1. Ana Sayfa
  2. Apple
  3. İPhone’da Uçak Modu | Bilmeniz Gereken Her Şey

İPhone’da Uçak Modu | Bilmeniz Gereken Her Şey

ios-iphone-uçak-modu

İPhone’da Uçak Modu nedir? Uçak Modunun ne yaptığını, ne zaman kullanmanız gerektiğini ve nasıl kullanışlı olduğunu açıklıyoruz.

Muhtemelen Uçak Modu hakkında biraz bilginiz vardır. Telefonunuzdan gelen tüm sinyalleri keser. Ama bunun anlamı ne? Görünüşe göre, bu aslında daha sık kullanmayı düşünebileceğiniz kullanışlı bir özellik.

Peki Uçak Modu ne yapar ve onu nasıl açıp kapatırsınız? Uçarken gerçekten kullanmaya ihtiyacınız var mı? Uçak Modu etkinleştirilirken hangi uygulamalar çalışır durumda kalır? İşte bilmeniz gerekenler.

İPhone Ve İPad’de Uçak Modu Ne Yapar?

Uçak Modu’nu akıllı telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar dahil çoğu cihazda bulabilirsiniz. Uçak Modu, paraziti durdurmak için radyo frekanslarındaki sinyalleri askıya alır. Bu, kısa mesaj gönderemeyeceğiniz, arama yapamayacağınız veya yapamayacağınız veya Wi-Fi kullanamayacağınız anlamına gelir.

Ek olarak, iMessage ve WhatsApp, Telegram, Signal ve Facebook Messenger gibi diğer mesajlaşma hizmetleri çalışmayı durdurur.

Teknik olarak arama almanız yasak olmasa da, onları cevaplamak sinyal iletimini gerektirir, bu yüzden işe yaramaz. Uçak Modu ayrıca herhangi bir hücresel veriyi kullanmanızı engeller.

İPhone Ve İPad’de Uçak Modu Açma ve Kapatma

Uçak Moduna Ayarlar veya Kontrol Merkezi üzerinden erişebilirsiniz . Uçak Modu’nu Ayarlar’ın üst kısmına yakın bir yerde bulacaksınız , ancak çoğu durumda Kontrol Merkezi geçişini kullanmak daha uygundur.

Face ID’ye sahip bir iPhone’da Denetim Merkezi’ni açmak için ekranınızın sağ üst kısmından aşağı kaydırın. İPhone’unuzda fiziksel bir Ana Ekran düğmesi varsa bunun yerine ekranın altından yukarı kaydırın. Açıldıktan sonra, uçak sembolü olan düğmeye dokunun.

İnternet sinyali ve alım ile birlikte operatör ayarlarının hemen kaybolduğunu göreceksiniz. Bunlar, durum çubuğunuzda küçük bir uçak silueti ile değiştirilecektir.

Akıllı Telefonlar Uçağı Gerçekten Etkiliyor Mu?

Uçak Modu neden gereklidir?

1991’de Federal İletişim Komisyonu, yolcuların uçuş sırasında yaptığı her türlü çağrıyı yasakladı. Bunun nedeni, bunların uçaktaki elektronik ekipmana ve yerdeki kulelere müdahale edebileceği korkusuydu. 2013 yılında Federal Havacılık İdaresi, yolcuların akıllı telefonlarını Uçak Modunda kullanmalarını, ancak uçak destekliyorsa Wi-Fi ve Bluetooth’u belirli bir yükseklikte kullanmalarını önerdi.

O zamandan beri pek çok kişi kararı sorguladı, ancak hakim mantık, özellikle de hayatlar tehlikede olduğunda, ihtiyat açısından yanıldı. En azından başkalarının zihnini dinlendirir ve diğer yolcuları rahatsız eden devam eden çağrıları durdurur.

Bununla birlikte, taşınabilir bir aygıttan gelen sinyallerin bir çökmeye neden olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur.

Telefonunuzu havadayken kullanmamanın en büyük nedeni, radyo sinyalleriyle parazite neden olabilmesidir. Bu, sinir bozucu pilotları ve hava trafik kontrolörlerini riske atabilir veya hatta önemli bir mesajı kaçırmalarına neden olabilir. Telefonlarını kullanan bir veya iki yolcu iyi olabilir; çoğu yaptığında çok fazla radyo kirliliği yaratırsınız. The Points Guy’a göre bir pilot şunları açıkladı:

“Bu paraziti muhtemelen bir telefon hoparlörün yanına yerleştirildiğinde kendiniz duymuşsunuzdur. Kulağa” dit-dit-dit-dit “sesi gibi geliyor ve oldukça can sıkıcı. Bir ses sistemindeki ses parazitini izlemek zorunda kalan herkes anlıyor. “

Bu nadirdir, ancak SMS göndermenin bile bir aracı etkileyebileceğini gösterir.

