1. Ana Sayfa
  2. Son Gelişmeler
  3. Instagram Reels, Story, Keşfet, IGTV Video ve Fotoğraf İndirme Yöntemleri

Instagram Reels, Story, Keşfet, IGTV Video ve Fotoğraf İndirme Yöntemleri

Instagram'da bir içeriği indirmek mi istiyorsunuz? Hiç problem değil! Bu yazımızda, Instagram içerisinde paylaşılan, istediğiniz herhangi bir video veya fotoğrafı direkt indirebileceksiniz! Üstelik kayıpsız!

instagram-video-fotograf-indir-kapak

Instagram’daki Reels, Story, Keşfet, IGTV ve zaman tünelinde yer alan paylaşımlara ait video ve fotoğrafları nasıl indireceğinizi anlattık.

Instagram’daki video ve fotoğrafları indirmek yasal mı?

İnternet üzerinden herhangi bir kullanıcının özel ve kişisel tüm içeriklerin indirilmesi ve izinsiz yayınlanması ülkemizde tamamen yasaklanmıştır. Ancak, genel amaca yönelik (örneğin doğa fotoğrafı veya komedi amaçlı video), kişisel ve özel olmayan video ve fotoğrafların indirilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

İndirilmesi serbest olan içeriklerin ticari amaçla kullanmak ise lisansa tabii olabileceği için sorun oluşturabilir. İndirdiğiniz içerikleri kişisel olarak kullanabilirsiniz. Ancak internet üzerinden bunları paylaşmak için, içeriğin lisans sorunu olup olmadığını bilmek gerekir. Instagram’da paylaşılan hiçbir içeriğe lisans kaydı yapılamamaktadır ve bu da tüm içeriklerin özgürce kullanılabileceği anlamına gelmektedir. Yani, yukarıda bahsettiğimiz için ülkemizde indirilmesi serbest olan içerikleri aynı zamanda herhangi bir platformda paylaşmak da sorun çıkarmamaktadır.

Yine de, gizli hesapları takip ettikten sonra karşı tarafın, takibinize izin vermesinden sonra, ilgili hesaba ait içeriklerin indirilmesi ve yayınlanması sakıncalıdır. Cezai sorumluluk gerektirebilir. Bu tür davranışlardan sakınmalısınız.

Instagram Reels, Story ve Keşfet bölümlerinde paylaşılan video ve fotoğraflar halka açıktır ve özgürce indirilip kullanılabilir.
facebook video indir
İlginizi çekebilir!
Facebook video ve fotoğraf indir | Çok pratik yöntemler!

Instagram’dan Reels, Story, Keşfetten video ve fotoğraf nasıl indirilir?

1. Yöntem: Telefonun ekran yakalama özelliğini kullanmak

samsung ekran goruntusu alma

Ekran görüntüsü almak:

En eski ve en sık kullanılan yöntemlerden biridir ve herhangi üçüncü parti uygulamaya (video kısmı hariç tutulabilir) gerek duymaksızın, ekranda görünen içeriği direkt indirme yöntemidir. Akıllı telefonunuzda Instagram’da gördüğünüz herhangi bir görüntünün (buna yorumlar da dahil) kaydını, ekran yakalayıcı aracıyla telefonunuza direkt kaydedebilirsiniz.

Bu yöntem için öncelikle telefonunuzda ekran yakalama özelliğinin nasıl çalıştığını bilmeniz gerekiyor. Popüler birkaç telefonun ekran görüntüsü kaydetme yöntemleri şunlardır:

Android akıllı telefonlar için: Ses kısma ve güç tuşuna aynı basın.
iPhone, iPad’ler için:  [1.]  Üst düğmeye ve Ana Ekran düğmesine aynı anda basın.  [2.]  Her iki düğmeyi de hemen serbest bırakın.  [3.]  Ekranın resmini çektiğinizde, ekranınızın sol alt köşesinde kısa süreliğine bir küçük resim görünür.

Ekran videosu almak:

Instagram videolarını kaydetmek için ekran videosu almayı tavsiye etmiyoruz. Ekrandaki her şey görüneceği ve video kalitesi düşeceği için bu seçeneği olabilecek en son seçenek olarak değerlendirin. Yine de bu konuda bilgi vereceğiz.

Ekran videosu alma özelliği, her telefonda yer almayabiliyor. Bu özelliği barındırmayan telefonlar için üçüncü parti video yakalama uygulamaları kullanabilirsiniz.

