1. Ana Sayfa
 2. Galaxy
 3. Karanlık/Siyah Tema Kullanarak Pil Performansınızı Arttırın!

Karanlık/Siyah Tema Kullanarak Pil Performansınızı Arttırın!

samsung-siyah-temalar
1

AMOLED ekran teknolojisi kullanan tüm Samsung Galaxy modellerinin pil ömrükaranlık/siyah tema ile arttırabilirsiniz!

Samsung Galaxy akıllı telefonların büyük çoğunluğu AMOLED paneli ekran teknolojisini kullanmaktadır. Bu panelde yer alan mikro-ledler siyah görüntüyü oluşturmak için tamamen kapatılmaktadırlar. Bir nevi telefon siyah rengi oluşturmak için ilgili rengin bulunduğu alandaki ledlerin lambasını söndürüyor diyebiliriz.

Bu sayede ekranın tamamen siyah renkli bölgelerinde sanki ekranın ilgili bölümü tamamen kapatılmış gibi enerji tasarrufu sağlanır. Eğer ekranınızda tamamen siyah renkli bir duvar kağıdı kullanırsanız (başka hiçbir şey olmadığını varsayıyoruz), sanki ekran kapalıymış neredeyse hiç enerji harcanmıyacak.

Bu durum LCD paneli ekran teknolojisi kullanan telefonlar için geçerli değildir. Sebebi ise şudur: LCD panelde yer alan mikro-ledler, hangi renk olursa olsun (buna siyahta dahildir) sürekli çalışmaktadır. Örneğin bir mikro led sarı rengi oluşturmak için aktif çalışıyorsa, siyah rengi de mavi rengi de kırmızı rengi de oluşturmak için aktif bir şekilde çalışmak zorunda.

Bu konu ile ilgili Shiftdelete.net‘in yakın zamanda yayımladığı Android karanlık mod pil performansını artırıyor! başlıklı haberini okuyarak bilginizi arttırabilirsiniz.

Samsung Galaxy amiral gemileri zaten AMOLED teknolojisi ile gelmektedir. Diğer Samsung Galaxy modellerinin bazılarında LCD panel olsa da çoğunluk yine AMOLED paneli içermektedir.

Telefonunuzdaki AMOLED panelinin bu güç tasarrufu özelliği, hali hazırda Samsung tarafından ayrıca değerlendirilmektedir. Galaxy S7’den itibaren “Always-on Display” adı altında Samsung, telefonumuzun ekranında saat, tarih gibi işlevsel görüntüleri sürekli sunma yoluna gitti.

Always-on Display yani Türkçesi Sürekli Açık Ekran özelliği aktif olduğu müddetçe telefonumuzun ekranı hiç kapanmıyor ve bize sürekli tarihi ve saati gösteriyor. Peki sürekli açık ekran neden telefonun pilini bir anda sömürüp bitirmiyor? İşte cevap AMOLED teknolojisi. Çünkü ekranda sadece saat ve tarihin göstergelerinin mikro ledleri çalışırken diğer siyah bölgelerdeki hiçbir led çalışmamaktadır. Böylece telefonun ekranının çok az bir alanı aktif bir şekilde çalışarak, oldukça düşük güç tüketimiyle bize sürekli tarih-saat bilgisi sunmaktadır.

Bu teknolojinin güç tasarrufu nimetinden faydalanmak için daha fazla beklemek istemiyorsanız sizi şöyle alalım:

Samsung Karanlık/Siyah Temayı İndirin!

Telefonunuz için en iyi siyah temayı bulmanız için size bazı yollar gösteriyoruz:

1. Yol: Geliştiriciden ExtraBlack Teması

XDA-Forum üzerinden bir üye, kendi geliştirdiği ve adını ExtraBlack Theme koyduğu özel temasını bu linkteki konusunda diğer üyelerle paylaştı.

Temayı indirmek için aşağıdaki butonu kullanın:

ExtraBlack Temasına ait ekran görüntüleri (geliştiricinin kendisinden):

ExtraBlack Temasının Telefonunuza Kurulumu

 1. İndirdiğiniz ExtraDark.apk dosyasını telefonunuzun hafıza kartına veya dahili hafızasına atın.
 2. Samsung Galaxy’nizdeki Dosya Yöneticisi uygulamasını açın ve dosyayı attığınız dizine girerek ExtraDark.apk dosyasını bulun ve üzerine dokunarak yüklemeye çalışın.
  • Yükleme esnasında çıkan uyarılara izin vererek yükleme işlemini tamamlayın.
 3. Yükleme işlemi bitince telefonunuzun Ayarlar > Temalar bölümüne uğrayın ve Tema sekmesinden, yüklediğiniz temayı bulup aktifleştirin.
 4. Tema deneme sürümü olarak görünecektir. Çünkü Samsung Mağazası dışından yüklenen temalar bu şekilde uyarı verebiliyor. Dikkate almayın.
 5. Telefonunuzu yeniden başlatın (yeniden başlatmazsanız telefonunuz yavaşlayabilmektedir).

2. Yol: Samsung Temalardan Siyah Tema Edinme

Telefonunuzda önyüklü gelen Samsung Temalar uygulaması aracılığıyla siyah ton ağırlıklı bir tema edinebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler:

 1. Telefonunuzun Ayarlar > Temalar bölümüne uğrayın ve Tema sekmesinde yer alan temalar arasında arama kutucuğunu bulun ve dark veya material black yazarak arama yapın.
 2. Çıkan arama sonuçlarından gözünüze kestirdiğiniz birkaç siyah temayı indirin.
 3. İndirdiğiniz temalar bir adım geri gelerek yüklediğiniz temalar arasından bulup aktifleştirin.
 4. Beğendiğiniz tema olursa telefonunuzu bir kez yeniden başlatarak temanın tam olarak aktifleşmesini sağlayın.
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hobi olarak web sitemde editörlük yapan biriyim ;)

Yorum Yap