İlgileniyorsanız, yangın, cihaz anormallikleri ve kulaklık paraziti dahil olmak üzere telefonların neden olduğu uçuş sırasındaki sorunlar hakkında kullanışlı bir NASA raporu burada . Kısacası: Uçak Modu hala hayati önem taşıyor.

Uçak Modu Etkinken Hala Wi-Fi Kullanabilir Misiniz?

Uçak Modunu açmak, Wi-Fi’yi devre dışı bırakır. Ancak, Uçak Modunun diğer etkilerini etkin tutarken Wi-Fi’yi manuel olarak yeniden etkinleştirebilirsiniz. Ayarlara git, açmak için Uçak Modunu bul, daha sonra Wi-Fi üzerine dokunun ve tiki açın.

WiFi ucak modu

Uçakta iseniz, bunu yapmadan önce bir görevliye sorduğunuzdan emin olun. Bazı uçaklar kendi Wi-Fi’larını sunarken, diğerlerinde kullanmaktan kaçınmalısınız. Uçakta değilken bu, Wi-Fi erişimi dışındaki tüm iletişimi kesmenin kolay bir yoludur.

Uçak Modunda GPS biraz farklıdır. Sinyalleri iletmez, yalnızca alır. Bu nedenle, Uçak Modu’nu açmak GPS işlevselliğini devre dışı bırakmaz. Ancak telefonunuz, nerede olduğunuzu anlamanıza yardımcı olmak için yakındaki Wi-Fi ağlarını kullanamaz.

Uçak Modu Etkinken Bluetooth Kullanabilir Misiniz?

Wi-Fi gibi, Bluetooth’u Uçak Modu açıkken kullanabilirsiniz.  Ayarlar> Bluetooth Uçak Modunu açtıktan sonra etkinleştirmek için tekrar Bluetoothu açın.

Bazıları kalkış ve iniş sırasında Bluetooth kullanmanızı istemediğinden, güvenlik için havayolu çalışanlarına danışmalısınız. İPhone’unuz, uçağın sistemlerini etkilememesi gereken yaklaşık 30 fitlik kısa bir Bluetooth aralığına sahiptir.

İPhone’da Uçak Modunun Amacı Nedir?

Bu özellik yalnızca bir sonraki tatilinize uçarken kullanışlı değildir. Uçak Modu’nun her türlü kullanımı vardır.

Önemli bir şeye konsantre olmaya çalışıyorsanız, özellikle yararlıdır. Uçak Modu, bildirimlerin sizi rahatsız etmesini hızla durdurur.

Uçak Modu IPhone’unuzu Daha Hızlı Şarj Ediyor Mu?

Evet, telefonunuz Uçak Modunda daha hızlı şarj olur!

Hızlı şarj etmeye veya biraz daha uzun süre çalışmaya devam etmeye çalışın, pilinizin dostudur. Hücre sinyallerini aramak, arka planda uygulamaları yenilemek ve diğer etkinliklerin tümü güç kullanır. Bu işlevler devre dışı bırakıldığında, kullanacağınız enerji pilin içinde kalır.

Ayrıca, pil tüketen uygulamaları kullanmanıza engel olur ve çoğu uygulamayı kullanamayacağınız için muhtemelen ekranı uzun süre açık tutmazsınız.

Uçak Modu IPhone’unuzun Performansına Yardımcı Olur Mu?

Uçak Modunun yazılım performansı üzerinde bir etkisi yoktur. Ancak, sinyal almakta sorun yaşıyorsanız veya bağlantı sorunları yaşıyorsanız yardımcı olabilir.

Uçak Modu’nu tekrar açıp kapatmak bazen taşıyıcı ayarlarını düzeltmenize yardımcı olabilir. Akıllı telefonunuzun ağ bağlantısını yeniden başlatmak gibi düşünün.

Uçak Modu Freemium Uygulamaları Nasıl Etkiler?

Hepimiz uygulama içi satın alımlarla yüklenen “ücretsiz uygulamalar” a aşinayız. Yanlışlıkla kendiniz satın almasanız da, cihazınızı çocuklara vermek istemeden yüksek ücretlere neden olabilir. Çocuklarınıza cihazınızı vermeden önce, Uçak Moduna geçmek ek satın alma veya indirme işlemlerini engelleyecektir.

Uçak Modu, çoğu zaman bir ağ bağlantısına ihtiyaç duyduğundan, reklamların ücretsiz uygulamalarda gösterilmesini de engeller. Ancak, oyun yalnızca çevrimiçi ise şansınız kalmaz.

Uçak Modunda Hangi Uygulamalar Çalışıyor Ve Çalışmıyor?

Tüm iletimi kapatmak büyük bir adım gibi gelebilir. Uçak Modunda özellikle hangi uygulamaların çalıştığını görelim.

Alarmlar Uçak Modunda Hala Çalışıyor Mu?

Evet, Saat uygulamasındaki tüm işlevler çalışmaya devam edecek. Sabahları sizi uyandırması için iPhone’unuza güvenebilirsiniz. Alternatif olarak, Rahatsız Etmeyin, çevrimdışı olmadan bildirimleri bastırmanın iyi bir yoludur.