Ekran videosu almak için aşağıdaki yazdıklarımızı dikkate alabilirsiniz:

Android cihazlarda dahili olarak bulunan ekran video kaydetme aracı: Genellikle bildirim çubuğunu aşağıya çektiğinizde seçenekler arasında video kamera ikonuna sahip bir seçenek olarak görünür (üzerinde Ekran kaydedici yazabilir). Bu butona dokunduğunuzda kayıt ile ilgili bilgilere ulaşıp, kayda başlayabilirsiniz. Cihazınızda bu özelliği bulamıyorsanız, Google üzerinden telefonunuzun marka ve modelini yazıp aratabilirsiniz (örnek: Samsung Galaxy S21 ekran video kaydedici).

Android cihazlar için ekran videosu kaydetme uygulaması: Android telefonunuzda dahili olarak bir video kaydetme aracı yoksa, siz de Screen Recorder uygulamasını kullanabilirsiniz. İndirmek için tıklayın.

iPhone ve iPad’lerde dahili olarak bulunan ekran video kaydetme aracı:  [1.]  Ayarlar > Denetim Merkezi > Denetimleri Özelleştir‘e gidin ve Ekran Kaydı‘nın yanındaki ios13 add icon simgesine dokunun.  [2.]  Herhangi bir ekranın alt tarafından yukarı kaydırın. iPhone X veya sonraki modellerinde ya da iOS 12 veya sonraki bir sürümü veya iPadOS yüklü iPad’de ekranın sağ üst köşesinden aşağı doğru kaydırın.  [3.]  Gri renkli kayıt simgesine sertçe basın ve Mikrofon‘a dokunun.  [4.]  Kaydı Başlat‘a dokunun, ardından üç saniyelik geri sayımı bekleyin.  [5.]  Denetim Merkezi‘ni açın ve kırmızı kayıt simgesine dokunun. İsterseniz bunun yerine ekranınızın üst kısmındaki kırmızı durum çubuğuna ve ardından Durdur‘a da dokunabilirsiniz.

iPhone ve iPad’ler için ekran videosu kaydetme uygulaması: Record it! uygulamasını App Store’dan indirerek kullanabilirsiniz. İndirmek için tıklayın.

youtube video indir kapak 2
İlginizi çekebilir!
Youtube Video İndir ve Dönüştür | MP3/MP4/MKV | Mobil ve PC

2. Yöntem: Online Instagram indirici siteleri kullanmak

online instagram video fotograf indirici

HTML5’in ortaya çıkmasıyla birlikte gelişen sitelerin özellikleriyle birlikte artık birçok işlem, ekstra bir uygulama gerektirmeksizin, online yapılabiliyor. Bunlardan biri de Instagram içeriklerinin online siteler aracılığı ile indirilebilmesidir.

Instagram’dan herhangi bir paylaşıma ait video veya fotoğrafı indirmek için:

Öncelikle içeriğe ait bağlantıyı kopyalamamız gerekiyor. Bunun için:

  1. Öncelikle Instagram uygulamasında videolu veya fotoğraflı paylaşımın seçeneklerini açın. Seçenekleri paylaşımın sağ-üst köşesindeki veya alt kısımlarındaki üç nokta ikonuna dokunarak açabilirsiniz. (Örnek ekran görüntüsü için tıklayın).
  2. Açılan seçenekler arasından Bağlantıyı Kopyala‘yı seçin.

Daha sonra ise, kopyaladığımız bu bağlantıyı, online Instragram indirici sitelerinden birindeki, indirmek için bağlantıyı yapıştırmamız istenen kutucuğa yapıştırıyoruz. İşte birkaç online Instragram indirici site:

Kopyaladığınız bağlantıdaki paylaşımda birden fazla fotoğraf/video varsa, sadece ilk sıradaki içerik indirilecektir.

3. Yöntem: Üçüncü parti Instagram indirici uygulama kullanmak

Android cihazlar için: Android cihazlar için kullanabileceğiniz, Instagram video ve fotoğraf indirici uygulamalarından bazıları şunlardır:

iPhone ve iPad’ler için: Malesef iOS işletim sistemli bu cihazlar için üçüncü parti Instagram video/fotoğraf indirici uygulama bulunmamaktadır (en azından biz bulamadık, siz biliyorsanız, aşağıdan yorum yaparak bildirebilirsiniz).

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap