İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Hata & Sorun Giderme
 3. Kablosuz Şarj Sorunu ve Çözümü

Kablosuz Şarj Sorunu ve Çözümü


Galaxy Kablosuz Şarj Nasıl Düzeltilir?

Samsung Galaxy kablosuz şarj sorunu oluyorsa aşağıdaki sorun giderme kılavuzu size çözüm için yardımcı olacaktır.

kablosuz-sarj-sorunu-ve-cozumu

Çözüm 1: Kablosuz şarj sorunu  özelliğini etkinleştirin

Telefonun varsayılan olarak kablosuz şarj özelliği etkin olarak otomatik çalışır.Yanlışlıkla kablosuz şarj özelliğini kapatmış olabilirsiniz.

Bunu kontrol etmek için Ayarlar> Cihaz bakımı> Batarya> Batarya ayarları (sağ üstte üç nokta simgesi)> Hızlı kablosuz şarjı etkinleştir seçeneğine gidin.

Çözüm 2: Kablosuz Powershare özelliğini açın

Sorun Wireless Powershare ile ilgiliyse, Wireless Powershare’nin etkin olup olmadığını kontrol etmelisiniz.Kablosuz şarjın aksine, çalışması için önce Kablosuz Powershare’ın açılması gerekir.

Kablosuz Powershare’yi etkinleştirmek için, ekranın üst kısmındaki bildirim çubuğunu aşağı çekin, Kablosuz Powershare simgesini arayın ve etkinleştirin.

Çözüm 3: Cihazı tekrar kablosuz şarj bölmesine yerleştirin

Bazen hafif bir hareket bile kablosuz şarj sorununa neden olabilir. Bunun sebebi telefonun arkasındaki alıcının, şarj cihazından enerji aktarmak veya almak için özel bir konuma ihtiyacı olmasıdır.

Telefonu bölmenin ortasına taşımayı deneyin ve çalışıp çalışmadığını görün. 

Çözüm 4: Kablosuz şarjın çalıştığını veya şarj cihazının uyumlu olup olmadığını kontrol edin

Resmi Samsung kablosuz şarj cihazını kullanmıyorsanız, telefonunuzu şarj etmek çok zayıf olabilir veya uyumlu olmayabilir. Yalnızca Samsung sertifikalı kablosuz şarj cihazı kullandığınızdan emin olun.

Uyumlu olmayan kablosuz şarj cihazlarının cihaza zarar verebileceğini unutmayın. Uyumluluktan emin değilseniz üçüncü parti aksesuarları kullanarak cihazınızı şarj etme riskini almayın.

Çözüm 5: Cihazı yeniden başlatmaya zorla

Kablosuz şarj sorunu hala devam ediyorsa, sorunun nedeni cihazın içinde olabilir. Bu durumda yapmak istediğiniz ilk cihaz sorun giderme, yazılım sıfırlaması gerçekleştirmektir. Bu, sistemi yenileyecek ve umarım kablosuz şarjın çalışmasını önleyen hatayı temizleyecektir. İşte yapmanız gerekenler:

 1. Güç + Sesi Kısma düğmelerini yaklaşık 12 saniye veya aygıtın gücü dönene kadar basılı tutun. Not: Bakım Önyükleme Modu ekranının görünmesi için birkaç saniye bekleyin.
 2. Bakım Önyükleme Modu ekranından Normal Önyükleme’yi seçin. Not: Mevcut seçenekler arasında dolaşmak için ses seviyesi düğmelerini ve seçmek için sol alt tuşu (ses seviyesi düğmelerinin altında) kullanın. Sıfırlamanın tamamlanması için 90 saniyeye kadar bekleyin.

Çözüm 6: Güncellemeleri kontrol edin

Galaxy’niz uygun olduklarında güncellemeleri otomatik olarak indirmeli ve yüklemelidir. Mevcut güncelleme olup olmadığından emin değilseniz, Ayarlar> Yazılım güncellemesi altında yapabilirsiniz.

Çözüm 7: Telefonun önbellek bölümünü silin

Android, uygulamaları hızlı bir şekilde yüklemek için bir sistem önbelleği kullanıyor. Bazı durumlarda, bu önbellek bozulabilir ve sorunlara neden olabilir. Sistem önbelleğinin en iyi durumda olduğundan emin olmak için önbellek bölümünü silin.

 1. Telefonu kapat.
 2. Ses Açma tuşunu ve Bixby veya ana ekran(cihaz modeline göre ikisinden birini kullanın) tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun.
 3. Cihaz logosu ekranı görüntülendiğinde, sadece Güç tuşunu bırakın.
 4. Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın (Android sistem kurtarma menüsü seçeneklerini göstermeden önce ‘Installing system update‘ yaklaşık 30 – 60 saniye gösterecektir).
 5. wipe cache partition‘ seçeneğini vurgulamak için Ses kısma tuşuna birkaç kez basın.
 6. Seçmek için Güç tuşuna basın.
 7. Yes‘i vurgulamak için Ses kısma tuşuna basın ve seçmek için Güç tuşuna basın.
 8. Önbellek silme bölümü tamamlandığında, ‘Reboot system now‘ vurgulanır.
 9. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Çözüm 8: Güvenli Modda Şarj

Bir uygulamayı yükledikten sonra kablosuz şarjın çalışması durduysa, bu yüklenen uygulamadan kaynaklı olabilir.

Güvenli Modda üçüncü taraf uygulamalar devredışı bırakılır ve ön yüklemede yalnızca temel hizmetler yüklenir.Bu moda getirirken endişelenmeyin hem telefonunuz hem de dosyalarınız güvende olacaktır.

 

Galaxy’nizi Güvenli Modda Başlatmak İçin:

 • Cihazınızı kapatın.
 • Yeniden başlatın, telefon model ekranı gelince Güç tuşuna basılı tutun.
 • Ekranda “SAMSUNG” yazısı belirince , Güç tuşunu bırakın.
 • Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Ses kısma tuşuna basılı tutun.
 • Cihaz başlayıncaya kadar Ses kısma tuşuna basılı tutmaya devam edin.
 • Ekranın sol alt köşesinde Güvenli Mod yazısı görününce Ses kısma tuşunu bırakın.

Galaxy’niz kablosuz olarak güvenli modda şarj oluyorsa, üçüncü taraf uygulama sorununuz vardır.Sorun oluşturan üçüncü taraf uygulamayı tek deneyip bulup kaldırın.

Çözüm 9: Fabrika Ayarlarına Sıfırlama

Fabrika ayarlarına sıfırlama olarak da bilinen bu, soruna neden olan bir yazılım sorunu olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır. Cihazı silerek, şu ana kadar yaptığınız çözümler tarafından çözülmeyen tüm uygulamaları ve olası hataları da silersiniz.

 1. Cihazda Samsung hesabına giriş yaptıysanız, Hırsızlığa Karşı Koruma‘yı etkinleştirdiniz demektir.Ana sıfırlamayı tamamlamak için Samsung hesabınızın bilgilerine ihtiyacınız olacak.Cihaz, sıfırlamadan sonra Samsung Hesabı bilgilerini sorar ve kurulu Samsung Hesabınızı girmemeniz durumunda cihaz açılmayacaktır.Samsung hesabınızı ve Google hesabınızı format öncesinde kaldırınız.
 2. İlk önce Samsung Galaxy Cihazınızı kapatınız.
 3. Sesi Açma tuşu ve Bixby veya ana ekran(cihaz modeline göre ikisinden biri) tuşuna basılı tutun, sonra Güç tuşuna basılı tutunuz.
 4. Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın (‘Installing system update’, Android sistem kurtarma menüsü seçeneklerini yaklaşık 30 – 60 saniyede gösterecektir).
 5. Ses kısma tuşuna birkaç kez basıp ‘wipe data / factory reset’ seçeneğine gelin.
 6. Seçmek için Güç düğmesine basın .
 7. ‘Yes — delete all user data’ seçeneğine gelene kadar Ses kısma tuşuna basın.
 8. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın .
 9. Ana sıfırlama tamamlandığında, ‘Reboot system now’a basınız.
 10. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

 

Yorum Yap

Yorum Yap