (sol üst) dokunun ve ardından Tümünü öğesini seçin.
 5. Bulun ve uygun uygulamayı seçin. Sistem uygulamaları görünmüyorsa, Menü simgesine (sağ üst) dokunun ve ardından Sistem uygulamalarını göster öğesini seçin.
 6. Bir uygulamayı silmek için Kaldır’a dokunun.
 7. Onaylamak için Tamam’a dokunun.

Uygulama silindikten sonra, yeniden yüklemeden önce cihazı yeniden başlatın.

İnstagram Durduruldu # 7: Önbellek bölümünü sil

İnstagram halen çökmeye devam ediyorsa, yapabileceğiniz bir sonraki sorun giderme adımı önbellek bölümünü silmek olacaktır. Android, uygulamaları hızla yüklemek için sistem önbelleği adı verilen özel bir önbellek kullanıyor. Bu önbellek bozulursa veya güncel olmazsa sorunlara yol açabilir. Önbellek bölümünü temizlemeye çalışın, böylece cihazınız zamanla yenisini oluşturmak zorunda kalır. İşte nasıl yapılacağı:

 1. Cihazı kapat.
 2. Ses Açma tuşunu ve Bixby(veya güç) tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun.
 3. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’, Android sistem kurtarma menüsü seçeneklerini göstermeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye gösterecektir).
 4. ‘Önbellek bölümünü sil’ seçeneğini vurgulamak için Ses kısma tuşuna birkaç kez basın.
 5. Seçmek için Güç düğmesine basın.
 6. ‘Evet’ vurgulanana kadar Ses kısma tuşuna basın ve Güç düğmesine basın.
 7. Önbellek silme bölümü tamamlandığında, “Sistemi şimdi yeniden başlat” vurgulanır.
 8. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

İnstagram Durduruldu # 8: Kötü uygulamaları kontrol et 

Bazı uygulamaların yanlış davranmasının bir başka yaygın nedeni de diğer uygulamalardır. Üçüncü taraf uygulamalarınızdan birinin suçlu olup olmadığını kontrol etmek için cihazınızı güvenli modda yeniden başlatın. Daha sonra, İnstagram’ı tekrar başlatın ve bir sorun olup olmadığını görün. Uygulama normalde güvenli modda çalışıyorsa, bu başka bir uygulamanın hatalı davranmasına neden olduğu anlamına gelir. 

Güvenli moddayken, tüm üçüncü taraf uygulamaları engellenir. Güvenli moda yeniden başlamak için işte bunun nasıl yapılacağı:

 1. Güç kapalı penceresi görünene kadar Güç düğmesini basılı tutun ve sonra bırakın.
 2. Güvenli mod istemi görünene kadar Kapat’ı basılı tutun ve sonra bırakın.
 3. Onaylamak için Güvenli mod’a dokunun.
 4. İşlemin tamamlanması 30 saniye sürebilir.
 5. Yeniden başlatmanın ardından, ana ekranın sol alt kısmında “Güvenli mod” belirir.
 6. Sorunu kontrol et.

Unutma: güvenli mod, üçüncü taraf uygulamalarını engeller ancak asıl nedenin hangisi olduğunu size söylemez. Sistemde kötü niyetli bir üçüncü taraf uygulaması olduğunu düşünüyorsanız, tanımlamanız gerekir. İşte tam olarak yapmanız gerekenler:

 1. Güvenli moda önyükleyin.
 2. Sorunu kontrol et.
 3. Üçüncü taraf bir uygulamanın suçlu olduğunu onayladıktan sonra, uygulamaları tek tek kaldırmaya başlayabilirsiniz. En son eklediğinizlerle başlamanızı öneririz.
 4. Bir uygulamayı kaldırdıktan sonra, telefonu normal moda yeniden başlatın ve sorunu kontrol edin.
 5.  hala sorunluysa, 1-4. Adımları tekrarlayın.

İnstagram Durduruldu # 9: Ağ ayarlarını sıfırla

Bu durumda yapmak istediğiniz diğer bir önemli sorun giderme adımı, tüm ağ ayarlarını sıfırlamaktır. Bu sorun giderme adımı varsayılan olmayan tüm ağ ayarlarını temizler ve olası hataları temizler. Bunu henüz bu aşamada denemediyseniz, işte size:

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Genel yönetim öğesine dokunun.
 3. Sıfırla’ya dokunun.
 4. Ağ ayarlarını sıfırla öğesine dokunun.
 5. Onaylamak için Ayarları sıfırla’ya dokunun.

İnstagram Durduruldu # 10: Yazılımı varsayılanlara sıfırla

Şu an İnstagram sorununuzla ilgili başka sorunlarınız varsa, fabrika ayarlarına sıfırlama işlemini düşünün. Bu çok şiddetli ve kişisel verilerinizin silinmesine neden olacak. Telefonunuzu silmeden önce fotoğraflarınızı, videolarınızı, belgelerinizi, kişilerinizi, SMS’lerinizi vb. Yedeklediğinizden emin olun.

Aşağıda cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmenin iki yolu vardır:

Yöntem 1: Ayarlar Menüsünden cihazında sıfırlama nasıl yapılır

Cihazınızı silmenin en kolay yolu budur. tek yapmanız gereken Ayarlar menüsüne gitmek ve aşağıdaki adımları takip etmektir. Ayarlar altında herhangi bir sorun yaşamadığınızda bu yöntemi öneriyoruz.

 1. Kişisel verilerinizin bir yedeğini alın ve Google hesabınızı kaldırın.
 2. Ayarlar uygulamasını açın.
 3. Genel yönetim seçeneğine gidin ve dokunun.
 4. Sıfırla’ya dokunun.
 5. Verilen seçeneklerden Fabrika verilerine sıfırlamayı seçin.
 6. Bilgileri okuyun ve devam etmek için Sıfırla’ya dokunun.
 7. İşlemi onaylamak için Tümünü Sil’e dokunun.

Yöntem 2: donanım düğmelerini kullanarak Samsung cihazınızı sıfırlama

Durumunuz telefon açılmıyorsa veya önyükleme yapıyor ancak Ayarlar menüsüne erişilemiyorsa, bu yöntem yardımcı olabilir. Öncelikle, cihazı Kurtarma Moduna başlatmanız gerekir. Kurtarma işlemine başarıyla eriştikten sonra, uygun ana sıfırlama işlemine başlama zamanı. Kurtarma’ya erişmeden önce bazı denemeler yapmanız gerekebilir, bu nedenle sabırlı olun ve tekrar deneyin.

 1. Mümkünse, önceden kişisel verilerinizin bir yedeğini alın. Sorununuz bunu yapmanızı engelliyorsa, sadece bu adımı atlayın.
 2. Ayrıca, Google hesabınızı kaldırdığınızdan emin olmak istersiniz. Sorununuz bunu yapmanızı engelliyorsa, sadece bu adımı atlayın.
 3. Cihazı kapat. Bu önemli. Kapatamazsanız, hiçbir zaman Kurtarma Moduna ön yükleme yapamazsınız. Cihazı Güç düğmesi üzerinden düzenli olarak kapatamıyorsanız, telefonun pili bitene kadar bekleyin. Ardından, Kurtarma Moduna geçmeden önce telefonu 30 dakika şarj edin.
 4. Sesi Aç düğmesini ve Bixby (veya güç) düğmesini aynı anda basılı tutun.
 5. Sesi Yükselt ve Bixby (veya güç) tuşlarını basılı tutarken, Güç düğmesini basılı tutun.
 6. Kurtarma ekranı menüsü şimdi görünecektir. Bunu gördüğünüzde, düğmeleri serbest bırakın.
 7. ‘Wipe data/factory reset’ seçeneğinin üzerine gelinceye kadar Sesi Azalt düğmesini kullanın.
 8. ‘Wipe data/factory reset’i seçmek için Güç düğmesine basın.
 9. Evet’i vurgulamak için Ses Kısma düğmesini kullanın.
 10. Fabrika ayarlarına sıfırlama işlemini onaylamak için Güç düğmesine basın.
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Yorum Yap