Hatırlatmalar Uçak Modunda Çalışıyor Mu?

Evet. Hatırlatıcılar, cihazınızın kendi saatine bağlı olduğundan herhangi bir sinyale ihtiyaç duymazlar. Ancak, diğer cihazlardan (Mac gibi) eklediğiniz hatırlatıcılar, Uçak Modu’nda olduğu sürece cihazınıza gelmez.

Uçak Modunda Hala E-Posta Gönderebilir Miyim?

Uçak Modu’nu etkinleştirdikten sonra, Mail uygulamanız size modu kapatmanızı veya Wi-Fi kullanmanızı söyleyecektir.

Yine de gelen kutunuzdaki iletileri okuyabilir ve bazı durumlarda bir e-posta oluşturabilirsiniz. Ancak, Uçak Modu’nu devre dışı bırakana veya Wi-Fi’ye bağlanana kadar aslında gönderilmez. Giden kutunuzda bekleyen mesajları bulacaksınız.

Birisi mesajına asla cevap vermediğinizi iddia ederse bunu kontrol etmeyi unutmayın.

Acil Servis Numaraları Uçak Modunda Çalışır Mı?

Uçak Modundayken, acil numaralar dahil hiçbir arama yapamazsınız. Bir arama yapmadan önce devre dışı bıraktığınızdan emin olun. Uçak Modunda herhangi bir numarayı aramaya çalıştığınızda, size bunu hatırlatan bir mesaj göreceksiniz.

Uçak Modunda Hava Durumunu Kontrol Edebilir Miyim?

Hayır. Hava durumu güncellemeleri internet bağlantısına dayandığından, hava durumu uygulamanızda güncel olmayan bilgiler göreceksiniz. En son hava durumunu öğrenmek için pencereden dışarı bakmayı deneyin.

Uçak Modunda Hisse Senetlerini Kontrol Edebilir Miyim?

Hisse Senetleri uygulaması, Hava Durumu ile aynı nedenle işe yaramaz. Yine de, Uçak Modu’nu kullanmadan önce indirilen verileri görebilirsiniz. Haber de işe yaramayacak.

Uçak Modunda Notları Kontrol Edebilir Miyim?

Evet. Bunların tümü telefonunuzda saklanır, bu nedenle herhangi bir ağ bağlantısı gerektirmez. Yine de çevrimiçi olmadığınız sürece AirDrop, iMessage, e-posta gönderemez veya sosyal medyada not paylaşamazsınız.

Yine de yeni notlar oluşturabilirsiniz, ancak siz Uçak Modu’nu devre dışı bırakana kadar diğer cihazlarınızla otomatik olarak senkronize olmazlar.

Uçak Modunda Fotoğrafları Kontrol Edebilir Miyim?

Kameranız Uçak Modunda normal şekilde çalışacaktır ve yine de cihazınızda depolanan fotoğraflara göz atabilirsiniz. Bunlar, Wi-Fi’ye tekrar erişene kadar iCloud ile senkronize edilmez ve Google Fotoğraflar gibi çevrimiçi depolama alanına kaydedilen fotoğrafları görüntüleyemezsiniz.

Uçak Modunda ITunes Veya App Store’a Göz Atabilir Miyim?

Hayır, çünkü ikisi de bir ağ bağlantısı gerektiriyor.

Uçak Modunda Video İzleyebilir Veya Müzik Dinleyebilir Miyim?

Zaten medya indirdiyseniz, o uygulamayı izleyebilir veya dinleyebilirsiniz. Aksi takdirde hayır. Çevrimdışı kaydetmediğiniz hiçbir şeyi akış olarak izlemek için YouTube, Spotify ve benzer hizmetleri kullanamazsınız.

Siri, Uçak Modunda Çalışacak Mı?

Tüm sesli asistanlar gibi Siri de bilgi için internete güveniyor, bu yüzden onu kullanamayacaksınız. Bununla birlikte, yine de Sesli Notlar kaydedebilirsiniz.

Uçak Modunda Oyun Oynayabilir Miyim?

Oyuna göre değişir. Oyununuz tamamen indirildiyse ve çevrimdışı çalışıyorsa, oynayabilirsiniz. İnternet bağlantısı gerektiren oyunlar yine de çalışmayacaktır. En iyi çevrimdışı iPhone oyunlarından bazılarını bir sonraki seyahatinizden önce indirin, böylece her zaman oynayacak bir şeyleriniz olur.

Uçak Modu Telefonunuza Kullanışlı Bir İlavedir

Uçak Modu, iOS ve diğer mobil işletim sistemlerinde gerçekten harika bir özelliktir. Çevrimiçi olmak veya rahatsız olmak istemediğinizde size zaman, para ve güç kazandırabilir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Yorum Yap

Adblock Kullanıyorsunuz

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün.